16 En İyi: Blog Yazılım Karşılaştırma (Ücretsiz / Açık Kaynaklı Araçlar)

Blog yazılımını seçmek, en popüler görünen veya örme bloguyla teyzenizin önerdiği kadar basit değildir. Seçtiğiniz blog aracı, kişisel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize uygun olmalıdır. İdeal olarak, kullanmaktan zevk alacaksınız, çünkü çok kullanacaksınız.


WordPress.com giriş seviyesi bir blogcu için mükemmel olsa da, özellikle içeriğinizi genişletmek, çevrimiçi alışveriş yapmak veya büyümeye yönelik diğer çabaları tanıtmak istiyorsanız siteniz platformu nispeten hızlı bir şekilde büyütebilir..

Farklı blog yazılımları farklı bloglama amaçlarına uygundur. Doğru platformu seçmek, başlangıçta üretmek istediğiniz içerik türünü dikkate almayı, aynı zamanda sizi nereye götürebileceğini düşünmeyi içerir. Her biri kendine özgü araçlar, özellikler ve arabirimler kümesine sahip birçok seçenek vardır. En ünlü blog yazılımının bu açıklamaları, bireysel bloglama hedefleriniz için en iyi seçimi yapmaya başlamanıza yardımcı olacaktır..

En İyi Genel Blog Yazılımı & Barındırma

Blog yayınlarınızı çevrimiçi yayınlamak için bir web sitesi barındırma planıyla başlamanız gerekir. Ancak teknik ayrıntılar ve yapılandırma hakkında endişelenmeyin – favori ana makinelerimiz, yeni başlayanların ve deneyimli blogcuların hiçbir zaman ve baş ağrısı olmadan kalkmasına yardımcı olmaya hazırdır. Aşağıda listelediğimiz ana bilgisayarlar sizi yüzlerce en popüler blog platformu, çevrimiçi mağaza oluşturucuları, fotoğraf galerileri ve sitenizi öne çıkaracak diğer programlara bağlayacaktır. Tek tıklamayla yazılım yüklemeleri, insan hatası için herhangi bir güçlük veya şansı ortadan kaldırarak size denemek için ücretsiz araçlar sunar:

Diğer blog barındırma seçeneklerine bakın »

Açık Kaynak Blog Yazılımı (Tam veya Kendinden Barındırmalı)

Açık kaynaklı bir blog yazılımı kullanmak daha fazla özelleştirme ve esneklik sağlar. Tamamen veya bağımsız olarak barındırılması ve bu platformlardan herhangi birinin kullanılması, blogun kullanıcıya tam olarak sahiplenmesini sağlar (yani, platform tarafından kapatılamaz).

6. WordPress.org

Ücretsiz kardeş WordPress.com’da olduğu gibi, kendi kendine barındırılan WordPress.org’un kullanımı hala nispeten kolaydır. Fark, WordPress yazılımının kendisiyle daha fazlasını yapabilmenizdir ve bu, bu yeteneklerin üstesinden gelmek için daha büyük bir öğrenme eğrisine yol açabilir. Neyse ki, tahmin edebileceğiniz gibi, kendi kendine barındırılan WordPress bir barındırma sağlayıcısı gerektirir ve en iyi WordPress ana bilgisayarları bu öğrenme eğrisini kolaylaştırmak için bir üne sahiptir. Eklentiler, özel temalar ve tema modifikasyonlarının eklenmesi, kullanıcıları tasarım ve işlevsellik ile daha geniş olasılıklara açar.

Yazılımı WordPress.org’dan indirenler kendi web hosting ve genellikle yıllık alan adı kayıt ücreti (Psst – InMotion WP hosting ücretsiz bir alan adı içerir!) Reklam gelirini sitenize ekleyebilmenizi sağlar, böylece reklam geliri farkı oluşturabilir. Sitelerini benzersiz ve dinamik hale getirmek ve tam kontrole sahip olmak isteyen blogcular için WordPress.org uygun maliyetli bir çözümdür.

7. Hayalet

Bir meydan okuma isteyenler için Ghost Pro, teknik arka plan gerektiren bir blog yazılımıdır. HTML ve CSS bilgisi bir zorunluluktur, çünkü düzenleme gerçek zamanlı metin-HTML dönüşümü sağlayan bölünmüş ekran arayüzünde (Markdown editörü) gerçekleşir.

Barındırılan Ghost ile yükleme süreleri oldukça yüksektir. Site mobil uyumludur ve blogunuzu zarif temalarla özelleştirmek için birçok seçenek vardır. Ghost öncelikle önemli tasarım deneyimine sahip olanlar içindir, ancak doğru kullanıcılar onu tatmin edici bulacaktır.

Ghost ekran görüntüsü

Küçük bir HTML ve CSS tarafından ürkünmediyseniz Ghost, zarif bir görünüm ve his ile mobil cihazlara uygun bir blog oluşturmanıza olanak tanır.

8. Jekyll

Jekyll, teknik olarak eğimli blogcular için de uygun olan farklı bir blog yazılımı lezzetidir. Bir şirket sunucusunda çalışan WordPress veya Ghost gibi sitelerin aksine, Jekyll statik bir site üreticisidir. Bu, tek tek yayınlar için yapılandırma dosyası, şablonlar ve Markdown veya HTML dahil olmak üzere bilgisayarınızdaki statik dosyaları kullanarak Jekyll aracılığıyla blog oluşturduğunuz anlamına gelir.

GitHub Kurucusu Tom Preston-Werner tarafından oluşturulan Jekyll, gerekli becerilere sahip kişiler için kodla geliştirilebilen (veya sıfırdan oluşturulabilen) basit şablonlara sahip bir bloglama motoru olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, blogunuz için gereken tüm dosyaları barındıran yerel bir web sunucusu olarak da hizmet verebilir.

Jekyll ekran görüntüsü

Biraz daha teknik olarak eğimli blogcular GitHub Founder tarafından oluşturulan statik bir site üreticisi olan Jekyll’de bir arkadaş buluyor.

9. b2evrim

Daha çok bir içerik yönetim sistemi (CMS) olmasına rağmen, b2evolution blog tabanlı bir yazılımdır. CMS ile benzer birçok özelliğe sahiptir, ancak yalnızca WYSIWYG düzenleyicisi, görüntü yeniden boyutlandırma, yazım denetimi, yönetim işlevleri ve stil sihirbazı gibi bir blog oluştururken yararlı olacak özellikler vardır..

PHP dilini bilmek, b2evolution blogunu başarıyla yapılandırmak için oldukça önemlidir. B2evolution ile ilgili bir blogu geliştirmeye yönelik uzantılar sınırlıdır ve en iyi sonuçlar için PHP ile yapılandırma gerektirebilir. Aynı şey ciltleri ve temaları uygulamak için de geçerlidir. Kodlama becerisine sahip gelişmiş blogcular, b2evolution’un en memnun kullanıcıları olacak.

b2evolution ekran görüntüsü

Eğlenceli gerçek: b2evolution, b2’nin bir dönüşü, aynı zamanda WordPress’in kardeş sitesi.

Ücretsiz Online Blog Yazılımı

İster eğlence ister kâr amaçlı olsun, bir blog başlatmak için çok para harcamak gerekmez. Aslında, hiç para harcamanıza gerek yok çünkü tamamen ücretsiz olan birçok blog yazılım seçeneği var. Basit bloglamaya sadıksanız ve para yatırmaya hazır değilseniz bu seçenekler sizin için işe yarayabilir.

10. WordPress.com

Dünyanın en popüler bloglama platformu olan WordPress, birçok ilk kez blogcu için bariz bir seçimdir. WordPress aslında iki yinelemeye sahiptir – .org ve .com. Burada bahsettiğimiz WordPress.com, tarayıcı tabanlı site oluşturma platformunu temsil ediyor ve hem ücretsiz hem de ücretli seçeneklere sahip; bu arada, WordPress.org (aşağıda tartışılmıştır) WordPress.com’un dayandığı her zaman ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılımı temsil eder, ancak başka bir yerde bir barındırma hizmeti için ödeme yapmanız gerekir. Yalnızca temel bilgileri arıyorsanız – kolay tıklama ve yayınlama özelliğine sahip bir WYSIWYG düzenleyicisi – WordPress.com sizin için olabilir.

WordPress.com’un ücretsiz sürümü, sınırlı temalar, özelleştirme seçenekleri ve eklentileri olmayan basit bir platformdur. Reklamları ücretsiz bir WordPress.com sitesinde de yayınlayamazsınız; ancak artı tarafta, sitenizdeki herhangi bir bakımı yapmanız gerekmez. WordPress.com, no-frills blogger için en iyi seçimdir ve temel bilgiler yeterli değilse premium planlar vardır.

WordPress.com ekran görüntüsü

WordPress.com üzerine kurulu olan yazılım, WYSIWYG basitliğine ve tıklama ve yayınlamaya olanak tanır.

11. Blogger

Blogger, herhangi bir teknik beceri gerektirmeyen, Google’ın sahip olduğu bir platformdur. WordPress.com gibi, bloglama kadar basittir. Widget adı verilen birçok yerleşik araca sahiptir ve bunların çoğu doğrudan Blogger ile entegre olan Google Apps’tır.

Blogger’da site tasarımını geliştirmek için WordPress’ten daha az özellik, şablon ve genişletme bulunur. Yerinde büyüme sınırlamaları nedeniyle, bloglarını bir işletme için kullanan kişiler WordPress’i daha iyi bir ücretsiz veya düşük maliyetli seçenek olarak görebilir. Ancak Blogger, asıl endişesi yayınlanmakta olan mutlak yeni başlayanlar için ideal bir seçim olabilir.

Blogger ekran görüntüsü

Blogger, muhtemelen WordPress’in arkasındaki en popüler bloglama platformudur. Yazılım blog yazarlarına ve yazarlara hitap ediyor.

12. Orta

Medium’un sloganı olan “Herkesin hikayeleri ve fikirleri” bu blog yazılımının herkes için oluşturulduğunu yansıtır. Twitter’ın yaratıcıları tarafından geliştirildi ve bir blog’un alabileceği kadar az bakım gerektirecek şekilde tasarlandı.

Ortama gönderilen gönderiler, Twitter hesabınız kullanılarak özelleştirilmemiş standart bir şablonda yayınlanır. Bu, daha fazla kontrol isteyen blogcular için bir dezavantaj olabilir, ancak yalnızca içeriklerini dışarıya koymak isteyen insanlar için, okuyucuların gezinmesi kolay bir arayüz sunar. Bonuslar, yerleşik analitiği, satır içi yorumlamayı ve taslak paylaşımı içerir.

Orta ekran görüntüsü

Sadece yaratıcı yazma kaslarınızı esnetmek istiyorsanız, Medium tam size göre.

Video Blog Yazılımı

Bir yazardan daha çok vlogger iseniz, video içeriğini barındırmak için ideal olan bu platformları göz önünde bulundurmak istersiniz. Her şey YouTube ile başlarken, blog yazılımı görsel-işitsel düşünce parçalarınızı göndermek için özelleştirilmiş siteler sunmak için gelişti.

13. Viddler

Viddler tarihsel olarak video barındırmak ve sunmak için her şeyi yapan bir araç olarak biliniyordu. Bununla birlikte, şirket siteyi profesyonel eğitime yönelik etkileşimli bir video platformu olarak yeniden adlandırdı. Bu, işletmelerin satış çalışanlarını eğitici videolarla eğitmesi ve çalışanların becerilerini geliştirmesi için bir ortam sağlamaya odaklanmaktadır..

Viddler ekran görüntüsü

Viddler video barındırma hizmeti ile tanınırken, şirket iş eğitim materyallerine ev sahipliği yapmayı reddetti.

14. Joomla

Sağlam bir CMS olarak, Joomla’nın blog yazarlarına sunacağı çok şey var. Video, bir blog gönderisine gömülebilir veya bir uzantı kullanılarak eklenebilir. Joomla’da blog oluşturmak, Joomla sitesinde “blog” adlı bir bölüm oluşturmak ve içerik eklemek kadar kolaydır. İşleri daha da kolaylaştırmak için, Joomla hosting planları genellikle Joomla platformu için tek tıklamayla kurulumlar gerçekleştirir.

Joomla, vlogger’ların videolarını sergilemelerine ve kullanıcıların içeriklerde kolayca gezinebilecekleri bir ortam oluşturmasına olanak tanır. Vlogger’lar Joomla’daki şablonları, uzantıları ve geçersiz kılma saldırılarını kullanarak sitelerinin görünümünü ve izlenimini özelleştirebilir. Vlogger’lar Disqus gibi bir hizmet kullanarak yorum bölümü eklemeyi seçebilir.

Joomla ekran görüntüsü

Joomla’nın Svahili dili jumla kelimesinden türetildiğini biliyor muydunuz? “Bir bütün olarak birlikte” demek.

15. Drupal

Drupal başka bir popüler CMS’dir ve Blog modülünü etkinleştirerek blog oluşturmada esnekliğe sahiptir. Drupal’da içerik kutularının kullanılması, diğer içerik türleri de dahil olmak üzere videoların ve video küçük resimlerinin görüntülenmesi için idealdir.

Video Yerleştirme alanı, YouTube gibi barındırma sitelerinden video dosyalarını gömmek için kullanılabilir. Alternatif olarak, vlogger’lar herhangi bir formatta video yüklemek ve oynatmak için Video modülünü kullanabilir. Birçok kişi, CSS ve HTML kullanan temalarla özelleştirme için sonsuz olasılıkları nedeniyle sitelerini oluşturmak için Drupal’ı seçiyor. Drupal’ı kullanmaya başlamak için Drupal kullanıcılarına yönelik barındırma planlarına göz atın.

Drupal ekran görüntüsü

Güvenlik ve dik bir öğrenme eğrisi ile tanınan Drupal, WordPress ve Joomla’nın arkasındaki en popüler üçüncü CMS’dir.

WP RSS Aggregator ekran görüntüsü

Adından da anlaşılacağı gibi, WP RSS Toplayıcı RSS yayınları aracılığıyla küratörlük yapar ve yayınlar.

Mac Kullanıcıları için En İyi Blog Yönetim Yazılımı

Blogları yönetmek için masaüstü araçları, blogcuların takılmak zorunda kalmadan üretken kalmalarına yardımcı olabilir. Mac için bu blog yönetim yazılımı seçenekleriyle blog çalışmalarınızı çevrimdışı ve başka bir seviyeye taşıyın.

16. Platform-Agnostic Masaüstü Bloglama Yazılımı Masası

Blog üretimi için MacOS kullanan yazarlar, Danışma’da yararlı bir görev yöneticisi bulacaklar. Uygulamanın WordPress dahil en popüler bloglama platformlarıyla kolay entegrasyonları, bloglarında her zaman, her yerde çalışma yeteneği isteyen birçok blogcu için iyi bir seçimdir..

Kullanıcılar bir taslağı iCloud’a kaydedebilir ve daha sonra başka bir cihazdan üzerinde çalışabilir. Otomatik kaydetme, tek tıklamayla yayınlama ve sözcük sayımı ve okuma süresi ile ilgili gerçek zamanlı güncellemeler, bir blog yayını oluşturmanın stresini büyük ölçüde azaltır.

Desk ekran görüntüsü

WordPress’i sevsek de, Desk’in platformdan bağımsız bir blog oluşturma görev yöneticisi olduğunu takdir ediyoruz.

Mac cihazları için Blogo uygulaması yeterince basit görünüyor, ancak gözü yormayan şık arayüzü ile Masaya çekici bir alternatif sunuyor. WordPress, Blogger ve Medium ile entegre olur ve çevrimdışı mod, özelleştirilebilir iş akışı ve aynı anda birden çok blog’u yönetme yeteneği ile blogcuların odaklanmış ve üretken kalmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Satır içi HTML, yerleşik görüntü düzenleyici ve canlı önizleme özellikli WYSIWYG düzenleyicisi, kullanıcılara içerikleri üzerinde tam hakimiyet sağlar.

Blogo ekran görüntüsü

Mac kullanıcıları için Blogo ile odaklanın ve verimliliği artırın!

Windows Kullanıcıları İçin En İyi Blog Yazma Yazılımı

Windows için bu blog yazma yazılımı teklifleriyle daha kısa sürede daha fazla iş yapın.

18. Windows Live Yazar

Windows Live Writer, tam entegre bir blog yayınlama deneyimi oluşturmak için WordPress ile birlikte çalışır. Açık kaynak yinelemesi ek blog platformlarıyla entegre olur ve daha maceracı blogcular kodu amaçlarına uyacak şekilde değiştirebilir. Bu yazılım sürümlerinin her ikisi de yayınlara metin, resim ve video eklemeyi kolaylaştırır. Orijinal sürüm şu anda geliştirilmiyor, bu nedenle Open Live Writer daha modern özelliklere ve aktif bir geliştiriciler topluluğuna sahip.

Live Writer ekran görüntüsünü aç

Burada WordPress ve Windows hayranları için Windows Live Writer’ın açık kaynaklı kız kardeşi Open Live Writer var.

19. İşaretleme Pedi

Windows için bir Markdown editörü olan Markdown Pad, blog yazarlarının blog yayınlarını web sayfası olarak yayınlanacak dilde oluşturmalarına olanak tanır: HTML. Markdown sözdiziminde yayın yazmak, kullanıcılara web üzerinde nasıl görüneceğini kolayca görebilmeleri için metnin canlı bir önizlemesini sağlar.

Markdown dosyanızı bir blog yayınına dönüştürmek, dosyayı HTML’ye dışa aktarmayı ve ardından HTML’yi yeni bir yayına yapıştırmayı içerir. Markdown sözdizimini öğrenmek çok karmaşık değildir ve bazı blogcular bunu WYSIWYG düzenleyicisi kullanmaktan daha hızlı bulur.

MarkdownPad ekran görüntüsü

HostingAdvice’deki büyük Markdown hayranları olarak, Windows makinelerimizde MarkdownPad kullanıyoruz.

İlk Mesajınızı Hazırlamaya Hazır?

Artan bloglama platformu sayısı herhangi bir gösterge ise, 2020’de blog yazmanın birden fazla yolu olduğu açıktır.

Taahhüt etmeden önce farklı platformları değerlendirmek ve test etmek için zaman ayırmak, seçtiğiniz blog yazılımının sizin için en iyisi olduğuna güven verecektir. Kostümlü arkadaşım gibi, sadece diğerinin daha uygun olduğunu bulmak için biriyle gidebilirsin – ve sorun değil.

Bir blog başlatma konusunda ciddiyseniz, en bilinçli kararınızı verin ve sonra devam edin ve yazın. Bir blog başlatmak yeni olduğunuzda korkutucu olabilir, ancak cesur olun ve birçoğunun daha önce bu yolda yürüdüğünü unutmayın. Yol boyunca herhangi bir ipucuna ihtiyacınız varsa, sizi ele geçirdik.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector