6 Temel Fark – Paylaşımlı Hosting ve VPS Hosting (2020 Rehberi)

Paylaşılan hosting ve VPS hosting karşılaştırması cep telefonu veri planlarına benzer. 2000’li yılların başında akıllı telefonlar devraldığında, birçok aile için veri kullanımı ve cep telefonu faturaları çatıdan geçti. Ailemin paylaşılan veri planı mükemmel değildi – bazı aylar, biri kullanımı rafa kaldıracak ve geri kalanımız sarılı bırakacaktı – ancak her kişinin sınırsız veri planımız olduğundan daha çok ayda daha az ödeme yapmasına izin verdi.


Bununla birlikte, VPS barındırma daha çok bireysel bir veri planına benzer: Gereksinimlerinizi özelleştirmek için daha fazla para ödeyecek olsanız da, daha fazla kaynak elde edersiniz ve veri kurulumunuzu uygun gördüğünüzde değiştirme üzerinde kontrol sahibi olursunuz.

Doğru barındırma hizmetini seçmek, kaynak gereksinimleri, performans talepleri, güvenlik gereksinimleri, maliyet kısıtlamaları, sunucu yönetimi tercihleri ​​ve ölçeklenebilirlik beklentileri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Karşılaştırmalarımız ve önerilen ana makinelerimiz için okumaya devam edin.

Paylaşılan veya Sanal Özel Sunucular için En İyi Ana Bilgisayarlar

Herhangi bir hücresel veri planında olduğu gibi, en uygun fiyata en iyi kapsamı nereden alabileceğinizi bilmek istersiniz. Pazarlama karmaşasının ortasında hangi sağlayıcıların gerçekten en iyi teklifi sunduğunu nasıl değerlendirebilirsiniz??

İşte size hediyemiz: hem paylaşılan hem de VPS barındırma planları için en iyi öneriler. Web’i araştırdık ve sayısız planı değerlendirdik, sonuçta mahsulün kremini seçip burada paylaştık. Rica ederim.

En İyi 3 Paylaşılan Hosting Planı

Özellikle ilk kez web sitesi sahiplerine yol gösterdiğimizi bildiğimiz için, paylaşılan barındırma sağlayıcılarını değerlendirirken birçok değişkeni ele alıyoruz. Onay mührünüzü alan ana bilgisayarlar, sunucu genişliği – bant genişliği, depolama, bellek, vb. – rekabetçi bir fiyat için kullanılabilir hale gelir ve genellikle ücretsiz alan adı kaydı gibi ücretsiz avantajlar sağlarlar. Kullanım kolaylığı da önemli bir husustur, bu nedenle bonus puanlar sürükle ve bırak web sitesi oluşturucularına veya WordPress gibi popüler araçlar için kolay kurulum seçeneklerine sahiptir..

Aşağıda, bugün piyasadaki en uygun fiyatlı, en uygun fiyatlı ana makineleri bulacaksınız.

Daha ucuz paylaşılan ev sahiplerini görün »

En İyi 3 Sanal Sunucu Planı

VPS planları donanım kalitesi, destek seviyesi, fiyat ve özelleştirme seçeneklerine göre değerlendirilir. En iyi sağlayıcıların, dinamik ihtiyaçları en iyi şekilde karşılamak için kolayca yapılandırılabilen (sunucuların kendisi gibi) esnek paketler sunduğunu görüyoruz.

Ekstra altın yıldız, SSD depolama, önceden yüklenmiş WordPress, CDN ve 7/24 güvenlik izleme gibi ek faydalar sağlayanlara gider. Aşağıdaki en iyi VPS planlarına göz atın.

Diğer VPS planlarına bakın »

Kısaca Paylaşılan ve VPS Hosting Arasındaki Fark

Basitçe söylemek gerekirse, paylaşılan barındırma, sitenizin diğer birçok siteyle aynı sunucuyu paylaşacağı anlamına gelir. Genellikle en ucuz seçenektir ancak sınırlı bant genişliği, yönetim ve performans özellikleriyle birlikte gelir. VPS hosting, daha fazla özelleştirme ve daha yüksek performans için daha premium bir seçenektir. Ancak, herhangi bir premium hizmette olduğu gibi, daha fazla hizmet almak için daha fazla ödeme yapmanız gerekir.

Ardından, paylaşılan ve VPS barındırma arasında seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken önemli noktaları ele alacağız.

1. Sunucu Kaynakları

Adlardan da anlaşılacağı gibi, paylaşılan barındırma müşterileri sunucu kaynaklarını paylaşırken, adanmış barındırma kullanıcıları sitelerinin ihtiyaçlarına adanmış bir sunucu alır. Bir VPS, ortadaki gri alanda yer alır – aynı sunucunun kendi özel donanım varlıkları gibi davranan bir grup dilim. Bununla birlikte, paylaşılan / VPS kaynak tahsis spektrumunun her iki tarafında artıları ve eksileri vardır.

Sunucu kaynaklarını başkalarıyla paylaştığınızda bazı sınırlamalarla karşılaşırsınız. Hiçbir hesap başka birinin deneyimini etkilemez, ancak maksimum CPU, bellek / RAM ve disk alanı olacaktır. Web siteniz izin verilen maksimum değerin ötesinde kaynakları kullanamayacak. Web siteniz bir ton alan veya işlem gücü gerektirmiyorsa, bu çok önemli olmayabilir..

VPS barındırma ile daha fazla özel disk alanı ve daha yüksek kaynak kullanılabilirliğinin tadını çıkaracaksınız. İşletmenizi genişletmek ve müşterilere temel paylaşılan barındırma düzeyinin ötesine geçen bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyorsanız bu gerekli olacaktır..

2. Performans

Tahmin edebileceğiniz gibi, daha fazla kaynak daha fazla performans demektir. Paylaşılan barındırma, yalnızca barındırıcınızın hız için uyguladığı teknolojiler kadar performans gösterir (ör. SSD’ler, önbellek yazılımı, CDN, vb.). Tipik olarak, bir VPS ile performans faktörü üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz, ancak biraz daha derinlemesine gidelim.

Paylaşılan tüm planlarda olduğu gibi, diğer web siteleri de web sitenizin performansını etkileyebilir; bu, daha ekonomik paylaşılan barındırma planını seçerek yürütme riskinizdir. Ancak, performans talepleriniz sınırlıysa ve bakım kolaylığına değer veriyorsanız, paylaşılan barındırma büyük olasılıkla daha yüksek bir yatırım getirisi sağlayacaktır.

VPS hosting’in kullanıcılara sunduğu bant genişliğine göre daha iyi bir genel performans sunması şaşırtıcı değildir. Uygulamalarınızı sunucuda yapılandırmak için daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız, ancak sunucunun sorunsuz çalışmasını sağlamak için özel bir sistem yöneticinizin olduğundan emin olmanız gerekir. Yüksek trafik talepleriniz veya yönetmek için birden fazla siteniz varsa, VPS daha iyi bir seçenek olacaktır.

3. Güvenlik

Sunucu kaynaklarını paylaşmak, maliyet açısından büyük avantajlar sunarken, güvenlik sonlarına zarar verebilir. Gerçekten barındırma sağlayıcısı paylaşılan hosting müşterileri için özel koruma sağlamak için ne kadar (hem operasyonel / ekip ve tamamen finansal kaynaklar) yatırım bağlıdır.

Paylaşımlı barındırma çok güvenli olarak kabul edilirken, ortak bir sunucu% 100 güvenliği garanti edemediğinden güvenlik ihlallerinin meydana gelebileceğini unutmayın. Bunun ana nedeni, Gürültülü Komşu sorunumuz olarak adlandırdığımız şeydir – veya paylaşılan bir barındırma müşterisi bir hata yaptığında veya teknik bir zorluk yaşadığında, muhtemelen aynı makinede alan paylaştığınız için diğer siteleri etkileyecektir..

Paylaşılan vs VPS Hosting Grafiği

Hem VPS hem de paylaşılan barındırma bir sunucunun kaynaklarını paylaşmayı içerirken, farklı farkları vardır.

VPS barındırma ile karşılaştırıldığında müşteri desteği de sınırlı olacaktır. Ancak, siteniz kullanıcılardan hassas kişisel bilgiler gerektirmezse, paylaşılan barındırma ile ilgili bir sorununuz olmamalıdır.

Yalnızca VPS barındırma yoluyla kullanılabilen daha sağlam güvenlik özellikleriyle sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bütçeniz izin veriyorsa, kullanıcılara ihtiyaç duyduklarında yardımcı olacak daha iyi müşteri destek hizmetleri uygulayabilirsiniz. İşletmenizin kişisel verileri koruması gerekiyorsa, bir VPS’ye geçmeyi düşünmeye değer.

4. Fiyatlandırma

Web hosting için fiyatlandırma komik bir şeydir. Kendinizi paylaşılan barındırmada bir kol ve bir bacak (ayda 18 $ yukarı) ödeyerek kolayca bulabilir ve işemek kötü hizmetten kesinlikle nefret edebilir veya beş dolar kadar bir VPS örneğini döndürebilir ve asla geriye bakamazsınız. Bunlar aşırı senaryolar, elbette, ama umarım sürüklenmemi yakalarsınız.

Web Hosting Çeşitleri Karşılaştırma Grafiği

Paylaşımlı barındırma, uygun fiyat ve kullanım kolaylığı açısından en iyisi olmakla birlikte, VPS barındırma, ölçeklenebilirlik açısından üstün.

Dengeyi hedefleyin – yüksek kaliteli özellikler (istediğiniz kadar) mümkün olan en düşük fiyatı karşılar.

Paylaşılan barındırma ile, sunucu alanını binlerce başka web sitesiyle paylaştığınız için bir sunucuyu çalıştırmak ve bakımını yapmakla ilişkili masrafları karşılamıyorsunuz. Saf bir fiyat açısından, paylaşılan barındırma en ekonomik seçimdir ve standart işlevselliğe sahip bir siteyi barındırmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

Herhangi bir ücretli hizmette olduğu gibi, daha pahalı bir plan daha fazla premium özellik sunar ve aynı halkalar VPS hosting için de geçerlidir. Web sitenizin performansını artırmak istiyorsanız veya işletmenizin çevrimiçi hizmetlerini artırmanız gerekiyorsa, VPS barındırma size paylaşılan barındırmadan daha iyi özelleştirme ve performans seçenekleri sunar.

5. Sunucu Yönetimi

Uzun öykü kısa, paylaşılan ana bilgisayarlar donanımı sizin için halleder. Sunucu izlemeyi, hata düzeltmelerini ve sizin için güvenlik yamalarını (yani yönetilen barındırma hizmetleri) işleyen bir ana bilgisayar seçmediğiniz sürece VPS’nizi yönetmekten siz sorumlusunuz.

Web sitenizi paylaşılan bir sunucuda barındırmayı seçerseniz, sunucunun teknik bakımı çok azdır veya hiç gerekmez. Bu, bütçenize veya değerli zamanınıza ek bir ücret ödemeden web siteniz için temel sunucu yönetiminin keyfini çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Birçoğu için bu, özel bir sistem yöneticisine ihtiyaç duyulmadığı için büyük bir artıdır.

VPS tarafından barındırılan web siteleri genellikle kaynak yönetimi açısından daha karmaşıktır ve bu nedenle sunucuyu korumaya odaklanmak için genellikle belirli bir sistem yöneticisine ihtiyaç duyar. Bunun karşılığı, sitenizi özelleştirebilmeniz ve performansı ve güvenliği artırırken istediğiniz herhangi bir uygulama ve yazılımı yapılandırabilmenizdir.

6. Ölçeklenebilirlik

Ölçeklenebilirlik faktörü, paylaşılan ve sanal sunucu çöküşü için devrilme noktasıdır. Siteniz ayda yaklaşık 30.000 ziyaretçi görürse veya görmesi beklenirse, paylaşılan bir ana bilgisayar sizi ve sitenizin barındırma ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bundan çok daha fazlası ve ana makinenizden dahili hatalar almaya başlayabilirsiniz. Daha sonra bir VPS veya özel bir plan düşünmeniz gerekir ve bir VPS herhangi bir miktarda trafiği işleyebilir.

Paylaşılan barındırma kısa vadeli için harika bir seçenek olsa da, web sitenizin nasıl büyüdüğüne bağlı olarak uzun vadede ölçeklenebilirlik sorunları yaşayabilirsiniz. Depolama kapasitelerinizi en üst düzeye çıkardığınızı fark ederseniz veya kullanıcı talebi sunucu alanını aşıyorsa, daha iyi performans elde etmek için ölçeklendirmeyi düşünmeniz gerekebilir.

VPS hosting’in özelleştirilebilir özellikleri daha hızlı ve kolay bir şekilde ölçeklendirmenizi sağlar. Sonunda talebi karşılamak için anında ölçeklendirmeniz gerekeceğini tahmin ediyorsanız, VPS barındırma yatırımına gelecekte yatırım yapılabilir.

Bir VPS veya Paylaşılan Ana Bilgisayar Arasında Karar Verirken Son Hedeflerinizi Düşünün

Aile planımda sınırlı veri bulunabilirliği ile uğraştıktan birkaç yıl sonra, veri savaşlarını geride bırakmaya ve bana sınırsız veri kullanımı sunan bir plana geçmeye karar verdim. Artık hizmet için prim öderken, artan medya akışı, GPS uygulaması kullanımı, daha yüksek kaliteli görüntü çözünürlüğü ve diğer avantajlardan hoşlanıyorum. Sonuçta, maliyet-fayda analizi beni daha pahalı seçeneğe yönlendirdi; ancak ailenin geri kalanı veri planında kalır ve bu hizmetler için ne kadar harcama yapmak istediklerine bağlı olarak onlar için çalışmaya devam eder.

Sunucu rafı fotoğrafı

Kendi özel sunucunuz – hatta sanal bir sunucunuz – yeni ölçeklendirme potansiyeli getirir, ancak kararı akıllıca yapın!

Web sitenizi sanal bir özel sunucuya karşı paylaşılan bir sunucuda barındırmaya karar vermek önemlidir. Sitelerin çoğu için, paylaşılan bir barındırma planı yeterli değildir. Ancak, üst düzey bir barındırma planını ciddi şekilde düşünüyorsanız, bir VPS’ye geçmenin zamanı geldiğine dair bazı işaretler.

Bir VPS’ye geçmeyi düşünüyorsanız aşağıdaki paket servisi olan restoran ipuçlarını size bırakacağım:

  • Paylaşılan barındırmada neden büyüdüğünüzü veya bir VPS’nin neden uygun olabileceğini belirleyin.
  • Hangi özelliklerin sizin için en önemli olduğunu belirleyin. Pro / Con listeleri çok faydalı!
  • Karar verme sürecinizin bir parçası olarak fiyatları ve sağlayıcıları karşılaştırın.
  • Kendi maliyet-fayda analizinizi yapın.
  • Uzun vadeli iş büyümenizi yansıtın. Büyük bir büyüme hamlesine mi bakıyoruz??

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak, web sitenizi hiçbir zaman yola koymayacaksınız.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector