Mirantis’ten Yenilikler: MCP Edge Bulut Altyapısını İnce Ayarlıyor ve Tedarikçi Tarafsız ve Uygun Fiyatlı Kenar Hesaplama Uygulamaları

TP; DR: Açık kaynak teknolojilerinden ve teknoloji meraklısı bir DevOps yaklaşımından yararlanan Mirantis’teki yönetilen açık bulut uzmanları, kurumun altyapısını ve uygulamalarını uç bilgi işlemin zorlu gereksinimlerini karşılayacak şekilde genişletiyor. Yeni hizmet olan MCP Edge, sanal makinelerden daha kapsayıcı, bulut-yerel bir mimariye geçmek isteyen telekomünikasyon organizasyonlarına ve servis sağlayıcılarına hizmet etmeyi amaçlıyor. Şirketin bulut uzmanları, Mirantis Cloud Platform’un yüksek düzeyde ayarlanmış sürümünü kesintisiz ve merkezi yaşam döngüsü yönetimi, değiştirilebilir donanım ve daha düşük maliyetler geliştirecek şekilde oluşturmaya, dağıtmaya ve desteklemeye yardımcı oluyor.


Suudi Arabistan Telekom, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki en büyük hizmet sağlayıcısı olarak liderliğini sürdürmek için kamuya hızlı bir şekilde genişledi ve bulut hizmetlerini şirketin büyüme stratejisinin temel bir bileşeni haline getirdi – ve küçük başlamak istemiyorlardı..

Başarılı olmak için Bulut Hizmetleri Başkan Yardımcısı Saleh Mosaibah’a göre, şirketin bölgeye girmeye hazır küresel güçlerin bulut tekliflerini karşılaması veya aşması gerekiyordu: Amazon, Google ve Microsoft. Bu, esnek hizmetler ve çekici bir fiyatlandırma yapısı sunma yeteneğini korurken, taşıyıcı düzeyinde kullanılabilirlik, performans, ölçeklenebilirlik ve güvenlik anlamına geliyordu.

“Rekabetçi fiyatlandırma ile yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir bulut oluşturmak için, tescilli satıcılara değil açık bir teknoloji ekosistemine ihtiyacımız vardı. Başkalarının bu rotada gittiklerini ve başarısız olduklarını gördük, ”dedi Saleh çevrimiçi. Saudi Arabia Telecom, platformu için OpenStack’ı seçti ve açık kaynak projesinde bulut barındırma uzmanları ve lideri Mirantis’in yardımına katıldı.

“Mirantis, piyasadaki en fazla OpenStack uzmanlığına ve çok sayıda yazılım ve donanım satıcısına açık entegrasyonlara sahiptir” dedi. “Bu bize bizim için en uygun sunucuları, depolamayı ve diğer bileşenleri seçme özgürlüğü veriyor.”

Mirantis’in mühendislik desteği ile Suudi Arabistan Telekom, bulut platformu dağıtımını üç veri merkezinde ve yakında binlerce sunucu olarak yürütüyor. Müşteri talebi beklenenden daha yüksek, ancak şirket Mirantis’in sürekli yeniliği ile bu ihtiyaçları karşılamak için rahatça ölçeklenebilir..

Saleh, “Mirantis tüm topluluk katkılarını görmek ve ihtiyaçlarımızı en iyi karşılayacakları belirlemek için iyi bir konumda olduğu için topluluk içinde harika bir ortaktır” dedi. “Mirantis, Suudi Arabistan Telekom için önemli olan özellikleri topluma yönlendiriyor.”

MCP Edge: Daha Küçük Ayak İzleri ve Duyarlı, Yatay Bir Platform

Mirantis geçtiğimiz günlerde OpenStack ve Kubernetes uzmanlığını, imza Mirantis Cloud Platformuna daha fazla bilgi işlem desteği ve işlevselliği sunmak için genişletti. Daha küçük ayak izlerine ve yatay olarak yönlendirilmiş bir ölçeklendirme çözümüne sahip olan MCP Edge, Suudi Arabistan Telekom gibi servis sağlayıcıların ve telekomünikasyon organizasyonlarının çeşitli uç bilgi işlem uygulamaları çalıştırmasını ve kapsayıcı bulut-yerel mimarisine doğru ilerlemesini sağlamak için 2018’in sonlarında faaliyete geçti..

David Van Everen ve Mirantis logosu resmi

David Van Everen’e göre Mirantis Cloud Platform şimdi bir uç bilişim hizmeti içeriyor.

Mirantis mühendisleri, konteyner-düzenleme sisteminin OpenStack’a kıyasla daha küçük kontrol düzlemi ayak izi göz önüne alındığında Kubernetes’i platformun ana temeli olarak seçti. Ağ yapılandırması, yönlendirme ve yönetimi için düşük profilli sistemle Kubernetes, uygulamaları en uç noktada kullanmak için çevik bir yol sunar.

Bunu başarmak için Mirantis, yöneticilerin Kubernetes kümelerinde birinci sınıf vatandaş olarak sanal makineler çalıştırmasını sağlayan Virtlet adlı şirket içi bir yazılım projesine güveniyor. WWP Örgütü David Van Everen’e göre, tamamen açık kaynaklı proje, Kubernetes’teki VM’lerin gücünü OpenStack’ın yazılım tanımlı ağ özellikleriyle birleştiriyor..

“Bunları konteynırlarla aynı şekilde düzenleyebilirsiniz” dedi..

Yeni Çözümler Tasarlamak, Dağıtmak ve Desteklemek için Müşterilerle Çalışma

Mirantis, MCP Edge’i şirketin tam bulut platformunda olduğu gibi sunmaya aynı bilgili, müşteri odaklı yaklaşımı getiriyor, dedi David. Yap-işlet-devret yöntemi, her müşterinin özel ihtiyaçlarını karşılamak için çözümlerin mükemmel şekilde oluşturulmasını sağlar.

“Çözümü mimar etmek için başlangıçta onlarla birlikte çalışacağız” dedi. “Örneğin, boyut gereksinimlerine ve üzerlerinde çalışan iş yüklerine bağlı olarak OpenStack tabanlı kenar bulutlarının ve Kubernetes tabanlı kenar bulutlarının bir kombinasyonu olabilir.”

Mirantis çalışanlarının görüntüsü

California, Campbell’deki genel merkezinin yanı sıra, Mirantis’in Teksas, Utah, Rusya, Avrupa ve Japonya’da ofisleri bulunmaktadır.

MCP Edge’in konseptinin veya uygulanabilirliğinin kanıtıyla başlayan Mirantis, müşterilerin şirketin bulut ve uç bilişim platformlarını dağıtmanın ticari değer sonuçlarını değerlendirmesine, haklı göstermesine, mimarisine ve göstermesine yardımcı olur. David’e göre, bunların hepsi Mirantis’in yap-işlet-devret dağıtım yaklaşımına geri dönüyor.

David, “İşletme aşaması, esasen Mirantis’in müşterilerimizin bulutlarını kendi adlarına aktif olarak işlettiği, yönetilen hizmetler” dedi. “Müşterinin operasyonları üstlendiği Transfer aşaması isteğe bağlıdır ve müşterilerimizin kabaca yarısı operasyonel kontrolü kendilerine aktarmayı seçmez. Transfer aşamasını tamamlayan müşteriler için kurumsal destek için Mirantis’e güvenirler. Tüm servis sağlayıcı müşterilerimizin bulutlarını kendilerinin işlettiğine inanıyoruz ve onlara kurumsal destek sağlıyoruz. ”

DevOps’u Bağımsız, Merkezi Yaşam Döngüsü Yönetimine Getirme

David’e göre Mirantis ve MCP Edge için en büyük farklılaştırıcılardan biri, bulut platformuna katkıda bulunan tüm açık kaynaklı hizmetlerin yaşam döngüsünü bağımsız olarak yönetme yeteneğidir..

“OpenStack için monolitik bir dağıtım kullanmak yerine, OpenStack’i provizyon için Nova, Hizmet olarak Ağ için Nötron, blok depolama için Cinder ve diğerleri dahil olmak üzere bireysel hizmetlere ayırıyoruz” dedi. “Yapılandırmayı yönetmek için git, Gerrit, Jenkins ve birkaç başka şeye dayanan bir DevOps araç zinciri aracılığıyla bunları yönetebiliriz.”

StackLight kontrol panelinin ekran görüntüsü

StackLight ve DriveTrain, ekiplerin çeşitli bulut bilişim hizmetlerinin yaşam döngülerini izlemesine ve yönetmesine yardımcı olur.

Mirantis DriveTrain, kuruluşların bulut altyapısına uygulamalar veya kod gibi davranmasını sağlar. Politika güdümlü otomasyon, karmaşık bulut sistemlerinin yönetimini kolaylaştırırken, çeşitli yinelenen görevleri ve iş akışlarını kolaylaştırır. Kuruluşlar, değişen iş gereksinimlerine uyum sağlamak için minimum yapılandırmayla önemli güncellemeler sunarken çeşitli yapılandırmalarla sürekli ayar yapabilir ve tamir edebilir.

“Kötü bir kusuru veya başka bir şeyi düzeltmek için Cinder hizmetini en son sürüme değiştirmeniz veya güncellemeniz gerektiğinde, yeniden sınıflama modelinde bu bireysel değişikliği yapabilir, Gerrit kod incelemesinden geçirebilir, güncellemek için bir Jenkins boru hattı çalıştırabilirsiniz. ve tüm altyapınızın kodunu yönettiniz ”dedi. “Aynı şey artık kenar hesaplama için de geçerli. Büyük bir bölgeye veya çok bölgeye dağılmış yüzlerce bulut olabilir ve bunların hepsi tek bir merkezi noktadan yaşam döngüsü yönetilebilir. ”

David, örgütün tek bir kullanıcı arayüzünde merkezi günlük kaydı, izleme ve uyarma sağlamak için şirketin operasyon destek sistemi StackLight’ın bir parçası olarak aynı avantajları uygulamaya çalıştığını söyledi..

Mirantis Esneklik ve Düşük Maliyet Sağlamaya Yoğunlaşıyor

Ürün portföyünde, Mirantis’in açık kaynak teknolojilerini kullanma ve bunlara katkıda bulunma taahhüdü, David’in şirketin en büyük iki avantajı veya farklılaştırıcısı olarak tanımladığı şeylerle beslenir: karşılanabilirlik ve uyarlanabilirlik.

“Kurumsal düzeyde destek sağlıyoruz, ancak bunun dışında tüm yazılımlar aslında açık kaynak ve yukarı akış projelerine dayanıyor,” diyen Mirantis, Kubernetes ve OpenStack’a biraz sertlik katarken, tüm değişiklikler projelerin kaynak kodu topluma kazandırılıyor.

Açık kaynaklı yazılım kullanmak, kuruluşların belirli bir satıcının donanım veya yazılım yapılandırmalarını kullanması için kilitlenmediği anlamına gelir – sonuçta müşterilerin para tasarrufu.

David, “Özellikle hizmet sağlayıcıların, tüketicilere ve işletmelere sağladıkları kenar tabanlı çözümler ve uygulamalar için maliyet yapılarını düzene sokmanın yollarını aradığını düşünüyorum” dedi. “Bu düşük maliyetli modele sahip olmak önemlidir. Kullanıcılar, müşterilere şaşırtıcı yeni deneyimler sunmak için uç bilişimin nasıl kullanılacağı konusunda yaratıcı olduklarında, bu özel kullanım durumlarına uyarlanabilecek ve bu uygulamaların kısıtlamalarına göre uyarlanabilecek esnek bir platforma ihtiyaç duyacaklar. ”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector