5 “Bulut Hosting ve VPS” Farkları 2020 – En İyi Bulut ve Sanal Sunucular

Bulut barındırma ile VPS barındırma arasındaki farklar ince – ancak bunları anlamak, sitenizi yönetme ve sitenizle nasıl etkileşimde bulunma konusunda büyük bir fark yaratabilir.


Kendi web sitenizi oluşturma macerasına başlarken, her zaman sitenizin performansında ve başarısında fark yaratan, hiç bitmeyen bir seçenek labirenti ile karşı karşıyasınız. Bunu bilerek, her bir kavşakta durmak, hangi yolu takip edeceğinizi ve nedenini takıntılamak kolaydır.

Örneğin, bulut ve sanal özel sunucu (VPS) barındırma arasındaki seçim farklı değildir. Bu makaleyi okurken, bu planların avantajlarını ve özelliklerini ve dezavantajlarını öğreneceksiniz ve bunları kendi durumunuza uygulayabileceksiniz..

En İyi 10 Bulut & VPS Barındırma Sağlayıcıları

Nitritli teknik detaylara dalmadan önce, her iki dünyanın en iyileri hakkında geniş bir genel bakış yapalım. Aşağıdaki barındırma önerilerimiz bir VPS veya bir bulut barındırma çözümü seçmenize yardımcı olacaktır. Güvenilirlik, güvenlik, destek ve satın alınabilirlik gibi her bir planda bulabileceğiniz özellikleri belirli gereksinimlerinize en uygun olanı belirlemenize yardımcı olacak şekilde vurgularız..

En İyi 3 Bulut Sunucusu

Bulut barındırmada ortak fiyatlandırma modeli, büyük ön maliyetler olmadan giderken ödeme yapmaktır. Bu eğilimi bozan herhangi bir plana veya hosting şirketine karşı dikkatli olun. Sunucuları barındıran veri merkezlerinin güvenliği hakkında bilgi. Bir çalışma, veri ihlallerinin üçte birinin fiziksel güvenlikten bazı tavizler içerdiğini buldu. Bulut barındırma işleminin merkezi olmayan yapısı, veri güvenliğini daha karmaşık hale getirir. Kullanacağınız ağın PCI DSS ve HIPAA gibi düzenlemelere uygun olduğundan emin olun. Bunu doğrulamak için üçüncü taraf denetimlerine bakın.

Ayrıca, hatalar veya ekipman arızası nedeniyle veri kaybına karşı da korunmanız gerekir. Düşündüğünüz herhangi bir bulut barındırma planının yedekleme ve geri yükleme ilkelerini inceleyin. Barındırma sağlayıcı yanlışlıkla silinen dosyaları kurtarır mı? Olmadan önce bildiğinizden emin olun. Uzmanlarımızın en çok tavsiye ettiği bulut sunucu planlarına aşağıda göz atın.

Daha fazla bulut ana bilgisayarına bakın »

En İyi 3 VPS Ana Bilgisayarı

Bir VPS planı seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli husus, hizmetin yönetilmesini veya yönetilmesini istememenizdir. Yönetilmeyen planlar daha ucuzdur, ancak sunucu yönetimi yükünü omuzlarınıza yüklerler. Yönetilen bir planla, uzmanlar birçok güvenlik ve performans endişesiyle ilgilenir. Ayrıca, sanal makinenizin bellek, CPU gücü ve sabit disk kapasitesini seçtiğinizde, fiziksel ana makinenin talepleri karşılama gücüne sahip olduğundan emin olmak için çalışacağı fiziksel ana bilgisayarın kalitesi ve özellikleri hakkında bilgi alın. sanal makinenizin. Son olarak, herhangi bir felaket veya arızadan kurtarma için yedekleme planını ve yedekliliği kontrol edin.

Bir web sitesini çalıştırmak için gerekli olan, e-posta izinleri ve bant genişliği kotaları da dahil olmak üzere diğer özellikleri arayın. Bir e-Ticaret işlemi çalıştırıyorsanız da SSL’ye ihtiyacınız olabilir ve birkaç web sitesi çalıştırıyorsanız ek IP’ler dağıtmanız gerekebilir. İhtiyacınız olursa bu özelliklerin kullanılabilir olduğundan emin olun.

Daha fazla VPS ana bilgisayarı »

En İyi “Ucuz” Cloud VPS Hosting

Birçok ucuz plan harika (düşük) bir fiyata iyi hizmet vermektedir. Bununla birlikte, düşük fiyatın önemli özellikler ve hizmetler pahasına olması potansiyeli de vardır. Sağlayıcının güvenilirliğini ve geçmişini kontrol edin: Sekiz ay içinde hala burada olacak mı? Barındırma planı ucuz olabilir, çünkü sunucunuz için proaktif izleme veya destek olmadan yönetilmez. Şirketin size düşük fiyat vermek için gerekli şartları sağlamadığından emin olmak için çalışma süresi, yedekleme ve destek seçeneklerini dikkatle inceleyin..

Plan iyi görünüyorsa, destek personelinin deneyimini ve yanıt verebilirliğini kontrol edin. Sunucu ucuz olabilir, çünkü sağlayıcı yeterince destek personeli işe almaz veya en iyi yetenekleri çekmek için yeterince iyi ödeme yapmaz. Son olarak, planın gerçekten bulut veya VPS barındırma olduğundan emin olun ve pazarlama yutturmaca tarafından gizlenmiş barındırma paylaşılmadığından emin olun. Yukarıda tarif ettiğimiz özellikler, herhangi bir sahtekârı tespit etmenize yardımcı olmalıdır. Aşağıdaki ana makine, barındırma müşterilerine tutarlı bir şekilde değer katar ve bulut VPS planları istisna değildir.

Daha ucuz VPS sunucularına bakın »

En İyi “Yönetilen” Cloud VPS Barındırma

Eğer teknik beceri veya bir sunucu yönetmek için zaman yoksa yönetilen hosting seçmelisiniz. Planları karşılaştırırken, eşit özellikleri karşılaştırdığınızdan emin olun. Hizmetler tam bir paket halinde mi yoksa parça parça menü dışında mı? Paketler asla ihtiyacınız olmayacak hizmetleri içerebilirken, alakart planlar onsuz yaşayamayacağınız temel özellikleri atlayabilir. Hangi görevlerin yönetildiğinin bir listesini yapın ve ihtiyacınız olan her şeyin üzerinde olduğundan emin olun.

Görev listesini düz bir şekilde belirledikten sonra, destek biletleri için kullanılabilirlik ve yanıt süresinin yanı sıra sorunlu biletler için ortalama çözüm süresine bakın. Sonunda desteğin ihtiyaçlarınızı karşılamadığını fark ederseniz, fesih cezaları var mı ve gittiğinizde kişiselleştirilmiş uygulamalarınızı yanınızda götürebilir misiniz? Daha sonra sürpriz olmaması için şimdi kontrol edin. Önde gelen bir yönetilen sunucu ana bilgisayarı için aşağıdaki bağlantıları tıklayın.

Yönetilen diğer ana bilgisayarlara bakın »

En İyi “Linux” Cloud VPS Barındırma

Linux ücretsiz bir işletim sistemi olduğundan, çoğu Linux barındırma planı daha düşük bir maliyete sahiptir. Birçok program da ücretsizdir. WordPress, Joomla ve diğer açık kaynaklı programlar Linux kullanılarak geliştirilmiştir ve bu işletim sistemiyle son derece uyumludur. Perl komut dosyaları yalnızca Linux’ta kullanılabilir. Linux sistemleri kararlılıklarıyla ünlüdür ve açık kaynak topluluğunun güvenliği için çok fazla inceleme alır.

Eksi tarafta, Linux yönetmek çok daha geeky. GUI neredeyse Windows kadar kolay değildir ve çok fazla komut komut satırı üzerinden yapılır. Bununla birlikte, popüler işletim sistemini saygın bir ana bilgisayardan performans sunucusuyla eşleştirmek başarıya giden biletinizdir.

Daha fazla Linux VPS ana bilgisayarı görün »

En İyi “Windows” Cloud VPS Barındırma

Windows sunucuları, uzak masaüstü erişimini kullanan kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. ASP, ASP.NET, FrontPage veya MSSQL gibi Microsoft teknolojilerini kullanıyorsanız Windows barındırma gerekir. Windows’u kullanarak birden çok web sitesini yönetmek daha kolaydır. Ancak, Windows lisans ücretleri olan tescilli bir sistem olduğundan, barındırma planları daha pahalı olma eğilimindedir. Windows sanal makinelerinin fiziksel ana sisteme daha yoğun talepte bulunduğu da biliniyor.

Diğer Windows VPS ana bilgisayarlarına bakın »

Genel Bakış: “Cloud / VPS” Barındırma nedir?

VPS hosting özel bir sunucu makinesinin bir bölümü. Otonom bir sunucu gibi davranır, ancak gerçekte, aslında diğer istemciler için diğer sanal sunucuları da barındıran güçlü bir fiziksel ana bilgisayar sistemindeki bağımsız bir klasördür. Fiziksel ana bilgisayarda alan paylaşmanıza rağmen, sanal sunucunuz diğerlerinden bağımsızdır.

Cloud vs VPS Hosting Sunucu Karşılaştırması

Bir VPS, o makinedeki diğer VPS’leri etkilemeden yeniden başlatılabilir. Kök erişimli bir sunucu işletim sisteminiz (OS) var ve yazılımı kendi sunucunuzla özel bir barındırma planınız olduğu gibi kurabilirsiniz. Fiziksel ana bilgisayarın CPU ve belleğinin bir kısmı VPS’nize ayrılmıştır, ancak diğer sanal sunucularla da ek kaynaklar paylaşırsınız.

Bulut barındırma, bir ağa bağlı olan ve bir ağ gibi hareket eden potansiyel olarak sınırsız sayıda makine: Bir buluttan oluşurlar. Sanal makinelerin tümü, tek bir veri depolama merkezi görevi gören bir ağa bağlı olan ayrı ağa bağlı sunucularda depolanan verileri kullanır. Bağlı sunucuların ve veri depolama alanının tüm altyapısını elde edersiniz.

1. Özelleştirme

VPS hosting ile özelleştirme adanmış bir sunucuya çok benzer. İşletim sistemi, web sitesi ve tüm yazılımlar üzerinde tam kontrol ile tam kök erişimine sahipsiniz. Ayrı bir sunucunuz varmış gibi özelleştirebilir ve yapılandırabilirsiniz. Her fiziksel ana sistem yalnızca bir işletim sistemi çalıştırabilir, bu nedenle barındırma şirketi yalnızca bir tür sanal barındırma makinesi çalıştırıyorsa işletim sistemi seçiminiz sınırlı olabilir. Linux sistemleri genellikle bu tür barındırma için Windows sistemlerinden daha yaygındır.

Bulut barındırma ile özelleştirme ağ mimarisini, güvenlik duvarlarını, yük dengelemeyi ve IP adreslerini ayarlama olasılığını içerecek şekilde genişler. Ancak, işlevselliği birçok sunucu arasında dağıtma ihtiyacı bazı barındırma ayarları üzerinde daha az denetim bırakabilir. Hem Windows hem de Linux bulutları kolayca kullanılabilir, böylece işletim sistemi seçiminizi elde edersiniz. Bir bulut ortamı daha karmaşık olduğu için, özellikle bulut ağının tüm avantajlarından yararlanmak için yapılandırmak daha fazla teknik uzmanlık gerektirebilir.

2. Ölçeklenebilirlik

VPS barındırma, ölçeklendirme sınırına sahiptir fiziksel ana makineye bağlı olarak. Sanal makinenize ayrılan miktarın üzerinde ve ötesinde fazladan bellek ve CPU gücüne erişebilirsiniz, ancak fiziksel ana bilgisayarın sağlayabileceği sabit bir miktarı vardır. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, yeni bir plana sahip olmanız gerekir ve yeni bir çözüme geçiş yaparken kesinti yaşanabilir.

Bulut barındırma çok daha ölçeklenebilir, gerçek zamanlı kapasite ekleme yeteneği ile. Veri depolama esasen sınırsızdır. Web sitenizin trafiği arttığında, tüm sunucular ve veri depolama sunucuları ağından yararlanılmaya hazırdır. Neredeyse sonsuz işlem gücünün kesintisiz kullanılabilirliği, bulut barındırma planlarının en büyük avantajıdır.

3. Performans

VPS barındırma, sabit bir performans düzeyi sağlar çünkü garantili bir düzeyde sistem kaynağı sanal sunucunuza adanmıştır. Ancak, sunucunuzun veya aynı fiziksel ana bilgisayardaki başka bir sanal sunucunun yüksek talebi aynı anda fazladan kaynağa ihtiyacınız varsa veya sunucunuzun fiziksel ana bilgisayarın sağlayabileceğinden daha fazlasına ihtiyacı varsa performansı etkileyebilir..

VPS de tek bir arıza noktasıdır çünkü fiziksel ana sunucu başarısız olursa, o makinedeki tüm VPS’ler başarısız olur. VPS barındırma bir bulut ağına uyarlanabilir ve bazı sağlayıcılar alternatif sunuculara yük devretme içeren planlar sunar.

Bulut barındırma, yüksek kullanılabilirlik ve çalışma süresi sağlar yedekli sistemdeki birden fazla sunucu nedeniyle. Bir sunucu başarısız olursa, dosyaları ve işlevsel sorumlulukları anında kesinti olmadan başka bir sunucuya taşınır. Bellek kapasitesi ve CPU gücü, ağdaki diğer kullanıcıları etkilemeden ihtiyaçlarınızı karşılamak veya başka bir müşterinin gereksinimlerini karşılamak için talep üzerine genişletilir. Trafik hacminde geniş dalgalanmalar yaşayabilecek siteler için idealdir.

4. Güvenlik

VPS barındırma güvenliği neredeyse özel bir fiziksel sunucununkine eşittir. VPS, aynı fiziksel ana bilgisayardaki diğer VPS’lerden bağımsızdır, sanki ayrı bir makine gibi, ancak bir VPS’nin sahibi tarafından alınan zayıf güvenlik önlemleri aynı fiziksel sunucudaki diğerlerini etkileyebilir. Ancak, bu olasılık paylaşılan barındırma daha çok daha az olasıdır. Fiziksel ana bilgisayarın merkezi konumu, konumu veri güvenliği düzenlemelerine uymak için bilinmesi ve kısıtlanması gereken kritik verileri olan bu işlemlere ek güvenlik sağlar.

Bulut / VPS Güvenliğini Gösteren Kolaj

Web barındırma güvenlik spektrumunda, hem bulut hem de VPS barındırma paylaşılan ve adanmış sunucular arasında yer alır.

Bulut barındırma güvenliği aynı zamanda oldukça yüksektir. Sunucunuz, bir VPS’de olduğu gibi diğer istemcilerden tamamen ayrılmıştır. Bununla birlikte, altyapının web tabanlı doğası, fiziksel olarak dağıtıldığı ve böylece güvenliğinin zorlaştığı için saldırılara karşı daha savunmasız hale gelebilir. Ayrıca, veriler birçok yerde bulunduğundan, veri güvenliği ile ilgili bazı düzenlemelere uymak mümkün olmayabilir.

5. Maliyet

VPS hosting tasarruf sağlar özel bir fiziksel sunucu üzerinden yapılır ve genellikle bir bulut sunucusundan daha ucuzdur. Garantili sunucu kaynakları ve sınırlı ölçeklenebilirlik, aylık tahmini bir maliyetle sonuçlanır. Maliyet düzeyi, kısmen, barındırma ile birlikte gelen yönetim ve destek planlarına bağlı olacaktır..

Bulut barındırma maliyeti daha fazla VPS’den daha fazla çünkü çok fazla donanım, karmaşık ağ iletişimi ve buna bağlı çalışma süresi garantisi için para ödüyorsunuz. Bu planlarla, kullandıklarınız için ödeme yaparsınız, böylece bilinmeyen trafik artışları nedeniyle maliyetler tahmin edilemez olabilir. Bunu elektrik faturanız gibi düşünün. Elbette, ihtiyaç duyduğunuzda kullanabileceğiniz çok fazla güç var, ancak faturanız ay sonunda artar.

Sizin için VPS veya Cloud Hosting mi?

Şimdiye kadar size barındırma seçenekleri labirent izi gezinmek için yeterli ipuçları verdik. Bu bilgi ile donanmış, her adımda doğru soruları sorabilir ve hedeflerinize doğru şekilde güvenle dönebilirsiniz. Yol boyunca, VPS ve bulut barındırma incelemelerimizi okuyarak bilginizi yenileyin ve işte bu labirenti yenerken bir Minotaur bulamamanızı umuyoruz! İyi şanslar!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map