Toptan Bir Yaklaşım: Zoey’nin SaaS Platformu Müşterilere, Satış Temsilcilerine ve Pazarlamacılara Hizmet Vermek için B2B İşlevsellikini Modern B2C Yetenekleriyle Birleştiriyor

TP; DR: B2C’den esinlenen B2B odaklı bir e-ticaret platformu olan Zoey, satıcıların satın alma sürecini kolaylaştırırken çevrimiçi satışları artırmasına yardımcı olur. Sezgisel SaaS çözümünde gezinmek için kodlama becerisine gerek yoktur, bu da kullanıcıların geliştirme konusunda zaman ve para tasarrufu sağlar. Ücretsiz deneme süresi ve sorunsuz geçişlerle Zoey, toptan satış işletmelerinin müşterilere, satış görevlilerine ve pazarlamacılara ulaşmak için ihtiyaç duyduğu araçları elinizin altında.


E-ticaret dünyasında, işletmeler arası (B2B) ve işletmeler arası (B2C) işlemler aynı ölçeğin ters uçlarında yer alır. Her ikisi de satışları kolaylaştırır, ancak birincisi genellikle mantık temelli bir yaklaşım gerektirirken, ikincisi duygusal çekiciliği içerir.

Ancak Zoey Pazarlama Başkan Yardımcısı Josh O’Connell’e göre bu, B2B platformlarının B2C meslektaşlarıyla aynı çan ve ıslıklara sahip olamayacağı anlamına gelmiyor..

“Mevcut teknoloji açısından B2B uzun süre gereksiz yere B2C’nin gerisinde kalıyor” dedi. “Son iki yıla kadar B2C’ye çok daha fazla yatırım yapıldı, birçok şirket sonunda B2C merkezli teknolojinin B2B işletmeler için nasıl çalışabileceğini düşünmeye başladı.”

Zoey logosu

Kurumsal düzeyde yeteneklere sahip bir B2B toptan uygulaması olan Zoey, satıcıların zamandan ve paradan tasarruf etmesine yardımcı olur.

Zoey’nin arkasındaki ekip, B2B pazarına B2C perspektifinden yaklaşma avantajına sahipti. Web geliştirme ve barındırma işleminden sonra şirket, temelde B2C platformu olan açık kaynaklı e-ticaret platformu Magento’nun üzerine temel B2B yetenekleri sunan bir e-ticaret çözümü olarak buldu..

Josh, “B2C odağıyla başladık ancak gücümüzü B2B ve toptan satış teknolojisinde bulduk,” dedi Josh.

Yıllar içinde, Zoey sofistike ancak kullanımı kolay bir B2B ve toptan e-ticaret platformuna dönüştü. Kodlama deneyimi gerektirmeyen sezgisel çözüm, satıcıların satın alma sürecini kolaylaştırırken hem zamandan hem de paradan tasarruf etmesine yardımcı olur. Artık ücretsiz deneme süresi ve kolaylaştırılmış göçlerle, tüccarlar Zoey ile hızlı ve güvenli bir şekilde çalışmaya başlayabilir.

Satıcılara Zaman ve Para Tasarrufu Sağlayan Kapsamlı Bir Çözüm

Tüccarlar Magento gibi açık kaynaklı platformlara ücretsiz olarak erişebilir, ancak yine de barındırma, sunucular ve bakım sağlamadaki baş ağrıları ve maliyetlerle uğraşmak zorundalar. Zoey ile kullanıcılar kendilerini bu altyapı yüklerinden kurtarabilir.

Josh, Zoey ile aylık abonelik için üye olan tüccarların gerçekten hepsi bir arada bir paket aldıklarını söyledi. “Kullanıcılarımızın işletmelerinin günlük operasyonlarına odaklanmalarını sağlayan tüm barındırma, destek, teknoloji yönetimi ve güvenlik güncellemelerini yapıyoruz” dedi..

Şirket, ilk müşteri tabanını oluşturan ve daha güçlü bir şeye mezun olmaya hazır orta ölçekli müşteri için mükemmel bir seçimdir. Josh, “İlk günden bu yana trend bu,” dedi. “Her zaman desteklenen özelliklerimize yansıtılan oldukça sağlam bir çözümümüz vardı – hedefimiz, çevrimiçi işlerini başarıyla başlatan ve büyümenin bir sonraki aşamasına hazır olanları desteklemektir.”

B2B ve toptan satış için özel olarak üretilen e-ticaret

Platformun güçlü araçları, tüm e-ticaret iş rolleri için oluşturuldu.

Josh, Zoey’nin rehberli SaaS yaklaşımı ile açık kaynaklı bir platformun esnekliği arasında dikkatli bir denge kurmaya çalıştığını söyledi. “Şirketimizin Magento üzerine inşa etme mirası göz önüne alındığında, müşterinin belirli bir kontrol ve güce sahip olmasına izin verdiğimize kesinlikle inanıyoruz” dedi..

Bu nedenle şirket, önceden kodlama bilgisi olmadan kolay site yönetimi ve güncellemeleri sağlayan Görsel Tasarım Düzenleyicisi gibi araçlar sunar. Araç, geliştirici olmayabilecek ancak yine de işlerini günlük olarak yürütmesi gerekenler için tasarım yeteneklerinin kilidini açar.

Josh, “Orta ölçekli pazardaki müşterilerimizin genellikle özel bir teknoloji uzmanı veya personel üzerinde web yöneticisi bulunmuyor” dedi. “Zoey ile, üçüncü taraf bir geliştirme şirketi kiralamak ve web sitelerini yönetmek için ayda binlerce dolar ödemek zorunda değiller, ancak belirli bir şey yapmak istiyorlarsa hala esneklik ve kontrol ayarlarına sahip olacaklar.”

Ücretsiz Deneme Süresi ve Kolaylaştırılmış Göçler

Zoey’nin 14 günlük ücretsiz deneme sürümü, satıcıların platforma ücretsiz veya kredi kartı gereksinimi olmadan aşina olmalarını sağlar. Josh, bu süreden sonra şirketin mevcut mağazalarından gelen bilgileri kullanarak yeni mağazalarını açmasını sağlayan basit taşıma araçları sunduğunu söyledi..

Örneğin, Shopify platformundan gelen kullanıcılar, bir düğmeye tıklayarak ürünler, ürün resimleri, koleksiyonlar, müşteriler, siparişler, faturalar ve gönderilerle ilgili bilgileri otomatik olarak Zoey mağazalarına aktarabilir. Magento ve BigCommerce’den transfer eden müşteriler için benzer araçlar mevcuttur. Ayrıca, diğer yaygın e-Ticaret çözümlerinden veri aktarabilen Cart2Cart ile de uyumludurlar..

Özel platformlardan geçiş yapan müşteriler, platformun toplu içe aktarma ve dışa aktarma yeteneklerinin yardımıyla manuel bir taşıma yoluyla bilgi aktarabilir. Josh, “Bilgiler sistemimize girdikten sonra tasarımınızı yapılandırabilir, markanızla eşleştiğinden emin olabilir, ödeme yöntemlerinizi ayarlayabilir, özel gönderim seçenekleri ekleyebilirsiniz – tüm standart e-ticaret görevleri”.

Zoey, müşterilerin e-ticaret sitelerini oluşturmalarına ve yönetmelerine yardımcı olmak için kapsamlı bir rehber sunar ve yüz yüze yardım sadece bir destek bileti uzaklıktadır. Josh, şirketin ortalama bir saatlik yanıt süresine sahip olduğunu söyledi.

“Desteğimizin çok güçlü olduğundan emin olma tutkusu olan küçük bir takımız” dedi. “Diğer işletmelere destek vermek DNA’mızda pişiriliyor.”

Tüccarları Öncelikle Koyarak Verimliliği Artırma

Zoey, müşterilere diğer B2B çözümlerine göre avantaj sağlamak için bir e-ticaret işinde yer alan birçok rol için tasarlandı.

Pazarlama perspektifinden bakıldığında, platform kullanıcıların site tanıtımlarını sürdürmelerine ve sezgisel araçları kullanarak bilgilendirici raporlar oluşturmalarına olanak tanır. Zoey’nin satış araçları, satıcılara müşterilere özel teklifler gönderme, sipariş oluşturma ve işlemleri tek bir gösterge tablosunda izleme yetkisi verir. Platformun müşteri hizmetleri çözümleri, ekiplerin belirli müşterilere atanabileceği odaklanmış bir gösterge tablosu oluşturma olanağı sağlar.

Zoey’in müşterilerinin çoğu, özellikle de manuel sistemlerden veya EDI’lardan hareket eden müşteriler için, bu araçlar benzersiz verimlilikler sunuyor. Josh, “Platform, müşterilerimizin satışını daha kolay hale getirmek için tasarlandı ve daha sonra bu ekstra hacim ile, tasarruf edilen bu parayla daha hızlı büyüyebilirler,” dedi Josh.

Josh, birçok şirketin başlangıç ​​süreçlerini hızlandırmak için SaaS yazılımına başvurduğunu söyledi. “Yaklaşık 18 ay önce bir B2B konferansına gittik ve kendimizi son derece tanınabilir şirketlerle odada otururken bulduk ve birçoğu SaaS yazılımını daha hızlı bir şekilde başlayıp daha az yük gerektirdiği için denemek için deniyor,” dedim.

Yerleşik entegrasyonlar

Popüler üçüncü taraf e-ticaret uygulamalarıyla entegrasyon sorunsuz bir süreç sağlar.

Platformun, en son Fundbox, CartStack ve Avalara dahil olmak üzere önde gelen e-ticaret uygulamalarıyla yerleşik entegrasyonları da süreci basitleştirdi – ve Josh güncellemelerin sürekli olduğunu söyledi.

“B2B pazarının ihtiyaç duyduğu temel özelliklerin farkındayız ve birçoğu Zoey’de inşa edildi, ancak SaaS’ın parlak kısmı, neredeyse her gün güncellemeler yayınlayabilmemiz” dedi. “Bazıları hata düzeltmeleri gibi heyecan verici değil, ancak B2B işlemlerinin daha verimli bir şekilde nasıl kolaylaştırılabileceğini yeniden düşünmeye devam ediyor ve yeni çözümler üretmek için müşterilerimizle birlikte çalışıyoruz.”

Sürekli Gelişim için Sağlam Bir Taahhüt

Bu amaçla Josh, müşterilerin her zaman şirketin destek portalı üzerinden yeni özellikler talep edebileceğini söyledi..

“Müşterilerimiz geri bildirim döngüsünün bir parçası – karşılıklı başarılarımızda etkileyici değişiklikleri hangi alanlarda geliştirebileceğimizi ve uygulayabileceğimizi anlamamıza yardımcı oluyorlar” dedi..

Josh, bu işbirliklerinin etkinliğinin kanıtı olarak şirketin en yeni özelliklerinden biri olan Tablo Görünümü’ne dikkat çekti. Araç, müşterilerin bir ürünün tüm sürümlerini tablo biçiminde görmelerini sağlar ve böylece öğelerin her biri için miktar girmeyi kolaylaştırır.

Örneğin, farklı boyut ve renklerde gelen bir tişört seçmeyi düşünün. Standart bir B2C alışveriş deneyimiyle, küçük bir kırmızı gömlek seçip sepete yerleştirebilirsiniz. Ancak toptan satış yapıyorsanız, 10 küçük kırmızı gömlek ve 12 orta mavi gömlek eklemek ve hepsini bir kerede sepete koymak isteyebilirsiniz..

“Masa Görünümü ile tüm miktarları yazıp hepsini tek seferde sepetinize ekleyebilirsiniz” dedi Josh. “Sürekli olarak sipariş deneyimini düzene sokmanın ve bunu gerçekten bir zevk haline getirmenin yollarını arıyoruz.”

Zoey aynı zamanda B2B ve B2C işlemlerini aynı sitede yürütme seçenekleri üzerinde çalışmaktadır. Josh, “Bu kutsal kâse – her tür sipariş verme ve müşterilerinizi segmentlere ayırma yeteneğiyle gerçekten evleniyor,” dedi Josh.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector