Kariyer Ufuklarınızı Jobbatical ile Genişletin: Teknoloji Değişen İş Olanaklarıyla Dolu Küresel Bir Pazar

TP; DR: Singapur’da bulunan Estonya merkezli uluslararası iş fırsatları için küresel bir pazar olan Jobbatical, dünya çapında bilgi ve yetenekleri dağıtma görevindedir. Küresel düşünen işletmeleri 295.000’den fazla aday havuzuyla birleştirerek, Estonya merkezli girişim de yetenek boşluklarını doldurmaya yardımcı oluyor. İlk Dijital Göçebe Vizesinin başlatılmasında kritik bir rol oynayan Jobbatical, yetenek hareketliliğinin geleceğini şekillendirmeye devam ediyor.


Karoli Hindriks, dünyanın geri kalanına kıyasla San Fransisco Körfez Alanından neden bu kadar çığır açan teknolojinin ortaya çıkma eğiliminde olduğunu merak etmeye başladığında, küresel öğrenme ve iş kuluçka fırsatları sunan bir Silikon Vadisi şirketi olan Singularity Üniversitesi’nde okuyordu..

Yakında bir vahiy vardı. Karoli, “Noktaları birleştirmek ve oradaki yetenek yüzünden olduğunu keşfetmek uzun sürmedi – dünyanın dört bir yanından en iyi insanları çeken bir yer” dedi. “Yetenekli iş arayanlar Silikon Vadisi’ne ilgi duyuyorlarsa, neden kendi muhteşem şirketleri ve kültürleriyle diğer şehirlere çekilmeyecekler diye düşündüm.”

Jobbatical şirket logosu

Jobbatical, yetenekli insanların dünya çapında tatmin edici işler bulmasına yardımcı olur.

Böylece, 2014 yılında Karoli, Jobbatical’e insanlara hayal ettikleri kariyer yerlerini keşfetmeleri için hayal ettikleri yerleri keşfetmeleri için ilham vermeye başladı. Bugün, 150’den fazla ülkeden gelen 285.000’den fazla profesyonelden oluşan başarılı bir topluluğun Kurucusu ve CEO’sudur. Şirketlerin ve iş arayanların bağlantı kurmalarını basitleştirerek, Jobbatical platformu bilgi ve yeteneğin dünya çapında dağıtılmasına yardımcı oluyor. Karoli, “Jobbatical, gelecekteki kariyer için küresel bir pazar kurdu ve tek bir tıklamayla hayat değiştiren fırsatlar sunuyor” dedi..

Jobbatical’ın ister dünyadaki yetenek boşluklarını dolduruyor isterse ilk Dijital Göçebe Vizesinin başlatılmasına yardımcı olsun, misyonu açıktır: küresel düşünen şirketleri, taşınmaya hazır teknoloji, işletme ve yaratıcı yetenek topluluğuyla bağlamak.

Estonya Başlangıç ​​Şirketlerine ve İş Arayanlara Bağlanma

Küreselleşme insanların, işletmelerin ve hükümetlerin entegrasyonunu geliştirmeye devam ettikçe Karoli, işverenlerin şirketlerini kendilerini bir şehre sınırlamak yerine dünyanın herhangi bir yerinden kurabileceklerini söyledi. İşyeri çeşitliliğinin faydaları iyi belgelenmiştir ve müşterilere daha iyi bakış açısı, yeniliği teşvik etmek için statükoya meydan okuyan yeni perspektifler ve bir dizi deneyim ve uzmanlık nedeniyle gelişmiş sorun çözme.

Çalışan tarafında, memleketinizde veya eyaletinizde sevdiğiniz bir işi bulmak zor olabilir. Jobbatical ile, iş havuzu katlanarak açılır ve bir iş arayanın tatmin edici bir kariyer bulma şansını artırır. Ve kariyer avantajlarının yanı sıra, çalışanlar kendilerini rahatlık alanlarının ötesine itmenin doğasında var olan kişisel faydaları kazanırlar..

"Yurtdışına iş çıkarma" başlıklı afiş

Platform, çalışanlara yol tutuşlarını işe koymaları için güç veriyor.

Jobattical’ın amacı, birçok ülkede doğrudan kayıt süreci ve göçmenlik yardımı ile hayat değiştiren süreci mümkün olduğunca acısız hale getirmektir.

Karoli, “Çok kolaydır ve oturum açma özelliğini LinkedIn seçeneğiyle kullanırsanız sadece birkaç dakika sürer, ancak sizin için ilgili işleri önerebilmemiz için beceri bölümünüzü olabildiğince doldurmanızı öneririz” dedi. “İşlerimizin çoğunun vize ve yer değiştirme sponsorluğu sunduğundan gurur duyuyoruz ve kullanıcılarımız, bir iş için yurtdışına taşınmayı düşünürken blog ve web seminerlerimizi çok yararlı buluyor.”

Ürün geliştirme açısından Karoli, Jobbatical’in her gün yeni özellikler isteyen iş arayanların ve işverenlerin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştığını söyledi..

Bilgi ve Yeteneği Dünya Geneline Dağıtma Misyonu

Şirketin sağlam iş panosu, adayların yazılım mühendisliği, ürün ve tasarım, UI / UX tasarımı ve satış ve pazarlama gibi çok çeşitli kategorilerdeki işleri keşfetmesine olanak tanır. Karoli, Jobbatical’in adayları kaynaklamak, röportajlar düzenlemek, muhtemel çalışanları işe almak ve yeni ekip üyelerini değiştirmek için şirketlerle birlikte çalıştığını söyledi.

En son işe alım kampanyası olan Estonya’da çalışmak 23 seçilen adaya Estonya’nın BT sektöründeki en büyük oyunculardan bazılarıyla tanışma ve dünyaca ünlü şirketlerde üst düzey BT pozisyonları için iş görüşmelerine katılma şansı verdi. Karoli kampanyasının% 60 gibi etkileyici bir başarı oranı ile sonuçlandığını söyledi..

Jobbatical aynı zamanda iş arayanlara yaşam tarzlarına uygun uzaktan çalışma fırsatlarını takip etme yetkisi verir. Karoli, “İş arayanlara sunduğumuz önemli bir fayda, kariyerlerinde esneklik” dedi. “Her yerden çalışma özgürlüğü, kendi saatlerinizi yapma imkanı (mümkün olduğunda) ve ailenizle daha fazla zaman geçirme fırsatı sunuyoruz. Bunlar kullanıcılarımız için temel avantajlar. ”

İşverenlere gelince, Jobbatical işe alımları son derece basit hale getirir: Şirketin profesyonel metin yazarları özelleştirilmiş bir iş reklamı oluşturur ve bunu dünya genelinde yaklaşık 300.000 profesyonele dağıtır. İşletmeler gelen uygulamaları kontrol panelinden verimli bir şekilde yönetebilir, burada adayları çeşitli işe alım aşamalarında da taşıyabilirler.

Jobbatical sitesinde yapılan bir incelemede, E-Residency’deki Jobbatical müşterisi ve Genel Müdürü Kaspar Korjus, “İki kampanyamız vardı ve büyük olasılıkla altı çalışanımız işe alınacak” dedi. “Google, IBM, Walt Disney dahil olmak üzere en iyi şirketlerden insanlarımız var; Fletchers, Harvard, Oxford, Stanford, Berkeley dahil olmak üzere en iyi üniversitelerden; ve Estonya Hükümet Ofisi ve Fransız Hükümet Ofisi dahil olmak üzere en iyi devlet pozisyonlarından. ”

Veriye Dayalı İşe Alım Yoluyla Yetenek Boşluklarını Doldurun

Jobbatical platformu sayesinde, teknolojik uzmanlığa sahip olmayan işverenler küresel olarak en üst yeteneklere erişme fırsatına sahipler ve bu çok yaygın yetenek boşluğuna bir çözüm sunuyor.

Karoli, “Çoğu zaman birlikte çalıştığımız şirketlerin kendi arka bahçelerinde ihtiyaç duydukları yetenekli yetenekleri yok ya da küçük bir iş arayan havuzu için yerel olarak rekabet ediyorlar” dedi. “Şirketlerin, dünyadaki en iyi yeteneklerle ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için sınırlarının ötesine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz.”

Yetenekli yetenek boşluğu zaten önemli bir sorun olsa da, daha da kötüleşmek üzeredir. Son araştırmalar, 2030 yılına kadar küresel yetenek açığının 85 milyon işçiye balon açacağını gösteriyor. “Gördüğümüz en büyük zorluklardan biri, şirketlerin ve ülkelerin belirli alanlarda ciddi işgücü sıkıntısı çekmesi” dedi. “İnsan kaynakları için bu, bir çözüme ihtiyaç duyan önemli bir baş ağrısıdır. İşaretlenmeden bırakıldığında, küresel olarak 8,5 trilyon dolarlık potansiyel gelir kaybına bakabiliriz. ”

Jobbatical, yetenekli insanları beceri sıkıntısı çeken alanlara çekerek çözümün bir parçası olmaya çalışıyor. Örnek olarak Karoli, Jobbatical’in Estonya hükümeti ve Singapur’daki bir devlet kurumuyla yaptığı çalışmalardan bahsediyor.

Karoli, “Bir başka büyük fayda, veri odaklı işe alım sürecimizdir” dedi. “Jobbatical işverenleri, dikkatli bir şekilde çıkarıldıklarında, şirketleri için mükemmel bir uyum sağlayacak yüksek performanslı adayları belirleyen önemli verilere erişebilirler.”

İçgüdüye güvenmek yerine, Jobbatical silahları yöneticileri doğru kararı aldıklarından emin olmak için ihtiyaç duydukları gerçeklerle işe alır.

Dijital Göçebe Vizesi: Sınırsız İşçileri Güçlendirmek

Karoli, bugün insanların bir yerden bir yere taşınmasının her zamankinden daha kolay olduğunu söyledi. Bu hareketlilik, internetin uzaktan yaşama ve çalışma gücünden yararlanan dijital göçebelerin yükselişine katkıda bulundu.

“Dijital göçebeleri kariyer yolculuklarında desteklemek Jobbatical’ın arkasındaki kurucu ilkelerden biri oldu” dedi. “Amacımız, dünyanın dört bir yanındaki rüya iş yerlerini keşfetmek için yaşamın her kesiminden yeteneklere ilham vererek duvarlar değil köprüler oluşturmaktır.”

Afiş okuma

Mutlu yerinizi bulun: Jobbatical, dijital göçebelerin dünyayı keşfetmesini mümkün kılar.

Jobbatical personeli tamamen kullanıcıların hem profesyonel hem de kişisel olarak gelişmek için neye ihtiyaç duyduklarını ilk elden anlayan dijital göçebelerden oluşur. Karoli, “Dünya çapında dijital göçebeler tarafından desteklenen bir şirket olmaktan gurur duyuyoruz” dedi..

Şirket ayrıca, bireylerin Estonya’da yaşamalarına ve çalışmalarına izin verecek geçici bir göç düzenlemesi olan dünyanın ilk Dijital Göçebe Vizesi girişimine de yoğun bir şekilde dahil oldu..

Karoli, “Dijital göçebe topluluğunun liderleri, Estonya İçişleri Bakanlığı’na dünyanın ilk sınırsız işçi vizesini geliştirmek için bir çerçeve koymasını tavsiye etmek için Jobbatical’e katıldı” dedi. “Önerilen plan kapsamında, dijital göçebeler bir yıl boyunca Estonya’ya ve 90 güne kadar Schengen Bölgesi’ne erişimden yararlanacaklar.”

Türünün ilk örneği olan Dijital Göçebe Vizesi, küresel çalışanların AB genelinde daha özgür bir şekilde yaşamasını ve çalışmasını sağlayacaktır. Karoli, “Bu yılki ilerlemesiyle ilgili büyük haberler bekliyoruz, bizi izlemeye devam edin” dedi..

Öte yandan Jobbatical, yakın zamanda Estonya’daki teknoloji kariyerlerini hızlı bir şekilde izlemeyi amaçlayan küresel bir BT işe alım kampanyası olan Kariyer Avı 2’yi başlattı. Heyecan verici yeni bir ortamda yenilikçi bir teknoloji işi için başvurmak istiyorsanız, Jobbatical.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector