HIPAA Apps Kasası ile Hassas Hasta Bilgilerini Koruyun: Yönetilen Güvenlik Çözümleri Sunan HIPAA Uyumlu bir Bulut Barındırma Sağlayıcısı

TP; DR: HIPAA Apps Kasası, uygulayıcıların, geliştiricilerin ve işletmelerin özel tıbbi verileri maliyetli maruziyetten korumak için ihtiyaç duydukları güvenlik çözümleri sunar. Şirketin HIPAA uyumlu bulut hizmetleri, sağlık kuruluşlarının sunucuları korumak ve güvence altına almak yerine temel yetkinliklerine odaklanabilmeleri için gönül rahatlığı sağlar. Bir satıcıdan daha fazlası olan HIPAA Apps Kasası, personelinizin bir uzantısı olarak hizmet verir ve her zaman benzersiz zorluklarla başa çıkmaya isteklidir.


Sağlık kuruluşları dijital güvenlik söz konusu olduğunda bir nebze çifte acımasızlıkla karşı karşıya. İşletmelerini sadece karmaşık kimlik avı düzenleri, DDoS saldırıları ve fidye yazılımları da dahil olmak üzere sürekli büyüyen tehditlerden korumakla kalmayıp, aynı zamanda katı hükümet düzenlemelerine uygun olarak yapmaları gerekir..

1996 yılında Sağlık Sigortası Taşınabilirliği ve Hesap Verebilirlik Yasası (HIPAA) ABD’de Başkan Bill Clinton tarafından sağlık sistemi içindeki hassas hasta verilerini korumak için yürürlüğe girmiştir. Büyük Durgunluğun sonunda, 2009 Amerikan Kurtarma ve Yeniden Yatırım Yasası’nın (ARRA) bir parçası olarak, Ekonomik ve Klinik Sağlık İçin Sağlık Bilgi Teknolojisi Yasası (HITECH) Başkan Obama tarafından yasaya imzalandı..

HITECH, mevzuatı kişisel sağlık kayıtlarını işleyen veya açıklayan iş ortaklarına genişletirken, HIPAA’yı elektronik sağlık kayıtları için ülke çapında bir ağ aracılığıyla desteklemeye hizmet etti. Buna ek olarak, hem HIPAA hem de HITECH, algılanan ihmal nedeniyle ihlaller için dik mali cezalar getirdi ve aynı hüküm ihlali için yılda maksimum 1,5 milyon dolar ceza verdi.

Söylemeye gerek yok ki, para cezaları ve itibar hasarı arasında, bu ihlaller bir işletmeyi yok etme potansiyeline sahiptir – bu da güvenilir bir teknoloji sağlayıcısıyla ortaklık kurmayı zorunlu kılar. Bunu göz önünde bulundurarak, HIPAA Apps Kasası’nın yıllarca müşteri güveni oluşturduktan sonra HIPAA uyumlu barındırma alanına girmesi tesadüf değildir.

Şirketin Kurucusu ve CEO’su Gil Vidals, 1997 yılında yıldız desteğiyle desteklenen uygun fiyatlı çözümler sunmaya odaklanarak barındırma işine girdi. Ancak 2010 yılına kadar – HITECH’in piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra – nişini HIPAA uyumluluğunda buldu..

Gil, “Bir müşteri,“ Tıbbi verilerimiz var ve HIPAA düzenlemelerine uymamız gerekiyor ”dedi ve dedi. “İşle ilgilenme şeklinizi seviyoruz ve verilerimizi güvende tutmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmenize güveniyoruz” dedi.

Gil tam da bunu yaptı – ve kelime çabucak gitti. Bugün, HIPAA Apps Kasası, uygulayıcıların, geliştiricilerin ve işletmelerin özel tıbbi verilerini korumalarına yardımcı olmaya kendini adamıştır. Şirketin HIPAA uyumlu bulut hizmetleri sağlık kuruluşlarını uyum ihlallerinden ve maliyetli cezalardan korur. Buna ek olarak, HIPAA Apps Kasası uygulamalı bir müşteri hizmeti yaklaşımı sayesinde yalnızca bir satıcıdan ziyade bir şirketin personelinin bir uzantısı olarak hizmet eder.

Özel Tıbbi Verilerinizi Pahalı Maruz Kalmaya Karşı Koruyun

Medya feed’inizde ilerlerken tüm haberlerin kötü haber olduğunu hissetmemek zor olabilir – hatta daha fazlasını teknoloji hakkında okurken. Hikaye neredeyse her zaman aynı: Başka bir gün, başka bir ihlal.

Gil, “İnsanları midelerine hasta ediyor ve bu yüzden güven çok önemli” dedi. “İş dünyası liderleri, hassas tıbbi verilerinin dava edilmekten korkmak yerine uyanık kalmak yerine korunduğunu bilerek geceleri uyumak istiyorlar.”

Şirketin işteki 22 yılı güvenilirliğinin bir göstergesi olarak hizmet veriyorsa, bu konuda başarılı görünüyor – özellikle şirketlerin yaklaşık% 50’sinin ilk beş yıl içinde başarısız olduğunu ve yaklaşık% 70’inin 10 yıl içinde başarısız olduğunu düşündüğünüzde . Gil, HIPAA Apps Kasası’nın sıkı çalışma, kalıcılık ve biraz endişe güdümlü motivasyonla bu olasılıkların üstesinden gelebileceğine inanıyor.

Güvenilir güvenlik ve uyumlu bulut

HIPAA Apps Kasası, 7/24 müşteri desteği ile desteklenen HIPAA uyumlu bulut barındırma hizmetleri sunar.

“Böylesine rekabetçi bir sektörde gelişmek çok zor” dedi. “Intel Andrew Grove’un Kurucusu ve Eski CEO’su“ Sadece Paranoyak Hayatta Kalma ”adlı kitabında verilen tavsiyelere uymayı seviyorum – her gün uyanmalı ve işte kalmak için ne yapmamız gerektiğini düşünmeliyiz. Uzun ömürlülüğümüz düşünüldüğünde, biraz paranoyak olduğumuz ve bu iyi bir ticaret olduğu açık. ”

Şirket ayrıca en son trendlere de dikkat çekiyor. Gil, genel görevinizin pahasına gösterişli yeni teknoloji ile çekilmenin kolay olduğunu söyledi. “Tıbbi verileri barındırmamıza izin veren araçları rafine etmek ve tekerlekli evimizden çok uzaklaşmak ile bizi başarılı kılan şeyler arasında bir denge olmalı” dedi..

Uygulayıcılar, Geliştiriciler ve Şirketler için Birinci Sınıf Çözümler

HIPAA Vault, HIPAA uyumluluk şemsiyesi altında bulunan çeşitli taraflara özel bir dizi bulut çözümü sunar. Şirket uygun fiyatlı ve uyumlu bulut çözümleri aracılığıyla tek pratisyenlere ve tıbbi ofislere hizmet vermektedir; ekipleri ve müşterileri için çözümler sunarak geliştiriciler, ajanslar ve BT uzmanları ile ortaklıklar; ve kurumsal düzeyde özel dağıtımları destekleyen gelişmiş barındırma ortamları sunar.

Gil, şirketin ana farklılaştırıcısının, görev çağrısının ötesine geçerken tek bir destek talebi içinde sorunların% 90’ını çözme yeteneği olduğunu söyledi. “Sektördeki meslektaşlarım arasında uygulama katmanına yardımcı olmak için çok fazla korku var” dedi. “Ama telefon çaldığında ve müşteri“, Bak dostum, sadece yavaş. Ne olduğunu bilmiyorum, ancak barındırma sağlayıcısı olmalı. ””

Tavizsiz veri güvenliği, birinci sınıf hizmet

HIPAA Apps Kasası, benzersiz bir müşteri deneyimi sunmayı amaçlamaktadır.

HIPAA Apps Kasası, HIPAA Apps Kasası’nın sağladığı hizmetle ilgili olmasa bile sorunun kaynağını keşfetmek için günlükleri, veritabanlarını ve programları inceleyerek derinlemesine araştırma yapar..

Gil, “Şirketler sert bir çizgi çekip altyapıyı geçmeyi reddettiklerinde, bu sadece müşteriyi hayal kırıklığına uğratıyor,” dedi. “Bir çözüm istiyorlar. Evet, mühendisinizin zamanını alıyor, ancak bir tane sağlamazsanız, yine de suçlanacak ve bir sonraki sağlayıcıya kaybedeceksiniz. ”

Şirket, müşterilerine ürün satma tuzağına düşmemeye de dikkat ediyor. Gil, uzun vadeli ilişkileri geliştirmeye odaklanmayı tercih ediyor. “Size bu daha küçük planı satacağız ve daha fazla kaynağa ihtiyacınız olursa daha yükseğe çıkacağız” dediğinde güven yaratır ”dedi. “İnsanlar sadece yarasadan büyük bir plan satmaktan daha fazlasına saygı duyuyorlar.”

Ekibinizin Gerçek Bir Uzantısı Olarak Çalışmak

Gil, müşterilerin HIPAA Kasası’nı bir satıcıdan çok daha fazla gördüğünü söyledi. Şirket, müşteri hizmetlerini bir sanat formuna dönüştürdü: Çalışanlar müşterileri adlarına göre tanıyor, şirket üç ayda bir iş incelemeleri yapıyor ve 7/24 destek veriyor.

“BT ekibinin, aradığınız, hesap kimliğinizi sunduğunuz ve yalnızca kim olduğunuzu açıklamak için beş dakika harcadığınız diğer şirketlere kıyasla bir uzantı olduğumuzu hissettiriyor” dedi. “Bu benim için çok sıcak ve bulanık değil – ve bence duygusal yön önemli.”

Destek uzmanları, müşterilerin her görüşmenin başında mevcut hizmetlerinden tamamen memnun olmalarını sağlamak üzere eğitilir. Cevap “Hayır” ise, bir sonraki adım onları neyin mutlu edeceğini belirlemek için dikkatle dinlemektir. Çağrı yanıtı açısından, HIPAA Apps Kasası tüm cevapsız çağrıları 15 dakika içinde geri göndermeyi amaçlamaktadır. Müşteriler bir bilet açar veya bir sohbet girerse, hedef 15 dakika içinde yanıt vermektir.

Gil, zamanın% 90’ının, telefonu alan kişinin müşterinin sorununu çözebileceğini söyledi. “Kademe 1 destek personeline kadroya inanmıyoruz, bu yüzden çok daha iyi bir seviyede başlıyorsunuz ve sorununuzu çözme şansları çok daha yüksek” dedi. “Bu insanları tatmin ediyor.”

Destek ekibinin bir sorunu çözemediği nadir durumlarda, müşteriler Gil’in kişisel hücre numarasını arayabilir – ancak neredeyse hiç çağrı almaz. “İnsanlar numaralarını vermek istemiyorlar çünkü rahatsız olmak istemiyorlar” dedi. “Ama bir şeyleri doğru yapıyorsanız, yine de rahatsız edilmeyeceksiniz.”

İletişim ve Bağışlama Odaklı Bir Şirket Kültürü

Gil, HIPAA Vault’daki şirket kültürünü, birbirine kusursuz şekilde uyacak şekilde üretilen yüksek kaliteli parçalara sahip bir motorla karşılaştırdı. Yağ olmadan, metal bileşenler birbirine sürtünür ve ciddi hasara neden olur.

Gil, “Ekibimiz, düzgün çalışması için motorda iki damla yağa ihtiyacımız olduğunu anlıyor,” dedi. “Birincisi iletişim, ikincisi affetme – ve bu iki damla yağ bu motoru uyandırıyor.”

Daha mutlu müşterilere ek olarak, bu olumlu atmosfer çalışanların cirosunu en aza indirmeye yardımcı olur. “Bulmacanın bir parçası da personelinizi etrafta tutuyor” dedi. “İnsanları eğitmek ve sonra altı ay hatta bir yıl sonra ayrılmak kaybetmek için bir oyundur.”

HIPAA uyumlu barındırmada 22 yıllık başarıdan sonra, HIPAA Vault açıkça kazanma tercihine sahiptir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector