15 En İyi CDN Barındırma Hizmetleri (2020): İçeriği Hızlı Bir Şekilde Sunma

Küresel bir çevrimiçi kitleye bilgi vermek söz konusu olduğunda, en iyi CDN barındırma temel ilkeleri “Dünyanın Nerede Carmen Sandiego?”


Web sitenizin ziyaretçileri gibi, zor esmer ve kırmızı trençkotu dünyanın herhangi bir yerinde olabilir; onu bulmak ve ona olabildiğince yakın olmak, gözaltına alınma hızını hızlandırır. Benzer şekilde, web sitesi dosyalarını, videoları ve görüntüleri son kullanıcılara mümkün olduğunca yakın depolamak için bir içerik dağıtım ağı (CDN) kullanmak yükleme sürelerini azaltır ve dönüşüm şansınızı artırır.

Küresel bir ağı üstün web barındırma hizmetleri ve müşteri desteği ile eşleştiren en iyi CDN barındırma seçenekleri için gezegeni araştırdık. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin veya sizin için en yararlı olan bölüme geçin.

En İyi Genel CDN Barındırma

İçerik dağıtım ağının makalenin ilerleyen bölümlerinde nasıl çalıştığının ayrıntılarına gireceğiz, ancak CDN, web sitesi sahiplerinin ve uygulama geliştiricilerinin performansı artırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullanabileceği başka bir araçtır. Site hızı ve sayfa yükleme süreleri, çevrimiçi varlığınızın başarısı için kritik öneme sahiptir; sitenizin görünmesi gereken her ek saniye, vazgeçme ve başka bir yere gitme olasılığı bulunan ziyaretçi sayısını artırır.

Google’ın 2018 araştırmasına göre, mobil kullanıcıların yarısından fazlası yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse bir siteden ayrılacak – ortalama 15 saniye süren ortalama mobil site için iyi haber değil. Sayfa yükleme süresinde iki saniyelik bir artış (bir ila üç saniye) hemen çıkma oranını% 32 artırır; ziyaretçinin sitenizle etkileşimde bulunmadan çıkma olasılığını iki katından fazla geciktirme.

Müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi mutlu etmenin ötesinde (ve dolayısıyla dönüşüm oranınızı ve banka hesaplarınızı) sayfa yükleme süreleri başka bir nedenden dolayı önemlidir: Google, sayfa hızını mobil aramalarda önemli bir sıralama faktörü haline getirmiştir. 2009’dan bu yana bir sıralama faktörü olan web sitesi hızına göre ante değerini yükselterek, arama motorları sitenizin sonuçlarda nerede göründüğü ve ne kadar ek trafik göreceğiniz üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir..

Birçok web barındırma sağlayıcısı ücretsiz bir CDN içerir hizmetlere kaydolduğunuzda, genellikle cPanel kontrol panelinizde bulunan bir eklenti biçiminde. CDN ile çalışmaya başlamak son derece kolaydır ve özellikle performans artışını optimize edilmiş donanım, programlama dilleri ve önbellek araçlarıyla birleştiren ana bilgisayarları takdir ediyoruz. SiteGround, yüksek güçlü katı hal sürücüleri, PHP 7, HTTP / 2, Memcached ve OpCache içeren favori seçeneğimizdir. Şirket, tüm planlarla birlikte Cloudflare CDN’yi ücretsiz olarak içeriyor, bu yüzden bunları aşağıda kontrol ettiğinizden emin olun:

Diğer popüler sunuculara bakın »

Ucuz CDN Hosting

CDN’ler, dünyanın dört bir yanına yayılmış düzinelerce veri merkezinde bulunan sunuculara güvendiğinden ve içeriğinizi ve verilerinizi ziyaretçilere olabildiğince yakın konumlandırmak için dikkatlice birlikte çalıştığı için, karmaşık küresel ağ, yalnızca büyük bütçeli yerleşik işletmeler için mevcut üst düzey bir özellik gibi görünüyor . Her ay premium bir CDN’ye yüzlerce dolar harcayabileceğiniz doğru olsa da, birçok ağ, artırılmış performans, güvenlik ve kararlılığı ücretsiz olarak deneyimlemeye istekli.

Çoğu barındırma sağlayıcısı, müşterilere büyük ölçüde popüler Cloudlfare CDN’sini ücretsiz olarak dahil ederken, diğerleri (HostGator ve iPage dahil), SiteLock’un daha büyük güvenlik paketinin bir parçası olan TrueSpeed ​​CDN’yi sağlamayı tercih eder. Ağ ne olursa olsun, içeriğinizi bir CDN’de barındırmak düşük maliyetli bir web barındırma hesabı kadar uygun fiyatlı olabilir – genellikle ayda 5 dolardan daha az.

Aşağıda listelediğimiz üç barındırma sağlayıcısı, fiyat-performans dengeleme yasasını karşılamada mükemmeldir. Bluehost ve A2 Hosting, müşterilere paraları için muazzam patlama sağladıkları bilinen tanınmış ve son derece güvenilir markalar. Her iki şirket de başlamanıza yardımcı olacak tonlarca özellik ile birlikte paylaşılan barındırma planlarıyla Cloudflare’yi içeriyor..

Öte yandan InterServer, Inter-Proxy oluşturmak için tescilli yazılım ve Cloudflare’nin küresel ağının büyüleyici bir karışımını ve ortamınızın beş farklı düzeyinde performansı optimize eden otomatik önbellek ve içerik dağıtım hizmetini birleştirdi.

Diğer en ucuz ev sahiplerini görün »

Cloud CDN Barındırma

Hem bulut barındırma hem de içerik dağıtım ağları geniş bir sunucu grubuna bağlı olduğundan, iki hizmeti karıştırmak kolay olabilir. Her bulut barındırma sağlayıcısı bir CDN değildir ve her CDN bir bulut bilgi işlem barındırıcısı değildir – bir miktar örtüşme olabilir. Genel olarak, bulut barındırma planınızın arkasındaki sunucu grubunun tümü aynı veri merkezinde bulunabilir. Dosyalarınız ve işlem gereksinimleriniz, kararlılığı ve ölçeklenebilirliği artıracak şekilde bulut ağına yayılır.

Bununla birlikte, bir CDN’deki sunucuların, web sitesi ziyaretçilerine en etkili içeriği sunmak için dünyaya yayılması gerekir. Her sunucu, kullanıcı isteklerini işlemek ve yakındaki kitleler için içerik yüklemek için tam iş yükünü işler.

Hem bulut barındırma hem de CDN’lerde bulunan yüksek düzeyde donanım ve veri yedekliliği, her iki platformu da trafikte ve kötü niyetli saldırılarda büyük artışlara dayanabilecek son derece güvenilir hizmetler haline getirir. İki hizmetin eşleştirilmesi, yoğun veritabanlarına, dinamik içeriğe veya büyük resim ve video dosyalarına sahip veri yoğun siteler için en fazla ateş gücü sağlar.

Tüm zamanların en sevdiğimiz ana bilgisayarlarından ikisi, hem VPS’nin uygun maliyetli ölçeklenebilirliği ile eşleştirilmiş özel bir sunucunun kontrolünü sağlayarak hem bulut hem de CDN dünyalarının en iyisini göstermeye hazırdır. Liquid Web, kullanıcılara Cloudflare CDN, DDoS koruması ve çarpıcı% 100 ağ ve güç çalışma süresi garantisi sağlarken, SiteGround’un VIP desteği, otomatik ölçeklenebilir kaynakları ve ücretsiz CDN, daha pahalı seçeneği sitenizin büyümesine değerli bir yatırım yapar.

Diğer en iyi bulut ana bilgisayarlarına bakın »

WordPress CDN Barındırma

Daha iyi web sitesi performansı her web sitesine veya uygulamaya yardımcı olurken, WordPress kullanıcıları özellikle bir CDN’den yararlanır. Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi her zaman performans için bilinmemektedir ve platform, eklentiler ve temalar titizlikle korunmaz ve güncellenmezse hızlı bir şekilde düşebilir.

Dahası, birçok CDN sağlayıcısı ağ kararlılığını ve veri gizliliğinizi korumak için ek güvenlik özellikleri içerir. Web uygulaması güvenlik duvarları, platformun popülerliği onu saldırganlar için birincil hedef haline getirdiğinden, WordPress yöneticileri için özellikle yararlıdır. Ek olarak, bir CDN’nin izleme araçları ve günlük raporları, Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) ve botlardan ve komut dosyalarından gelen diğer spam içeren etkinlikler gibi yaygın güvenlik tehditlerini hızlı bir şekilde tanımlayabileceği anlamına gelir.

Aşağıdaki üç ana bilgisayar, WordPress için optimize edilmiş ortamlarda birinci sınıf hız ve güvenlik gereksinimlerini dengeler. A2 Hosting,% 100 SSD altyapısı ve çeşitli özel sunucu yapılandırmaları sunarak performans konusundaki itibarını geliştirirken, WordPress çekirdek ekibi, SiteGround’un önbellekleme ve hazırlama için geliştirici araçlarına kefil olur. HostPapa, uygun fiyatlı WordPress barındırmalarını optimize edilmiş özelliklerin tam listesi ile karıştırmak isteyenler için nispeten radarın altında bir sağlayıcıdır..

Diğer üst WordPress ana bilgisayarlarına bakın »

Video & Image CDN Barındırma

Daha önce de belirttiğimiz gibi, web barındırma ve CDN barındırma arasındaki çizgi bazen biraz bulanık görünebilir. Tüm formlarında (paylaşılan, bulut, sanal veya özel) web barındırma, belirli bir özellik ve işlevsellik seti içerir. Örneğin, işletim sisteminin etkin bir şekilde kullanabileceğiniz uygulama türleri ve programlama dilleri üzerinde büyük etkisi vardır..

Bir CDN, temeldeki yazılım ve uygulamalara daha az bağımlıdır, bu da daha karmaşık dosyaların işlenmesi için mükemmeldir. Resimler ve videolar özellikle hızlı bir şekilde standart bir web barındırma ortamını ezebilir ağır dosyalardır. Bu büyük veri yığınlarını çok sayıda CDN sunucusuna boşaltmak, ziyaretçilerinizin yakındaki konumlardan içeriğe hızlı bir şekilde erişmesini sağlayarak, onları geniş resim kitaplıkları veya video akış hizmetleri sunan web siteleri ve uygulamalar için son derece yararlı hale getirir. Video ve resim barındırma hizmetlerini etkili bir şekilde optimize etmek için gereken avantajları ve özellikleri artıran bir dizi premium CDN’yi inceledik ve favorilerimizi aşağıya ekledik.

10. Bulut Parlaması

Cloudflare logosuEvet, yukarıdaki ana bilgisayarlar Cloudflare’nin gelmesinin oldukça kolay olduğunu gösteriyor; ve kim özgürce tartışabilir? Ancak, Cloudflare paketinizi yükseltmek, web sitenizi korumak ve optimize etmek için çok sayıda performans ve güvenlik özelliği sunar. Bir web uygulaması güvenlik duvarı ve DDoS korumasına ek olarak, profesyonel düzeyde Cloudflare, dosya boyutlarını ortalama% 35 oranında azaltmak için görüntülere kayıpsız veya isteğe bağlı kayıplı optimizasyonlar uygular. Buna ek olarak, şirketin Mirage aracı, sanal ve tembel yükleme görüntüleri aracılığıyla görüntü yüklemeyi otomatik olarak kolaylaştırır. Platform, kullanıcılarınızın tarayıcı türlerini algılar ve belirli bir cihaz için performansı optimize eder – özellikle mobil bağlantılarda olanlar için kritik öneme sahiptir. Video akışı söz konusu olduğunda, Cloudflare müşterileri her 1000 dakikada bir görüntülenen yalnızca 1 ABD doları ve depolanan her 1000 dakikada bir 5 ABD doları harcar.

 • Maliyet: Aylık 200 ABD Dolarına kadar ÜCRETSİZ
 • Sunucu konumları: 81 ülkede 165 veri merkezi
 • Vurgulanan özellikler: Ölçülmemiş DDoS azaltma, paylaşılan SSL sertifikaları, basit DNS ve API yönetimi, video akışı

11. StackPath

StackPath logosuSoftLayer’ı IBM’e 2 milyar dolara satan girişimci Lance Crosby ile ultra popüler ve yüksek puan alan MaxCDN ile eşleştiren StackPath, hız veya kullanıcı deneyiminden ödün vermeden premium güvenlik arayan geliştiriciler için hızla büyüyen ve ilgi çekici bir seçeneği temsil ediyor. Şirket, müşteri web sitelerini en az% 68 hızlandırmayı ve kullanıcılara önbellekleme konusunda daha iyi kontrol sağlamayı bekliyor. Akıllı önbellekleme ve anında temizleme, tam olarak doğru yerde, tam olarak doğru yerde, tam olarak doğru yerde kullanılabilir olmasını sağlar. Yenilikçi şirket sürekli olarak hizmetleri iyileştirmenin ve daha fazla bilgi işlem işlevinin dışına taşınmasının yollarını arar.

 • Maliyet: Ayda 20 $ – 2.000 $ (bir aylık ÜCRETSİZ deneme)
 • Sunucu konumları: 16 ülkede 45 uç nokta
 • Vurgulanan özellikler: Sınırsız web sitesi ve istek, özel SSL sertifikaları ve ağ katmanı DDoS koruması

12. Anahtar CDN

KeyCDN logosuWordPress ve Joomla ile entegre etmek için kullanıcı dostu bir gösterge paneli ve özel eklentilere sahip KeyCDN,% 100 SSD kapsamı ve gecikme tabanlı yönlendirme teknolojisi ile optimize edilmiş esnek ancak yüksek performanslı bir ağ sunar. Her hesabın, HTTP / 2, IPv6 desteği, TLS 1.3, Gzip sıkıştırması ve gerçek zamanlı raporlama gibi şirketin tüm özelliklerine erişimi vardır. Şirketin Optimus eklentisi PNG ve JPEG görüntülerin akıllı görüntü sıkıştırmasını sağlarken, video seçenekleri tüm önde gelen video ve ses formatları için isteğe bağlı dağıtım ve canlı akışı kapsar. Şirketin kullandıkça öde fiyatlandırma biçimi planlamak biraz zor olabilir, ancak daha küçük siteler biraz daha düşük maliyetler görmelidir.

 • Maliyet: Kullandıkça öde fiyatlandırması gigabayt başına 0,04 ABD dolarından başlar; yılda en az 49 $
 • Sunucu konumları: 25 ülkede 34 veri merkezi
 • Vurgulanan özellikler: Gerçek zamanlı raporlar, HTTP canlı akışı, Şifreleyelim veya özel SSL ve Brotli sıkıştırması

13. CDN77

CDN77 logosuHubble Uzay Teleskobu’ndan dünyadaki bilim insanlarına ve astronomlara görüntüler sunmak için kullanılan CDN77, 45.000’den fazla web sitesine güç veren büyüleyici bir hizmettir. İleri görüşlü şirket, 2016’da HTTP / 2 ve Brotli sıkıştırmasını uygulayan ve sunan ilk CDN idi ve CDN77, ağ ve bant genişliği yeteneklerini genişletmeye devam ediyor. Video dağıtımı özellikle kolaydır, çünkü kullanıcıların MP4 veya FLV dosyalarını yüklemeleri ve şirketin videoları dünya çapında ziyaretçilere kodlamasına, güvenli hale getirmesine ve göndermesine izin vermesi gerekir. Şirketin video akışı hizmeti çeşitli konserler, spor ve TEDx etkinliklerini yayınlamak için kullanıldı.

 • Maliyet: Ayda 199 $ ile 999 $ arasında veya gigabayt başına 0,049 ABD dolarından başlayan, kullandıkça öde fiyatı
 • Sunucu konumları: 26 ülkede 33 veri merkezi
 • Vurgulanan özellikler: ÜCRETSİZ 50GB depolama ve SSL, 7/24 canlı destek, CMS entegrasyonları ve API yönetimi

14. Amazon CloudFront

Amazon CloudFront logosuAmazon Web Services’den bahsetmeden bulut barındırma ve küresel dağıtım ağlarının hangi listesi tamamlanacaktı? Şirketin CDN’si Amazon CloudFront, düşük gecikme süresi ve yüksek aktarım hızlarına sahip içerik, uygulama ve API’ler sunmak için diğer AWS hizmetleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleşir. AWS ile ilgili zayıf destek ve hesaplaması zor fiyatlandırma gibi olağan şikayetler hala geçerlidir, ancak küresel liderin etkinliğini sorgulamak zordur. Geliştiricilerin ve site sahiplerinin CDN’yi yük dengeleme ve DDoS azaltma ile birleştirmek için alakart bir yaklaşım benimsemeleri gerekir, ancak kullanıcılar AWS’nin hayal edebileceğiniz tüm işlevlere sahip olduğundan emin olabilirler.

 • Maliyet: ÜCRETSİZ katman, her ay 50 GB veri aktarımı ve 2 milyon HTTP ve HTTPS isteği içerir. Aksi takdirde, isteğe bağlı fiyatlandırma gigabayt başına 0,085 ABD dolarından başlar..
 • Sunucu konumları: 29 ülkede 166 KOK
 • Vurgulanan özellikler: DDoS koruması, yük dengeleme ve özel kod işlevleri gibi diğer AWS hizmetleriyle entegre olan geliştirici dostu ortam

15. Incapsula

İncapsula logosuBulutta ilk web uygulaması güvenlik duvarını sunmak için ilham alan Incapsula, güvenli içerik dağıtımını hızlandırmak için vizyonunu genişletti. Önde gelen BT güvenlik şirketi Imperva’nın sahibi olan Incapsula, şimdi 125.000’den fazla müşteriye hizmet veriyor ve hem Gartner hem de Forrester’dan tanındı. Incapsula’nın CDN’si, ortalama% 50 daha hızlı olan ve% 70’e kadar daha az bant genişliği tüketen web sitesi hızları sağlamak için akıllı önbellekleme ve kontrol seçeneklerini kullanır. CDN henüz video akışı için tasarlanmamıştır, ancak Incapsula bu kullanıcıların hizmetlerini Akamai’den bir CDN ile birleştirmelerini önerir. Sıkıştırma ve aşamalı yükleme yoluyla gelişmiş görüntü optimizasyonu, büyük statik dosyaları olanlara yardımcı olur.

 • Maliyet: Aylık site başına 59 ila 299 ABD doları
 • Sunucu konumları: 32 ülkede 44 veri merkezi
 • Vurgulanan özellikler: Makine öğrenimi, TLS ve IPv6 desteği ve web uygulaması güvenliği ile desteklenen statik ve dinamik içerik önbelleği

İçerik Dağıtım Ağı nedir?

Makalenin tamamında belirttiğimiz gibi, bir içerik dağıtım ağı, coğrafi olarak dünya çapında dağıtılan bir sunucu koleksiyonudur. Başka türlü bilinen farklı mevcudiyet noktaları POP, sunucuların fiziksel konumlarını temsil eder. CDN sunucuları büyük ölçüde iki kamptan birine girer: başlangıç ​​sunucusu web sitenizin verilerinin birincil kaynağıdır ve edge sunucuları web sitenizin kopyalarını saklayan ve dağıtan global yerlerdir.

Başlangıç ​​sunucunuz genellikle barındırma sağlayıcınızın veya veri merkezinin bulunduğu yerdir. Örneğin, SiteGround Chicago, Londra, Amsterdam ve Singapur’daki veri merkezlerini korur. Müşteriler, gecikmeleri azaltmak veya ortadan kaldırmak için hedef kitlelerine en yakın sunucu konumunu seçmek isteyeceklerdir.

Gecikme, veya bir tarayıcının sunucuya gitmesi ve işlenmesi için bilgi talebi arasındaki süre, verilerin kat etmesi gereken mesafeye göre artabilir. CDN olmadan, tüm web sitesi ziyaretçilerinizin, belirli bir konumdaki kaynak sunucudan bilgi istemesi gerekir; bu, verileri sunabilecek tek yerdir.

CDN’ler web sitenizin veya uygulamanızın kopyalarını uç sunuculara dağıtır. Bir ziyaretçinin tarayıcısı veri istediğinde, ziyaretçinin konumuna en yakın edge sunucusu bilgileri sağlar ve web siteniz ile son kullanıcıları arasındaki gecikmeyi ve mesafeyi büyük ölçüde azaltır..

CDN Nasıl Çalışır?

Web sitenizi düzinelerce veya yüzlerce sunucuda tamamen çoğaltmak yerine, CDN’ler esas olarak sitenizin bir anlık görüntüsünü alır. Diyelim ki belirli bir belgenin bir kopyasını oluşturmak istiyorsunuz. Yeniden yazmak, kenar boşluklarını ölçmek, doğru yazı tipine sahip olduğunuzdan emin olmak ve yazdırmak yerine, bir CDN doğrudan fotokopi makinesine gider. Sonraki teslimatı hızlandırmak için verilerin yerel olarak depolandığı bu işleme denir Önbelleğe almak.

İçerik dağıtım ağının nasıl çalıştığını gösteren grafik

İçerik dağıtım ağları, yükleme sürelerini ve sunucu yükünü azaltmak için sitenizin önbelleğe alınmış sürümlerini ziyaretçilerinize daha yakın depolar.

İki tür web sitesi içeriği vardır ve CDN’ler bunlara oldukça farklı davranabilir. Statik içerik, adından da anlaşılacağı gibi, genellikle çok sık değişmez. Bu dosyalar genellikle görüntüler, CSS dosyaları, JavaScript ve yazı tiplerinin yanı sıra ses ve video gibi yoğun, yoğun kaynak gerektiren dosyaları içerir. Hemen hemen tüm CDN’ler statik dosyaları önbelleğe alır ve depolar.

İşlerin zorlanabileceği yer dinamik içerik, veya öngörülemeyen aralıklarla değişen veriler. Statik içerik önbelleğe alma, dinamik içeriğin çok daha hızlı yüklenmesini sağlar, ancak bazı CDN’ler de dinamik içeriği önbelleğe alır. WordPress web siteleri ve çevrimiçi mağazalar, dinamik içerikler blog gönderileri, ürün envanteri, son dakika haberleri ve zamana duyarlı diğer bilgiler şeklinde görüntüler. Dinamik içeriği önbelleğe almak genellikle web sitelerinin oluşturulan HTML sürümlerini belirli zaman aralıklarında depolamayı ve eski kopyaları temizlemeyi içerir.

İçerik ne olursa olsun, CDN’ler tarayıcı isteklerini bilgileri en hızlı şekilde teslim edebilen edge sunucusuna yönlendirir. Genellikle bu makine fiziksel olarak kullanıcıya en yakın olanıdır, ancak her zaman değil. Bir sunucu şu anda başka istekleri işlemekle meşgulse, ziyaretçi daha fazla kullanılabilirliğe sahip bir sunucuya yönlendirilebilir.

Video, Görüntü ve Dinamik İçerik Sunmak için CDN Kullanmanın Yararları

Statik içeriği, görüntüleri ve diğer büyük dosyaları bir CDN’ye boşaltmak, kullanıcı deneyimini ve kaynak sunucunuza yüklenen yükü optimize eder. Dünyayı dolaşan web siteniz veya uygulamanız, müşterilere tam olarak bulundukları yere ulaşarak premium ve kişiselleştirilmiş bir etkileşim sağlar. Tek başına bir CDN’den gelen hız artışı, hemen çıkma oranlarını düşürmek, arama motoru sıralamalarını iyileştirmek ve dönüşümleri artırmak için yeterlidir; hepsi markanızı ve çevrimiçi varlığınızın başarısını artırır.

Bununla birlikte, herkes aynı faydaları görmeyecek. Örneğin, e-ticaret mağazası çalıştırmayan tek tek blogcular, profesyonel portföyler ve küçük tuğla ve harçlı işletmeler, yükleme sürelerinde önemli bir değişiklik fark etmeyebilir. Bu yerel kitleler büyük olasılıkla başlangıç ​​sunucunuza nispeten yakındır ve dosyalarınız işlenmesi zahmetli olmayabilir.

Çok fazla resim görüntüleyen veya video veya ses akışı sunan web siteleri, CDN kullanmak için en önemli adayların yanı sıra gelir üreten veya abonelikleri teşvik eden çevrimiçi bir işletmedir. Sitenizde tatil alışveriş sezonları veya belirli bir spor sezonu nedeniyle trafik dalgalanmaları yaşanıyor mu? Bir CDN çevrimiçi kalmanıza ve en yüksek performansta çalışmanıza yardımcı olur.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector