4 Kolay Adımda Online Butik Nasıl Başlanır – 2020 Kılavuzumuz

Bir çevrimiçi butiğe nasıl başlayacağınızı öğrenirken, hevesli mağaza sahipleri sayısız karar verecek gibi görünüyor – ve hatta web sitelerini oluşturmadan önce bile.


Sevdiğiniz stilleri bünyesinde barındıran bir marka oluşturmak, sadece modaya uygun kıyafetleri ve takıları bulmanın veya mükemmel renk şemasına ve logosuna inmenin ötesine geçer. Moda zaman içinde değişir ve bir sezonun hevesi bir sonraki flop olabilir.

Çevrimiçi perakende mağazaları, daha fazla müşteri pencere alışverişlerini yapmak için çevrimiçi olduklarından rekabetçi kalabilmek için yeni teknolojilerden faydalanmalıdır. Tüketicilerin yarısından fazlası bir mağaza yerine çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih ederken, butik işletmeler yüksek başarı oranları yaşayabilir.

Fakat modacı, tüm bu teknoloji şeylerini nasıl gerçeğe dönüştürebilirsiniz? Fikrinizi basit eskizlerden bir pist şovuna götürmek için basit adımlar sağlayan rehberimize göz atın..

1. Adım: Bir E-Ticaret Barındırma Ortağı Seçin

2018’de 533 milyar dolar değerinde olan uzmanlar, küresel çevrimiçi moda endüstrisinin 2023 yılına kadar 872 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor. İş planınıza, lisanslarınıza, markalaşmanıza ve ürünlerinizi tedarik etmeye zaten başladığınızı varsayarsanız, parçanız için hak talebinde bulunabilirsiniz. İşletmenizi çalıştırmak için gerekli olan e-ticaret araçlarını uygun fiyat, hız, güvenlik ve e-ticaret araçlarını mükemmel bir şekilde dengeleyen bir barındırma sağlayıcısı bularak pasta.

Yarasadan hemen sonra, girişimciler mallarını Etsy gibi pazarlarda veya kendi çevrimiçi mağazalarında sergilemek arasında seçim yapmakla karşılaşıyorlar. Ciddi satıcılar doğrudan bağımsız web onlara özel bir web sitesi başlatmak ve büyümesine yardımcı olabilir barındırma şirketlerine kafa isteyeceklerdir. Tasarımdan SEO ve pazarlamaya kadar, işletme sahipleri, tam olarak hayal ettikleri mağazayı oluşturmak için çok daha fazla esnekliğe ve kontrole sahip olacaklar – ücretsiz bir özel alan adı kaydından başlayarak.

Kendi çevrimiçi butiğinizi başlatmak için önerdiğimiz yol, aşağıdaki sağlayıcılardan birinden en iyi küçük işletme barındırma planlarından birine kaydolmaktır. Oradan, her şeyi istediğiniz gibi ayarlamanız için sınırsız seçenekleriniz var – günün her saatinde destek ve zengin bilgi tabanı rehberleri ile yol boyunca size yardımcı olacak.

E-ticaret için diğer en iyi ana bilgisayarları karşılaştırın »

Teknik kurulum konusunda daha fazla yardım isteyebilecek ve bazı tasarım esnekliklerinden ödün vermeyi bekleyen mağaza sahipleri için, barındırılan bir e-ticaret çözümünü veya barındırılan bir alışveriş sepetini deneyebilirsiniz. Barındırılan çözümler biraz daha pahalı olma eğilimindedir ve girişimcileri web sitesinin geri kalanıyla daha sorunsuz bir şekilde entegre olmak için daha fazla tasarım ve içerik özelleştirmesi isteyen bırakabilir. Ancak hepsi bir arada platformlar, sıfırdan başlamakla karşılaştırıldığında pazara daha hızlı bir yol sunuyor.

Barındırılan bu e-ticaret sağlayıcıları, envanter yönetimi, ödeme işlemleri ve sipariş takibinin ayrıntılı ayrıntılarına dikkat ederek çevrimiçi mağaza cephesinde biraz daha cazibe sunuyor. İşletme sahipleri, hedeflerinize ve deneyim seviyenize uygun, kullanımı kolay bir arayüze sahip bir platform seçmek için zaman ayırmanız koşuluyla, web sitelerini yapılandırmak yerine mağazalarında ve ürünlerinde daha fazla zaman harcayabilmelidir..

E-ticaret için diğer ana bilgisayarları karşılaştırın »

2. Adım: Çevrimiçi Butikinizi Tasarlayın ve Oluşturun

Artık alan adınızı ve web barındırma alanınızı ayırdığınıza göre, işe koyulalım! Muhtemelen sitenizi nasıl oluşturmak istediğinize dair bir fikriniz var, ancak önce en popüler e-ticaret web sitesi oluşturucularından birkaçını inceleyelim:

  • WooCommerce tanıdık bir arayüze ve 86 milyondan fazla indirmeye sahip WordPress web siteleri için en popüler seçenektir
  • PrestaShop ücretsiz olarak ve çoğu barındırma planında tek tıklamayla kurulum olarak kullanılabilen yeni başlayanlar için harika bir açık kaynaklı e-ticaret platformudur
  • Magento açık kaynaklı ve ticari lezzetlerle gelir ve büyüyen işletmeler ve daha ileri düzey kullanıcılar için yüksek güçlü bir seçimi temsil eder

Birkaç hızlı arama ile veya barındırma planınızın kurulum komut dosyaları kitaplığını tıklatarak diğer birçok açık kaynaklı ve kendi kendine barındırılan alışveriş sepetlerini bulabilirsiniz. Yazılım yüklendikten sonra, nasıl başlanacağı konusunda yardım için platformun destek makalelerine bakın.

Çevrimiçi mağazanızın sunumunu geliştirmek için çok zaman harcamak isteyeceksiniz, böylece ziyaretçiler dağınık, dağınık ve pis bir tuğla ve harç operasyonuna yürürken birinin erteleme hissini yaşamaması için. Neyse ki, her e-ticaret platformu sizin için ağır kaldırma işlemlerinin çoğunu yapacak ücretsiz ve premium temalar ile birlikte gelir. Diğer popüler e-ticaret tasarım trendlerinden yararlanan ve ürünlerinizin parlamasını sağlayan mobil dostu, minimalist tasarımlar arayın.

Ürün ekledikçe, yüksek kaliteli fotoğrafçılığa ve ayrıntılı açıklamalara yatırım yaptığınızdan emin olun. Alışveriş yapanların aradıklarını nasıl bulabileceklerini düşünün ve öğeleri çeşitli kategorilere veya etiketlere göre düzenleyin (bu, ek ürün sayfaları oluşturmayı içerebilir). Son olarak, fiyatlarınızı belirleyin: Birçok butik genellikle% 50’lik bir işaret izler, bu da esas olarak mücevher veya giyim eşyasının toptan satış yoluyla satın alınmasının fiyatını ikiye katlamak anlamına gelir..

3. Adım: Ödeme ve Gönderim Yöntemlerini Ayarlayın

Shopify ve Wix gibi barındırılan platformlar, müşteri kredi kartı numaralarını işlemek için yerleşik yollarla gelirken, müşterilerinizin seçeneklerini artırmak için birkaç seçenek daha eklemek isteyebilirsiniz. WooCommerce, PrestaShop ve Magento gibi kendi kendine barındırılan e-ticaret yazılımları, genellikle PayPal, Stripe ve diğerleri gibi ödeme ağ geçitleriyle dolu zengin eklenti veya uzantı pazarlarına sahiptir – nakit veya çekle manuel ödemeler için entegrasyonlar bile bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, nakliye söz konusu olduğunda, seçenekleriniz çok daha çeşitli ve kafa karıştırıcıdır. Nakliye için çok fazla ücret alın ve müşterileri geri çevirme riskiniz vardır; çok az ücret alırsanız kâr elde edersiniz ve sürdürülebilir bir iş modelini desteklemezsiniz. Alışveriş yapanların yaklaşık% 65’i, nakliye söz konusu olduğunda maliyetin en önemli özellik olduğunu söyledi ve bu da üç ana kategoriye ayrılıyor: sabit oranlı gönderim, hesaplanan maliyetler veya doğrudan ücretsiz gönderim.

Bir e-ticaret işleminin resmi

Ödeme işleme ve müşterilerin finansal verilerini güvenceye alma, çevrimiçi mağazanızın en kritik unsurlarından ikisidir.

Ürünlerinizi nasıl kaynakladığınız, onları nasıl gönderdiğinizde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Toptancılardan geçmek size en fazla kontrolü ve en fazla işi verir. Üçüncü taraf bir tedarikçi ile ortaklık kurmayı gerektiren Dropshipping, siparişlerinizi yerine getirmenin pratik bir yoludur, ancak butik ambalajınızın kişiselleştirilmiş markalarından bazılarını feda eder.

Çoğu e-ticaret platformu, arabirimde yerleşik olarak sunulan bazı gönderim prosedürleriyle birlikte gelir. Örneğin WooCommerce, satıcıların ABD Posta Hizmeti için gönderim etiketlerini yazdırmasını sağlarken, Shopify USPS, UPS ve DHL ile entegre olur. Devam edin ve bu kurulumları yapılandırın veya bunun yerine tercih ettiğiniz diğer eklentileri ve uzantıları arayın.

4. Adım: Ürünlerinizi Pazarlayın ve Aşağıdakileri Oluşturun

Büyük açılışınız için hazır! Çevrimiçi kapılarınızı açmanın ve izleyicilerinizin zevklerinizin nasıl birleştiğini ve kendilerininkini yükseltebildiğini görmelerine izin verme zamanı. Sosyal medya, özellikle markalaşma her satış noktasında tutarlıysa aşağıdakileri oluşturmaya başlamanın ücretsiz ve kolay bir yoludur. Instagram ve Pinterest gibi fotoğrafçılığa vurgu yapan sosyal ağlar, yüksek kaliteli ürünlerini sergilemek isteyen çevrimiçi butikler için en iyisidir.

İşletmenizin ilk birkaç haftası veya ayında hayatta kaldıktan sonra, markanızı benzersiz ürünler için bir düşünce lideri ve yaratıcı, yenilikçi bir kaynak olarak oluşturmak için bir blog başlatmayı düşünün. E-ticaret içerik pazarlamasının bu temel bileşenini ekleyerek ortalama dönüşüm oranınız yaklaşık% 3’e kadar yükselebilir (içerik pazarlaması kullanmayan web sitelerinin yalnızca% 0,5’ine kıyasla).

Daha da iyisi, ilginç ve bilgili blog yayınları arşivine sahip olmak, butiğinizin SEO’sunu veya arama sonuçlarındaki performansı artırarak trafiğinizi ve potansiyel dönüşümlerinizi daha da artıracaktır. Alışveriş yapanlarınızın çevrimiçi ortamda tam olarak ne aradıklarını öğrenmek için sektör uzmanlığınızı ve tutkunuzu birkaç anahtar kelime araştırmasıyla birleştirin.

İşletmeniz büyümeye başladığında, e-posta pazarlama kanalları için bir abone listesi oluşturarak müşterilerinizi meşgul edin. Envanterinizi incelemeye devam edeceklerinden emin olmak için yeni ürünler veya satışlar hakkında onları bilgilendirebilir, indirimler ve diğer bilgileri sunabilirsiniz. Bu etkileşimleri ve destek taleplerini daha kişisel bir temelde izlemek için müşteri ilişkileri yönetimi yazılımına veya CRM barındırma hizmetine yatırım yapmak da isteyebilirsiniz.

Online Butik Kurmanın Ücreti Nedir??

Gideceğiniz rotaya bağlı olarak, çevrimiçi mağazanızı açabilir ve çalıştırabilirsiniz. her ay birkaç dolar kadar az. Sadece ucuz bir web hosting planı için kaydolun ve maliyetlerinizi düşük tutmak için ücretsiz ve açık kaynaklı e-ticaret veya pazarlama programlarından yararlanın. Bunu, en uygun maliyetli strateji için ücretsiz bir alan adı kaydı, e-posta adresleri ve hatta arama motorları için ücretsiz pazarlama kredileriyle eşleştirin..

Tabii ki, bütçeniz izin veriyorsa, biraz daha fazla harcama yapabilirsiniz. Muhtemelen işlem başına yaklaşık% 3’lük ödeme işleme ücretleri artı elbette envanterinizi edinme ve potansiyel olarak depolama veya gönderme maliyeti.

Daha seçici mağaza sahipleri, premium mağaza şablonunda veya Shopify ve Volusion gibi daha pahalı, barındırılan e-ticaret çözümlerinde harcama yapmayı tercih edebilir; bu da, teknik özelliklerinizi ayarlamak ve yönetmek için profesyonel bir geliştirici kiralamaktan daha uygun butik.

Bir erkek giyim butik görüntüsü

Fiziksel bir yere yatırım yapmak zorunda olmadığınız için, e-ticaret ürünleri çevrimiçi satmanın daha uygun bir yolunu temsil eder.

Bu çevrimiçi harcamalardan bağımsız olarak, fiziksel bir mağaza konumu açmaya kıyasla yine öne çıkacaksınız. Iowa, Des Moines gibi bir orta batı şehri, yılda metrekare başına ortalama 87.55 dolar ücret alıyor ve bu da elektrik, su, gaz ve internet gibi tesislerden önce yıllık kira bedeli neredeyse 90.000 dolar..

Nasıl Ücretsiz Online Satış Yapabilirim?

Her ne kadar size ücretsiz web hosting fırsatları puanları bulabiliriz, bunların büyük çoğunluğu ücretli bir yükseltme olmadan e-ticaret işlevselliğini desteklemez. Ve açıkçası, onların da olmasını istemezsiniz. Güçlü e-ticaret barındırma, birçok pazarlık bodrum sahibinin bu fiyat noktasında sunamayacağı düzeyde bir performans, güvenlik ve destek gerektirir.

Birçok e-ticaret platformunda bile, işlem veya nakliye ücretleri ödemeniz gerekecektir. Gelirinizi önemli ölçüde azaltacakları için değil, ücretsiz satış rüyasında başka bir kırışıklık.

Bir kuruşu bir şey satmama konusunda ısrar ediyorsanız, tek gerçek seçeneğiniz Craigslist’tir – oldukça butik bir malzeme değildir. Etsy ve diğer çevrimiçi pazarlar uygun fiyatlı listeleme ücretlerine sahiptir, ancak açık kaynaklı yazılım ve ucuz web barındırma, butiğinize en düşük başlangıç ​​maliyetlerinde en yüksek başarı şansını verecek rotayı temsil eder.

İşletmeye Açık: Giyim ve Kuyumcu Mağazanızla Nasıl Başarılı Olunur?

Sonunda çevrimiçi butiğinizi başlattıktan sonra, markanızın ve ürünlerinizin alışveriş yapanlarla rezonansa girmesini nasıl sağlayabilirsiniz? Sitenizin, barındırma şirketinizin sağladığı hız ve güvenlikten yaşayacağı satış artışlarına ek olarak, kullanıcı deneyiminizi, mağaza tasarımınızı ve dönüşüm hunilerinizi sürekli olarak değerlendirmek isteyeceksiniz..

Başarı için en iyi şansı elde etmek üzere dört saniye veya daha kısa web sitesi yükleme sürelerini hedefleyin – müşterinizin beklemesi gereken her bir saniyede dönüşüm oranları% 4’ten fazla düşer. Ana makinenizin altyapısı ve ağ yapılandırmaları, sayfa yükleme hızınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır, ancak verilerinizin seyahat etmesi gereken fiziksel mesafeyi kısaltmak için bir içerik dağıtım ağı veya CDN barındırma ekleyerek web sitenizi hızlandırabilirsiniz..

Perde arkası ayarları yapıldıktan sonra mağazanızın ödeme sürecini optimize etmeye bakın. E-ticaret danışmanlık şirketi The Good’a göre, her 10 müşteriden yedi veya sekizi bir alışveriş sepetine ürün ekleyecek, ancak satın almadan bırakacaktır. Çoğu zaman, kullanıcılar bir hesap oluşturmaya veya külfetli, uzun bir ödeme süreciyle karşılaşmaya zorlamanın yanı sıra vergiler veya nakliye gibi sürpriz ücretlerle kapatılır. En iyi e-ticaret satın alma uygulamalarını araştırın ve hangi fikirleri uygulayabileceğinizi görün ve bunların nasıl bir etkiye sahip olduğunu görmek için analizlerinizi incelediğinizden emin olun..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector