Microsoft Azure Stack: Azure’un Şirket İçi Ortamlara Çevikliğini Getiren Hibrit Bulut Platformu

TP; DR: Microsoft Azure Stack, müşterilerinin ihtiyaç duydukları teknolojiyle nerede olduklarını karşılamak için tasarlanmış bir Azure uzantısıdır. Engelleri aşmayı amaçlayan teknoloji, gerçekten tutarlı bir hibrit deneyim için şirket içi bulut bilişimin avantajlarını getiriyor. Azure Stack, çevrimdışı alanlarda bulut bilgi işlemini kolaylaştırıyor ya da düzenlenmiş endüstrilerdeki müşterilerin Azure’da gelişmesini sağlıyor olsun, Microsoft’un nihai hedefi her ortamda verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve gelişimi hızlandırmaktır.


Deniz tutması, sıkışık odalar, yumuşak yiyecekler ve overpriced içecekler arasında, birçok insanın bir yolcu gemisine ayak basmaktan ziyade evde kalmayı tercih etmesi şaşırtıcı değildir. Üstelik, denizde internet erişimi, akıllı telefona bağımlı tatilciler için özellikle can sıkıcı olabilecek pahalı, sivilceli uydu bağlantısı ile sağlanmaktadır..

Ancak bağlantısı kesilmiş bir bölgede tatil yapmak elverişsiz görünüyorsa, böyle bir yerde modern, bulut işletmesi işletmesini hayal edin. Kulağa imkansız geliyor, değil mi? Microsoft’un, bulut bilişimin avantajlarını gemiler, petrol sahaları ve mayın şaftları da dahil olmak üzere hemen hemen her ortama getiren Azure’un bir uzantısı olan Azure Stack’i yaratmasının nedenlerinden biri budur. Örneğin, okyanus gemileri ve nakliye şirketleri artık küresel bulut platformları için Azure’u kullanıyor ve günlük operasyonları güçlendirmek için Azure Stack’u yerel olarak gemilere dağıtıyor.

Microsoft Azure Stack Genel Müdürü Natalia Mackevicius “Azure Stack, alternatif değil, Azure’un bir uzantısıdır” dedi. “Müşterilere petrol platformları, fabrikalar veya nakliye gemileri gibi mevcut varlıklar üzerinde yenilik sağlama ve bunları büyük bir kamu bulut sağlayıcısının yetenekleri ve ekosistemiyle entegre etme yolu sunuyor.”

Azure Stack üstbilgisi

Microsoft’un Azure Stack kuruluşlara şirket içi Azure hizmetleri sunma yetkisi verir.

Bu, müşterilerin Azure Stack ve Azure’da tek bir karma bulut deneyiminin tadını çıkarması ve kod değişikliği gerektirmediği anlamına gelir. “API’ler, portal ve PowerShell cmdlet’lerinin hepsi aynı” dedi Natalia.

Ancak şirket içi çalışırken Azure ile aynı hizmetleri, otomasyonu, araçları ve portalları kullanma yeteneği yalnızca uç ve bağlantısı kesilmiş ortamlar için yararlı değildir. Ayrıca, şirket içi Azure hizmetleriyle eski uygulamaları genişletmek, düzenleme ve politika gereksinimlerini karşılamak, gecikmeye duyarlı iş yüklerini buluta taşımanıza yardımcı olmak ve hibrit ortamlarda uyumlu bir DevOps işlemi sağlamak için kullanılır.

Natalia, “Azure ve Azure Stack aracılığıyla müşterilere gerçek bir hibrit bulut tutarlılığı deneyimi sunuyor” dedi. “Bu, insanlara, süreçlere ve teknolojiye yaptıkları yatırımların bulut sınırları boyunca tutarlı bir şekilde çalıştığı anlamına geliyor.”

Azure Dengeleme Esnekliği ve Denetiminin Uzantısı

Bulut bilişimin verimliliği artırabileceği ve ölçeklenebilirliği artırabileceği doğru olsa da, birçok kuruluş, bulutu tam olarak benimseme yeteneklerini sınırlayan güvenlik önlemleri ve bant genişliği gereksinimleri gibi kısıtlamalarla karşı karşıyadır. Bu gruplar genellikle şirket içi, özel bulut ve genel bulut hizmetlerinin bir karışımından yararlanan karma bir bulut çözümüne yönelir.

Sorun, çoğu hibrit dağıtımın birleşik bir geliştirme platformu sağlamamasıdır, yani geliştiricilerin verimliliği engelleyen iki farklı ortamda çalışması gerekir. Azure’ın bir uzantısı olan Azure Stack, bu sorunu çözmek için veri merkezleri ve genel bulut arasındaki engelleri yıkıyor.

Azure Stack ile geliştiriciler gelişmiş kontrol ve hızın tadını çıkarır çünkü yalnızca tek bir ortamda oluşturmak zorundalar: Azure. Bu, veri merkezlerinde veya bulutta her zamankinden daha verimli geliştirebilecekleri, test edebilecekleri ve dağıtabilecekleri anlamına gelir.

“Azure ve Azure Stack genelinde tutarlı bir platformla şirketler, yeni insan becerilerine (hem geliştirme hem de operasyonlar için), modern uygulama geliştirme mimarilerine ve süreçlerine ve ihtiyaç duydukları her yerde aynı şekilde çalışan işletim standartlarına yatırım yaparak ilerleyebilirler.” Natalia dedi.

Sonuçta, hizmet hibrit ortamlarda uygulama derlemelerini kolaylaştırır. “Azure Stack, müşterilerin dijital dönüşüm için Azure platformunu kendi ortamlarına genişletmelerine olanak tanıyor ve müşterilerin tüm BT ortamlarında tutarlılığa ihtiyaç duyduklarını biliyoruz.”

Çok Sayıda Müşteriye Yönelik ve Dahili Kullanım Durumları

28 Mayıs 2018 tarihinde yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR), şirketlerin Avrupa sakinlerinin kişisel verilerini saklama ve saklama şekli üzerinde kapsamlı bir etkisi olmuştur. Şimdi, Kaliforniya Tüketici Gizlilik Yasası gibi benzer düzenlemeler yasalaştıkça, uyumluluğun birçok işletme için endişe kaynağı olacağı açıktır.

Microsoft tarafından üretilen yeni bir teknik incelemeye göre, Azure Stack, yasal düzenlemelere tabi endüstrilerdeki müşterilerin uyumluluğunu korurken Azure’da gelişmelerine yardımcı oluyor.

Raporda, “Müşteriler, yasal veya politika gereksinimlerini karşılamak için Azure Stack’a şirket içi dağıtım yapma konusunda tam esneklikle Azure’da uygulama geliştirebilir ve dağıtabilirler.” “Açıklayıcı uygulama örnekleri arasında küresel denetim, finansal raporlama, döviz ticareti, çevrimiçi oyun oynama ve harcama raporlaması bulunmaktadır.”

Azure Stack'un nasıl çalıştığını gösteren grafik

Azure’ın bir uzantısı olan Azure Stack, kullanıcıların çeşitli kullanım durumlarında bulutun gücünden yararlanmasına yardımcı olur.

Azure Stack, müşterilerin çeşitli şekillerde uyumluluğu sağlamasına yardımcı olur. İlk olarak, bulutun avantajlarından yararlanmaya devam ederken verileri gereken yere koyma esnekliği sunar. İkincisi, ister genel bulut ister tesislerini isterse bir servis sağlayıcısının hizmetlerini kullanıyor olsun, tek, tekrarlanabilir bir geliştirme ve operasyonel model sağlar.

“Bu, insanların, süreçlerin ve teknolojinin ortamlar arasında akıcı bir şekilde hareket etmesini sağlar,” dedi Natalia. Son olarak, Azure Stack tümleşik bir sistem olduğundan Natalia bize, Microsoft’un düzenlemelerin karşılandığını kanıtlayan belgeler sağlamak için belirli sektörlerle çalışabileceğini söyledi.

Düzenlenmiş endüstrilerin yanı sıra, Azure Stack, gecikmeye duyarlı iş yüklerine sahip kuruluşlar için iyi bir seçimdir.

Natalia, “Zaman içinde buluta taşınmak istedikleri gerçek zamanlı işleme gerektiren önemli şirket içi varlıklara sahip müşterileri sık sık görüyoruz – büyük ölçekli kayıt veya ana bilgisayar sistemlerini düşünün” dedi. “Müşteriler bu uygulamaları, Azure Yığını üzerinde konuşlandırıp ne zaman ve nasıl seçtiklerini Azure’a taşıyarak mümkün olan bulut teknikleri ve teknolojileriyle modernleştirmek istiyor ve ihtiyaç duyuyorlar.”

Tutarlı bir Geliştirme Deneyimi ile Verimliliği En Üst Düzeye Çıkarın

Natalia, Azure Stack’in Azure ile bağlantılı çalışabilen veya veri merkezlerinde veya kenarda tamamen ayrılabilen tek hibrit bulut olduğunu söyledi. Bu nedenle, teknoloji, Azure veya Azure Stack ile çalışarak geliştiricileri uygulamaları aynı şekilde oluşturup dağıtmaya teşvik ederek verimliliği en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

Natalia, “Birçok yerleşik şirket için, uygulama inovasyonunu engelleyebilecek varlıklara veya deneyimlere muazzam miktarda yatırım var” dedi. “Azure Stack, bir iş ihtiyacı veya fırsatı her ortaya çıktığında bu BT yatırımlarını farklı teknoloji silolarına bölmekten kaçınmak için tutarlılık ve bir yol sunuyor.”

Uygulama geliştirme için tutarlı bir platformla Natalia, geliştiricilere Jenkins gibi açık kaynak araçlarını kullanarak sürekli dağıtım ve entegrasyon için ortak DevOps uygulamalarından yararlanabileceğini söyledi. Ayrıca Chef ve Azure PowerShell DSC uzantılarını kullanarak altyapıyı otomatikleştirebilirler. Azure gibi, Azure Stack, geliştiricilerin Java, Python, Node.js, PHP, Docker ile tümleşik kapsayıcılar, Mesosphere DC / OS ve Cloud Foundry dahil olmak üzere bir dizi açık kaynaklı uygulama teknolojisini kullanmasına izin verir.

Natalia, Microsoft’un katılım sürecini olabildiğince basit hale getirmeyi amaçladığını söyledi. “Azure Stack, Azure ile tutarlıdır; bu, müşterilerin bir Azure Stack sistemi tedarik etmeden bile uygulamalarını Azure ile hızlı bir şekilde prototiplemeye başlayabilecekleri anlamına gelir” dedi..

Müşteriler ayrıca, Azure Stack’un ücretsiz bir sürümü olan Azure Stack Development Kit’i tek bir sunucuya yükleme seçeneğine de sahiptir..

Ortaklarla Entegre Sistemlerle Hızlı Teslimat

Şirket içi sistemleri dağıtan kullanıcılar için, üretim destekli Azure Stack donanım ortaklarına sahip entegre sistemler aracılığıyla teslim edilebilir.

Natalia, “Bu müşterilerin hibrit bulut çözümünün avantajlarını hızlı bir şekilde fark etmelerini sağlıyor” dedi. “Cihaz dağıtım modeli, donanım ortakları ve Microsoft’un sistemi geliştirirken yaptığı ön çalışmalarla değer verme süresini azaltır.”

Azure Stack entegre iş ortakları

Donanım iş ortaklarıyla entegrasyon, katılım sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Bu yaklaşım, işletmelerin Hewlett Packard Enterprise, Dell EMC, Cisco ve Lenovo gibi iş ortaklarından gelen entegre sistemlerle hızla çalışmaya başlamasını sağlar. Ortaklar, donanımı mühendislerinin sistemi dağıtacağı, entegre edeceği ve doğrulayacağı konumunuza bile gönderecek.

Kesintisiz teslimat süreci aynı zamanda işe alım çabalarını da artırdı. Natalia, “Azure Stack’in müşteri ilgisi ve benimsenmesi yüksek, Chevron ve Avid gibi müşteriler zaten benzersiz yeteneklerinden iş değeri elde ediyorlar,” dedi Natalia.

Gelecekte Microsoft, Azure Stack’i daha da güçlü hale getirmeyi planlıyor. Natalia, “Akıllı kenarın ortaya çıkmasıyla ortaya çıkan fırsatlardan özellikle heyecan duyuyorum” dedi. “Örnek olarak şu anda Azure IoT Hub’ı Azure Stack’e getirmek için geliştiriliyoruz.”

Bu, operatörlerin IoT cihazlarını yönetmelerine ve tesislerinde – hatta gemilerinde gerçek zamanlı verileri işlemesine olanak tanır.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector