XnView: Fotoğraf Düzenleme, Organizasyon ve Dönüşümler için Özgür Yazılım Profesyonel Sınıfta Çevrimiçi Varlığı Nasıl Geliştirir?

TP; DR: Temel görüntü işleme ve düzenleme için hafif, verimli ve uygun fiyatlı bir araca ihtiyaç duyan tasarımcılar ve geliştiriciler, Photoshop’un karmaşık özellikleri ve yüksek fiyat etiketi ile hızla boğulmuş olabilir. Bununla birlikte XnView, 500’den fazla farklı görüntü formatını okumak, görüntülemek ve işlemek için ücretsiz bir kaynaktır. Kurucu Pierre-Emmanuel Gougelet, kullanıcıların görüntüleri etkili bir şekilde düzenlemesine, düzenlemesine ve dönüştürmesine yardımcı olmak için masaüstü ve mobil cihazlar için bir düzineden fazla program oluşturdu ve hala destek ve hata raporlarını ve özellik isteklerini dinlemek için ürün forumlarını takip ediyor.


Web geliştirme ve tasarım, verimlilikle ilgilidir – hafif kod, güçlü sunucular ve otomatik altyapı. İşletmeler ve bireysel geliştiriciler, gereksiz süreçleri ve giderleri kaldırarak ve iş akışlarını optimize ederek kârı en üst düzeye çıkarır.

İşte bu noktada XnView devreye giriyor. Özgür yazılım programları koleksiyonu, görüntüleri görüntülemek, düzenlemek ve düzenlemek için akıcı, kullanıcı dostu bir alan oluşturuyor.

1998’de piyasaya sürülen XnView, Adobe Photoshop gibi alternatiflerin ekstra özellikleri ve yüksek fiyat etiketi olmadan güvenilir ve verimli bir araç sağlar. Tasarımcılar ve geliştiriciler, bir web sitesinin görsel etkisini artıran görüntüleri hızla bulup kırpabilir, yeniden boyutlandırabilir ve tonlandırabilir.

Yaklaşık 20 Yıllık XnView: Ücretsiz, Çok Amaçlı Masaüstü Programları

Bir geliştirici olan XnView Kurucusu Pierre-Emmanuel Gougelet, 1990’ların ortalarında bir Atari bilgisayarında kodla oynamaya başladı ve basit ve esnek bir resim görüntüleyici ve dönüştürücü istedi. O sırada var olan az sayıda program yalnızca birkaç dosya biçimini destekledi.

Kullanılabilirlik ve uyarlanabilirliğe odaklanan Pierre, birkaç yıl sonra XnView’i halka açtı ve programı özel, eğitici ve kâr amacı gütmeyen kullanıcılar için ücretsiz hale getirdi. Ticari kullanıcılar 30 dolardan daha düşük bir lisans satın almaları istenir.

1. XnView: Görüntüleri Okuma ve İşleme için Yalnızca Windows Yazılımı

C ile yazılmış orijinal program 500’den fazla dosya biçimini okuyabilir ve 150’den fazla uzantıya kaydedebilir. Rahat ve kullanımı kolay arabirim, kullanıcılar klasörlere ve dosyalara göz atarken ve dosyalarda gezinirken Windows Gezgini’ne benzer şekilde çalışır.

XnView ekran görüntüsü

1998’den beri XnView, fotoğrafları düzenlemek, düzenlemek ve paylaşmak için kullanıcı dostu bir yol sunmaktadır..

Görüntü düzenleyici parlaklık, kontrast, renk paleti ve boyut ayarları dahil olmak üzere standart, sık kullanılan tüm işlemleri sunar. Kırmızı göz düzeltme ve toplu işlemci gibi otomatik araçlar, sıkıcı düzeltmeleri kolaylaştırırken, güç kullanıcıları XnView’u Photoshop eklentileriyle genişleterek daha ağır hizmet özelliklerini sunar.

Pierre, “XnView’i birçok özellik ile mümkün olduğunca basit tutmaya çalışıyorum,” dedi Pierre.

2. XnView MP: Kompresörlü Ardıl Çoklu İşletim Sistemlerini Destekler

Pierre, çoklu işletim sistemleri için destek sunmak amacıyla XnView kodunu yeniden yazdı. Artık Windows, macOS ve Linux’un 32 ve 64 bit sürümleri için mevcut olan XnView MP (MP, çoklu platform anlamına gelir) özelliklerin geliştirilmiş sürümlerini ve toplu dönüştürme modülünü içerir.

Yeniden tasarlanan bir arayüze ve Unicode desteğine ek olarak, XnView MP 2013’te hız optimize edilmiş yükleme, gelişmiş önbellekleme ve performansı artırmak için çok çekirdekli işlemeyle çıkış yaptı.

XnView MP, Picasa ve Flickr’daki albümleri görüntüleme ve yükleme yeteneği gibi çeşitli yeni özellikler de tanıttı. Web yakalama aracı, kullanıcıların bir web tarayıcısı kullanmadan sitelerin ekran görüntüsünü almalarını sağlar ve yenilenen yazılımda bir görüntünün belirli öğelerini vurgulamak için bir spot düzenleme özelliği bulunur.

3. XnConvert: Toplu Görüntü İşlemci İş Akışlarını Optimize Ediyor

XnView MP’nin çıkışından iki yıl önce Pierre, yalnızca toplu dönüştürme ve işleme odaklı bağımsız bir program oluşturdu. Windows, macOS ve Linux için de kullanılabilen XnConvert, kullanıcıların büyük fotoğraf gruplarına uygulamak için 80’den fazla işlem arasından seçim yapmalarını sağlar.

XnConvert ekran görüntüsü

Görüntü gruplarını dönüştürmeye ve düzenlemeye odaklanan XnConvert, işlemleri otomatikleştirerek kullanıcılara zaman kazandırır.

XnView MP’nin toplu görüntü işleme modülüne güç veren XnConvert, meta verilerin düzenlenmesine, filtreler ve efektler eklemenin yanı sıra parlaklık, kontrast, görüntü boyutları ve diğer yaygın düzenleme tekniklerini ayarlamanıza olanak tanır.

Mobil Uygulamalarla Hareket Halinde Fotoğraf Düzenleme ve Paylaşma

Pierre ayrıca XnView özelliklerini bir dizi mobil uygulamada yeniden paketleyerek kullanıcıların filtre ve efekt eklemesine, GIF oluşturmasına ve resimleri sosyal medyada veya telefon ve tabletlerden gelen e-postalarda paylaşmasına olanak tanıyor. Uygulamalar şunları içerir:

 • XnView PhotoFx (iOS)
 • Bana Gif! (iOS, Android, Windows)
 • PixaGram (iOS)
 • XnRetro (iOS, Android, Windows)
 • XnSketch (iOS, Android, Windows)
 • BlackCam (iOS, Android)
 • InstaCam (iOS, Windows)
 • XnShape (iOS)
 • XnBooth (iOS, Android)
 • XnExpress (Android)
 • Beni yeniden boyutlandır! (Android)

Uygulamalar, vintage veya çizgi film efektleri eklemek gibi belirli işlevlerden, bir fotoğraf kabini şeridi oluşturan, yeni bir kamera arayüzü tanıtan veya görüntüleri mozaiğe dönüştüren daha kapsamlı araçlara kadar değişir..

Komut Satırı Yardımcı Programı Geliştiricilerin Tüm Görüntü Biçimlerini Desteklemesine Yardımcı Olur

Bağımsız yazılım programlarına ek olarak, geliştiriciler, grafik kullanıcı arabirimi yerine bir komut satırı yardımcı programında bulunan XnConvert benzeri bir toplu görüntü işlemcisi olan NConvert’i indirip kullanabilir.

80’den fazla komut, kullanıcıların bir metin satırı yazarak görüntüleri değiştirmesine ve yeniden kaydetmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, geliştiriciler komut dosyaları yazabilir, metin dosyaları olarak kaydedebilir ve NConvert’in birden çok dosya kümesinde birden çok işlem gerçekleştirmek için komut dosyasını çalıştırmasını sağlayabilir.

Kodlamadan kaçınmak veya görüntüleri işlemeden önce istenen düzenlemeleri test etmek için, kullanıcılar XnView veya XnView MP’deki değişiklikleri görüntüleyebilir ve NConvert için otomatik dönüşüm komut dosyasını dışa aktarabilir.

Forumlar Kurucu ile Topluluk, Destek ve İşbirliğini Destekleyin

15’ten fazla programı kodlamak, güncellemek ve sürdürmek yeterli değilse, Pierre düzenli olarak XnView ürün forumlarına gönderiyor. XnView web sitesinin her sayfası ziyaretçileri ve kullanıcıları doğrudan Pierre’e hata raporları veya özellik istekleri göndermeye teşvik eder.

XnView forumlarının ekran görüntüsü

XnView kullanıcıları, Pierre’in sık sık yayınladığı forumlarda destek alabilir ve yeni özellikler önerebilir.

“Kullanıcıların isteklerinden sonra her zaman XnView’ı geliştiriyorum” dedi. “XnView her zaman geliştirilmektedir.”

Çoğu ürünün destek, öneri, sorun izleme ve genel duyurular veya sorular için ayrı forumları vardır. 15.000’den fazla kayıtlı üye yaklaşık 24.000 iş parçacığına 124.000’den fazla gönderi yazdı – sadece Pierre 27.000’den fazla gönderi için sayıyor.

“Masaüstü ve mobil cihazlardaki kullanıcılara en iyi görselleri sunmak istiyorum” dedi. “Dosyaları dönüştürmek veya slayt gösterisi yapmak için Photoshop gibi büyük bir uygulama başlatmanıza gerek yoktur. Araçlar, tüm resim dosyası kullanıcılarına yardımcı olmayı amaçlıyor. ”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector