Dijital Varlıklarınızı Yeni Gelen Tehditlerden QRL ile Koruyun: Yarının Kuantum Bilgisayarlarına Dayanıklı Kurumsal Sınıfta Bir Blockchain Platformu

TP; DR: Quantum Resistant Ledger (QRL), kuantum bilgisayarlardan gelen saldırılara dayanacak şekilde tasarlanmış, harici olarak denetlenmiş bir blockchain platformudur. Açık kaynaklı kurumsal düzeyde teknoloji, dijital varlıkları uzun vadede güvence altına almak için karma tabanlı bir imza şemasından ve genişletilebilir adres biçiminden yararlanır. QRL Mobil Cüzdan’ın son tanıtımı ve boru hattındaki gelecekteki gelişmeler ile şirket, blockchain’in kuantum sonrası bir gelecekte uygulanabilir bir teknoloji olmasını sağlamak için yorulmadan çalışıyor.


Blockchain teknolojisi hala başlangıç ​​aşamasındadır, ancak kara bulutlar kuantum hesaplama şeklinde ufuktadır. Soru, blockchain’in ünlü değişmezliğini zayıflatacak kadar güçlü bir süper bilgisayarın mevcut olup olmadığı değil, ancak.

Ocak ayında IBM, bilimsel ve ticari kullanım için tasarlanmış 20 kubit evrensel bir kuantum hesaplama sistemi olan Q System One’ı tanıttı. Makine, araştırma laboratuvarının sınırları dışında istikrarlı ve güvenilir bir şekilde çalışmak üzere üretilmiştir. Q System One’ın şu anda bugünün dağıtılmış defterlerini aşmak için işleme gücü olmasa da, teknolojilerin gelmesi için aşılmaz bir adım taşı.

QRL logosu

QRL proaktif olarak kuantum hesaplama karşısında blockchain’i güvende tutmak için çalışıyor.

Yine de, Kuantum Dirençli Defter’de (QRL) Lider İş Stratejisti Adam Koltun’a göre, blockchain’deki en parlak beyinlerin bazıları yakın tehditlere kör bir bakış getiriyor.

Adam, “Blockchain topluluğundaki insanlar bazen değişmez, dokunulmaz, kriptografik olarak mükemmel bir teknolojiyi tehdit eden her şeyi savunuyorlar” dedi. “Probably Muhtemelen çok fazla farkında olmadığınız ileriye dönük bu diğer teknoloji var ve paradigma değiştirme potansiyeli var ‘dediğinde, bir çok blockchain iyimser aniden teknolojik kötümser oluyor.”

Öte yandan QRL’deki insanlar hiç şans almıyorlar. Organizasyon, kuantum bilgisayarların saldırılarına karşı güvenli bir şekilde dünyanın ilk dış denetimli kurumsal düzeyde blockchain platformunu proaktif olarak tasarladı.

Açık kaynaklı teknoloji, karma tabanlı dijital imzalar ve genişletilebilir adres formatı ile varlıkların güvenliğini sağlayarak kriptografiye uzun ömür getirir. QRL Mobil Cüzdan’ın son tanıtımı ve çalışmalardaki gelecekteki gelişmeler ile QRL, blockchain’in kuantum sonrası bir gelecekte uygulanabilir kalmasını mümkün kılıyor.

Kuantum Dirençli Bir Defter ile Geleceği Beklemek

Birçok kripto para birimi ve blockchain girişiminde olduğu gibi Adam, QRL’nin Kurucu Peter Waterland tarafından Kasım 2016’da yazdığı bir beyaz kağıtla başladığını söyledi..

Peter, birkaç yıldır Bitcoin ve açık kaynak programlama topluluğunda aktifti ve özellikle blockchain, kripto para birimi ve kuantum hesaplama ile kesişimiyle ilgileniyordu. Adam, “2016’da birkaç matematik parçasına son onay damgası verildi ve engelleme teknolojisine uygulanabilir, bu yüzden kuantum dirençli Bitcoin’i kağıda dökme fikrini ortaya koydu..

Teknik inceleme, Bitcoin forumlarında biraz çekiş kazandı, ancak birçoğu kuantum hesaplamayı uzak bir tehdit olarak görüyordu. Bu anlamda Adam, QRL’nin ilgisizlikle mücadele yollarını bulmak zorunda olduğunu söyledi.

Çeşitli cihazlarda QRL

Türünün ilk örneği olan QRL, birinci sınıf güvenlik için devrim niteliğinde bir imza şemasına sahiptir.

“90’ların bir çocuğu olarak, bazen küresel ısınmayı savunanlara ‘Bu benim çocuğumun sorunu olacak’ şeklinde anlatıldığı gibi şaka yapıyorum” dedi. “Kuantum bilgisayarların mümkün olabileceği genel noktayı kabul edecekler, ancak derhal durduracaklar ve“ Torunlarım bu savaşta savaşabilirler ”derler.”

Ancak teknoloji hızlı hareket eder ve daha da fazlası kuantum bilgi işlemden bahsederken. Şimdilik, teknolojik ilerlemenin önündeki en önemli engeller, kuantum bitlerinde (qubits) ölçülen hata direnci, tutarlılık, çalışma sıcaklıkları ve işlem gücünü içeren karmaşık zorluklardır..

Adam, “Gelişimi sadece kübitler cinsinden ölçüyorsanız, yukarı doğru güzel eğriler gördüğünüz geleneksel bilgisayar kullanımı gibi değildir – bir merdivene çok benziyor” dedi. “İşler aylarca, bazen neredeyse bir yıl boyunca düz olacak ve daha sonra istikrarlı olan en büyük sistemdeki kubit sayısı% 50 artacak.”

Sistem çoklayıcı olmaktan ziyade üstel olduğundan, her bir kübit tüm sistemin hesaplama gücünü iki katına çıkarır – bu da teknolojinin ne kadar hızlı gelişebileceğinin altını çizer.

Güvenli, Geliştirici Dostu ve Kullanıcı Odaklı

QRL, sağlam güvenlik garantileri sağlayan karma tabanlı bir sistem olan eXtended Merkle Signature Scheme (XMSS) kullanarak yarının kuantum bilgisayarlarını dijital tehditlere karşı korumak için hazırlanmıştır. Buna ek olarak, sistem geniş bir format yelpazesini desteklemek için tasarlanmış genişletilebilir bir QRL adres yapısına sahiptir.

Güvenlik, QRL’nin bir numaralı önceliği olmakla birlikte, platform aynı zamanda tutarlı bir kullanıcı arabirimi aracılığıyla tek tip bir deneyim sağlamak üzere tasarlanmıştır. Hem açık kaynaklı topluluk, e-posta desteği hem de kullanıcıları blockchain çözümünün tüm yönleri boyunca yönlendiren bilgilendirici kılavuzlar aracılığıyla 7/24 destek sunulmaktadır.

Kapsamlı dokümantasyon ve tam özellikli bir API’ye erişim, geliştiricilere istedikleri gibi platform üzerinde geliştirme fırsatı verir. Adam, örgütün bağımsız geliştirici topluluğunu açık kaynaklı kod tabanı ile denemeye teşvik ettiğini ve bu da blockchain üzerindeki kullanım durumlarının çeşitliliğini göstermeye yardımcı olacağını söyledi. “Özellikle QRL, herhangi bir sebepten ötürü değişmez, bağımsız bir deftere sahip olabilecek işletmeler için yararlı olabilir” dedi..

QRL ekibi kısa süre önce böyle bir deneyde noterlik desteği ekledi ve bir ev satın alma sürecinde olan bir ekip üyesinin noterlerini sık sık kullandığını belirtti. Adam, özelliğin hemen yerel yasal sistemlerde kabul edilmeyeceğini, ancak tüm dünyadaki mahkemelerde ve yargı bölgelerinde blockchain kabul edildiğinde büyük olasılıkla ana akım haline geleceğini söyledi..

Yeni Başlatıldı: Android ve iOS için QRL Mobil Cüzdan

Mayıs ayında, QRL geliştiricileri, kripto para birimine kolay ve güvenli erişim sağlamak için tasarlanmış QRL Mobil Cüzdan’ı piyasaya sürdü. Cüzdan, Google Play ve Apple Store üzerinden hem Android hem de iOS için kullanılabilir. Mobil cüzdan kullanıcıları artık çevrimdışı cüzdan oluşturma, birden fazla cüzdan desteği, işlem gönderme ve alma yeteneği ve QR kodu entegrasyonunun keyfini çıkarabilir.

Adam, “Liderlik ve geliştirme ekibimiz sadece onları eklemek için özellikler eklemiyor; bunu mevcut özelliklerle iyi oynadıkları için yapıyorlar” dedi. “Örneğin, bu nedenle, telefonunuzu, çoğu kişinin Bitcoin veya Ethereum’dan tanıdığı çok uzun sayı dizisinin aksine, cüzdanınızın QR kodu temsilini taramak veya üretmek için kullanma olanağını tanıttık.”

QRL Mobil Cüzdan

Şirket son zamanlarda kuantum güvenli bir kripto para birimi aracı olan QRL Mobil Cüzdanını tanıttı.

QRL ayrıca yakın zamanda profilleri bağlamak için şifreleme teknolojisini kullanan bir araç olan Keybase aracılığıyla kimlik entegrasyonunu tanıttı. Yeni entegrasyon, kullanıcıların Keybase profillerine bir QRL adresi eklemelerine izin verecektir. Kimlik, finansal işlemlerde önemli bir unsurdur ve bu özellik, doğrulamayı kolaylaştırmak için uzun bir harf ve sayı dizisinden daha kompakt, aerodinamik ve aktarılabilir hale getirecektir..

Defter çapında kuantum sonrası güvenlik, noterleştirme desteği, tam özellikli bir API ve Keybase ile entegrasyona ek olarak, QRL ayrıca yeniden kullanılabilir adresler ve zincir halinde mesaj desteği de içerir. Geliştirilmekte olan özellikler arasında Dilithium ve Kyber gibi çözümlerle kalıcı olmayan mesajlaşma da bulunmaktadır.

Akıllı Sözleşmeler Dahil Geliştirilen Özellikler

QRL ayrıca akıllı sözleşme alanını da izliyor. Teknoloji yeni değil, ancak Adam, şirketin blok zinciri platformu içerisine eklenmesine fıstık ezmesi ve jöle yaklaşımı uyguluyor..

“Birlikte ayrı olduklarından daha iyidirler” dedi. “Noter onaylama ve QR kodu işlevselliğimiz var – tüm bu unsurlara sahibiz – bu yüzden soru onları standart bir akıllı sözleşmede nasıl birleştirdiğimiz ve bunu ağımızdaki bir alt uygulama veya dApp olarak insanlara nasıl ulaştırdığımız oluyor.”

Nihayetinde amaç, zamanın testine dayanacak ve verilerin ilerlemenin güvenli olacağından emin olacak kapsamlı bir platform oluşturmaktır..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector