Twilio – Geliştiricilere ve Sağlam API Platformlarına Sürekli Odaklanmak İşletmelerin Daha İlgi Çekici Müşteri Deneyimleri Oluşturmalarına Nasıl Yardımcı Olur?

TP; DR: 2008 yılında yazılım geliştirme alanında yenilik yapma misyonuyla kurulan Twilio, geliştiricileri mesajlaşma, ses ve video gibi iletişim çözümlerini on yıldan uzun bir süredir uygulamalarına sorunsuz bir şekilde entegre etme konusunda güçlendirmektedir. Twilio’nun kurucuları, dev ekiplerin yazılım yapılarında daha fazla çeviklikle çalışma ihtiyacını fark ettiler, bu yüzden kollarını topladılar ve geliştiricilere ve bu profesyonellerin oluşturmak istediği iletişim uygulamalarına odaklanan sağlam API platformları hazırladılar. Kısa bir süre önce Twilio’nun geliştiricilerin ve işletmelerin optimum müşteri deneyimleri ve büyük yatırım getirisi sağlayan uygulamalar geliştirmesine nasıl izin verdiğini söyleyen Ürün Başkan Yardımcısı Patrick Malatack ile oturduk..


Günümüzün yazılıma bağlı ortamında, geliştirme ekiplerinin çoğu kuruluş için odak noktası olmadığı bir zaman hayal etmek zor. Şimdi, iş misyonları uygulama geliştirme stratejileri üzerine inşa edilmiştir ve C-seviyesi yöneticiler için yazılım oluşturma süreçlerini kolaylaştırmak.

Twilio 2008’de sahneye çıktığında, dev ekipleri arka yakıcıya devretmenin eski okul zihniyeti hala birçok işletmenin hakim felsefesiydi. Ancak Ürün Başkan Yardımcısı Patrick Malatack’in bize söylediği gibi, Twilio’nun kurucuları bunu.

“Yakın zamana kadar, geliştirici genellikle karanlık odada erkek veya kız olarak görülüyordu, Dağ Çiy’i içiyor, Cheetos yiyor ve bazı iş şartnamelerine göre kod patlatıyor” dedi..

Patrick Malatack'ın fotoğrafı ve Twilio logosu

Twilio’nun Patrick Malatack bize şirketin amacının geliştiricilerin çeviklikle pazara uygulamalar sunmasına yardımcı olmak olduğunu söyledi.

Twilio CEO’su ve Kurucusu Jeff Lawson yatırımcılara adım attığında, ekibi geliştiricilerin ihtiyaçlarına odaklandığı için geri alındı. Patrick bize o zamanlar birçoğunun Twilio’nun hedef pazarının satın alma gücü olmadığına inandığını söyledi. Neyse ki Jeff ve ortakları sebat etti. Twilio’nun geliştiricilere ve geri bildirimlerine değer vererek başarılı olacağını biliyorlardı; bu da işletmelerin uygulamaları daha hızlı ve çeviklikle pazara sunmalarını sağlayacak.

Bugün, Twilio, dev ekiplerinin mesajlaşma, ses ve videoları web ve mobil uygulamalarına sorunsuz bir şekilde entegre etmelerini sağlayan bir dizi API sunuyor.

Patrick, “Twilio, geliştiricileri denemeye ve yıkıcı olmaya teşvik edecek bir araç olabilecek bir şeydi” dedi. “Şimdi, geliştiriciler hemen hemen her işin çekirdeğini oluşturuyor ve Twilio, geliştiriciler tarafından geliştiriciler için bir şirket olarak büyük başarılar gördü.”

Siled Sistemleri Daha Basit Bir Şeyle Bozmak: Kullanıcı Tercihleri

Patrick, tüketici iletişim platformlarının son 10 yılda neredeyse üssel bir hızla gelişmesine rağmen, işletmelerin geride kaldığını söyledi. Ve büyük işletmelerin miras sistemlerinin sınırlı esnekliği büyük ölçüde suçlanıyor.

Patrick, “Twilio’da kendimize ‘Bir iş ile iletişim kurmak, arkadaşlarımızla iletişim kurmak kadar kolay değil’ diye sorduk. “Yanıt, sessiz eski teknoloji sistemlerinin tüketicilerin tercih ettiği yeni iletişim kanallarıyla bütünleşmemesi ve bireysel bir işletmenin ihtiyaçlarına göre özelleştirilememesidir. Her zaman talepkar olan bu müşteri beklentilerini karşılamak için nasıl adapte olacaklarını anlayan işletmelerin gelecekte hayatta kalacak ve gelişecek olanlar olacağına inanıyoruz. ”

Tüketicilerin nasıl Facetime, YouTube ve Livestream gibi platformları kullandıkları gibi, geliştiriciler de iş uygulamaları için benzer teknolojiler uygulayabilir. Twilio’nun API platformları ile mesajlaşma, ses ve video özellikleri web ve mobil uygulamalara sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir.

Eski yöntem, ölçeklendirilebilirlik ve yüksek çalışma süresi oranlarına izin verecek altyapı sağlanması ve mimarinin oluşturulmasıydı. Ve bu iş yapıldıktan sonra bile, bir iletişim uygulaması geliştirmenin gerçek çalışması mümkün olmadan önce kodun bir API’nin temeli olarak yazılması gerekir..

Twilio ile tüm bunlar ön plana çıkıyor. Operatör ağı çözümleri aramak veya sessiz sistemlere güvenmek gerekmez. Platformun dağıtılmış yazılımı ağı sağlar ve iletişim API’ları kutudan çıkar çıkmaz kullanıma hazırdır.

Sonuç olarak, başlangıçtan işletmelere kadar 40.000’den fazla kullanıcı uygulama geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için Twilio’ya başvurdu. Müşterilerin doğrudan satıcılarla bağlantı kurmasına yardımcı olmak için Coca-Cola SMS teknolojisi veya ister sürücü iletişimini güçlendirmek için Twilio tarafından geliştirilen uygulamaları kullanan Lyft ve Uber olsun, Twilio’nun API’ları çeşitli endüstrilerdeki yazılım yapılarında kullanılıyor.

Deneme İnovasyonun Önkoşuludur

Sanatta deney yapmak anahtardır. Twilio’da kodlama sanatı farklı değil; hatalar çok sorun değil, bir çözüme bir adım daha yakın.

Geliştiriciler için bir şirket olmak, geliştiriciler için Twilio’nun müşterilerini yeni şeyler denemeye teşvik ettiği anlamına gelir. Patrick, denemenin gerekliliğinin farkında ve hiçbir rakibin yaratıcılığı ve problem çözmeyi daha iyi entegre eden bir platform sunmadığına inanmıyor.

“Twilio’nun platformunun ve iş modelinin doğası, geliştiricilerin bir fikre sahip olabilmeleri, başlamak için bir kredi kartını hızlıca kaydırabilmeleri, fikirlerini birkaç saat içinde birkaç saat içinde prototip haline getirebilmeleri ve hemen müşterilerin ellerine alabilmeleridir” dedi..

Patrick bize gelişim engellerinin böyle kaldırıldığını söyledi. Bir işletme ile geliştirici ekip arasındaki ilham verici bir işbirliği, sermaye, emek veya sabır ihtiyacı ile kesintiye uğramaz. Sonuçta, bu çevik yaklaşım daha düşük maliyetle piyasaya daha hızlı bir zaman kazandırır..

Bir işletme müşterileri tarafından kesintiye uğramak istemez, ancak Patrick Twilio’nun kullanıcılardan kendi ürün geliştirme stratejilerine dahil olmak için aktif olarak geri bildirim istediğini söyledi. Sonuç, son kullanıcıların gerçekte yaşadıkları acı noktalarını çözmek için tasarlanmış son teknoloji araçlardır.

Etkileşim Bulutu ile Uygulamaları Çeviklikle Pazara Sunun

Twilio on yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteriyor ve şirketin uzun ömürlülüğü, müşterilerinin başarılarının doğrudan bir sonucudur. Kuruluşundan bu yana, Twilio uygulama geliştirme alanında ciddi yenilikler sağlamıştır. Ve şirketin Etkileşim Bulutu platformu, kullanıcıların ölçekte işbirliği yapmalarına ve uygulamaları geliştirmelerine yardımcı olmaya devam ediyor.

Etkileşim Bulutu, API’lar, görsel bir düzenleyici ve kod içermeyen widget’lar, geliştiriciler ve geliştirici olmayanlar da dahil olmak üzere bir dizi araç içerir ve iş akışlarını kolaylaştırmak için kullanılabilir.

“Bir yazılım geliştiricisiyseniz, daha sonra yinelemeleri için uygulamalar oluşturabilir ve bunları iş operatörlerine teslim edebilirsiniz,” dedi Patrick. “Ayrıca, bir işletme kullanıcısıysanız, önceden bir geliştiricinin yardımı olmadan kendi başınıza iş akışları oluşturabilirsiniz.”

İşletmeler, geliştirme süreci boyunca geliştirici ekiplerle işbirliği yapabilir. Paydaşlar ayrıca, bir geliştiriciyi daha da iyileştirmek için getirmeden önce tercihlerini belirlemek için uygulamayı değiştirebilirler. Bu programların basitliğinden kaynaklanmaktadır. Etkileşim Bulutunun bir bileşeni olan Twilio Studio, kodlama bilgisi olmayan kullanıcıların bir uygulamanın geliştirilmesine katkıda bulunmasını sağlayan bir sürükle ve bırak oluşturucusudur.

Sonuç olarak, işletmelerin yeni bir arayüzün oluşturulması, düzenlenmesi ve sunulması için beklemek zorunda kalmaları gerekmez. Platform önerileri hemen entegre edebilir. Erişilebilir özel yazılım geliştirme isteyen bir şirket için Etkileşim Bulutu şunları sağlar. Daha fazla uygulamalı müşterisi olan geliştiriciler için platform, tüm paydaşların geri bildirimlerinin sorunsuz bir şekilde dahil edilebileceği yazılım geliştirmeye çevik bir yaklaşım sunuyor..

Felsefe: “Müşterinin Ayakkabısında Bir Yol Yürüyüşü”

Patrick, Twilio’nun şirket kültürünün, ürününün kolaylaştırdığı çevik yazılım geliştirme türünü yansıttığını söyledi. Ve bunun büyük bir kısmı, platformunun müşterinin gözünden nasıl çalıştığını görmeyi içerir.

Patrick, “Değer yaratamazsın, ama yaşayabilirsin,” dedi. “Sanırım Twilio’nun kültürüne ve her gün yaptığımız işe dokunduğu bir şey.”

Twilio’da çalışanların hizmet ettikleri insanları anlamaları çok önemlidir. Bu sadece bir görev ifadesinden veya yürütme ekibinden gelen bir kurum kültüründen daha fazlasıdır. Çalışanların işe başladıktan sonraki birkaç ay içinde Twilio’nun platformunda kendi uygulamalarını oluşturmaları gerekmektedir. İster teknik ister teknik olmayan olsun, istisna yoktur.

Patrick, “Bu bir geçit töreni ve çok sayıda Twilio destekli harika proje çıkardı” dedi. “Ama bu aynı zamanda Twilions’ı doğrudan müşterinin yerine koyar.”

Bu, şirketin kuruluşundaki orijinal vizyonun bugün hala faaliyetlerini bilgilendirmesinin birçok yolundan sadece biridir. Twilions sadece müşterileriyle konuşmak için çok zaman harcıyor çünkü geliştiricilerin başarılı olmak için neye ihtiyaç duyduklarını öğrenmek için geri bildirimin ne kadar değerli olduğunu biliyorlar.

“Aslında, Twilio’daki her ürün geliştirici önizlemesinde piyasaya sürülüyor, bu da onu geliştiricilerin eline bıraktığımız, geri bildirimlerini aldık ve ürünlerimizi genel olarak kullanıma sunmadan önce yinelediğimiz anlamına geliyor” dedi..

“Müşterinin ayakkabılarını giymek” şirkette temel bir liderlik ilkesidir. Twilio’nun ürünleri, her gün ürünlerine katılan uzmanların görüşlerini takdir ederek, pazara girmeden önce ince ayar yapıyor. Ve bu tür R&D paha biçilemez. Geliştiricilerle, müşterinin en iyi bildiği sorusu yoktur.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector