Verilerdeki Değerin Kilidini Açma: Ocean Protokolü AI için Ölçeklenebilir ve Güvenli Veri Paylaşımı Kıvılcımına Getirmek İçin Blockchain Teknolojisini Nasıl Kullanıyor?

TP; DR: Şu anda, sadece az sayıda şirket yapay zeka teknolojilerinde ilerleme sağlamak için büyük verilerden yararlanma kapasitesine sahiptir. Ve bu şirketlerin aynı zamanda verilerin satın alınması, satılması ve kullanılma şeklini yönetmesi şans eseri değildir. Bunu değiştirmek için Okyanus Protokolü kuruldu. Ortaya çıkan bu merkezi olmayan veri pazarı, bilgilerini araştırmak isteyen veri sahiplerini araştırmacılara, bilim insanlarına ve yapay zeka programları oluşturan şirketlere bağlamayı amaçlıyor. Kurucu Bruce Pon, kullanıcı verilerini merkezden uzak tutarak Ocean Protocol’ün veri erişimini eşitleyen yeni blockchain tabanlı ekonomiler kurmasını beklediğini söyledi..


2016’da dünya 16ZB veri üretti (yani zettabayt – her biri 1 milyar terabayta eşdeğer). Ancak, bu bilgilerin sadece% 1’i analiz edilmiştir.

Bu verilere erişimi merkezi olmayan ve veri sahiplerine bilgileri üzerinde kontrol sağlamayı amaçlayan Bruce Pon ve Okyanus Protokolü, kullanılmayan verilerdeki zengin potansiyelin ve yapay zeka üzerindeki etkisinin kilidini açmayı amaçlamaktadır. Veri sahipleri bilgileri üzerinde kontrol sahibi olur ve başkalarının verilere ödeyebileceği ve verilere erişebileceği şartları belirler..

Bruce, “Temel değer teklifi, verileri güvenli bir şekilde alıp satabilmektir” dedi. Özetle, Ocean Protocol algoritmaların ve modellerin verilere gelmesine, eğitim almasına ve daha sonra verileri göstermeden veya bir kopya almadan ayrılmasına izin verir. Bu, veri sahiplerine verilerini paylaşma rahatlığı sağlıyor. ”

Uygun Fiyatlar ve Akıllı Sözleşmelerle Küresel Veri Ekonomisi Oluşturma

Veri endüstrisi, bir seferde binlerce kişinin bilgilerini içeren işlemler etrafında dönerken, tek bir kişinin bilgileri genellikle bu ölçekte işlemleri desteklemek için yeterli değer taşımaz.

Bruce, “Daha önce, eğer veriler alınıp satılacaksa, ikili bir anlaşmaya varmaya değecek kadar yüksek bir değere sahip olmalıydı,” dedi. “Çoğu verinin yüksek bir fiyatı yoktu, bu yüzden hiçbir pazar gelişemezdi.”

Ancak, işlem süreçlerini dijitalleştirmek için blockchain teknolojisinin gücü ve akıllı sözleşmelerin gücünden yararlanarak, Ocean Protocol veri sahiplerini veriye açık yapay zeka projeleri üzerinde çalışan araştırmacılara ve geliştiricilere daha sorunsuz bir şekilde bağlayabilir.

Bruce, “Veri ekonomisi etrafındaki eksiksiz bir ekosistem artık mümkün, çünkü blockchain teknolojisi üçgenleme, aktarım ve güven maliyetlerini azaltırken, gezegendeki koordinasyon ölçeklenebilirliğini büyük ölçüde artırıyor,” dedi Bruce.

Akıllı sözleşmeler veya bir sözleşmenin standartlarını ve koşullarını kolaylaştıran ve uygulayan bilgisayar protokolleri, işlemlerin güvenli bir şekilde ve üçüncü taraflar olmadan gerçekleşmesini sağlayarak kullanıcı güvenini daha da destekler.

“Akıllı sözleşmeler veri sahiplerinin erişim koşullarını programlamasına izin veriyor ve bunlar daha sonra mükemmel bir hassasiyetle yürütülüyor” dedi Bruce. “Bu, veri sahiplerine ve alıcılara şeffaflık, güvenlik ve ödeme ve kullanım garantileri verir. Artık Ocean Protocol ile, işlem akıllı dijital sözleşmelerle sayısallaştırıldığı ve yönetildiği için verilerin değerinin çok daha düşük olabileceği veri pazarları oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu, verilerin ekonomisinin kilidinin açıldığı ve fiyatlandırıldığı küresel bir temelde veri ekonomisinin oluşmaya başlayabileceği anlamına geliyor. ”

Başarılı Kalkınma Yol Haritası Beta Lansmanında Sona Erdi

Mevcut veri pazarlarının çoğundan farklı olarak, Ocean Protocol veri sahiplerinin bilgilerinin kontrolünü elinde tutmasını sağlar – hatalı erişilen, yanlış kullanılan veya kullanılabilen merkezi bir depo yoktur..

Dağıtılmış veritabanlarının ve geleneksel blok zincirlerinin faydalarını harmanlayan BigchainDB’yi de kuran Bruce için, merkezi olmayan bir sistem ve blok zinciri ödemelerini eşleştirmeyi işte bu hale getirdi..

“Blockchain, AI ve verilerle ilgili deneyimlerimizden, verilerde kullanılmayan çok fazla değer olduğunu hissettik” dedi. “Çünkü insanlar kontrolü kaybetmekten ve para ödememekten korkuyorlar. Blockchain, insanların verilerine sahip olmaları ve verilerini kontrol etmeleri için araçlar vererek bunu çözmeye yardımcı oluyor. ”

Okyanus Protokolü’nü gerçeğe dönüştürmek için, kurucular ve 30’dan fazla ekip üyesi 18 aylık bir geliştirme yol haritası oluşturdu. Kasım 2017’den bu yana, Okyanus Protokolü token dağıtımı ve pazar çerçevesi oluşturmak yoluyla milyonlarca dolarlık yatırım çekti.

Bruce Pon görüntü ile okyanus Protokol bayrağı

Okyanus Protokolü ile Bruce Pon, veri pazarlarını merkezsizleştirmeyi ve kullanılmayan verilerin potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefliyor.

“Trendleri takip etmiyoruz,” dedi Bruce. “Aksine, en fazla sayıda kullanıcıyı etkileyebilecek araçlar ve entegrasyonlar oluşturmaya çalışıyoruz. Hedef kullanıcılarımız, okyanusun üzerine pazar yerleri ve araçlar oluşturabilen geliştiricilerin yanı sıra verilere erişmek isteyen veri bilimcileridir. Hangi entegrasyonların ve araçların oluşturulacağına karar vermeden önce kesinlikle öncelik vermek için ortak çalışanlar ve geliştiricilerle çalışıyoruz. ”

Okyanus Protokolü ekibi iş ve teknik teknik raporları tamamladı ve açık kaynaklı bir katkıda bulunanlar ve iş ortaklıkları topluluğunu teşvik etti. Yakında Ocean Platform beta ağının ilk sürümünü piyasaya sürecek.

Bruce, “Bu proje ve ekip için büyük bir kilometre taşı ve veri bilimcileri ve geliştiricilerinin Okyanus Protokolü oluşturmaya ve kullanmaya başlaması için yeşil bir bayrak” dedi. “Heyecan verici bir an.”

Veri Sağlayıcılar, Tüketiciler ve Pazarlar Arasında Katılımı Artırma

Kuruluşundan bu yana, Okyanus Protokolü açık kaynaklı bir proje olarak kalmıştır. Bruce, pazar yerleri oluşturmak, hataları tanımlamak ve yeni işlevler eklemek için diğerlerini protokolün üstünde geliştirmeye teşvik eder.

“Ocean’ın diğer projelerden farkı ne, algoritma, bilgi işlem, depolama ve diğer hizmetlerin merkezi bir koordinasyon veya düzenleme olmadan etkileşim kurmasına izin veren genel bir veri paylaşımı platformudur” dedi. “Bu benzersiz çünkü geliştiricilerin ve veri bilimcilerinin kodlarını ve verilerini Okyanusun üstünde tamamen kontrol edebilecekleri anlamına geliyor.”

Ocean Protocol veri bilimcileri, AI uzmanları, blockchain uzmanları ve geliştiricileri ailesi düzenli olarak etkinliklerde toplanıyor. Okyanus Protokolü Büyükelçi Programı, projenin tutkulu takipçilerini daha fazla dahil etmeyi amaçlıyor. Elçiler Okyanus Protokolü’nün genişlemesi üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacak ve Okyanus ekibi ile özel web seminerleri ve video görüşmelerinin keyfini çıkarabilecekler. Daha deneyimli geliştiriciler Okyanus Jetonu kazanmak için ödüllere katılabilirler.

Bruce, “Bağlama eğrileri, simge küratörlü kayıtlar, jeton mühendisliği ve veri ekonomisi ile ilgili akıllı sözleşmeler hakkındaki araştırmalarımızla sınırları zorluyoruz” dedi. “Kaynaklar dijital olduğu için, akıllı sözleşmeler ve dijital para birimi kullanarak erişimi kontrol etmek ve yürütmeyi garanti etmek mantıklı. Katılımcılara güvenlik ve güvenlik sağlarken veri bulma ve satın almadaki sürtüşmeleri azaltmak için birleşik bir yaklaşım. ”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector