HoudahGeo: Fotoğraflarınızı GPS Koordinatlarını ve Konum Adlarını Fotoğraflara Bağlayan Otomatik Coğrafi Kodlama ile Haritaya Koyun

TP; DR: HoudahGeo’nun coğrafi kodlama ve coğrafi etiketleme özellikleri, Mac kullanıcılarının fotoğrafları konuma göre belgelemelerine ve düzenlemelerine olanak tanır. Yazılım, enlem, boylam ve rakım bilgilerini görüntü dosyasında coğrafi etiketler olarak saklayarak kalıcı olarak korur. MacOS ile uyumluluğu sürdürmek için sürekli güncellemeler ve sualtı yüksekliklerini teknolojiye dahil etmeyi planlayan HoudahGeo, yazılımının kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamak için çalışıyor.


Asla başarısız olmaz. Dijital fotoğraf makinemde çekilen bir fotoğrafı akrabama her gönderdiğimde, birkaç soru ile cevap veriyor: Fotoğrafı kim çekti? Daha önce nereden alınmıştı? Tarihi? zaman?

Beklenmedik bir paket kapımın eşiğine geldiğinde bir güne kadar belgelere olan takıntısını buldum. İçeride, popüler bir çevrimiçi görüntü yayınlama hizmeti aracılığıyla oluşturduğu kişiselleştirilmiş bir hafıza kitabı vardı. Kitaptaki her fotoğrafa daha çekici bir hikaye oluşturmak için kullandığı derinlemesine bilgiler eşlik etti..

HoudahGeo logosu

Mac kullanıcıları enlem, boylam ve rakımı coğrafi etiketler olarak saklamak için HoudahGeo’dan yararlanabilir.

Bağıma başka bir fotoğraf göndermeden önce, coğrafi kodlama ve coğrafi etiketleme uygulamasını HoudahGeo’yu Mac’ime yükleyeceğim. Yazılım enlem, boylam ve rakımı doğrudan görüntü dosyasında coğrafi etiketler olarak saklar. Fotoğraflarınıza konum adları, başlıklar, açıklamalar ve anahtar kelimeler eklemek için de kullanılabilir. Bu şekilde, dosyanın meta verilerinde ihtiyaç duyduğu bilgilere sahip olur.

Houdah Software Kurucusu Pierre Bernard, “Paris’ten bu resmi gördüğünüzden yıllar sonra, hangi günün çekildiğini, hangi yılı ve haritada nerede bulunduğunu bildiğinizden emin olabilirsiniz” dedi. “Resimde olmayanları görmenizi sağlayan geleceğe yapılan bir yatırım.”

En son sürüm olan HoudahGeo 5, diğer denenmiş ve gerçek özelliklerin yanı sıra sürükle ve bırak coğrafi kodlama, ters coğrafi kodlama, harita aramaları ve Google Earth dışa aktarma şablonları da içeriyor. Şirket, sürekli gelişen macOS ile uyumluluğu koruyan güncellemeler ve müşteri geri bildirimlerine dayalı yeni özellikler ekleyerek ürünü geliştirmek için sürekli olarak çalışıyor. Her yinelemeyle HoudahGeo, Mac kullanıcılarının fotoğraflarının arkasındaki hikayeyi anlatmasına yardımcı olma hedefini ilerletiyor.

Mac Dünyasında Gelişimde Gezinme

HoudahGeo’nun arkasında Lüksemburg merkezli bir geliştirme şirketi olan Houdah Software, 2005 yılında küçük bir aile şirketi olarak kuruldu. Pierre’nin babası şirketin sahibi, karısı tüm belgeleri yazıyor ve Pierre gerisini hallediyor.

Şirketin kurulduğu sırada – iPhone ve App Store’dan çok önce – Pierre, Macs’in bu kadar popüler olmadığını söyledi. Ancak 1984’ten beri deneyimini bir Mac kullanıcısı olarak kullanan Pierre, piyasada nelerin eksik olduğunu kolayca belirleyebiliyordu. İlk kullanıcılarının HoudahSpot’u, Mac kullanıcılarının erişilmesi zor belgeleri, posta iletilerini, fotoğrafları ve resimleri bulmasına yardımcı olmak için tasarladı..

Kısa bir süre sonra HoudahGeo’yu kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarladı. Pierre, “Bunlar üzerinde çalışılması en ilginç olan projeler” dedi. “Onlara kendin ihtiyacın var ve kendi kaşınmasını çizmek için onları inşa ediyorsun, böylece konu hakkında bilgilisin. Ardından uygulamalarınız başkalarına da yardımcı oluyor. ”

HoudahGeo ekran görüntüsü

HoudahGeo, fotoğraflarınızı coğrafi konumlara bağlar, böylece harita üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Pierre, rekabete ayak uydurmak için birkaç teknik değişiklik yapmak zorunda olduğunu söyledi. İPhone’un 2008 sürümü önemli bir geliştirme fırsatı açtı, bu yüzden geçici olarak iOS projelerine odaklandı. “Daha sonra iPhone, reklam alanı çalıştıran ve akışlardan para kazanan büyük işletmelerin alanı oldu ve orada küçük şirketler için zorlaştı” dedi. “Şimdi çoğunlukla macOS’a odaklanıyorum.”

Apple’ın fotoğraf kütüphanesi de yıllar içinde önemli ölçüde gelişti. 2015 yılında şirket, daha sezgisel bir fotoğraf yönetimi ve düzenleme deneyimi sağlamayı amaçlayan imza fotoğraf uygulamalarını – iPhoto ve Aperture – Photos ile değiştirdi.

Pierre, her yeni uygulama ile HoudahGeo’yu güncelledi. Bugün yazılım Adobe Lightroom Classic’in yanı sıra Fotoğraflar, iPhoto ve Aperture ile de çalışıyor. Kullanıcı konum bilgilerini güncelledikten sonra Fotoğraflar, iPhoto veya Diyafram’ı da bildirir.

Pierre, “Sonbaharda Apple’dan gelen ve uyumluluğu korumak için tarafımızda değişiklik gerektirecek büyük bir yükseltmemiz var” dedi. “Apple’ın yaptıklarını sürekli takip ediyoruz.”

Sürekli Gelişimde Müşteri Geribildiriminin Rolü

İPhone dahil çoğu modern akıllı telefon konum bilgilerini otomatik olarak kaydeder. Selfie’ler, kedinizin orta atımdaki bulanık resimleri ve diğer anı çekimleri için harika, ancak çoğu insan kilometre taşı anları için dijital bir SLR kullanıyor – okyanus kıyısındaki düğünler, üniversite mezuniyetleri ve Afrika safarileri.

Sorun, GPS özelliğine sahip özel bir dijital SLR’niz olmadığı sürece, yüksek kaliteli kameranız konum bilgilerini kaydetmez. HoudahGeo’nun bu kadar güçlü olmasının nedenlerinden biri de budur. Ve Pierre, insanların dijital selefleri kullanarak analog seleflerine kıyasla çektiği çok sayıda fotoğraf göz önüne alındığında yazılımın özellikle yararlı olduğunu söyledi..

“Dijital kameralarla daha fazla fotoğraf çekebilirsiniz, ancak bu aynı zamanda dezavantajlardan biri” dedi. “HoudahGeo gibi araçlar olmadan, bir tatil veya tatilden sonra çektiğiniz tüm resimlere ek bilgi eklemek aylar alabilir.”

Pierre HoudahGeo’nun bir Beta versiyonunu ilk yayınladığında, yüzlerce resmi işlemek için aracı kullanan insanları bulduğu için şaşırdı. Böylece çizim tahtasına geri döndü ve performansı artırdı, böylece yazılım büyük miktarda veriyi işleyebilir.

O zamandan beri, müşteri memnuniyeti ve geri bildirimleri Pierre’in yazılım geliştirme yol haritasına büyük ölçüde ilham verdi. “İnsanların benzer durumlarda aynı sorunla karşılaştıkları desenleri belirlemeye başlayacağım ya da zaten var olan, ancak açık olmayan özellikleri özleyeceğim” dedi. “Sonra, bu sorunları çözecek çözümler hayal etmeye başlıyorum.”

Diğer Özelliklerin yanı sıra Sürükle-Bırak ve Ters Coğrafi Kodlama

Sıradan kullanıcılara ek olarak, HoudahGeo’nun tam özelliği, fotoğrafların çekildiği yeri belgelemesi gereken çok çeşitli mesleklere hitap ediyor. Örnekler arasında yaban hayatı göçünü belgeleyen bilim adamları, yapısal hasarı araştıran müfettişler ve listelerini geliştirmek isteyen emlakçılar.

Çeşitli hizmet ve yazılımlarla uyumluluğu sağlamak için HoudahGeo, hem JPEG hem de RAW görüntü dosyalarına EXIF, XMP ve IPTC meta veri etiketlerini yazmak için endüstri standartlarını kullanır.

Pierre, “Müşterilerim arasında gezginler, iş profesyonelleri, fotoğrafçılar – çeşitli bilgileri belgelemek isteyen her türlü insan var” dedi. “Onarım gerektiren köprülere zarar veren bir kullanıcı vardı ve kesin yerleri kaydetmesi gerekiyordu.”

Google Earth’e HoudahGeo dışa aktarma işleminin ekran görüntüsü

Kişisel fotoğraflarınızı Google Earth’e yüklemek için HoudahGeo’yu kullanın.

Yazılımın en son sürümü olan HoudahGeo 5, hem sıradan hem de profesyonel kullanıcılar için tasarlanmış bir dizi özellik içerir. Örneğin, sezgisel sürükle ve bırak coğrafi kodlama özelliği, yerleşik bir harita aracılığıyla görüntüleri bilinen konumlara sürüklemeyi kolaylaştırır. Ters coğrafi kodlama, adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcıların GPS koordinatlarından konum adları türetmelerini sağlar.

Yeni bir içe aktarma özelliği, fotoğrafları doğrudan kameradan veya bellek kartından indirmeyi kolaylaştırır ve eklenen harita arama işlevi, kullanıcıların yer işaretlerini, şehirleri ve favori yerleri bulmalarını sağlar.

Google Earth dışa aktarma özelliği, 2B haritalarda ve 3B Google Earth tarayıcılarında coğrafi bilgileri ifade etmek için kullanılan bir XML gösterimi olan Anahtar Deliği İşaretleme Dili’ne (KML) kolay dönüştürme için yeni şablonlar ve tasarımlar içerir. HoudahGeo 5, kullanıcıların hem tracklog’ları hem de fotoğrafları yükleyebileceği Dropbox’ta KML gösterimini yayınlamayı kolaylaştırıyor.

Gelecek Planları: Negatif Yükseklikleri İçeren Yükseltmeler

Pierre zamanını Apple’ın sık güncellemeleriyle uyumluluğunu sürdürmek için harcamadığında, HoudahGeo’yu daha da güçlü hale getirmek için çalışıyor.

Herhangi bir söz veremez, ancak sualtı irtifalarını kaydetme olasılığını keşfetmeyi umar – SCUBA dalgıçlarının şüphesiz takdir edeceği bir özellik. Ayrıca, hem RAW hem de JPEG formatlarında çekim yapan fotoğrafçılar için yazılımın kullanımını kolaylaştıracak bir güncelleme deniyor.

Elbette HoudahGeo’yu çalışır durumda tutmak Pierre’in en önemli önceliğidir. “Şimdilik, her şey en yeni işletim sistemiyle uyumluluk için arka koltuk almalı” dedi..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector