BT Çalışanlarınızın Uzantısı: Yönetici-Öncesi Barındırma Sağlayıcılarının ve İşletmelerinin Altyapısını Destekleyip Korumasına Nasıl Yardımcı Olur

TP; DR: Şirket içi BT ekibinizi büyük ölçüde artırmadan büyütmek istiyorsanız, işletmelerin altyapılarını uygun fiyatlı ve esnek bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olan Admin-Ahead sizin çözümünüz olabilir. Danışman, proaktif bir yaklaşımla şirket BT desteği, sunucu yönetimi ve geniş bir eklenti ve eklenti seçenekleri sunar. Sıkı sıkıya bağlı bir şirket kültürü ve müşteri ilişkilerini sürdürmeye odaklanan Admin-Ahead, müşteri deneyimine öncelik vermeye kararlıdır.


Hiç garson veya kasiyer olarak çalışan herkesin bildiği gibi, müşteri hizmetleri çevredeki en cezalandırıcı işlerden biridir. Küreselleştirilmiş bir işyerinin doğasında var olan zorlukları (dil engelleri, zaman farklılıkları ve değişen kültürel normlar) ekleyin ve yüksek kalitede destek sağlama beklentisi daha da yorucu hale gelir.

Bazı şirketler bu aşılmaz görünen engeller karşısında soluyorlar, bazıları ise zorluğa yol açıyor. BT personelinizin bir uzantısı olarak hizmet veren bir barındırma desteği ve sunucu yönetimi kuruluşu olan Admin-Ahead, kuşkusuz ikinci kategoride yer almaktadır. Hindistan’da bulunan şirket, birçoğu İngilizce olmayan konuşmacılar olmak üzere dünya çapında müşterilere hizmet veriyor, ancak coğrafi engellerin olağanüstü destek almasına izin vermiyor.

Yönetici-Öncesi logosu

Yönetici Öncesi BT personelinizin bir uzantısı olarak hizmet eder.

Admin-Ahead İş Geliştirme Müdürü Jisha Ashok, “Müşteriler bize ulaşmadan önce sorunları çözmek için her zaman proaktif bir yaklaşım izlemeye çalışıyoruz” dedi. “Sorunlar ortaya çıkarsa, müşterilerimiz kendilerini ifade etmekte özgürdürler. Çevirmenlerle iletişim kurmamız gerekse bile birlikte oturur ve işler yaparız. ”

Ancak şirket burada bitmiyor. Jisha bize Yönetici-Ahead’in amacının müşterileri olarak bütünsel olarak bireyler olarak kabul ederek kişisel ilişkiler kurmak olduğunu söyledi. “Onlarla iş dışında yaşamları hakkında konuşmak için zaman ayırmaktan zevk alıyoruz” dedi. “Bize güvenebileceklerini bilmelerini istiyoruz.”

Şirketin şu anda dünya çapında 4.500’den fazla müşteriye hizmet vermesi ve çoğunluğu ile yakın ilişkileri sürdürmesi göz önüne alındığında etkileyici bir başarı. Sonuçta, Admin-Ahead’in esnek, müşteri odaklı yaklaşımı şirketin BT ekiplerinin bir uzantısı olarak işletmelerle sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. BT destek hizmetleri, sunucu yönetim araçları ve çok çeşitli uzantılar ve eklentiler portföyüne ekleyin ve şirket, ideal müşteri deneyimi yaratmak için ihtiyaç duyduğu her şeye sahiptir..

Zamanında, Tüketici Odaklı Hizmet Sunmaya Danışmanlık Yaklaşımı

2004 yılında Nikhil Thomas tarafından kurulan Admin-Ahead, beş kişilik küçük bir personelden hızla gelişen bir işletmeye dönüştü. Jisha 2011 yılında şirkete kalite müdürü olarak katıldığında, 60’tan fazla çalışanı olduğunu söyledi..

Bundan kısa bir süre sonra Admin-Ahead, dış kaynaklı teknik destek, web tasarımı, yazılım geliştirme ve özelleştirilmiş CRM çözümleri sağlayıcısı BrookWin Technology Solutions’un bir yan kuruluşu oldu. BrookWin, şu anda beta sürümünde bulunan bir video, ses ve canlı sohbet platformu olan Admin-Ahead ve Infinite Calls’a başkanlık ediyor.

Jisha, Yönetici-Ahead’in şirketin teknolojisini ileriye taşımak için çalışan güçlü bir araştırma ve geliştirme ekibine sahip olduğunu, müşteri memnuniyeti ekibinin ise ücretsiz danışmanlık ile sorunsuz bir deneyim sağladığını söyledi. “Hedefimiz müşterilerimiz için işleri kolaylaştırmak” dedi. “İhtiyaç duydukları ürünleri destek servisimizle birlikte tek bir çözümde öneriyoruz, böylece müşterilerin dış kaynaklardan yardım almasına gerek kalmıyor.”

Şirket, saatlik sunucu desteği, kurulum, güvenlik denetimleri, olağanüstü durumdan kurtarma, veri taşıma ve hizmet optimizasyonu dahil olmak üzere görev başına çeşitli profesyonel ve güvenilir destek hizmetleri sunmaktadır. Müşteriler ayrıca Linux ve Windows için esnek bir güvenlik izleme planı ve bir PCI uyumluluk programı için kaydolabilirler.

Ayrıca, Yönetici Öncesi, kapsama sürelerine ve destek kanallarına göre değişen özel, yarı özel ve paylaşılan destek planları sunar. Son olarak, şirketin sunucu yönetim planları güvenlik güncellemeleri, sunucu optimizasyonu, AWS bulut hizmeti, kapsamlı izleme ve Windows sunucu güvenliği ve sertleştirme seçenekleri sunar.

Çeşitli Plesk Uzantıları, cPanel Eklentileri ve Komut Dosyası Çözümleri

Admin-Ahead’in araştırma ve geliştirme ekibi, müşterilerin hayatlarını mümkün olduğunca kolaylaştırmayı amaçlayan şirketin geniş eklentilerinden de sorumludur. Jisha, Yönetici-Ahead’in başlangıçta barındırılan siteleri yönetmek için en yaygın uygulama olan cPanel için eklentiler sağlamaya odaklandığını söyledi.

Şirket, ilk APF cPanel eklentisinin beta sürümünde hemen başarılı oldu ve asla geriye bakmadı. Jisha, “İşte o zaman eklentilerle sahip olduğumuz fırsatı fark ettik ve müşterilerin aradığı çözümleri geliştirmeye başladık” dedi. “Tabii ki şimdi rakiplerimiz olsa da, bu tür 13 ürünle ilk karşılaşan bizdik.”

Eklentileri temsil eden simgeler

Şirketin araştırma ve geliştirme ekibi çeşitli cPanel ve Plesk eklentileri üretti.

Bugün, şirket güvenlik ve otomasyona odaklanmış bir dizi cPanel eklentisi ve çoğu Plesk uzantıları sunuyor – bunların çoğu ayda 6 dolardan daha az. Şirket ayrıca Birleştirilmiş FFMPEG Yükleyicisi, cPanel için Let ‘Encrypt Manager ve cPanel için APF arayüzü dahil birkaç ücretsiz ürün sunuyor..

Jisha bize en sevdiği ürünün şirketin sunucu tarafı bir komut dosyası çözümü olan gDNS Kümesi olduğunu söyledi.

“GDNS, kullanıcıların yük devretme denetleyicileri eklemesine izin veren çapraz kontrol paneli, platformlar arası bir kümeleme çözümüdür” dedi. “CPanel ve Plesk eklentileri normal web barındırıcısı içindir – bir VPS sağlayıcısı bile bunu kullanabilir. GDNS kümesi işletme düzeyini karşılar. gDNS, müşterilerimizin cPanel, Plesk veya Windows sunucuları gibi binden fazla sunucuyu tek bir kümeye mükemmel bir şekilde entegre etmesini sağladı. ”

Müşteri İlişkilerini Sürdürmek için Proaktif Bir Yöntem

Jisha, Yönetici-Ahead’in müşteri ilişkilerinin kalitesine tüketici tabanının boyutuna göre öncelik verdiğini söyledi. “Odak noktamız, her zaman yeni iş bulmaya çalışmak yerine mevcut müşterileri mutlu etmektir” dedi. “Bu nedenle daha fazla müşteriyi sürdürmeyi başardık.”

Bir müşterinin kaydolduğu ilk gün, şirketten bir karşılama çağrısı alır. Jisha, “Müşterinin bizimle oturum açmadan önce karşılaştığı sorunları çözmesine yardımcı oluyoruz” dedi. “Bir sorunun tırmanmasını istemiyoruz, bu yüzden her şeye dikkatle yaklaşıyoruz.”

Metin okuma ile personel "Biz hayal!"

Yönetici-Önde çalışanlar müşteri memnuniyeti adına fazladan yol kat etmeye istekli.

COG Hosting’den Kevin Morrison, Yönetici-Ahead sitesinde yapılan incelemede şirketle olan deneyimini paylaştı. “Bu gün ve çağda, büyük destek olsa da, iyi destek sunan birini bulmak zor ve Admin-Ahead ekibinin bunun ötesine geçtiğini ve bana harika destek verdiğini söylemeliyim” dedi. “Sizler altına döndüğüm yıldızların her birini hak ediyorsunuz.”

NectarTech, LLC’den bir diğer gözden geçiren Nick Mariani, şirketinin dokuz yıldan fazla bir süredir Yönetici-Ahead ile çalıştığını söyledi. Bu süre zarfında, çok sayıda iletişim kanalı aracılığıyla saygılı müşteri hizmetleri, hızlı çözüm süreleri ve hevesli destek aldı..

Nick, Yönetici-Ahead’in teknolojileri harika, dedi. “Onlar sadece hızlı değil, aynı zamanda bir şeyin neden işe yaramadığını da çabucak anlıyorlar. Sorunu hızlı bir şekilde çözerek arıza süresini en aza indiriyorlar. ”

Çalışanları Sıkı Bir Şirket Kültürü Aracılığıyla Tutmak

Çalışmalar artık çoğumuzun uzun süredir şüphelendiğini kanıtlıyor: Mutlu çalışanlar daha iyi müşteri hizmeti sunuyor. Jisha, Admin-Ahead’in 60 kişilik ekibini, çalışanların birlikte çalıştığı, oynadığı ve birlikte yediği aile benzeri bir ortamı teşvik ederek meşgul ettiğini söyledi.

İşyerine biraz enerji enjekte etmek için, şirket kısa süre önce her çalışanın isimlerini taşıyan formaları ve kazanan takımlara verilen ödülleri içeren atletik bir yarışmaya sponsor oldu. Jisha, “Everone çok heyecanlı ve kazanmaya hevesliydi,” dedi. “7/24 bir şirket olarak hepimiz birbirimizi tanıyoruz ve evet, eğleniyoruz.”

Gelecekte, Jisha, Admin-Ahead’in daha iyi bir küresel kitleyle iyi bir iş yapma hevesini paylaşmayı umduğunu söyledi. “Dünyanın bizi tanımasını istiyoruz” dedi. Şirketin küresel pazarlara hizmet verme deneyimini göz önünde bulundurarak bunun ulaşılabilir bir hedef olduğunu düşünüyoruz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector