MathJax: Modern Tarayıcılarda Matematik Kavramı Görüntülemek için Erişilebilirlik Destekli Açık Kaynaklı bir JavaScript Motoru

TP; DR: MathJax, LaTeX, MathML ve AsciiMath işaretlemesini kullanarak matematiksel gösterimi görüntülemek için kullanılan bir tarayıcılar arası JavaScript motorudur. Açık kaynak çözümü, tüm kullanıcılar için oyun alanını düzleştiren sağlam bir erişilebilirlik araçları ve uzantı koleksiyonu içerir. MathJax Sürüm 3 yakında tanıtılacak ve NumFOCUS ile yeni bir ortaklık kurarak, MathJax önümüzdeki on yıl ve sonrasındaki 10 yıllık deneyiminden yararlanmaya hazır.


STEM odaklı bir eğitim yolunda veya kariyerindeyseniz, farkında olsanız da olmasanız da MathJax olarak bilinen matematiği görüntülemek için açık kaynaklı JavaScript platformuyla etkileşimde bulunma şansınız yüksektir. Okuyucular için sıfır kurulum gerektiren JavaScript görüntüleme motoru, çevrimiçi matematik için altın standart haline geldi.

Davide P. Cervone ilk olarak pratik platformu 2004’te birden çok tarayıcıda HTML sayfalarında matematik sunmak için tasarlanmış bir paket olan jsMath olarak başlattı. Davide, ödevler gibi arşiv dışı web sayfalarına dahil edilmek için elle hızlı bir şekilde matematiksel gösterim yazmak istedi. Ayrıca öğrencilerin işaretlemeyi görüntülemek için belirli bir tarayıcı kullanmaya veya özel yazılım indirmeye zorlanmamasını sağlamak istedi..

MathJax logosu

MathJax tarayıcılar arasında matematiksel gösterimi tutarlı bir şekilde görüntülemeyi mümkün kılar.

Platform, web’de matematik görüntülemek isteyen çevrimiçi eğitim ve bilim yayıncılarının dikkatini hızla çekti. 2009 yılında, Amerikan Matematik Topluluğu (AMS), Tasarım Bilimi ve Endüstriyel ve Uygulamalı Matematik Topluluğu (SIAM), Davide ve diğerlerinin jsMath’i yeni nesil bir platforma dönüştürmelerini sağlamak için ortak bir çaba olan MathJax Konsorsiyumu’nu oluşturdu..

MathJax’ta Baş Geliştirici olarak çalışan Davide, “Boş zamanlarında amiral gemisi web sitelerini bir adamın ellerine bırakmaya korktular – ve haklı olarak,” dedi. “Bu yüzden projenin düzgün bir şekilde sürdürülmesini ve desteklenmesini sağlamak için bir araya geldiler ve jsMath resmi bir ürün olan MathJax’a dönüştürüldü.”

2010 sürümünden bu yana, matematik için tarayıcılar arası JavaScript ekran motoru her zaman popüler hale geldi. Platformun genişletilebilir, modüler tasarımı ve zengin API’si, web uygulamalarına daha kolay entegrasyon sağlar ve sağlam bir erişilebilirlik uzantısı seti, herkese erişimi genişletir. Şimdi NumFOCUS topluluğunun bir parçası olan MathJax, yakında motorun iç altyapısını modernleştirecek, esnekliği artıracak ve matematiği daha hızlı hale getirecek önemli bir yeniden yazma olan MathJax Sürüm 3’ü piyasaya sürecek.

MathML ve LaTex’i destekleyen Çapraz Tarayıcı Yazılımı

Davide, MathJax’ın web’de birçok farklı durumda kullanıldığını söyledi. Elsevier ve Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) gibi bilimsel yayıncılık ortakları, işaretlemeyi dijital bilgi kütüphanelerinde kullanırlar. Optik Derneği ve Amerikan Fizik Derneği dahil taraftarlar, yayınlarında bilimsel gösterim için MathJax kullanıyor.

Araç, öğrencilere matematik ve işteki profesyonelleri öğrenmede yardımcı olmak için oluşturulan Matematik Yığın Değişimi gibi soru-cevap siteleri için de yararlıdır. Davide, “MathJax, birisinin doğal olarak formülü sorunun cevabının bir parçası olarak gösterebilmesi için kullanılabilir” dedi. “Şu anda sitelerinin 30 veya 40’ında kullanılıyor.”

MathJax Destekçileri

Bazı matematiksel ve bilimsel organizasyonlar, matematiksel gösterim yoluyla iletişim kurmak için MathJax’ı kullanır.

Davide, MathJax Konsorsiyumu’nun birincil görevlerinden birinin MathJax’ın arka planda yaptığı şeyi sağlamak olduğunu söyledi.

“İnsanlar burada olduğumuzu bile bilmediğinde en başarılıyız – MathJax’ın özel bilgi gerektiren bu müdahaleci şey olmasını istemiyoruz” dedi. “Otomatik olarak çalışmalı, böylece insanların gösterildiği mekanizma hakkında endişelenmeden matematiğe teknik gösterimde veya diğer şekillerde girebilirler.”

MathJax, bir dizi ihtiyaca cevap vermek için hem girdi hem de çıktı açısından oldukça modülerdir. Giriş seçenekleri arasında MathML, TeX ve AsciiMath bulunur ve kullanıcılar çıktı olarak HTML + CSS, SVG ve MathML üretebilir.

Güçlü Erişilebilirlik Araçları ve Uzantıları Koleksiyonu

Davide, son birkaç yıl içinde MathJax’ın yardımcı teknoloji desteği ana yazarı Volker Sorge’un herhangi bir tarayıcı kombinasyonunda metinden konuşmaya, navigasyona ve keşfe olanak tanıyan hazır çözümler üretmekte zorlandığını söyledi. , platformlar ve teknolojiler.

Davide, “Matematikte erişilebilirlik elde etmek teknik olarak zorlayıcı ve henüz tam olarak gerçekleştirilemedi, bu nedenle standartlar tam olarak belirlenmemiş olsa da, çalışmasını sağlamak için ekran okuyucu ve tarayıcı geliştiricileriyle işbirliği yapıyoruz” dedi..

MathJax’ın Erişilebilirlik Uzantıları şu anda, alt ifadeleri daraltarak içeriğin duyarlı sunumunu, çeşitli kural kümelerini kullanarak işitsel oluşturmayı ve içeriğin anlamlı bir şekilde keşfedilmesini sağlayan araçları da içeren görsel ve akustik olarak oluşturmayı geliştirmektedir..

simgeler

Yüksek kaliteli yazı tipleri, modüler giriş ve çıkış ve erişilebilirlik özellikleri.

Neredeyse iki yıl önce Davide, MathJax’ın süreci başlatmak için Amerikan Matematik Enstitüsü’nde (AIM) Kaliforniya’daki bir konferansta erişilebilirlik uzmanlarıyla bir araya geldiğini söyledi. “Ekran okuyucularını, geliştiricilerini, içerik oluşturucularını, editörleri ve bir hafta boyunca erişilebilirlik çözümlerine ihtiyaç duyan insanları bir takım zorlukları ortadan kaldırmak için bir araya getirdik” dedi..

İfadelerin anlamsal yorumlarıyla etkileşimli keşif sağlayan MathJax, yardımcı ihtiyaç duyanlar için matematiği ele almadaki zorlukların üstesinden gelmek için paylaşacak çok şey vardı.

“Bir denklem dinliyorsanız, parça parça ilerleyebilirsiniz; örneğin bir kesir için, üst ve alt kısımları ayrı ayrı duyabilir ve her şeyi aynı anda duymak yerine anlamaya çalışmak için gerektiği kadar derine inebilirsiniz ”dedi. “Sadece bir tarafta toplamı ve diğer tarafta ürün olan bir denklem olduğunu bilmek istiyorsanız, bunu daha küçük bitlere daraltabilirsiniz.”

Şimdi Beta’da Önemli Bir Yükseltme: MathJax Sürüm 3

MathJax yakında MathJax Sürüm 3 biçiminde platformunun önemli bir yükseltmesini yayınlayacak. “Bu, modern web paradigmasına 10 yıllık deneyim sunmak için sıfırdan tam bir yeniden yazma” dedi..

Şu anda dördüncü bir beta sürümünde piyasaya sürülen yenilenmiş platform, çağdaş teknolojilerle kullanıma uygun modern bir iç altyapı sunuyor. MathJax Sürüm 3, ön işleme ve sunucu tarafı desteği için Node.js uygulamalarına entegre edilebilir ve bu da matematiğin daha hızlı oluşturulmasını sağlar.

Davide, “Daha önce MathJax’ın parçalara ihtiyacı olduğunda, onları getirmek için bir yükleyici yazıyorduk,” dedi Davide. “Bu, insanların mevcut tasarım paradigmalarıyla iyi sonuç vermiyor ve web paketli dosyalar ve diğer araçlarla etkileşime girmek istedik.”

Yeni platformu denemek isteyen kullanıcılar, günlük kullanım durumları için paketlenmiş birkaç MathJax sürümünü içeren mj3-demolar deposuna başvurabilirler. NodeJS’de MathJax v3’ün nasıl kullanılacağına ilişkin örnekler mj3-demos-node kataloğunda mevcuttur. MathJax, kullanıcıları Beta sürümünü test etmeye ve sorunları MathJax Sürüm 3 sorun izleyicisi aracılığıyla bildirmeye teşvik eder.

Davide, “Sürüm 2, başka bir yerden aldığı parçaları beklemek zorunda kalmanız açısından çok asenkron idi – çok sayıda kuyruk, sinyal ve geri arama,” dedi. “Artık metin dizesi almak ve HTML çıktısı oluşturmak gibi dönüşümler için senkronize bir yolumuz var.”

Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş ile Yeni Bir Ortaklık NumFOCUS

Henüz resmi olarak açıklanmamış olmasına rağmen, MathJax kısa süre önce açık kaynaklı bilimsel hesaplamayı destekleyen kar amacı gütmeyen bir topluluk olan NumFOCUS çatısı altında kabul edildi..

Davide, “Bu gruba uyuyoruz çünkü matematiği dijital olarak iletişim kurmayı mümkün kılıyoruz,” dedi. “Çok sayıda açık kaynaklı bilimsel yazılım sağlayıcı grubuna katılmak, daha iyi bir açık kaynaklı proje olmayı öğrenmek ve MathJax’a katkıda bulunabilecek daha aktif bir topluluğun nasıl büyüyüp sürdürüleceğini öğrenmek için harika bir fırsat ( şu anda çok sayıda kullanıcımız var, ancak çok az katılımcı var). ”

Kâr amacı gütmeyen kuruluş, açık kaynaklı projeler için mali sponsor olarak hizmet vererek ve toplum liderliğindeki eğitim fırsatlarını organize ederek bilimdeki açık uygulamaları teşvik etmeye çalışmaktadır..

Davide, “MathJax’ı daha önce olduğundan daha ayrı bir varlık haline getirerek bu proje grubuna yeni kabul edildiğimiz için çok heyecanlıyız” dedi. “AMS, SIAM, Tasarım Bilimi ve diğer sponsorlarımızla her zaman yakından bağlıyız, ancak şu anda bazı yönlerden kendimize doğru ilerleyecek kadar olgunuz.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector