Red Hat Uygulama Dağıtımını Yenilemeye Devam Ediyor: OpenShift Konteyner ve Orkestrasyon Yönetimini Nasıl Basitleştiriyor?

TP; DR: Bir geliştirme ortamı kurmanın yorucu ve sıkıcı görevine dikkat eden OpenShift, ölçeklenebilir bilgi işlem gücünü basit, kullanımı kolay bir arayüzle dengeler. Red Hat, altyapı yapılandırmasını ve dağıtımını otomatikleştirerek işletmelerin geliştirme ekiplerinin iş akışlarını hemen başlatmasını sağlar. Konteyner ve düzenleme topluluklarında inovasyonu hızlandıran Red Hat ve OpenShift, uygulama dağıtımını basitleştirmek için Geliştiricilerin Choice ™ ödülünün kazananlarını hak ediyor.


Açık kaynak dünyasında uzun zamandır dayanak noktası olan Red Hat, müşterileri gibi uygulamaları istediği kadar hızlı ve verimli bir şekilde sunmakla uğraştı.

Red Hat, ekip içinde bulutta uygulamalar oluştururken ve geliştirirken ekiplere daha fazla kontrol sağlamak için şirketin kendi OpenShift uygulama konteyner platformunu oluşturup dağıtarak bir çözüm aradı. OpenShift aslında Red Hat’ı iş akışlarını otomatikleştirerek ve altyapıyı beklerken harcanan zamanı azaltarak bireysel geliştiricilerle yeniden bağlamak için oluşturuldu. OpenShift konuşlandırıldıktan sonra, Red Hat önümüzdeki 10 ay içinde 700’den fazla uygulama oluşturdu.

Red Hat’ın CIO’su Lee Congdon, bir vaka çalışmasında, “Artık kritik günlere karşı saatlerce uygulamalara yanıt verebiliriz,” dedi..

OpenShift, sıkıcı altyapı yönetimine dikkat ederek yeni işlevler sunmaya ve geliştiricileri güçlendirmeye devam ediyor. Ekibin Docker ve Kubernetes açık kaynak topluluklarıyla yakın ilişkisi, geliştiricilerin uygulamaları hızlı bir şekilde nasıl oluşturabileceği, barındırabileceği ve ölçeklendirebileceklerini geliştirerek, bir ortam oluşturmak yerine ürünlerine ve müşterilerine odaklanmalarını sağlar.

Red Hat’ın Ortaya Çıkan Açık Kaynak Teknolojilerine Erken Bağlılığı

Kap kavramı Unix ve Linux’ta on yıldan uzun bir süredir dotCloud, Docker adında açık kaynaklı bir kap projesi duyurmadan önce vardı. OpenShift, Docker kaplarına benzeyen, ortak bir işletim sistemi çekirdeğini paylaşan ve sanal makinelerden daha verimli çalışan dişliler üzerinde çalışıyordu.

Bununla birlikte, 2013’teki lansmanı ile Docker, geliştiricilerin kaplarla çalışmasını kolaylaştırdı ve kaplarda çalışan uygulamalar için standart bir paketleme biçimi oluşturdu. Red Hat, teknolojiyi OpenShift ve Red Hat Enterprise Linux 7’ye entegre eden Docker’ı onaylayan ve ortak olan ilk satıcılardan biri oldu..

Kapsayıcı uygulama yığınları için mükemmel bir paketleme formatı sağlamanın ötesinde, OpenShift’in Ürün Yönetimi Kıdemli Direktörü Joe Fernandes, Red Hat’ın o sırada var olan tüm özel uygulamalar yerine standart kaplara doğru harekete değer verdiğini söyledi..

“O zaman bile Docker’ın bir endüstri standardı olabileceğini ve bunun etrafında geniş bir uygulama içeriği ekosisteminin gelişmesini sağlayacağını hissettim” dedi..

Docker, Kubernetes ve OpenShift logoları

Red Hat, OpenShift’i oluşturmak için Docker ve Kubernetes teknolojilerinden ve topluluklarından yararlandı.

Bir yıldan az bir süre sonra Red Hat, Kubernetes proje lansmanı için Google’a katıldı. Go’da yazılan düzenleme platformu, kapsayıcı uygulamaların dağıtımını, ölçeklendirilmesini ve yönetimini otomatikleştirir. Google ekipleri, her hafta milyarlarca konteyner dağıtarak konteyner kullanımlarından dolayı uygulama geliştirme ve dağıtım dünyasında ünlüdür.

Joe, “Kubernetes’in konteynır düzenlemesi için en iyi çözümü sunduğunu düşündük” dedi. “Google’ın konteynerleri düzenlemede büyük ölçüde güvenilirlik ve deneyim getirdiğini ve Kubernetes topluluğunun tamamen açık ve meritokrasi temelli olmasından çok mutlu olduk.”

2 İşletmeler için OpenShift Adreslerini Zorluklar

Red Hat, çeşitli kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için dört farklı lezzette OpenShift sunar. OpenShift Origin açık kaynaklı bir topluluk projesidir, OpenShift Online ise küçük ölçekli bir genel bulut barındırma seçeneği sunar.

Özel sunucular ve destek arayan daha büyük müşteriler için OpenShift Dedicated, Amazon Web Services, Microsoft Azure veya Google Compute Engine’de çalışır. Ticari olarak desteklenen bir yazılım ürünü olan OpenShift Container Platform, büyük ölçekli işletmelerin kendi veri merkezlerinde veya genel bulutlarında kapları düzenlemelerine olanak tanır.

1. Konteynerli Uygulamalar için Güçlü ve Güvenilir Temeller İnşa Etmek

15 yıldan uzun süredir Linux ile çalışarak ve Linux’a katkıda bulunan Red Hat, kritik görevli kurumsal uygulamalar için vazgeçilmez olan% 99,999 çalışma süresi sağlayan Red Hat Enterprise Linux ile konteynerli uygulamalar için güvenli bir temel sağlar..

Joe, “Kapsayıcıların yalnızca paylaşılan bir Linux ana bilgisayarında çalışan korumalı alan işlemleri olduğunu hatırlamak önemlidir” dedi. “Red Hat’ın Linux güvenliği, içerik paketleme, güvenlik açığı yaması, dosya sistemleri, performans ve daha fazlası etrafında yaptığı çalışmalar, konteyner platformumuzun temelini oluşturuyor.”

2. Orkestrasyon ve Konteyner Yönetimi için Kubernetes ile Entegrasyon

Red Hat, OpenShift Container Platform’u Kubernetes’in kurumsal düzeyde dağıtımı olarak faturalandırıyor ve uygulamaların birçok kapsayıcı ve ana bilgisayarda çalışmasına yardımcı oluyor. Joe’nun dediği gibi OpenShift, kapsayıcıları geliştiriciler için erişilebilir hale getirerek ve bunları dağıtım süreçlerine entegre ederek “altyapının ötesine geçer”.

“OpenShift ayrıca Kubernetes’i yazılım tanımlı ağınızla, yük dengeleme, depolama, kimlik doğrulama ve yetkilendirme sistemlerinizle entegre etme gibi sürtünme noktalarını da ele alıyor” dedi..

OpenShift Container Platform 3.4’teki Yenilikler

Konteyner teknolojisini işletme düzeyinde benimsemenin önündeki engelleri daha da azaltan Red Hat, Ocak 2017’de OpenShift Container Platform’un 3.4 Sürümü’nü yayınladı. Bazı yeni ve geliştirilmiş özellikler şunları içeriyor:

  • Genişletilmiş konteyner depolama alanı birden çok depolama türünün dinamik olarak sağlanmasına olanak tanır. Red Hat Gluster Storage, şirket içi ve genel bulut ortamlarında kapsayıcıya özgü depolamanın kullanıcı deneyimini ve maliyet etkinliğini artırır.
  • Gelişmiş çoklu kiracılık özellikleri ekiplere daha basitleştirilmiş yönetim süreçleri sunar. Birkaç takım, uygulama ve ortam tamamen yalıtılmış çalışabilir ve kaynakları bir Kubernetes kümesinde paylaşabilir. Kullanıcılar, gelişmiş bir web portalı aracılığıyla proje arayabilir, belirli bilgileri arayabilir ve erişimi yönetebilir.
  • Yeni referans mimarileri hibrit bulut ortamları için kullanıcıların genel ve özel bulutlarda, sanal makinelerde ve çıplak metallerde istikrarlı bir üretim sınıfı ortam kurmasına yardımcı olur. OpenShift Konteyner Platformu, OpenStack, VMware, AWS, Google Cloud Engine ve Azure’daki hibrit bulutları destekler.

Depolama çözümleri, kapsayıcı platformunun durum bilgisi olan ve durum bilgisi olmayan uygulamaları çalıştırma yeteneğini genişletir ve kolaylaştırır. Durum bilgisi olan uygulamalar çalıştıkça neler olduğu veya değiştiği hakkında bilgi depolarken vatansız uygulamalar bu bilgilerin hiçbirini ortaya çıkarmaz.

Sıradaki: Kubernetes için Yeni Özellikler ve Genişletilmiş İş Yükleri

Joe’ya göre, tarama, imzalama ve kayıt defteri yetenekleri gibi gelişmiş kapsayıcı güvenlik özelliklerine ek olarak, Kubernetes topluluğundaki OpenShift geliştirme çaba merkezlerinin çoğu.

Red Hat, servislerin ister kaplarda isterse bulutta veya veri merkezinde başka yerlerde çalışıyor olsun, geliştiricilerin uygulamalarına hizmet bulmasına ve bağlantı kurmasına yardımcı olmayı amaçlayan Kubernetes Hizmet Kataloğu projesine liderlik ediyor.

Joe, “Müşterilerin kaplarda çalıştırabilecekleri iş yüklerini genişleten yeni yetenekler üzerinde çalışıyoruz” dedi. “Bu, veritabanları, büyük veri ve analiz uygulamaları gibi daha geleneksel hizmetlerin yanı sıra performans açısından yoğun, GPU etkin iş yükleri sağlar.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector