Red Hat ve OpenShift Altyapı Yönetimini Nasıl Otomatikleştiriyor – Kapsayıcı Tabanlı Uygulamaları Daha Hızlı Geliştirmenize, Dağıtmanıza ve Ölçeklendirmenize Yardımcı Oluyor

TP; DR: Gününüzü ortamınızı kurarak geçirmek yerine, OpenShift konteyner platformları paketi, geliştiricilerin doğrudan çalışmasını sağlar. Açık kaynak devi Red Hat, uygulama konteyneri çözümü ile çaylak geliştiricilerinden büyük işletmelere kadar herkesin uygulamaları hızla geliştirmesini, barındırmasını ve ölçeklendirmesini sağlar. OpenShift, esnek bilgi işlem gücünü kullanımı kolay bir arayüzle dengeleyerek Docker kapsayıcılarından ve Kubernetes düzenlemelerinden yararlanır. Geliştirici Evangelist Grant Shipley bize en sevdiği OpenShift özelliklerinden bazılarını ve karmaşık geliştirici ihtiyaçlarını kullanımı kolay bir arayüzle dengelemenin zorluğunu anlattı.


Tüm gün Java’da Red Hat için Ana Yazılım Mühendisi olarak çalıştıktan sonra Grant Shipley, boş zamanlarında mobil geliştirme ve Ruby’yi eğlenmek için sabırsızlanıyor..

Yine de başlamadan önce, yeni bir çalışma zamanını, yeni bir uygulama sunucusunu veya yeni bir veritabanını desteklemek için yerel bir ortam yapılandırması gerekiyordu.

“Her şeyi yerel olarak yüklediğimde, bazen tam gün sürer” dedi. “Gerçekten hayal kırıklığına uğradım ve ilgimi kaybettim.”

Kısa bir süre sonra, Red Hat’taki başka bir ekibin düşündüğü bir projeyi duydu. OpenShift – ve diğer milyonlarca geliştiricinin sıkıcı altyapı yönetimi ile ilgili sorunlarını çözecekti, bu yüzden Grant çözümü hazırlayan takıma girdi.

Aynı zamanda Grant bir arkadaşının programlamaya girmesine yardım ediyordu. Russ sadece basit PHP betikleri yazmaya nasıl başlayacağını öğrenmek istedi ama LAMP yığını oluşturmakta zorlanıyordu.

Grant, “Tüm bunları atlatmak yerine, üzerinde çalıştığım bu projeye yönlendirebileceğimi fark ettim ve bir komut verebileceğini ve temelde tüm LAMP yığınının yaklaşık 20 saniye içinde ayağa kalkabileceğini” dedi. . “O zaman gerçekten yaptığımız şeyin geliştirme dünyasını ve teknolojilere bakış açılarını değiştireceklerini anladım.”

Sıkıcı altyapı yönetimiyle ilgilenen OpenShift, geliştiricilerin projelerine ve müşterilerine odaklanmalarını sağlar. Docker konteyner ambalajının ve Kubernetes konteyner kümesi yönetiminin temeline dayanan OpenShift’in geliştirme ve barındırma platformu, uygulamaların sağlanmasını, yönetimini ve ölçeklendirilmesini otomatikleştirir.

Konteyner Tahrikli Ortamlarda Red Hat ve OpenShift Go All-In

En başından beri, OpenShift, ortak bir işletim sistemi çekirdeğini paylaşan gears adı verilen kap benzeri uygulamalar üzerinde çalıştı. Sanallaştırılmış donanım ve işletim sistemleri olmadan, dişliler sanal makinelere göre daha verimli çalıştı ve daha az kaynak kullandı.

DotCloud, aynı işletim sistemini paylaşma dişlilerinin ihtiyacını ortadan kaldıran açık kaynaklı bir konteyner projesi Docker’ı duyurduktan hemen sonra Red Hat, konteyner teknolojisini OpenShift’e getirmek için bir ortaklık duyurdu.

OpenShift kapsayıcıları kucakladı ve Docker’ın vaadini tanıdıkça, Google’ın düzenleme sistemi Kubernetes kapsayıcı kümelerini yönetmek için gidilecek kaynak oldu.

Sanal makineler ve kapsayıcılar arasındaki farkı gösteren grafik

Kapların arkasındaki farklı mimari, bilgi işlem kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlar.

Grant, “Docker kapsayıcı biçimi ve Kubernetes düzenlemesinden yararlanmak için tüm platformumuzu yeniden araştırdık” dedi. “Bu gelişme manzarasını değiştiriyor ve çözmeye çalıştığım ilk problemi çözüyor.

OpenShift, Docker yapılandırma dosyalarını geliştiricilerin kaynak kodlarından otomatikleştirmek için başka bir açık kaynaklı çözüm oluşturarak konteyner teknolojisine kendi damgalarını ekledi.

Grant, “Yaptığımız tüm farklı yinelemeler boyunca hedefimiz her zaman geliştiriciler için dağıtım sürecini basitleştirmekti” dedi. “Onların gelişim ile ilgili operasyonel yönlere değil, koda odaklanmalarına izin vermek istiyoruz.”

OpenShift’in Açık Kaynak Kapsayıcı Platformları Geliştiricilere Nasıl Yardımcı Olur

Geliştiricilere hızlı ve kolay bir şekilde geliştirme ortamları oluşturmalarını sağlayan OpenShift, operasyon ekipleri üzerindeki yükü hafifletir ve altyapı kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlar.

Grant, “Bir SysAdmin ekibini yönetiyordum ve en büyük zorluklarımızdan biri, geliştiricinin ortamının hala iki hafta mı yoksa iki yıl sonra mı çalıştığını gerçekten bilmiyordu” dedi. “OpenShift’in şimdi hafiflettiği birçok ileri ve geri yönetilebilirlik yönü vardı.”

Red Hat, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için farklı formatlarda OpenShifts sunar:

  1. OpenShift Menşei OpenShift ekibinin yeni özellikler geliştirdiği tamamen açık kaynaklı bir üründür. Kullanıcılar kaynak kodu veya sanal makine görüntüsünü kendi sunucularına indirebilir.
  2. OpenShift Online küçük ölçekli bir barındırma seçeneği arayanlar için genel bir bulut sunar. OpenShift Online bulutuna 3 milyondan fazla uygulama dağıtıldı.
  3. OpenShift Adanmış sunuculara ve desteğe ihtiyaç duyan müşteriler içindir. Daha büyük ölçekli kuruluşlar genellikle AWS, Microsoft Azure veya Google Compute Engine gibi genel bulutlarda OpenShift Dedicated çalıştırır.
  4. OpenShift Konteyner Platformu kendi veri merkezlerine sahip büyük işletmelerin OpenShift’in 7/24 desteğinin tadını çıkarırken, konteyner platformunu sunucularında kullanmasına olanak tanır.

Büyük ölçekli kurumsal müşteriler için OpenShift Container Platform, Kubernetes’in kurumsal dağıtımı olarak konumlandırılmıştır. OpenShift geliştiricileri, işletmelerin orkestrasyon ararken doğrudan ihtiyaçlarını karşılayan özellikler sunmak için doğrudan açık kaynaklı topluluklarla çalışır.

Grant, “Daha sonra bu karmaşık teknolojileri mükemmel bir kullanıcı arayüzü ile güvenli bir şekilde sarıyoruz ve onlar için birinci sınıf destek sağlıyoruz,” dedi Grant.

Grant’in belirttiği gibi “ne kadar başarılı olacağını bilmeyen” yeni başlayanlar veya daha küçük işletmeler için OpenShift, altyapıya veya altyapı ekiplerine değerli kaynaklar yatırmak zorunda olmadıkları anlamına gelir. Bunun yerine, talep arttıkça otomatik ölçeklendirme için platforma güvenebilirler.

“Belki de sadece bir sunucu ile küçük başlamak istiyorlarsa, kesinlikle bunu yapabilirler” dedi. “Platform aslında kullanım istatistiklerini izliyor ve isteklerin ve CPU kullanımlarının sayısını görüyor. Talep kapasiteyi aşarsa, talep üzerine otomatik olarak ölçeklenebilir. Tüm trafiği ele almak için ne yapmaları gerektiğine dair panik atak geçirmeden, kullanıcı isteklerini şirketlerinin en kritik zamanlarından birinde – biraz çekişe başladıklarında – karşılayabilirler. ”

Grant’in Favori OpenShift Özellikleri ve Oluşturma Zorlukları

Grant’e göre OpenShift’in temel tasarım ilkelerinden biri, her geliştiricinin kendi üretim ortamını çoğaltan kümelenmiş bir ortam oluşturma yeteneğine sahip olması gerektiğidir.

Red Hat, OpenShift, Docker ve Kubernetes logoları

Red Hat, OpenShift, Docker ve Kubernetes, açık kaynaklı teknolojinin geliştiriciler üzerindeki altyapı zorluğunu nasıl hafifletebileceğini gösteriyor.

“Bu, dizüstü bilgisayarlarından veya masaüstlerinden tamamen kümelenmiş ortama geçtiklerinde buldukları hata sayısını sınırlıyor” dedi. “OpenShift ile geliştiriciler, üretim ortamının tam bir kopyasını, üretime girdikten sonra bu kümelenmiş düşünceleri düşünebilecekleri şekilde çevirebiliyorlar.”

Test ve Güncellemeler için Aynı Uygulamanın İki Sürümü Arasında Trafik Bölme

Grant’in en sevdiği yeni OpenShift özelliklerinden biri, iki veya üç ay önce çıkış yapan bölünmüş trafik ve ekiplerin aynı uygulamanın iki farklı varyasyonunu aynı anda dağıtmalarını ve aralarındaki trafiği istedikleri oranda bölmelerini sağlar. Denemek istediğiniz yeni bir çevrimiçi ödeme işleminiz mi var? Hangisinin kullanıcılarla etkileşime girdiğini ve daha az terk edilmiş alışveriş sepetiyle sonuçlandığını görmek için çözümleri dağıtın ve A / B testinizde analiz çalıştırın.

Bölünmüş trafik, mavi / yeşil dağıtım için de çalışır ve trafiği kesintisiz olarak yeni sunuculara veya uygulamaya sorunsuz bir şekilde aktarmanıza olanak tanır.

Kaynaktan Görüntüye Araç Takımı Kaynak Kodundan Docker Görüntüleri Oluşturur

Bununla birlikte, tüm zamanların favorisi, geliştiricilerin OpenShift platformuyla kaynak kodu ve git revizyon sistemi aracılığıyla etkileşim kurmasına izin veren açık kaynaklı bir projedir..

Grant, “Bu benim için çok güçlü oldu, çünkü bir geliştirici olarak özel bir şey yapmak zorunda değilim,” dedi. “Kaynak kodumu platforma itebilirim ve bunu otomatik olarak bir temel Docker görüntüsü ile eşleştirir, kaynak kodumu derler ve kaynak kodum ve çalışma zamanımla anında yeni bir Docker görüntüsü oluşturur. Docker’ın veya Kubernetes’in iç bağırsaklarını gerçekten bilmek zorunda kalmadan Docker’ın tüm avantajlarından faydalanıyorum. ”

Basit Bir Kullanıcı Arayüzü ile Geliştirici İhtiyaçlarını Dengeleme

Grant’e göre, geliştirici deneyimini kolaylaştırmak OpenShift’in en önemli önceliğidir – aynı zamanda en büyük zorluklardan biridir. Başlangıçta, OpenShift’in daha güçlü veya karmaşık araçlarından bazıları çevrimiçi değil, yalnızca komut satırı arayüzü üzerinden yapılabilir.

“Bu son sürüm, kullanıcı arayüzünü işleri daha kolay hale getirmek ve web konsolunun yanı sıra entegre geliştirme ortamlarında aynı işlevselliğe izin vermek için gerçekten yenilediğimiz zamandır” dedi. “Kubernetes ve Docker kapakta çok basit görünüyor, ancak aslında günlük geliştiricilere sunmak istediğimiz devasa, kurumsal ölçekli üretim için gerçekten karmaşık ve karmaşık sistemler.”

OpenShift Ekibi Ürün Geri Bildirimi İçin Kullanıcılara Dönüyor

Geliştirici merkezli temaya devam eden OpenShift, yeni nesil OpenShift Online’ı sınırlı bir genel beta sürümün parçası olarak geliştiriciler için kullanılabilir hale getiriyor.

“Açıkçası, hesaplar için düşündüğümüzden çok daha fazla talep aldık,” dedi Grant, ekibin talebi karşılamak için sürekli olarak yeni sunucular eklediğini belirtti. “Geliştiriciler sistemi kullanmayı seviyorlar ve sistemi nasıl geliştirebileceğimiz konusunda geri bildirimde bulunmaktan çok daha istekli. Bu, en son sürüme yaptığımız birçok değişikliği yönlendirdi. ”

Bu işbirliği, ekipleri akış yukarı Docker ve Kubernetes topluluklarına ikinci en büyük katkıda bulunan OpenShift veya Red Hat için yeni bir şey değil.

Grant, “Geliştiricilerin ve büyük işletmelerin başarılı olması gereken özelliklere katkıda bulunarak bu teknolojileri geliştiricilerin erişimine açıyoruz” dedi. “Üzerinde çalıştığımız tüm önemli şeyler açıkta. Ticari sır yoktur ve açık kaynak bir takım ve şirket olarak kültürümüz için çok kritiktir. ”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector