Dijital Bölünmeyi Aşmak: Arizona Üniversitesi Araştırmacıları PC’leri ve Bağlantıları Yeniden Canlandırarak Harlem’de Geniş Bant Erişimini Nasıl Genişletiyor?

TP; DR: Arizona Üniversitesi tarafından yönlendirilen yeni bir araştırma projesi, sosyoekonomik durumdan bağımsız olarak Manhattan’ı tüm sakinler için akıllı bir şehir haline getirmeyi amaçlıyor. Araştırmacılar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı cihazlar gibi kullanıcı cihazlarının hesaplamasını ilçedeki bir uç buluta taşıyarak, kenar hesaplama mimarisinin geniş bant maliyetlerini düşüreceğini, güvenliği artıracağını ve Harlem topluluğu için enerji verimliliğini artıracağını bekliyor. Kısa bir süre önce, proje ve diğer kentsel alanlarda genişbant erişimin önünü açma potansiyeli hakkında daha fazla bilgi edinmek için Optik Bilimler Fakültesi Baş Müfettişi Dan Kilper ile görüştük.


İnternet güçlü bir güçtür, ancak erişiminin sınırları vardır. Geniş bant erişimi olanlar ile geniş bant erişimi olmayanlar arasında kalıcı bir eşitsizlik durumu olan dijital uçurum, bu sınırların en açık örneklerinden biridir..

Aslında, yıllık hane geliri 30.000 doların altında olanların yaklaşık% 30’unun akıllı telefonu yoktur ve Pew Araştırma Merkezi’nden alınan verilere göre neredeyse yarısı ev genişbant hizmetlerinden yoksundur. Bu boşluğu kapatmak, düşük gelirli toplulukların hem yetişkinlerin hem de çocukların iş aramalarından gece ödevlerine kadar hayati görevleri tamamlamalarını sağlayan çevrimiçi kaynaklara erişmesini sağlayacaktır..

Geniş bant erişim eksikliğine genellikle kırsal alanlardaki altyapı sınırlamaları neden olsa da, erişimin gelir eşitsizliği ile yakından uyumlu olduğu nüfus yoğunluğu olan Manhattan’da da bir sorundur. Ve Harlem mükemmel bir örnek sunuyor.

Arizona Üniversitesi Optik Bilimler Koleji Araştırma Profesörü Dan Kilper “Nüfusun büyük bir kesiminin geniş banda erişimi yok” dedi..

Dan Kilper'in headshot ve Arizona Üniversitesi Optik Bilimler Koleji logo

Arizona Üniversitesi’nden Dan Kilper bize ekibinin Harlem’deki geniş banda erişimi genişletmek için nasıl çalıştığını anlattı.

Dan, yetersiz hizmet alan Harlem topluluğuna hızlı ve güvenli bilgi işlem sağlamak için çalışan bir UA araştırma ekibinin Baş Müfettişidir. Bununla birlikte, erişim engellerini yıkmak kapsamlı bir strateji gerektirecektir.

Dan, “Bu sadece bir binaya yüksek hız kazandırmak değil, aynı zamanda topluluk genelinde insanların kolayca kullanabileceği ve sürekli olarak karşılayabileceği bir şekilde erişilebilir bir yetenek yaratıyor” dedi. “Bu bizim yaklaşımımızın hedefi oldu.”

Ulusal Bilim Vakfı Ödülleri 1 milyon dolarlık uç bilgi işlem desteği

Ulusal Bilim Vakfı’ndan üç yıllık 1 milyon dolarlık hibe ile desteklenen proje, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarından gelen verilerin uzun mesafeler yerine yerel olarak işlenmesine izin verecek. Uç bulut bilişim olarak bilinen konsept, ABD genelinde hiper ölçekli veri merkezlerinden ziyade Manhattan’da bulunan daha küçük veri merkezlerinin kullanımını içerecek.

Dan, “Uç bulut kaynaklarına bağlanacak bir karanlık fiber test yatağında düğümler kuruyoruz” dedi. “Heyecan verici bir ortam.”

Fotoğraf Harlem

Arizona Üniversitesi ekibi, Harlem’deki bulut kaynaklarını güçlendirmek için Manhattan’daki küçük veri merkezlerinden yararlanıyor.

Edge bulut bilişim mimarisi, Harlem sakinlerinin ihtiyaçlarına göre maliyetleri düşürmek, güvenliği artırmak ve enerji verimliliğini artırmak için tasarlanacak ve diğer kentsel alanlarda kullanımının önünü açacak. Kısmen topluluğa ait olacak ve kilit teknik, hükümet ve sosyal zorlukları tanımlamak ve üstesinden gelmek için paydaş ilişkilerine güvenecektir..

Dan, “Yıllardır Harlem topluluğunda ilişkiler geliştiriyoruz ve ayrıca New York Belediye Başkanlığı’ndaki kişilerle konuşuyoruz” dedi. Harlem’de bir deneme yatağı inşa etme fikrini bu şekilde çimlendirdi. Orada teknoloji konusunda heyecan duyan ve bunun gibi bir toplulukta potansiyelini gören gerçek girişimciler var. ”

İlçe Boyunca Düşük Maliyetli KVM Sistemlerinin Dağıtımı

Ayrıca, Virginia Üniversitesi elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü Dan ve Malathi Veeraraghavan, PC’leri daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenli olacak şekilde yeniden yapılandırmak için birlikte çalışıyorlar. Bunu yapmak için, işlemcileri uç buluta taşıyacak ve sadece yerel ağlara bağlanan ve verileri görüntüleyen yaklaşık 100 düşük maliyetli klavye, video ve fare (KVM) sistemi oluşturacaklar.

KVM’ler, topluluk üyeleri tarafından ücretsiz olarak kullanılmak üzere Harlem’e dağıtılacaktır. İşlemcilerden yoksun oldukları için KVM’ler çok daha uygun fiyatlı ve kullanıcılar daha hızlı bağlantılarla karşılaşacak, çünkü uç bulut tipik bir PC’den daha fazla bilgi işlem gücüne sahip olacak.

Bir bilgisayarda bir kadın fotoğrafı

Fikir, Harlem genelindeki kullanıcılara düşük maliyetli KVM sistemleri sunmak ve böylece web’e bağlanabilmek.

Sistem daha güvenli olacaktır çünkü KVM’ler saldırılara karşı daha az savunmasızdır.

Dan, bir basın bülteninde, “Bugün makinelerimizle ilgili en büyük güvenlik açıklarımızdan biri, yazılımınızı güncellememeniz ve bir güvenlik duvarının kurulu olduğundan emin olmanız durumunda makinenizin savunmasız hale gelmesidir” dedi. “Bir Truva Atı ile kimlik avı e-postasını tıklayabilirsiniz, ancak işlemciyi makinenizden çıkarırsak hiçbir şeyi etkilemez.”

Topluluğu Teknoloji Merkezine Dönüştürmek için Silikon Harlem ile Çalışmak

Araştırmacılar, toplumu teknoloji ve yenilik için bir merkez haline getirmek için çalışan bir grup olan Silikon Harlem’in yardımıyla KVM’lerin nereye yerleştirileceğine kesin olarak karar verecekler..

“Toplumdaki tüm insanları gerçekten bir araya getiriyorlar; toplum liderlerinden ve sokaklarda teknoloji ile çalışan insanlardan benim gibi politikacılara ve akademisyenlere kadar tüm kilit paydaşlar geliyor ”dedi. “Gerçekten heyecan verici.”

Dan kısa süre önce Silicon Harlem’in Yeni Nesil Teknoloji Konferansı’nda konuşmacı olarak yer aldı ve burada akıllı şehirlerin nasıl çalıştığını tartıştı ve araştırma projesi üzerindeki heyecanı artırdı.

Dan, “Geçmişteki Silikon Harlem konferansı sırasında hibemizi öğrenmiştik” dedi. “Orada duyurduk ve insanlar gerçekten heyecanlandılar ve daha fazla bilgi edinmek istediler. Biz sadece başlangıçtayız, bununla çalışmaya başlıyoruz. ”

UA’nın Optik Bilimler Fakültesi: Akademi ile Sanayiyi Birleştirme

New York’un neden Arizona Üniversitesi ile işbirliği yaptığını merak ediyorsanız, Dan bunun okulun akademi ve sanayi arasında başarılı ortaklıklar kurma gücünden kaynaklandığını söylüyor.

Arizona Üniversitesi ve Optik Bilimler Koleji’ndeki kültürün bir parçasıydı; ABD’deki önde gelen optik derece veren enstitülerden biri ”dedi. On yılı aşkın bir süredir Bell Labs’da endüstri deneyimi ile üniversiteye gelen Dan.

Dan ayrıca, merkezi Optik Bilimler Koleji’nin dışındaki çok üniversiteli bir araştırma merkezi olan Entegre Erişim Ağları Merkezi ile de ilgilenmektedir..

“Merkez sanayiyle derinden bağlantılıdır” dedi..

Spektrumun hem akademik hem de endüstriyel yönlerinde ayrılmaz bir rol oynayan Dan, optik iletişim, fiber optik ve veri merkezlerine ilgi duyan öğrencilere UA’yı düşünmelerini tavsiye eden hiçbir nitelikleri yoktur..

Sadece temeller için sağlam bir temel müfredat almakla kalmıyorlar, burada yazılım tanımlı ağ, tutarlı 100GB iletim ve bugün endüstri için çok önemli olan en son teknolojilerin tümü ile ilgili araştırma projelerimiz var ”dedi. “Buradaki öğrenciler bu tür teknolojileri içeren bir projeye katılabilirler ve sonra derecelerini aldıktan hemen sonra kapışırlar.”

Harlem çabası söz konusu olduğunda, Dan meraklı olanlara bağlı kalmasını tavsiye eder.

Dan, “Bazı duyurular olacak ve şehirden, belediye başkanının ofisinden, New York’un CTO’sunun yanı sıra Silikon Harlem ve topluluk gibi insanlardan muazzam destek alıyoruz” dedi. “İlk test yatağımızın başlangıcını tamamlayacağız ve şimdi önemli ölçüde daha büyük olacak olan bir sonraki aşamaya odaklanacağız.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector