Açık Kaynaklı bir Teknoloji Severler Topluluğu ile övgü: Google tarafından Öldürülen, Zamanında Öldürülen Ürünler Mezarlığıdır

TP; DR: Google’ın geçmişinin hayaletlerini hatırlamak mı istiyorsunuz? Cody Ogden’in sitesi, Google tarafından öldürüldü. Açık kaynaklı mezarlık, 190 eski uygulama, hizmet ve donanım yeniliği için bir anıt olarak hizmet vermektedir. Nihayetinde, Google’ın deneylerinin tarihsel bir arşivini araştırarak, derleyerek ve koruyarak, Killed by Google topluluğu yarının yenilikçilerinin ayrıldıklarından ilham almasına yardımcı olmayı umuyor.


İşte Inbox by Gmail yatıyor.
28 Mayıs 2015, ilk çıkış tarihi oldu.
Ancak 2 Nisan 2019’a kadar, kaderiyle tanışmıştı..

Cody Ogden yastaydı. Eylül 2018’di ve Google, en sevdiği e-posta istemcisi olan Inbox by Gmail’i kapatacağını açıklamıştı. Kayıp hissiyle başa çıkmak için Minneapolis tabanlı kodlayıcı internete döndü.

“Google’ın geçmişte başka neler yaptığını bulmak için gerçekten temel araştırmalar yapmaya başladım” dedi. “Google Reader ve Wave gibi büyükleri hepimiz biliyoruz, ancak daha fazlası olup olmadığını bilmek istedim. Anlaşıldığı üzere vardı. ”

Bu bir zamanlar sevilen ürünlere uygun bir cenaze hakkı vermeye kararlı olan Cody, Scarlett McKay tarafından tasarlanan mezar taşları ve her eski uygulama, hizmet veya donanım parçası için kitabeler ile tamamlanmış açık kaynaklı bir dijital mezarlık olan Killed by Google’ı başlattı..

Cody Ogden ve Öldürüldü headshot Google logosu

Google tarafından öldürülen, açık kaynaklı bir teknoloji tutkusu olan Minnesota merkezli bir kodlayıcı olan Cody Ogden’ın beyni.

Zamanlama haklıydı – DigitalOcean tarafından GitHub ve Twilio ile ortak olarak barındırılan açık kaynaklı yazılım onuruna yıllık, bir ay süren Hacktoberfest’ten hemen önce – ve Cody, benzer düşünen bireylerden oluşan bir topluluğu çekebileceğini hissetti..

“Oradan yeni çıkmıştı ve dahil olmak harika bir proje oldu” dedi..

Bugün, Killed by Google, ölümüyle karşılaşan 190 ürün için son dinlenme yeridir. Ayrıca, Google’ın soyu tükenmiş yeniliklerinin tarihsel bir arşivi olarak hizmet ediyor – sektör nesillerini daha da ilerletmek için çalışırken gelecek nesil teknoloji severlerin tekrar bakabileceği bir arşiv.

Vefat Eden Uygulamalar, Hizmetler ve Donanım Anıtı

Google’ın yok olan ürünlerini anarken Cody ortak bir şeyleri olduğunu fark ettiğini söyledi: Çok kısa bir ömür.

“Zaman çizelgelerine baktığınızda, birçok tüketici ürününün ortalama olarak sadece iki ila dört yıl sürdüğünü görüyorsunuz – bu oldukça iyi bir anlatım,” dedi. “Google’ın duyurduğu yeni yazılım ürünlerine kişisel olarak yatırım yapmaktan çekiniyorum, üretkenliğimin bir parçası haline gelirlerse, bundan birkaç yıl sonra hala orada olmayabilirler.”

Google bazen, durdurduğu teknolojinin yerine geçebilir. Örneğin, Inbox by Gmail’i karıştırdıktan sonra şirket, kullanıcıların dürtmeler, akıllı yanıtlar ve e-posta erteleme gibi klasik Inbox özelliklerini dahil etmeye başlayan web ve mobil uygulamalarına dönmesini önerdi..

Ancak Cody sık sık bu ikamelerin yeterli olup olmadığını sorgular – özellikle belirli bir ürünü düzenli olarak kullanan kişiler için. “Sözde“ değiştirme ”nin beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını tahmin etmek imkansız” dedi..

Cody, 25 Mart 2019 tarihli bir blog yayınında konuya daha da değindi ve burada, Google tarafından Öldürülen’e adanmış bir Reddit iş parçacığına bırakılan binlerce ateşli yorumu tartıştı..

“Rutin işimizin bir parçası olarak kullandığımız uygulamalara, hizmetlere ve cihazlara alışkınız” dedi. “Özelliklerini, tuhaflıklarını öğrenmeye başlıyoruz ve bir ilişki gibi, artık bizimle olmadıklarından yıllar sonra bile bizi derinden etkiliyor.”

Reddit yorumları, Cody’nin mahkumiyetlerinde yalnız olmaktan uzak olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

“Chromecast audio’nun ölümü beni derinden etkiliyor,” diyor Google patronu tarafından öldürüldü. “Günlük rutin, çok odalı senkronizasyon, müzik, podcast’lerimin bir parçası olarak benimkine müzik pompalarım… Yedek olarak akıllı hoparlörlerinden satın almamızın beklendiğinden emin değilim. Çok daha pahalılar ve evin etrafında kurduğum stüdyo hoparlörleriyle çalışmıyorlar. ”

Tarihsel Bir Arşivi Derleme, Araştırma ve Koruma

Yasak bir yer sunmanın yanı sıra, Killed by Google, arama motoru devinin ölüm sırasına yerleştirdiği teknolojiler hakkında bilgi sağlar. Örneğin Google, Ocak ayında G Suite müşterileri için Google Hangouts’u aşamalı olarak iptal edeceğini ve Hangouts Sohbeti ve Hangout Meet ile değiştireceğini duyurdu.

Killed by Google’a göre, hizmet önümüzdeki yıl bir ara resmi olarak sonlandırılacak. “Google Hangouts mesajlar, görüntülü sohbet ve VOIP özellikleri içeren bir iletişim platformuydu” diyor Cody’nin sitesindeki kitabesi. “Uygulama 2020’nin sonlarında planlandı. Neredeyse 8 yaşındaydı.”

Kovaya ya da doğrama bloğuna tekmeleyen çok sayıda projeyle Cody, siteyi düzenli olarak güncel tutmaya yardımcı olan dünyanın dört bir yanından aktif bir katılımcı topluluğuna sahip olduğu için şanslı..

Bıçak, mezar taşı ve giyotin simgeler

Tarihsel bir kayıt olarak, Killed by Google zamanımızın yenilikçi çabalarını korur.

“Bu kitle, benimsedikleri ve uyum sağladıkları ürünlerle ilgili kararlarla çok uyumlu” dedi. “Bu projeyle ilgilenen insanlar, özellikle yazılım ve üretkenlik hackleme alanında yeni teknolojiyi savunuyorlar – onlar profesyonel düzey tüketiciler.”

Bir anlamda, onlar da Cody’nin projenin en önemli değer teklifi olarak gösterdiği Google inovasyonlarının bir deposuna katkıda bulunan tarihçilerdir. Neyse ki, bunu en başından itibaren gerçekleştirmek için içgörüsü vardı.

“Sanırım ölü ve ölmekte olan ürünlerin küratörü oldum, yani,” 21 Eylül 2018’de bir blog gönderisinde – Killed by Google’ı kurduktan sonra ilk kez belirtti. “2003’teki makaleleri izledim ve Picasa’dan Hello gibi uzun ömürlü ürünler hakkında bilgi almak için Wayback Machine’de arama yaptım.”

Yazıda Cody, kullanıcıların ekran görüntülerine, kopuk bağlantılara ve grafiklere geçmişten erişmelerine izin veren tarihsel kaynakları için Wikimedia Vakfı ve İnternet Arşivi’ne teşekkür etti..

“Mümkünse, bu organizasyonlara bilgi paylaşımı ve tarihi koruma konusunda yaptıkları harika işler için bağışta bulunmanızı öneririm” dedi..

Google’ın Geçmişini Çimentolarken İlerlemek

Cody, topluluğundaki birçok kişinin ortak bir kayıp hissi olan başkalarını aradığını söyledi (sefalet şirketi seviyor, değil mi?), Ancak bireylerin Google tarafından Öldürülen deneyimini işlemek için çeşitli yollar var.

“Bazı insanlar, bir şeyler denemenin ve başarısız olmanın uygun olduğunu kanıtlaması nedeniyle listeden bile ilham alıyor” dedi. “Diğerleri ona bakıp,“ Hey, bunlar harika fikirler – neden daha iyi bir şey yapmak için benzer bir şey yapmıyorum? ”Diyerek bir dizi farklı perspektif var.”

Geleceğin ne olduğuna gelince, Cody, Google tarafından Killed’in, gelecek nesil teknoloji yenilikçilerinin kendilerinden önce gelenlerin kanıtı olarak başvurabilecekleri tarafsız bir Google ürünleri arşivi oluşturmaya devam edeceğini söyledi..

“Bu projenin spekülatif olmamasını bir amaç haline getirdim – dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından sevilen Google ürünlerine karşı bahis riskinden korunmuyoruz” dedi. “Ancak geçmişte kullandığımız araçlara tekrar bakma fırsatını isteyen açık kaynaklı bir topluluk oluşturmaya devam edeceğiz.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map