Vivaldi ile Web’de Sörf Yapın: Özelleştirme Hakkında Her Şey Güçlü, Zengin Özelliklere Sahip Bir Tarayıcı

TP; DR: Günümüzün dijital merkezli dünyasında tarayıcılarımızı neredeyse her gün, bazen de saatlerce kullanıyoruz. Bunu akılda tutarak, Vivaldi’nin arkasındaki ekip, web acemilerini ve geliştiricilerini günlük arama deneyimlerine ince ayar yapmak için güçlendiren ücretsiz bir tarayıcı oluşturdu. Kullanıcılar, iş akışlarını özelleştirilebilir temalar aracılığıyla kişisel bir dokunuş eklerken üretkenliği artıran bir dizi yerleşik araçla yönetebilir. Veri gizliliği ve sürekli ürün geliştirme konusunda kararlı kullanıcı odaklı bir ekiple Vivaldi, web ile etkileşim şeklimizi yeniden tasarlamaya devam ediyor.


Pared-down küçük evlerden tek renkli kapsül dolaplarına kadar, insanlar son on yılda minimalist eğilimlere akın etti – ve teknoloji dünyası bunu izledi. Apple, düz tasarım trendine uymak için parlak, çok boyutlu simgeleriyle işlem gördü, büyük boyutlu akıllı telefonlar popülerlikten düştü ve tek sayfalı siteler web tasarım dünyasında çekiş kazanmaya devam ediyor.

Çevrimiçi ve kapalı, daha azının daha fazla olduğu mesajını alıyoruz. Ama bu her durumda doğru mu? Vivaldi CEO’su Jon von Tetzchner, günümüzün soyulmuş web tarayıcılarında örneklendiği gibi minimalizm için bir dezavantaj olduğunu söyledi. Jon, “Tarayıcı yapımcıları ortalama kullanıcı gereksinimlerinin ne olduğuna bakar ve her şeyi normalden kaldırır” dedi. “Ancak asgari özelliklere sahip tarayıcılar kullanışlı bir şey yapmayı zorlaştırıyor.”

Jon ve ekibi Vivaldi’yi sağlam, güvenli ve esnek bir alternatif olarak yarattı. Ücretsiz tarayıcı, çok sayıda özelleştirme seçeneği ve çok sayıda yerleşik araçla kullanıcıyı kontrol eder. “Farklı insanların farklı gereksinimleri var” dedi. “Hedefimiz her şeyi – hatta zor şeyleri – kolaylaştırmak.”

Vivaldi logosu

İşlevsellikten estetiğe kadar, Vivaldi kullanıcıları tarayıcılarının kontrolünü ele geçirir.

Bu şekilde şirket, teknoloji yenilerinden ağır internet kullanıcılarına ve profesyonel geliştiricilere kadar herkes için uygun, güvenli ve özel bir tarayıcı oluşturdu. Kullanıcılar tarayıcı sekmelerini nasıl gruplayıp görüntüleyeceklerini kontrol edebilir, özel klavye kısayollarını ve fare hareketlerini kullanabilir, arama seçeneklerinde ince ayar yapabilir ve tarayıcının uyarlanabilir arayüzünü gerektiği gibi ayarlayabilir.

Jon, “Düşüncemiz bazı insanlar klavye kısayollarını kullanmayı sever, bazıları komut satırlarını, bazıları fare hareketlerini sever” dedi. “Bazıları sekmelerinin sol, sağ veya altta olmasını ister; bazıları maksimum alana sahip olmak için sekmelerini gizler. Ne istersen onu destekliyoruz – gerçekten güçlü. ”

Veri gizliliği ve sürekli ürün geliştirmeye odaklanan kullanıcı merkezli bir ekiple Vivaldi, web ile etkileşim şeklimizi sürekli olarak yeniden tasarlıyor. Çevrimiçi hayatımızın iyi bir kısmını harcayacaksak, Vivaldi zamanın iyi harcandığından emin olmak istiyor.

Kullanıcıyı Kontrol Altına Alan Geliştirici Dostu Bir Tarayıcı

Jon, Opera Software’in Kurucu Ortağı ve eski CEO’su olarak web tarayıcılarını biliyor. Ve piyasadaki mevcut tarayıcı yelpazesine rağmen, teknoloji meraklılarının Vivaldi’den önce yetersiz hizmet ettiğini hissetti..

“Diğer tarayıcılarda çok fazla eklenti ve uzantı yüklemeniz gerekiyor ve o zaman bile tam olarak istediğiniz şekilde çalışmayabilirler” dedi. “Tarayıcımızla, kullanıcının en doğal olanı seçmesine izin veren bir şey yapmanın birden fazla yolu var.”

Jon, tarayıcının geçmiş aracını örnek olarak kullandı. Geleneksel tarayıcıların aksine, Vivaldi görsel olarak kolay, takvim tabanlı bir düzende sunulan tarama modellerine ayrıntılı bir genel bakış görüntüler. Tarayıcıdaki çoğu araçta olduğu gibi, sayfaya diğer yolların yanı sıra başlangıç ​​sayfasının üst çubuğu, klavye kısayolları ve özel fare hareketleri de dahil olmak üzere bir dizi işlemle erişilebilir..

Bir dizüstü bilgisayarda Vivaldi tarayıcı

Ücretsiz tarayıcı, yerleşik araçlar ve özelleştirilebilir özelliklerle dolu.

“Kullanıcılara geçmişi nasıl görüntülemeyi tercih ettiklerini sormayı seviyorum” dedi. “Aldığım cevaplar tipik olarak sunduğumuz tüm farklı yolları içeriyor ve ilginç bir şekilde, insanlar en sevdikleri yöntemi kullandıktan sonra, bu yönteme bağlı kalıyorlar.”

Ve bu sadece tarihi görüntülemek içindir. Vivaldi, performansı etkilemeden işlevsellik katan yerleşik araçların cephaneliğiyle bilinir. Notlar, kullanıcıların göz atma sırasında fikirlerini not almalarını sağlayan bir araçtır; Ekran görüntüsü almayı bir esinti yapan yakalama; ve ayrıntılı meta verileri analiz etmek için bir Resim Özellikleri kaynağı – ve bu buzdağının sadece görünen kısmı.

Jon, “İnternette iş yapan herkes için bu araçlar büyük bir fark yaratıyor,” dedi Jon.

Özel Sekmeler ve Yeniden Boyutlandırılabilir Bölünmüş Ekranlarla İş Akışlarınızı Yönetin

Vivaldi ile ilk kez deniyorsanız, Jon bize hemen denemeniz gereken birkaç özellik olduğunu söyledi. Sekme Yığınları başlamak için iyi bir yerdir. İşlem kolaydır: Bir sekmeyi koyulaşıncaya kadar üst üste sürükleyin ve bir yığın oluşturmak için serbest bırakın. Düzenli kalmanın ve sayfaları ileride başvurmak üzere kullanılabilir hale getirmenin basit bir yoludur.

Vivaldi, Sekme Döşeme adı verilen bir özellik sayesinde bölünmüş ekran görünümleri oluşturmayı da kolaylaştırır. Bir düğmeyi tıklatarak, kullanıcılar bir kerede birkaç sekmeyi görüntüleyebilir ve ileri geri atlama zahmetinden kaçınabilir.

Jon, “Genellikle birden fazla ekranı olan geliştiriciler bile sekmeleri bölümlere ayırabilmenin değerini bulur” dedi. “Özellikle 10 farklı siteyi izliyorsanız, ihtiyacınız olduğunda ihtiyaç duyduğunuz araçlara sahip olacaksınız.”

Jon’a göre, teknoloji meraklısı kullanıcılar genellikle Vivaldi’yi indiriyor, ona aşık oluyor ve sonunda arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye ediyorlar. “Herkes hoş geldiniz,” dedi..

Jon’un annesi ve kayınvalideleri Vivaldi ile kurulur. “Tarayıcıyı kullanmaları için gerçekten kolay hale getirmek için bazı adımlar atıyorum” dedi. “Favori sitelerini görsel bir yer işareti olan Hızlı Arama bölümüne koyacağım; tarayıcıyı daha kolay erişilebilir hale getirmek için bazı ayarları değiştireceğim; ve sonra işim bitti. ”

Kullanıcıların Duyulduğundan Emin Olmaya Dağıtılmış Dağıtılmış Bir Ekip

Vivaldi ekibi, Norveç, İzlanda ve ABD’de ofisleri bulunan yedi ülkeye dağıtılmış 45 kişilik çeşitli bir personelden oluşuyor. Şirketin genel merkezi, Norveç’in Oslo kentindedir..

İzlanda Reykjavik’teki ek ofisler, okyanus manzarası ve küresel ekibin toplandığı bir yer sunmaktadır. Jon, “İzlanda’dayken dışarı çıkıp doğanın sunduğu her şeyi deneyimleme eğilimindeyiz – çok güzel bir yer” dedi Jon.

Jon, Boston’un kuzeyindeki Massachusetts, Magnolia’da bir ana üssünde çalışıyor. Vivaldi ekibi her yaz Magnolia’da bir ay yürüyüş, barbekü ve – tabii ki – kodlama için toplanır. “Bu toplantılar bizim için gerçekten önemli” dedi. “Birlikte birçok şirketten daha fazla şey yapıyoruz ve bu çok özel bir deneyim.”

Vivaldi, şirketin başarısını önemsediklerinden emin olmak için çalışanlarıyla ilgilenir. İster esnek bir çocuk bakımı politikası veya eğlenceli etkinlikler olsun, Jon’un hedefi olumlu bir çalışma ortamı yaratmaktır. Şirket ayrıca aktif ve cömert kullanıcı topluluğuyla güçlü bir ilişkiye sahiptir..

Jon, “Birkaç kişi bize yardım etmeye gönüllü oluyor,” dedi. “Vivaldi’yi birden çok dile çeviren ve testler yapmamıza ve hataları aramamıza yardımcı olan yüzlerce insan var. Gönüllüler bizi benzersiz kılan şeylerin bir parçası. ”

Jon, gönüllülerin tarayıcılarına değer verdikleri ve başarısına önem verdikleri için zamanlarını bağışladıklarına inanıyor. “Bu harika bir duygu ve harika bir ürün sunmak için daha da zorlanmamızı sağlıyor” dedi..

Veri Gizliliğine ve Sürekli Ürün Geliştirmeye Bağlılık

İnternette her gün akıl almaz 2,5 milyon dolarlık bir veri oluşturulur ve teknoloji devleri bunları toplamaktan çekinmez. Ancak bu verilerden sorumlu olmadıklarında ne olur? Facebook ve Google bu yıl sayısız kullanıcının özel verilerini ifşa eden ihlallerin üstesinden geldiler.

Vivaldi ise kullanıcı verilerini izlemiyor veya kaydetmiyor. “Gizliliğe çok önem veriyoruz ve bu gerçekten gurur duyduğumuz şeylerden biri. Kullanıcılarımızın bilgilerini toplamıyoruz – zaten bilgi toplayan çok fazla şirket var ”dedi..

Her şey sağduyuya iniyor: “İnsanlar bugün gördüğümüz ölçüde takip edilmek istemiyorlar” dedi..

Şirket, yakında piyasaya çıkacak olan tarayıcıyı ve mobil muadilini geliştirmeye devam ederken veri gizliliğini akılda tutmaya devam edecektir. Jon, ürün geliştirmeyi bilgilendirmek için kullanımı izlemek yerine Vivaldi’nin daha basit bir yaklaşım benimsediğini söyledi.

“Sadece kullanıcılarımızı dinliyoruz ve eğer bir şey istiyorlarsa onlara veriyoruz” dedi..

Bu minimalist bir yaklaşımdan uzak olsa da, kesinlikle kullanıcının lehine çalışan bir yaklaşımdır. Jon, “Gereksinimlerine göre işlevsellik ekliyoruz,” dedi. “Eğer kullanmazsanız bu işlevsellik sizin yolunuzda olmayacak, ama kullandığınızda yanınızda.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector