Yeni Nesil Tarama Çözümleri: InfoMart İşletmelerin Bireysel İhtiyaçlarına Göre Tasarlanmış Global Kimlik ve Arka Plan Kontrolleri Sunuyor

TP; DR: InfoMart, işe alma deneyiminde devrim yaratacak şekilde tasarlanmış gelişmiş istihdam öncesi tarama hizmetleri sunmak için otuz yıllık endüstri deneyiminden yararlanır. Şirket, veri gizliliği düzenlemelerini göz önünde bulundurarak her ölçekteki işletmenin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış çözümler sunmaktadır. İlk piyasadaki yeniliklerin sürekli geliştirilmesine odaklanan InfoMart, işletmelerin arka plan denetimlerine, kimlik taramasına ve işe alım yöntemlerine yaklaşma şeklini değiştirmeyi amaçlıyor.


Çoğu zaman, en yararlı yenilikler gelecekteki girişimcilerin gerçek dünyadaki acı noktalarına dayanır.

Otuz yıl önce Tammy Cohen, günlerini potansiyel çalışanlar üzerinde arka plan kontrolleri yapmaktan sorumlu olduğu insan kaynakları işinde yıkıyordu. Süreç zaman alıcı, tamamen manuel ve pahalıydı – günlük bir işte istemediğiniz her şey.

Bugün Tammy “Ekranın Kraliçesi” olarak biliniyor. Günlük görevlerini bu kadar uzun süre önce yönetmenin daha iyi bir yolunu bulmak için, müşteriye dönük bir uygulama geliştirdi ve o zamandan beri tarama şirketleri için standart haline gelen özenli ceza araştırması geliştirdi..

InfoMart logosu

InfoMart, arka plan tarama teknolojisinde otuz yıllık deneyime sahiptir.

Tammy daha sonra teknolojiyi Kurucu olarak 30 yıldır yürüttüğü InfoMart’a dönüştürdü. & Vizyon Şefi. InfoMart CEO’su Marco Piovesan, “Başarımızı, arka plan kontrollerini yönetmenin daha iyi bir yolunu bulmaya olan bağlılığı ve kararlılığıyla başlattı. “Yıllar geçtikçe şirket, kaliteye ve yeniliğe olan bağlılığı sürdürdü.”

InfoMart şu anda her büyüklükteki işletmeye işe alma deneyiminde devrim yaratmak için tasarlanmış özelleştirilmiş istihdam öncesi çözümler sunmaktadır. Şirketin tarama hizmetleri, kriminal ve motorlu taşıt geçmişinden sosyal medya ve yaptırım aramalarına kadar çok çeşitli kayıtlara sahiptir. InfoMart ayrıca, diğer ileri özelliklerin yanı sıra biyometrik kimlik teknolojisi, mobil işlevselliği ve RESTful API ile süreci basitleştirdi.

InfoMart’ın kapsayıcı hedefi, en başından beri, işletmelerin arka plan denetimlerine, kimlik taramasına ve işe alım yöntemlerine yaklaşma şeklini değiştiren ilk pazara ait yeniliklerin sürekli gelişimini kolaylaştırmak oldu. Bunu yaparken, şirket sürekli olarak yeni nesil başvuru taraması ve katılımına zemin hazırlıyor.

Arka Plan Tarama Teknolojisinde 3 Yıllık Deneyim

InfoMart, en yüksek endüstri standartlarını tanımlamak ve karşılamak için onlarca yıllık tarama uzmanlığını en yeni, piyasaya ilk çıkan teknolojiyle birleştiriyor.

Marco, “Bu günlerde hızla değişen teknolojiye çok hızlı adapte olmalısınız ve şirketimiz her zaman kanayan kenara kıyasla öncü olmaya çalışıyor” dedi. “Sektörde gözümüzü hem teknoloji hem de müşteri bakış açısından koruyabildiğimiz için şanslıyız.”

Şirketin çığır açan ASAP ID teknolojisi, biyometrik kimlik doğrulama gücüyle müşteriler için arka plan tarama sürecini kolaylaştırmak için çalışıyor. Mobil araç, adayların devlet tarafından verilen kimlik kartlarının bir fotoğrafını mobil bağlantıya yüklemesine olanak tanır; bu bağlantı, adayın adını, adresini, imzasını, fotoğrafını, yerini, cihaz kimliğini, resmi kimlik numarasını ve ehliyet numarasını yakalar.

Daha sonra, aday sistemin kimliğin adaya ait olduğunu doğrulamak için kullandığı bir selfie yükler. İki faktörlü kimlik doğrulama ile doğrulandıktan sonra, ASAP Kimliği toplanan bilgileri arka plan tarama hizmetini yürütmek için kullanır. Adaylar ayrıca, tescilli bir web tabanlı izleme sistemi olan WebASAP veya WebASAP’a bağlanan çevrimiçi bir form olan ASAPConnect aracılığıyla da bilgi gönderebilir..

Ayrıca, mevcut bir insan kaynakları yönetim sistemine (HRMS) veya başvuru sahibi izleme sistemine (ATS) sahip müşteriler, InfoMart’ın iş akışlarına sorunsuz bir şekilde entegre olan RESTful API’sini kullanarak geri dönüş sürelerini azaltabilir ve doğruluğu artırabilir.

InfoMart, birinci sınıf müşteri hizmetinin teknolojinin kendisi kadar önemli olduğunu anlaması nedeniyle şirket, özel bir müşteri temsilcisinden teknik destek sağlıyor.

Veri Gizliliğine Göz Atma ve Düzenlemelere Uyum

Marco, InfoMart’ın veri gizliliği ve mülkiyeti açısından değişen kültürel norm ve standartların etkilerini dikkate almaya da dikkat ettiğini söyledi..

“Son birkaç on yılda, düzenlemeler daha katı ve uygulanabilir hale geldi” dedi. “En önemli şey bu düzenlemelerin farkında olmak ve bunlara uymaktır, ancak bu bazı şirketler için bir zorluktur. Neyse ki bu alanda hem başvuru sahiplerimizin hem de müşterilerimizin yararına her zaman çok güçlüyüz. ”

Örneğin Marco, şirketin gelişen Adil Kredi Raporlama Yasası’nı (FCRA) yakından takip ettiğini söyledi. İlk olarak 1970 yılında kabul edilen federal yasa, adalet, doğruluk ve mahremiyet sağlamak için kredi raporlama ajansları tarafından tüketici bilgilerinin toplanmasını düzenler. InfoMart’ın operasyon ekibinin bir Profesyonel Arka Plan Tarama Derneği (PBSA) Adil Kredi Raporlama Yasası (FCRA) sertifikası alması gerekmektedir. Ama hepsi bu değil.

Düzenlemeler sürekli olarak güncellendiği için InfoMart, tarama sürecinin her bir bölümünün arka plan tarama endüstrisiyle ilgili tüm federal, eyalet ve yerel yasalara uygun olarak yapılmasını sağlamak için adımlar atmaktadır. Ayrıca, InfoMart sistemi, bir rapor işlenmenin kalite güvence aşamasına girmeden önce uyumluluk filtreleri uygular. Filtreler, mevzuattaki değişiklikleri hesaba katmak için esnektir.

Son olarak, müşterileri hızla gelişen kimlik ve arka plan ekran alanı konusunda eğitmek için InfoMart, konuyla ilgili bir dizi blog yazısı sunuyor.

Son girişler, istihdam öncesi esrar uyuşturucu testi yasalarının, devletlerin maaş geçmişi yasalarından etkilenen tarama programlarını ve sosyal medya arka plan kontrollerinin yasallığını diğer trend konular arasında nasıl etkileyeceğine odaklanmaktadır..

Her Boyutta İşletmeye Özel Çözümler Sunmak

InfoMart, otomotiv, eğitim, finans, sağlık, konaklama, perakende, eğlence ve imalat dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki her büyüklükteki işletmeye yönelik tarama hizmetleri sunmaktadır..

“Tüm yönetimin genelindeyiz: Teknolojiyi şirket genelinde küresel olarak kullanan bazı Fortune 500 şirketlerine sahibiz, orta seviye şirketlerimiz var ve sonra yılda sadece 10 kontrol gerçekleştirebilen küçük şirketlerimiz var , ”Dedi Marco..

Ağustos 2018’de InfoMart, özel olarak tasarlanmış paketler, dört adımlı katılım, ödüllü veri güvenliği ve hızlı bir geri dönüş süreleriyle arka plan kontrol sürecini basitleştirmek için tasarlanmış yeni başlayanlar ve büyüyen KOBİ’ler için bir platform başlattı..

InfoMart uygulaması

ASAP ID platformu, başvuru sahiplerinin bir mobil cihaz aracılığıyla bilgi yüklemelerini kolaylaştırır.

“Bir işletme sahibi olarak, bir şirketin en değerli iki kaynağının zamanı ve çalışanları olduğunu biliyorum,” diyor o zamanki basın açıklamasında InfoMart’ın Kurucusu ve Vizyoner Memuru Tammy Cohen. “Bu yeni platform KOBİ’lerin çalışan kimlik bilgilerini hızlı bir şekilde doğrulamasına izin veriyor. İşsizlik oranının bu kadar düşük olmasıyla, bu yeni platform aracılığıyla sonuçları hızlı bir şekilde dönüştürme yeteneğimiz bu şirketlere rekabet avantajı sağlayacaktır. ”

Her büyüklükteki müşteriler için Marco, InfoMart’ın her şirketin benzersiz temel performans göstergelerine (KPI’lar) dayalı özelleştirilmiş çözümler sunduğunu söyledi.

“Her müşterinin kendi hedefleri var” dedi. “Örneğin, personel şirketleri yerleştirme oranlarını ve geri dönüş süresini önemserken, finansal hizmetler ve taşımacılık gibi daha düzenlenmiş endüstriler doğruluk ve uyumluluğu sağlamalıdır. Sihirli kurşun yok. ”

Müşteri Odaklı Sürekli Gelişime Odaklanma

Marco, ürünün nasıl geliştirileceğini veya yeni yeteneklerin ekleneceğini belirlerken InfoMart’ın müşteri geri bildirimlerine değer verdiğini söyledi. “Müşterilerimizle çok iyi bir geri bildirim mekanizmamıza sahip olduğumuzdan, karar alma sürecimizde müşterinin sesi çok ağırlıklı” dedi..

İlginç bir şekilde şirket, başvuru sahibinin bakış açısından kullanıcı deneyimini geliştirmek için de çalışmaktadır. Marco, anahtarın, çevrimiçi alışveriş yaparken veya bankacılık için bir cep telefonu kullanırken başvuru sahiplerinin teknolojik etkilerini ve beklentilerini kültürel normlarına hizalamak olduğunu söyledi. Sonuçta, başvuru sahiplerini geri çevirirse bir işe alma aracı değersizdir.

“Hem müşteri hem de teknolojiyi tüketen başvuru sahibi deneyimleri açısından eğilimlere dikkatle bakıyoruz” dedi..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map