Vardiya ile Sansürü Azaltın: Eşler Arası Merkezi Olmayan Bulut Barındırma Platformu Son Kullanıcıların Verileri Derhal Depolamalarını Destekleme

TP; DR: Shift, kullanıcıların dijital varlıklarını tamamen yeni bir şekilde yönetmelerini sağlayan açık kaynaklı yazılımlara dayanan merkezi olmayan bir web barındırma platformudur. İçeriği merkezi olmayan bir şekilde barındırmak için kullanılan birleşik bir teknoloji paketi olarak blockchain ve dağıtılmış dosya depolama kesişiminde çalışır. Yüksek yedeklilik, hızlı içerik dağıtımı ve istemci tarafı şifreleme gibi avantajlarla Shift, daha iyi, sansürsüz bir bulut oluşturmak için ademi merkeziyetten yararlanmayı hedefliyor.


Bir zamanlar sınırsız bir serbest konuşma bölgesi olan internet, milliyetçilik, siyaset, din ve diğer küresel çıkarlar nedeniyle artık kontrol altında. İnternetin daha küçük ve sık sık düşmanca birimlere bölündüğü siber Balkanlaşma adı verilen bir noktadayız..

Arap Baharı sırasında Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı’ndan Mısır, Libya ve Suriye’deki tam internet kesintilerine kadar aşırı sansür giderek yaygınlaşıyor. Ancak ifade özgürlüğü ile bilinen ülkelerin bile içeriği engellediği bulundu.

2014 yılında, Sınır Tanımayan Gazeteciler, aşırı düzeyde çevrimiçi sansür ve gözetim uygulamak için Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Ajansı, Birleşik Krallık Hükümet İletişim Merkezi ve Hindistan’ın Telematik Geliştirme Merkezi dahil çeşitli ajansları işaretledi..

Shift logosu

Shift, merkezi olmayan bir barındırma platformu oluşturarak sansürü engelliyor.

Neyse ki, açık kaynaklı yazılımlara dayanan merkezi olmayan bir web barındırma platformu olan Shift’in arkasındaki yenilikçiler, savaşmak için bir yol sağlıyor. Shift Başkan ve Baş Geliştiricisi Ralf S., “Başından beri sansüre dayanıklı bir barındırma çözümü oluşturmak oldu” dedi. “Dünyanın duyulmasının çok zor olduğu bölümleri var ve teknolojimizi bu insanlar için inşa ediyoruz.”

Shift, kullanıcıların dijital varlıklarını tamamen yeni bir şekilde yönetmelerine izin veren merkezi olmayan bir şekilde içerik barındırmak için kullanılan birleşik bir teknoloji paketi oluşturarak bir blockchain ve dağıtılmış dosya depolama kombinasyonundan yararlanır. Yüksek yedeklilik, hızlı içerik teslimi ve istemci tarafı şifreleme gibi avantajlarla Shift, daha iyi, sansürsüz bir bulut oluşturmayı hedefliyor.

Dijital Varlıklarınızı Yönetmek için Web 3.0 Yöntemi

World Wide Web genellikle üç kuşaktır. Her şey, nadiren güncellenen salt okunur, statik web siteleri çağı Web 1.0 ile başladı. İçinde bulunduğumuz Web 2.0 nesli, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe sahip etkileşimli siteler getirdi.

Web 3.0 – internetin geleceği – genellikle semantik veya veri odaklı web olarak tanımlanır. Bazılarının yavaş yavaş girdiğimize inandığı bu yeni sınır, altyapının, protokollerin, yönetişimin ve uygulamaların merkezden uzaklaştırılması yoluyla bildiğimiz gibi teknolojiyi bozmaya hazırlanıyor.

Ralf, Shift’in web’in ademi merkeziyetini kolaylaştırmak için tasarlandığını, gelişmiş gizlilik, dijital haklar ve gereksiz sansürden kurtulma sağladığını söyledi. Teknoloji bir arada, şirket mevcut web hosting teknolojimizin temellerini dijital varlıkları yönetmek için Web 3.0 tabanlı bir yöntem ile değiştirmek için çalışıyor.

Shift, eşler arası ağ, belirteç ekonomisi ve depolama kanıtı doğrulaması ile bulut barındırma hizmetini yeniden tasarlıyor.

Merkezi olmayan bir bulut barındırma platformu olan Shift, herkesin kullanılmayan depolama alanını sabit disklerinde kiralamasına veya başkalarının depolama alanını kullanmasına olanak tanır. Tüm işlemler, değişmez bir kamu defteri olan Shift blok zincirinde kaydedilen tüm eylemlerle eşler arası bir ağda gerçekleşir..

Shift ayrıca, konuma dayalı depolama kullanan Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) yerine dağıtılmış, karma tabanlı bir dosya sisteminde medya depolamak ve paylaşmak için eşler arası protokol ve ağ olan InterPlanetary Dosya Sistemi’ni (IPFS) kullanır..

“IPFS ileri teknolojidir, ancak dezavantajları vardır – verilerin bir IPFS cinleri kümesinde birden çok düğüme sabitlenmesini kolay ve güvenilir bir şekilde sunmaz” dedi. “Bu yüzden, blok zinciri ile iletişim kuran bağımsız bir uygulama olan Phoenix’i yarattık, aynı zamanda bir depolama düğümü kümesindeki verilerin çoğaltılması yoluyla tahsisi ve korumayı kolaylaştırdı.”

Akıllı Sözleşmelerden Daha İyi: Sıfır Riskli Jeton Kilitleme Teknolojisi

Shift, dağıtılmış depolama alanını temsil eden Shift jetonu aracılığıyla katılımı teşvik eder. Kullanıcılar bu alanı jeton kilitleme olarak bilinen bir mekanizma ile kolayca edinebilir. Akıllı bir sözleşme oluşturmak yerine, token kilitleme, istediğiniz depolama alanı miktarını belirtmeyi, gerekli simgeleri onaylamayı ve kişisel kullanımınız için depolama alanı talep etmeyi içerir.

Shift’in arkasındaki ekip, token güdümlü bir kazık kanıtı, akıllı sözleşmelerin (bir blockchain üzerinde kod satırlarına yazılan kendi kendini yürüten anlaşma şartları) daha fazla güvenlik sunduğunu savunuyor. Akıllı sözleşmeler iki taraf arasında güvenilir bir aracı görevi görürken, teknoloji henüz emekleme döneminde. Bu nedenle, karmaşık karmaşıklık sınırlıdır, bu da karmaşık işlemlerin işlenmesinde sorunlara neden olabilir.

Ayrıca, akıllı sözleşmeler genellikle bilgisayar koduyla yazıldığından Ralf, birçok kullanıcının güvenli sözleşmeler oluşturmak ve şartlarını doğrulamak için üçüncü taraf sağlayıcılara güvenmesi gerektiğini söyledi. Herhangi bir kod tabanlı teknoloji gibi, bu da hem kazara hem de kötü amaçlı hatalara maruz kaldıkları anlamına gelir. Ralf, akıllı sözleşmelerin kitlesel kabulden yaklaşık on yıl uzakta olduğunu ve insanların bunları kullanmakta tereddüt ettiğini söyledi..

“Ortalama bir kullanıcı sadece jeton satın almak ve hizmeti kullanmaya başlamak istiyor ve jeton kilitleme işlemi kolaylaştırıyor” dedi. “Shift ile süreç, anlaşılması kolay bir formül kullanarak tek bir işlemden başka bir şey değildir.”

Yüksek Yedeklilik, Hızlı İçerik Dağıtımı ve İstemci Tarafı Şifrelemesi

Shift platformu ayrıca yüksek yedeklilik, hızlı içerik teslimi ve istemci tarafı şifreleme gibi geliştirici dostu özellikler ile de bilinir. Dosyalar ağdaki üç farklı düğümde kalıcı olarak depolanır ve barındırma düğümü düşmesi durumunda kolay çoğaltma sağlar.

Hızlı teslimat hızını sağlamak için, içerik otomatik olarak geri alma noktasına en yakın eşden gönderilir. Sık sık içerik isteği alan eşler verileri önbellekte tutar, ağın genel bant genişliği tüketimini azaltır ve yayınlanma hızını artırır.

Shift, içeriği merkezi olmayan bir şekilde barındırmak için kullanılan birleşik bir teknoloji paketidir.

Sistem ayrıca içeriğe kolay erişim sağlar. Kullanıcılar Shift’in merkezi olmayan web sitesine doğrudan bağlanabilir veya standart tarayıcıları ve DNS ağ geçitlerini kullanabilir. Yayıncılar, Shift’in resmi portalını kullanma veya ağ eşlerinin IP adreslerini kullanarak ayrı ağ geçitleri ayarlama seçeneğine sahiptir.

Ralf, şirketin bugüne kadar inşa ettiklerinden gurur duyduğunu söyledi. İleriye doğru, Shift kullanıcıların kullanımı kolay genel giriş noktaları sağlamak için jeton kazanma fırsatları üzerinde çalışıyor. Şirket ayrıca sağlayıcıların kişisel sunucularını Shift ekosistemine bağlamasını kolaylaştırmak için çalışıyor.

“Hedefimiz, kullanıcıların büyüyen ağımıza katılmasını ve herkes için daha iyi bir internete katkıda bulunmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmak” dedi..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map