Atlantic.Net’in Arkasındaki Hikaye: Güvenli Bulut, Adanmış ve HIPAA Uyumlu Hosting için Yönetilen Hizmetler ve Son Teknoloji Araçlar

TP; DR: Lise veya kolejde bir teknoloji şirketi kurarak zenginlik kazanan öğrencilerin hikayelerini paylaşmaktan her zaman zevk alıyoruz, ancak bunun özellikle önemi var çünkü tam anlamıyla HostingAdvice merkezinden uzak bir blok oldu. Marty Puranik ve Jose Sanchez, Florida Üniversitesi’nin World Wide Web’in ilk günlerinde internet bağlantısı sağlamadığı için hayal kırıklığına uğradılar; doğal olarak, öğrenciler devam etti ve kendi ISS’leri oldular. Bu iş, Atlantic.Net, o zamandan beri HIPAA uyumluluğu ve teknik uzmanlık konusunda uzmanlaşmış güçlü bir bulut bilgi işlem ve barındırma sağlayıcısına dönüştü.


Marty Puranik ve Jose Sanchez dünyayı değiştirmek için dışarı çıktılar – sadece internete bağlanmak istediler. Bilgisayar bilimi öğrencileri, Florida Üniversitesi’nin 1990’ların ortasında öğrencilerin kolayca çevrimiçi olmalarını sağlamadığını saçma buldular.

Marty, “Bugün gerçekten kulağa komik geliyor, ancak web tarayıcıları yeni çıkıyordu ve internet ticari olarak mevcut değildi,” dedi. “Sadece kendimiz yapmaya karar verdik.”

Bir bilgisayar tamircisi Marty, başlangıçta Internet Connect Company Computers veya ICC Computers olarak adlandırılan ilk internet bağlantısı için ödenen yurt odasından koştu ve Marty’nin kampüsten birkaç blok ötede “korkunç bir yer” olarak nitelendirdiği şeye taşındı..

“İlk yıl bilgisayar kurduk ve sattık çünkü paramız yoktu,” diyen Uf kampüsünün ve yakındaki bölgenin bülten panolarına iş ilan etmek için broşürler göndereceklerini söyledi. Bir yıl içinde şirket sekiz çalışana ve 2.000’den fazla müşteriye ulaştı.

Artık Atlantic.Net, müşterilere kolay yönetilen hizmetler ve üstün güvenlik, uyumluluk, güvenilirlik sağlayan güvenilir bir barındırma ve bulut hizmetleri sağlayıcısı olarak New York, Londra, Toronto, San Francisco, Dallas ve Orlando’da veri merkezleri işletiyor. ve istikrar -% 100 kesintisiz çalışma garantisi ile desteklenir.

Atlantic.Net, İnternet Hizmetlerini Geliştirirken Barındırma Hizmetlerini Nasıl Uyarladı?

Atlantic.Net, diğer internet servis sağlayıcılarını satın alarak ve ikinci kademe pazarlara ve kırsal alanlara odaklanarak hızlı bir şekilde büyüdü.

ISS işi, artan düzenlemeler ve gözetimin ardından 2000’lerin başında soğuduktan sonra Atlantic.Net, kolokasyon ve veri merkezi hizmetleri sunmaya başladı ve daha sonra yönetilen barındırma, bulut ve sanallaştırma araçları ekledi.

Marty Puranik ve Atlantic.Net logosu fotoğrafı

Marty Puranik, 1990’ların ortalarında Florida Üniversitesi’nde tanıştığı sınıf arkadaşlarıyla Atlantic.Net’i kurdu.

Atlantic.Net, Marty’nin basit teknolojiye odaklanan İnternet’in 1.0 Sürümü’nü söylediği sırada barındırma planları sağlamaya başladı. 2010’da bulut ve sanallaştırma teknolojisinin ortaya çıkması Sürüm 2.0’ı temsil ederken, barındırma endüstrisinin şu anda Mobil cihazların ve birbirine bağlı hizmetlerin çoğalmasıyla Sürüm 3.0’da bulunduğunu söyledi..

Marty, “Artık sadece sunucu satmıyorsunuz, etrafında bir sürü başka ürün satıyorsunuz” dedi. “Bir güvenlik duvarına ve saldırı tespitine ihtiyacınız var. Artık sadece ana yemekle ilgili değil, iştah açıcı ve tatlıya da sahip olmalısınız – bütün yemek. ”

Yüksek Kaliteli Araçlar Maliyet ve Fiyat Arasındaki Farkı Gösteriyor

Marty düzenli olarak potansiyel müşterilere bir hosting hesabının maliyeti veya fiyatı konusunda daha fazla endişe duyup duymadıklarını sorarak meydan okuyor.

“Çoğu insan bunun aynı şey olduğunu düşünüyor” dedi ve fiyatın, barındırma maliyetinin ön maliyeti olduğunu düşündüğünü açıklarken, maliyet, çeşitli hizmetleri yönetmek veya sorunlara yanıt vermek için harcanan zaman gibi uzun vadeli yatırımları içeriyor..

Marty, “Açıkçası fiyatlarımızın rekabetçi olması gerekiyor, ancak fiyat odaklı değiliz” dedi. “Biz gerçekten insanların söylediklerine göre hareket ediyoruz, ki bunlar genellikle‘ İşim hatta. Her türlü sorunu önlemek için fazladan birkaç para harcıyorsam buna değer. ”

Müşterileri En Son Ransomware ve Güvenlik Tehditlerine Karşı Koruma

Birkaç Atlantic.Net müşterisine 2017’nin başlarında WannaCry fidye yazılımı saldırısı bulaştı, ancak şirketin kullandığı virüsten koruma programı ve diğer güvenlik araçları dosyaları karantinaya aldı ve kullanıcıların verilerini güvende tuttu.

“Müşterilere gitmek ve TV TV’de gördüğünüz bu büyük şey mi? Enfekte oldunuz, ancak etkilenmediniz ” dedi. “Onlara mermiden kaçmalarına nasıl yardımcı olduğumuzu göstermek harikaydı.”

Müşteri Deneyimi ile Başarıyı Ölçme

Saldırıdan önce Atlantic.Net iyi çalışmayan düşük maliyetli bir virüsten koruma programı kullanıyordu. Şirket daha pahalı – ve daha etkili – alternatifi seçmeyi tercih etti.

Virüsten koruma yazılımı, Atlantic.Net’in bilançosu güvenilir, faydalı hizmetler sunmak ve müşterilerin değeri anlamalarına yardımcı olmak için dikkate almadığı bir örnektir..

Marty, “Müşterilerimizin işi bizim işimizmiş gibi görünüyoruz,” dedi. “Onlardan birçoğundan kaçınmalarına ve diğer birçok barındırma şirketinin satışları elde etmek için en düşük fiyata ürün satmaya çalıştıkları risklerden haberdar olmalarına yardımcı oluyoruz.”

Yönetilen Hizmetler Tecrübeli Geliştiricilerdeki Zorluğu Azaltır

Marty, Atlantic.Net’in barındırma hizmetlerini ev geliştirme projelerine ve mağazalara benzetiyor: “Home Depot’a gidebilir, kendiniz yapabilir ve termostatı değiştirmek için ihtiyacınız olan her şeyi satın alabilir veya her şeyle ilgilenecek bir yüklenici alabilirsiniz. sen.”

İsteğe bağlı yönetilen bir bulut paketine ek olarak, Atlantic.Net bilgi işlem uzmanlarına “Sadece çevrimiçi olmak, her şeyi kendi başıma kurmak ve yolumdan çıkmak istiyorum” diyen bir self-servis modeli sunuyor , ”Dedi Marty.

Self servis barındırma, Marty’nin internetin 3.0 Sürümü olarak adlandırdığı süreçte daha karmaşık hale geldiğinden, teknik uzmanlıklarına bakılmaksızın daha fazla geliştirici ve işletme Atlantic.Net’in yönetilen hizmetlerini tercih ediyor.

Atlantic.Net datacenter konumlarının haritası

20 yıl boyunca Atlantic.Net ağını üç ülkedeki veri merkezlerini içerecek şekilde genişletti.

Marty, “Düşünce her zaman geliştiriciler geldiğinde self servis bir model isteyeceklerdi, ancak aslında yama yönetimi gibi şeylere ayak uydurmanın gittikçe zorlaştığı sonucuna varıyorlar,” Marty dedim. “Bizim gibi bir şirkete dış kaynak sağlamak için nispeten ucuz olan düşük seviyeli şeylerden sorumlu olmak istemiyorlar.”

Bir saldırı tespit sistemi kurabilen, bir yük dengeleyici konfigüre edebilen veya bir olağanüstü durum kurtarma aracı uygulayabilen geliştiriciler bile genellikle bu unsurları Atlantic.Net uzmanlarına aktarmayı tercih ediyor.

Marty, “Bu şeyler beş yıl önce yoktu ya da işletmeler için ayrıldı,” dedi Marty. “Her gün bu şeylerle çalışmayan insanlar sorumluluktan rahat olmayabilir veya şeylere daha hızlı ve daha az baş ağrısı ile bakmamızı isteyebilir.”

Atlantic.Net’in Büyüyen Ekibi ve Yaklaşan Uzun Özelliklerin Listesi

Atlantic.Net, şirketin yüksek hızlı çevirmeli bağlantı sağlayan ilk ISP olduğu Orlando’daki yakındaki ofisi ve veri merkezini seçerek Gainesville’den 2004’te ayrıldı. Marty, Orlando’daki çekirdek ekibin şu anda yaklaşık 30 kişi olduğunu söyledi, ancak bu sayının büyümesini bekliyor.

“Biz işe alıp hemen hemen her şeyi arıyoruz,” dedi. “SysAdmins, geliştiriciler… hosting sektöründe biraz geçmişi olan herkes burada yapacak bir şeyler bulabilir.”

Atlantic.Net, müşteri sorularına ve sürekli gelişen endüstriye sürekli olarak yeni özellikler oluşturarak meşgul olmaya devam ediyor.

Docker ve Windows Server Kapsayıcıları için bulut desteğini açıklayan ilk bulut barındırma sağlayıcıları arasına ek olarak, Atlantic.Net yakında isteğe bağlı blok depolama ve çoğaltma hizmetlerini başlatacak.

Marty, “Barınmayı daha eğlenceli hale getirmek için çok fazla baş ağrısının yanı sıra işleri çok daha hızlı ve daha kolay hale getirmek için her türlü aracımız var,” dedi Marty.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector