İyi Bir Miras Oluşturmak için Teknolojiyi Kullanma: Dell Geri Dönüşüm Programları, Enerji Verimliliği ve Yaratıcı Tasarım ile Çevresel Etkileri Azaltır

TP; DR: İnsanlara ve gezegene en iyisini yapma fırsatlarını arayan donanım üretim devi Dell, çevreyi, müşterileri ve toplulukları olumlu yönde etkilemek için 30 yılı aşkın uzmanlık kullanıyor. Şirketin İyi Mirası planı, dünyaya olumlu, ölçülebilir ve kalıcı bir katkı bırakmak için iddialı hedefleri teşvik eder ve Dell şeffaf bir şekilde ilerlemesini ister, yeniler ve raporlar. Enerji tasarruflu ekipman kullanmaktan sürdürülebilir ambalaj tasarlamaya kadar Dell’in taahhüdü sonuçta müşterilerin daha fazla hesaplama yapmalarına ve daha az tüketmelerine olanak vererek sürdürülebilirlik için Geliştiricilerin Choice ™ ödülünü kazanıyor.


ABD Donanması için eski bir nükleer denizaltı subayı olan Paul Struhsaker, dünya okyanuslarının çöp ve gürültü yoluyla nasıl kirlendiği konusunda ilk elden deneyime sahip.

“Kötü bakım yapılırsa bir teknenin bir kıtayı dışarı çektiğini duyabilirsiniz” dedi. “Eğer bir geminin içinde duyduğumuz buysa, bir balinanın neyle başa çıkması gerektiğini hayal edin.”

Geçmiş CTO ve Dell Teknoloji Stratejisi Başkan Yardımcısı, üç dakikalık sualtı sanal gerçeklik keşfi üreten diğer teknoloji şirketleriyle işbirliğini desteklemek için donanım üretim devine başvurdu. Deneyim, görüntüleyenlerin bir balina ile yüzmesini sağlar ve plastik kirliliğinin ve zararlı gürültü seviyelerinin etkilerine tanıklık eder.

Okyanus kirliliğine maruz kalma – bazı tahminler, dünya okyanuslarında 86 milyon tondan fazla plastik olduğunu söylüyor – Dell’den ilk ticari ölçekli okyanus plastikleri tedarik zincirini yaratmasını istedi.

Şirket artık sürdürülebilir ambalaj yapmak için diğer geri dönüştürülmüş malzemelerle birlikte plajlar, su yolları ve kıyı alanlarından toplanan plastikleri işliyor. Pilot proje, okyanustan 16.000 pound plastik tutacak ve Dell, girişimi 2025 yılına kadar 200.000 pound’a yükseltmeyi planlıyor.

Paul, “Teknoloji şirketlerinin dünyanın sorunlarının bir parçası olmak yerine dünyanın problemlerini çözmeye nasıl yardımcı olabileceğini gösteren iyi bir örnek” dedi Paul.

Proje, Dell’in 2020 yılına kadar olumlu bir sosyal ve çevresel etki yaratmak için çeşitli hedefleri belirleyen İyi Mirası planının bir parçası olarak yürürlüğe koyduğu birkaç görevden biridir. Sürdürülebilirlik için Geliştiricilerin Seçimi ™ ödüllü kazananımız.

Müşterilerin Sürdürülebilirlik Hedeflerine Ulaşmalarına ve Ayak İzlerini Azaltmalarına Yardımcı Olma

Hem müşterilere hem de dahili süreçlere odaklanan Dell, teknolojinin çevresel etkisini iyileştirmek için çok yönlü bir yaklaşım benimser. Şirket, 2008 yılında karbonu toplamak ve doğal yaşam alanlarını restore etmek için 2020 yılına kadar 1 milyon ağaç dikme misyonuna başladı..

Bir Ağaç Bitki programı sayesinde müşteriler, Dell’in çevrimiçi mağazasından küçük bir ödeme yapabilir ve bu da ülke genelindeki restorasyon projelerini denetleyen kâr amacı gütmeyen bir gruba gider. Son olarak, müşteriler Dell’in 820.000’den fazla ağaç dikmesine yardımcı oldular.

E-Atıkları Ortadan Kaldırmak İçin Programlarla Geri Dönüşüm Ekipmanları

Atılan elektronik cihazlar, 2015 yılında yaklaşık 75 milyon ton atığın hesabını oluşturdu, 2010’daki miktarı üç katına çıkardı. Dell’e göre e-atık adı verilen atıkların çoğu yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir.

Şirket, müşterilere istenmeyen ekipmanı güvenli ve verimli bir şekilde atmak için birden fazla seçenek sunar. Programlar, teknoloji varlıklarını veya kullanılmış cihazları yerel sivil toplum kuruluşlarına, okullara ve ajanslara bağışlamak isteyebilecek kişilere geri dönüştürmek isteyen işletmeler için hazırlanmıştır..

Takas programı, kullanılmış elektroniği kullandıklarında müşterilere Dell hediye kartı verirken, FedEx ile yapılan ortaklık posta yoluyla iade edilen ekipmanın ücretsiz alınmasını ve gönderilmesini sağlar.

Dell, 2007’den bu yana, 2016 yılında 168 milyon lira toplayan 1.6 milyar liralık kullanılmış elektroniği geri kazanmıştır..

Verimli Veri Merkezleri Düşük Maliyetler ve Enerji Tüketimi

Enerji tasarrufu sağlayan veri merkezlerinin faydaları iki yönlüdür: Çevreye yardımcı olmanın yanı sıra şirketler işletme maliyetlerini düşürebilir. Dell’in blade sunucuları elektrik faturalarını% 20’ye kadar azaltabilir ve sanallaştırma ve altyapı yönetimi araçları performansı daha da optimize eder.

Dell, mevcut altyapıdan daha fazla iş çıkararak müşterilerin veri merkezlerini optimize etmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Şirket bunu yeni bir veri merkezi inşa etmeden 2009’da hesaplama kapasitesini iki katına çıkaran deneyimden yapıyor.

Dell’e göre, sanallaştırma, otomasyon ve konsolidasyonun yoğun kullanımları BT bütçesinin yaklaşık yarısını serbest bırakırken, aynı zamanda kuruluşun karbon ayak izini de azaltabilir.

Dell’in Kendi Çevresel Etkisini En Aza İndirmenin 2 Yolu

Müşterilerin daha az kaynak tüketmesine yardımcı olmanın yanı sıra Dell, şirketin çevresel ayak izini azaltmak için dahili olarak çalışır. Teksas’ın Round Rock şehrinde bulunan şirket merkezi, 2007’den beri tüm elektrik ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan satın aldı ve diğer birçok tesis, yerinde güneş enerjisi üretimi ve su ısıtma sistemi kullanıyor.

Dell'in genel merkezinin resmi

Dell, Teksas, Round Rock’taki genel merkezi için gereken tüm gücü yenilenebilir kaynaklardan satın alıyor.

2020 yılına kadar tüm atıkların% 90’ını katı atık depolama alanlarından ayırma hedefine doğru çalışmanın yanı sıra, Dell şirketin üretim süreçlerinde ve tesislerinde tehlikeli olmayan katı atıkların% 95’inden fazlasını yeniden kullanıyor veya geri dönüştürüyor.

1. Enerji Verimliliği Etrafında Ürünler Tasarlamak

Daha akıllı malzeme seçeneklerinden enerji verimliliği ve kullanım ömrü uygulamalarına kadar, Dell yeni ürünler tasarlarken ve üretirken ürün yaşam döngüsünün çeşitli yönlerini göz önünde bulundurur.

Şirket, 2016 yılında 14 milyon pounddan fazla geri dönüştürülmüş plastik kullandı ve cihazların ortalama enerji tüketimini 2015 yılına göre% 16’dan fazla azalttı. 2008 yılından bu yana, enerji tasarruflu masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar enerji maliyetlerinde yaklaşık% 25 tasarruf sağladı.

Dell, ürünlerinin nasıl geri dönüştürüleceğini de hesaba katar. Ekipman, minimum yapıştırıcı, yapıştırıcı, boya ve kaplama ile kolayca sökülecek şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle geri dönüşüm ortakları çeşitli bileşenleri tanımlayabilir, çıkarabilir ve yeniden kullanabilir.

2. Sürdürülebilir Ambalaj ve Nakliye Atık Azaltmak için

Üçüncü en büyük PC satıcısı olan Dell, her saniye kabaca bir ürün gönderiyor. Ekipmanı koruma ve teslim etmenin çevresel etkisini azaltmak için şirket, küpü veya ambalaj hacmini ele alan 3Cs stratejisi olarak adlandırdığı şeyi izler; kullanılan içerik veya materyaller; ve kaldırım taşıyarak ambalajı kolayca geri dönüştürülebilir hale getirir.

2015 yılına kadar Dell 53,3 milyon dolar tasarruf sağladı ve hacmi% 12’den fazla azaltarak 31,3 milyon pound ambalajdan kaçındı. Şirket bazı ambalajlarda straforu bambu ve mantardan yapılmış dolgu ile değiştirdi.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporlaması

Dell, yıllık raporlarla müşterileri İyi Miras hedeflerine ulaşma yolunda kaydettikleri ilerleme hakkında günceller.

2013 yılından bu yana, şirket sera gazı emisyonlarını% 20’den fazla azalttı ve Dell’i 2020 yılına kadar% 50 azaltma hedefine ulaşma yoluna soktu. Ayrıca, Dell’in üretim tesisleri 2016 yılında atıkların% 97’sini depolama alanlarından saptırdı.

İyi Miras kampanyasının belki de en iddialı kısmı, Kurucu ve CEO Michael Dell’in şirketin teknolojisi aracılığıyla yapmak ve kullanmaktan 10 kat daha fazla fayda sağlama arzusu olarak açıkladığı 10 × 20 Hedefi..

“Bu, müşterilerimizin dünyada iyi şeyler yapmak için Dell teknolojisini kullandıklarının yenilikçi yollarını yakalamakla ilgili” dedi. “10 × 20 Hedefimiz, yalnızca Dell’in uygulayabileceği sürdürülebilir ve sosyal girişimleri değil, aynı zamanda teknolojimizin başkalarının gezegene fayda sağlama şeklindeki dalgalanma etkisini ölçmektir.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector