Wireshark 20 Yaşında: Temel Ağ ve Paket Analiz Aracı Açık Kaynak Topluluklara Hizmet Vermeye Nasıl Devam Ediyor

TP; DR: Yaygın olarak kullanılan bir ağ protokolü analizörü olan Wireshark, geliştiricilerin ve sistem yöneticilerinin paketleri yakalamasını ve içeriğini yirmi yıl boyunca incelemesini sağladı. Açık kaynaklı yazılım, dünya genelinde özel bir kullanıcı grubunun sürekli gelişimi sayesinde zengin bir özellik seti içerir. Wireshark’ın devam eden yıllık eğitim konferansı serisi SharkFest ile, kullanıcı toplulukları artık paket analiz becerilerini geliştirmek ve nesiller boyu gelecek nesiller için alaka düzeyi sağlamak için aracı geliştirmek için ek fırsatlara sahip..


Maddenin molekülleri oluşturan küçük atomlardan oluştuğu gibi, bilgi de ağ paketleri olarak bildiğimiz küçük veri bloklarında interneti dolaşıyor.

Moleküller gibi, çıplak gözle görülmezler, bu nedenle ağ yöneticileri ve geliştiricileri sorun giderme amacıyla mikroskopların (ağ protokolü analizörleri) internet sürümüne yönelirler..

En tanınmış açık kaynak paket analiz araçlarından biri olan Wireshark, ağ yöneticilerinin, mühendislerin ve geliştiricilerin paketleri yakalamasına ve içeriklerini incelemesine yardımcı olmak için sektörde yirmi yılını kutluyor. Yazılım, diğer kullanım durumlarının yanı sıra ağ sorunlarını gidermelerine, güvenlik sorunlarını araştırmasına, ağ uygulamalarını doğrulamasına, protokol uygulamalarında hata ayıklamasına ve ağ protokolünü öğrenmelerine yardımcı olur..

Wireshark Kurucusu ve Orijinal Yazar Gerald Combs, “Bu paketleri size ayrıntılı olarak göstermesi temel bir araçtır” dedi. “Bu sektörde bir cümle var – ‘Paketler asla yalan söylemiyor’ – ve bu doğru. Ağınızı oluştururlar ve uygulamalarınızın davranışıdır. ”

Wireshark logosu

Wireshark, ağ paket analizinde 20 yıllık açık kaynak mükemmelliğini kutluyor.

Paketler söz konusu olduğunda, Gerald bize en zor kısmının onları anlamak olduğunu söyledi. Bu nedenle Wireshark topluluğu öğretim, eğitim ve yıllık konferansı SharkFest’e büyük önem vermektedir..

“Onların dilini konuşmalısın ve bu SharkFest ve birlikte çalıştığımız tüm eğitimcilerle hedeflerden biri – insanlara bu paketleri nasıl analiz edeceklerini öğretmek için” dedi..

Wireshark topluluğu, çok çeşitli sektörlerden farklı bir kullanıcı ve geliştirici nişidir. Aynı zamanda Wireshark’ın başarısının çoğunun arkasındaki itici güçtür ve dünya çapında uzmanların sürekli geliştirmesiyle oluşturulan zengin bir özellik kümesiyle. Şimdi, yıllık konferanslar kullanıcıların aracı öğrenmesi ve büyütmesi için ek fırsatlar sunduğundan, Wireshark popülaritesini geleceğe taşımaya hazırlanıyor.

Güçlü Özellik Seti ile Önde Gelen Bir Ağ Protokolü Analizörü

Gerald 20 yıl önce Wireshark yazmak için oturdu, Kansas City’de çevirmeli ve web barındırma hizmeti sunan bir internet servis sağlayıcısında çalışıyordu..

Gerald, “Wireshark’ın kontrolden çıkmış bir hafta sonu projesi olduğunu söyleyebilirim, ama bu doğru” dedi. “Şirketimizin birincil platformları, Solaris ve Linux üzerinde çalışacak bir programla ağda sorun giderebilmem gerekiyordu, bu yüzden ilk sürümü yayınladım ve hemen dünyanın dört bir yanındaki insanlardan katkı aldım.”

Proje zaman içinde istikrarlı bir şekilde büyüdü ve Gerald başlangıçta revizyon kontrolü sağladı. “İlk birkaç ay boyunca insanlar bana yamalar göndereceklerdi, ben de onları bütünleştirip serbest bırakacağım” dedi. “Projenin ilk üç ayında 24 sürüm yaptım.”

Sistemin sürdürülebilir olmadığı kısa sürede ortaya çıktı, bu nedenle Gerald süreci hızlandırmak için açık kaynaklı bir revizyon kontrol çözümü olan Eşzamanlı Sürümler Sistemine döndü. “Tüm dünyadaki geliştiricilerle etkili bir şekilde işbirliği yapabilmemiz gerekiyordu ve bu proje boyunca yapmaya devam ettiğimiz bir şey” dedi..

Wireshark'ın özelliklerini gösteren grafik

Bir hafta sonu projesi olarak başlayan şey, dünya çapındaki geliştiriciler için güçlü bir araç haline geldi.

Gerald, yıllar boyunca değişen ihtiyaçları karşılamak için Gerrit dahil olmak üzere çeşitli revizyon kontrol çözümlerine yöneldi. Wireshark’ın özellik setini geliştirmenin yanı sıra iyileştirmeyi kolaylaştıran altyapı yoluyla işbirliğini düzene koymaya odaklanmıştı. Bugün, Wireshark UNIX ve Windows için kullanılabilir ve canlı paket verilerini yakalama, paketleri çok ayrıntılı protokol bilgileriyle görüntüleme, paketleri çeşitli ölçütlere göre filtreleme ve istatistik oluşturma gibi bir dizi eylemi gerçekleştirme olanağı sağlar.

Eskiden Ethereal olarak bilinen Wireshark, kuruluşundan bu yana markalaşma ve sahiplik değişikliklerini de ortadan kaldırmıştır. 2006’da Gerald ve ailesi, CACE Technologies ile iş fırsatı bulmak için Davis, Kaliforniya’ya yerleşti. Gerald, “Bu hamle nedeniyle adı değiştirmek zorunda kaldık çünkü eski işverenimin Ethereal markası vardı, bu yüzden ismi Wireshark olarak değiştirdik,” dedi Gerald..

SharkFest: Wireshark Yıllık Eğitim Konferansı’ndan İlham Alın

Wireshark’ın yıllık eğitim konferansları dizisi SharkFest, 2008 yılında Avrupa ve Asya’ya açılmadan önce düzenlenen bir ABD etkinliğiyle başladı. Olaylar Wireshark’ın gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır; ağları yönetmekten, sorun gidermeden, teşhis etmekten ve güvenliğini sağlamaktan sorumlu bilgisayar bilimi uzmanlarını eğitmek; ve açık kaynak analiz aracının yaygın kullanımını teşvik etmek. Katılımcılar, endüstri uzmanları tarafından sunulan ders ve laboratuvar tabanlı öğrenme oturumları yoluyla becerilerini geliştiriyor ve kod katkıda bulunanlar aracı gerektiği gibi güncellemek için toplanıyor.

Gerald, “Amaç, konferansın sonunda geri dönüp işinize başvurabileceğiniz veya şirketinizle paylaşabileceğiniz faydalı bir şey öğrenmektir” dedi. “Yeni başlayanlara hız kazandırmak için önceden derslerimiz, ayrıca orta ve ileri düzey geliştiriciler için farklı yollar var.”

Gerald bize SharkFest katılımcılarının ilk kez gelen ziyaretçiler ve gaziler arasında eşit olarak bölündüğünü söyledi. Etkinlikte yeniyseniz, mümkün olduğunca diğer katılımcılarla bağlantı kurmanızı önerir. “Bu konferanslara katılan herkesin çok çeşitli geçmişleri ve benzersiz ağları nedeniyle paylaşacakları değerli bir şey olduğuna inanıyorum” dedi..

SharkFest ‘18 Avrupa, 2 Kasım 2018’de Viyana’da, önümüzdeki yaz Berkeley, Kaliforniya’da SharkFest ‘19 ABD için planlarla tamamlandı. “Hala ilginç konuşmacılar hazırlıyoruz ve bunun heyecan verici ve her türlü yararlı bilgiyle dolu olacağından şüphem yok,” dedi Gerald..

Riverbed – Wireshark’ın Birincil Sponsoru ile Daha İlerleyin

2010 yılında Riverbed Technology, müşterilerinin ağ ve uygulama performansı sorunlarını gidermelerine yardımcı olmak için CACE teknolojileri satın aldı. Riverbed, Fortune 100’ün% 97’si ve Forbes Global 100’ün% 95’i dahil olmak üzere 24.000’den fazla müşteriye hizmet veren uygulama performansı altyapısında liderdir.

Şirket, uygulamaların beklendiği gibi çalışmasını sağlarken geliştiricilere uygulamaları ve verileri optimum konumlarda barındırma esnekliği sağlayarak konum ve mesafeyi rekabetçi bir avantaja dönüştüren Konumdan Bağımsız Hesaplama teknolojisi ile bilinir. Veriler gerektiğinde her zaman kullanılabilir ve son kullanıcılar fark etmeden önce performans sorunları algılanır ve giderilir.

Şimdi Riverbed’de çalışan Gerald, Wireshark’ın resmi Proje Sunucusu olarak şirketin katkıda bulunduğu herkese minnettar olduğunu söyledi..

SharkFest ve Riverbed logoları

Riverbed, diğer katkıların yanı sıra SharkFest’e sponsor olarak Wireshark’ı destekliyor.

“Bizim için böyle sağlam ve istikrarlı bir altyapı sağlıyorlar” dedi. “Geçmişte, indirme yapmak ve bir dizi web sunucusunu sürekli, kararlı ve yapılandırılmış tutmak için bir yol izlemek zorunda kaldım. Bu tür şeyler için endişelenmemek çok fazla baskı gerektiriyor. ”

Buna ek olarak, Riverbed, Wireshark’ı tamamlayan ürünler geliştirme ve satma mirasını sürdürdü ve aynı zamanda son SharkFest ‘18 Avrupa’ya sponsor olmada yardımcı oldu. Diğer sponsorlar arasında Wireshark Üniversitesi, Cubro, Garland, Gigamon, Magellan, PROFITAP, Endance, ntop, SCOS Software, Sysdig ve LoveMyTool.

Dünya Genelindeki Uzmanlardan Sürekli Gelişim

Her SharkFest etkinliğindeki eğitim fırsatlarının yanı sıra, Wireshark topluluğu paket yakalama ve analiz becerilerini güçlendirmek için Wireshark Üniversitesi’ne başvurabilir. Gerald, Chappell Üniversitesi Kurucusu Laura Chappell ile birlikte Mart 2007’de öğrenim kurumuna başladı.

Bugün, Wireshark Üniversitesi, Wireshark yazılımı için çevrimiçi ve eğitmen tabanlı eğitim sunmaya devam etmektedir. Ayrıca, Wireshark kullanılarak yakalanan trafiğe dayalı bir ağın sorun giderme, optimize etme ve güvenliğini sağlama konusundaki yeteneklerini test eden Wireshark Sertifikalı Ağ Analistleri programını da sürdürmektedir..

Ürün geliştirme açısından, Wireshark’ın mağazada bir dizi özelliği vardır. Gerald, “Hatta henüz bebeklik döneminde olan birkaç harika özelliğimiz var, ancak bir tanesi 20 yıldır gecikmiş bir özellik – uygulamanın aynı örneğinde birden fazla yakalama dosyası açma yeteneği,” dedi Gerald.

Genel olarak, Gerald, açık kaynaklı bir projenin güzelliğinin, doğada öngörülemez olduğunu söyledi. “Gelecekteki olası özellikler hakkında her konuştuğumda, birkaç hafta sonra birisinin ortaya çıkması ve tamamen beklemediğim diğer harika ama farklı özelliğe katkıda bulunması kaçınılmaz” dedi. “Her zaman hoş bir sürpriz.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector