IKOULA’nın Güçlü Müşteri İlişkileri ile Paylaşılan Paylaşılan, Sanal ve Adanmış Barındırma Sağlama Deneyimi

TP; DR: Fransa merkezli IKOULA, 1998’de kurulduğundan bu yana teknolojinin arkasındaki insanlığı vurgulamak için bir görev üstlenmiştir. Geniş bir yelpazede yönetilen paylaşılan, sanal ve özel barındırma hizmetleri sunan şirket için 24 saat müşteri desteği en yüksek önceliğe sahiptir. çözümleri. IKOULA’nın bakım konusundaki vurgusu, sürdürülebilirlik ve eğitime odaklanan hayırsever portföyünde de gösterilmiştir..


Google haftada en az üç kez, aslında bir robot olmadığımı doğrulamamı istiyor. Aynı zamanda, müşteri hizmetleri adına insanlar gibi görünen huzursuz yapay zeka teknolojileriyle çevriliyim..

Fransa merkezli bir paylaşılan, sanal ve özel barındırma sağlayıcısı olan IKOULA, bu eğilimi insanlar tarafından insanlar tarafından oluşturulan çözümlerle destekliyor. Şirketin sloganı “Dikkatle Ev Sahipliği Yapıyoruz”, bu müşteri ilk yaklaşımını yansıtıyor.

IKOULA’daki iletişimden sorumlu Lucas Fourre, “Makinenin arkasındaki, sunucunun arkasındaki, destek hizmetlerinin arkasındaki insanı vurgulamak istiyoruz” dedi. “Pazarda kendi yolumuzu bu şekilde şekillendiriyoruz.”

IKOULA logosu

IKOULA yüksek performanslı barındırma ve yönetilen destek konusunda uzmanlaşmıştır.

1998 yılında kurulan IKOULA, 60’tan fazla ülkedeki müşterileri, haftanın yedi günü, günün 24 saati hizmet veren uzun bir uzmanlık geçmişine sahip tutkulu bir ekiple desteklemektedir. Bu amaçla, şirket müşterilerinin personelinin bir uzantısı olarak kaldırabilecekleri dört kademeli yönetilen destek sunar.

IKOULA’nın olağanüstü desteğe olan bağlılığı, Fransız Reims ve Eppes şehirlerindeki iki tam veri merkezindeki yedek sistemlerle sürekli ve yüksek kaliteli bir hizmet sunma vaadini ve ayrıca uluslararası olarak varlığını sürdürmeyi vaat ediyor. Şirket ayrıca çevre dostu altyapı ve eğitim girişimlerine odaklanarak hizmet verdiği topluluklara geri dönmeyi önemsiyor.

Yüksek performanslı barındırma, duyarlı müşteri hizmetleri ve kurumsal sosyal sorumluluk girişimlerinin kombinasyonu, onlarca yıldır yenilikçi teknoloji sunmaya devam etmek için iyi bir konuma sahip olan ev sahibi için kazanan bir kombinasyon gibi görünüyor..

Özenle Sağlanan Yüksek Performanslı Hosting Çözümleri

IKOULA internetin ilk günlerinde pazara ilk girdiğinde, tek odak noktası özel sunucular sağlamaktı – şirketin 20 yılı aşkın süredir honladığı bir uzmanlık. Bugün, şirketin özel sunucu kataloğu altı katman halinde gruplandırılmıştır ve belirli ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmış birden fazla yapılandırma seçeneği içerir.

Örneğin IKOULA’nın Başlangıç ​​planı, küçük, taahhütsüz bir yedekleme veya depolama çözümü isteyenler için önerilir. Çevik ürün yelpazesi ise oyun, depolama, e-postalar ve hatta yapay zeka ve blockchain projelerini test etmek için ideal kalite-fiyat oranına sahip sunuculara sahiptir..

Daha kritik hizmetlere ev sahipliği yapmak istiyorsanız, hepsi RAID kartlar ve yerleşik IP tabanlı KVM anahtarlama özelliğine sahip IKOULA’nın Power profesyonel sunucu koleksiyonu iyi bir seçimdir. Sanallaştırma veya büyük bilgi işlem projeleri için şirket, geniş güç, RAM ve depolama alanı sağlayan Xtreme serisinden seçim yapmanızı önerir..

Son olarak, IKOULA, Master serisi, güçlü grafik kartları ve Flash depolama ile yüksek performanslı özel hizmetler ile belirlenen çözümlerini tamamlıyor.

Lucas bize, yıllar içinde IKOULA’nın hosting tekliflerini uygun fiyatlı paylaşılan planlar, esnek sanal makineler ve kullandıkça öde bulut platformlarını içerecek şekilde genişlettiğini söyledi..

“Bulut için tüm müşteri yolunu yeniledik, bu nedenle bir hesap oluşturduğunuzda, ilk sanal makinelerinizi oluşturmak için 100 Euro değerinde kredi teklifi alıyorsunuz, daha sonra Plesk kontrol panelini kullanarak yönetebilir veya kapatabilirsiniz” dedi. . “AWS’nin sunduğu kredilere benzer.”

Ancak Amazon’un aksine, IKOULA’nın altyapısı, özel bir profesyonelin kişiselleştirilmiş desteği ile desteklenmektedir. Lucas, “Güven ve iletişime dayalı kişisel bir ilişki kurmayı seviyoruz” dedi. “Örneğin, bir güncelleme yaparsak, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için her zaman giriş yaparız.”

Her Üründe Yönetilen Hizmetlerin Dört Seviyesi arasından seçim yapın

Tüm IKOULA’nın barındırma ürünleri, ihtiyaçlarınıza tam olarak uyan hizmetleri seçmenizi kolaylaştıran sezgisel bir sipariş sistemi aracılığıyla kullanılabilir.

Lucas, “Klasik bir e-ticaret şirketi gibi – ürününüzü seçiyorsunuz ve bir dış kaynak seviyesi seçiyorsunuz, kontrol ediyor, bir onay e-postası alıyorsunuz ve ürününüze bağlı olarak 48 saat veya daha kısa sürede teslimatınızı alıyorsunuz,” dedi Lucas.

Şirketin yönetilen dış kaynak hizmeti, 7/24 bakım, izleme ve destek, tersinirlik hükümlerinin belgelenmesi ve yük artış testleri, raporlama araçları, tavsiye ve kişiselleştirilmiş teklifleri içerir. Lucas, bu görevleri IKOULA’ya dış kaynak kullanmanın müşterilere çalışmama süresinin maliyetli etkisi konusunda endişe etmek yerine temel iş hedeflerine odaklanma konusunda gönül rahatlığı sağladığını söyledi..

IKOULA ekibi, işletmeleri yaygın olarak etkileyen güvenlik konularında da deneyimli ve müşterileri çevrimiçi tehditlere karşı korumaya kendini adamıştır. Son olarak, güvenli bir Extranet aracılığıyla hizmet, kullanıcıların platformlarının ve altyapılarının performansını gerçek zamanlı olarak izlemelerine olanak tanır.

IKOULA müşteri hizmetleri ekibinin tasviri

IKOULA ekibi sloganını yaşıyor ve soluyor: “Özenle Ev Sahipliği Yapıyoruz.”

Şirket, her ürün için dört katman dış kaynak desteği sunmaktadır. Tüm IKOULA servislerine dahil olan Liberty seviyesi temel izlemeyi içerir. İşletme düzeyi, kişiselleştirilmiş izleme ve müdahaleleri içerirken, Prime düzeyi uzman denetimi ve platform izlemesi ekler.

Ayrıca, müşterinin gün içinde altyapıyı sürdürdüğü bir Paylaşılan seçenek de vardır ve IKOULA, mesai saatleri dışında kullanılabilirlik sağlar. Son olarak, her şey dahil Birinci seviye, yönetim ve idarenin tüm kapsamını kapsar.

“Her ürün temel bir dış kaynak düzeyi içeriyor, ancak en yüksek katmanımız en fazla desteği sunuyor – tüm yolu proaktif bir şekilde yönetiyoruz ve hiçbir şey yapmanız gerekmiyor” dedi. “Yanıt süreleri açısından, genellikle sadece birkaç dakika içinde yanıt veririz.”

Lucas bize IKOULA’nın bu hizmetleri küçük ve orta ölçekli şirketlerden Fransız Basketbol Federasyonu gibi büyük işletmelere kadar her şeyi içeren geniş bir müşteri tabanına sunduğunu söyledi. IKOULA’nın yetenekli ekip üyeleri dünya çapında 60’tan fazla ülkedeki müşterilere hizmet verirken 13 dil konuşma becerilerinden yararlanıyor.

Geri Vermek: Sürdürülebilirlik ve Eğitim Girişimlerine Odaklanmak

IKOULA’nın bakım felsefesi ödeme yapan müşterilerle bitmez – aynı zamanda bir vicdanla barındırmayı da içerir. Çevresel sorumluluk şirketin kalbine yakın ve değerlidir ve veri merkezlerindeki enerji tüketimini sınırlandırarak ve yeşil enerji kaynaklarından yararlanarak karbon ayak izini azaltmak için çok çalışmaktadır..

Şirket ayrıca, küçük işletmelere 1.200 avro değerinde ücretsiz bulut platformu kredisi veren Açılışını Arttırma Programı ile hizmet verdiği yenilikçi, sürdürülebilir ve eğitim organizasyonlarını vurgulamak ve tanıtmak için de yoluna devam ediyor. Program ayrıca ücretsiz, bir yıllık barındırma paketi, beş saatlik ücretsiz geçiş, özel satış ve destek acentelerinin yardımı ve Prime düzeyinde yönetilen hizmetlere premium erişim içerir.

Buna ek olarak, IKOULA şirketi buluttan nasıl verimli bir şekilde yararlanacağı ve şirketi çeşitli iletişim kanalları kullanarak nasıl pazarlayacağı konusunda eğitecektir. Halihazırda IKOULA’nın bulut hizmetlerini kullanmayan beş yıldan az bir süredir faaliyet gösteren herhangi bir işletme, basit bir çevrimiçi form kullanarak ücretsiz programa kaydolabilir. Üç iş gününden daha kısa bir sürede, IKOULA ekibi şirketle irtibata geçecek ve tüm gereksinimler karşılandığında planı ileriye taşıyacaktır..

Lucas, “Hedefimiz, hem müşterilere hem de geri vermeyi umduğumuz ve müşterilerimizle gerçek ilişkiler kurmak için çabaladığımız beklentileri göstermek” dedi..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector