Bir Web Sitesi Alan Adının Maliyeti Nedir? (Hosting ile 0 TL öde)

Web sitesi alan adı maliyeti, çevrimiçi bir varlık oluşturmak için ne kadar harcama yapacağını bütçeleyen birçok faktörden sadece biridir. Web barındırma, tasarım şablonları ve hatta e-ticaret, pazarlama, performans, güvenlik veya genel üretkenliğe yardımcı olan bazı eklenti araçları bile vardır.


Ama nereden başlıyorsun? Alan adı olmayan bir web siteniz olamaz, bu yüzden çabalarımıza odaklanacağız.. Alan adı kayıtları genellikle yılda 10 ila 15 dolar civarındadır – ancak bunları ücretsiz olarak kolayca alabilirsiniz. Dünya genelinde kayıtlı yaklaşık 360 milyon alan adıyla, cüzdanınız ve web varlığınız için en iyi kararları vermenize yardımcı olmak için buradayız.

Bu makalede, alan adları için en uygun fiyatlara sahip şirketlerle birlikte ilk yıl için web sitenizin alan maliyetlerini kapsayan birkaç ana makineyi vurgulayacağız – artı, gizli ücretlerin bir listesini ve kolayca önleyebileceğiniz potansiyel tuzaklar.

Web Siteniz İçin Ücretsiz Alan Adı Nasıl Alınır

Bir web sitesi için URL kaydetme söz konusu olduğunda birçok alan adı dos vardır ve yapılmaz: Kısa, alakalı, akılda kalıcı olun ve mümkünse alakalı anahtar kelimeler ekleyin; ancak sayılardan, kısa çizgilerden veya kısaltmalardan uzak durduğunuzdan emin olun. Bununla birlikte, bir alan adı üreticisi kullanmak yerine, seçeneklere beyin fırtınası yapmak ve mevcut olanları tartmak için zaman ayırın.

Genellikle bir web sitesi oluştururken, ücretsiz sunulan herhangi bir şey genellikle bir aldatmaca veya sadece düz olmayan bir şey çalışmaz. Bununla birlikte, ücretsiz bir alan adı kaydının puanlanması gerçekten daha kolay, daha güvenli veya daha yararlı olamazdı.

Kalbimizle desteklediğimiz birkaç ücretsiz web barındırma seçeneğinden biri olarak, son derece saygın birkaç web barındırma şirketi yeni müşterilere ücretsiz bir etki alanı kaydı verecek – dizeler eklenmedi. Barındırma hesabınızı erken iptal etmeyi seçerseniz alan adı için ödeme yapmanız gerekecektir, ancak doğru sağlayıcıyı seçmek bu baş ağrısını önlemede uzun bir yol kat eder. İşte favorilerimizden bazıları:

Diğer en iyi alan adı barındırma seçeneklerine bakın »

Web Sitesi Alan Adı Maliyetleri: Yıllık 1,99 ABD doları – 15 ABD doları

Güvenilir bir alan adı kayıt kuruluşunun size ücretsiz bir alan adı vermemesi, barındırıcıyı dikkate almanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında, aşağıda listelediğimiz üç gibi ana bilgisayarlar bazen daha iyi fırsatlar ve indirimler getirebilir.

Örneğin, InterServer sadece web hosting için bir kuruş talep eder ve alan adı kayıt maliyetlerini 1,99 dolara kadar düşürdü. Yenileme zamanı geldiğinde, bu ana makineler alan adınız için ayda yaklaşık 1 ABD doları tutarında bir ücret almaktadır.

Bu bölümdeki diğer ana bilgisayarlar biraz daha yüksek aylık barındırma maliyetleri ile birlikte gelir, ancak değerli bir yatırım yapmak için birinci sınıf, yükseltilmiş teknolojiler ve performans sağlar. Bu ev sahiplerinin birinci sınıf barındırma hizmetleri hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki incelemelere tıklayın.

Diğer uygun fiyatlı web barındırma seçeneklerine bakın »

Bir Web Sitesinin Maliyeti?

Makalenin başında belirttiğimiz gibi, bir alan adı pasta barındıran büyük web sitesinin sadece bir parçasıdır. İster bir blog, ister profesyonel bir portföy, ister çevrimiçi mağaza veya küçük bir işletmenin büyümesine yardımcı olsun – bir web sitesi oluşturmak, maliyet açısından verimli veya istediğiniz kadar maliyetli olabilen çok yönlü bir çabadır. Web hosting için ne kadar ödeyeceğinizi belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken temel bileşenler şunlardır:

  • Ağ sağlayıcısı: Yeni başlayanlara uygun bir barındırma aradığınızı varsayarsak, ucuz web barındırma veya tonlarca ekstra avantaj ve özellik sunan en iyi web sitesi oluşturucuları ile başlamak istersiniz. Neyse ki, bu seçenekler düzenli olarak ayda 5 dolardan daha ucuza mal oluyor.
  • Alan adı: Çoğu ana bilgisayarda, alan adı kayıtları ilk yıl için ücretsizdir. Barındırma hesabınızı erken iptal ederseniz, ek alan adları kaydetmek istiyorsanız veya yenilenmeye hazırsanız, 10 ile 20 ABD doları arasında harcama yapmaya hazır olun.
  • Tasarım ve gelişim: Para biriktirmek isteyenler burada teselli bulacaklar. WordPress, site oluşturucular ve diğer birçok platform ücretsizdir ve ücretsiz şablonlarla birlikte gelir. Premium bir tema için 20 ila 100 dolar arasında harcama yapmak isteyebilirsiniz, ancak bu fiyat sitenizi oluşturmak için bir geliştirici veya tasarımcı kiralamaya kıyasla yüzlerce veya binlerce dolara mal olabilir..
  • İçerik: Web sitenizi öne çıkarmak için gereken metin, grafikler ve resimler de bütçenizi oluşturabilir veya bozabilir. İşi kolayca kendiniz yapabilirsiniz veya stok görüntüleri satın almanız veya serbest bir metin yazarı, grafik tasarımcı ve fotoğrafçı kiralamanız gerekebilir.
  • Diğer özellikler: Yukarıdaki liste sitenizi yayınlamanıza izin verir, ancak diğer bazı eklentiler deneyiminizi geliştirebilir. İçerik dağıtım ağı, etki alanı gizliliği, gelişmiş güvenlik korumaları ve G Suite ve Microsoft Office 365 gibi verimlilik yazılımları için maliyetler değişebilir, ancak bütçenize kıpır kıpır oda olarak fazladan 100 $ tahsis etmek isteyebilirsiniz.

Temalar ve içerik gibi bu öğelerin bazıları, bunları değiştirme gereğini hissedene kadar sürecek tek seferlik satın alımlardır. Etki alanınız, barındırma ve herhangi bir eklenti gibi diğerleri muhtemelen yıllık veya birkaç yılda bir yenilenir.

Aklında tut web barındırma için kaydolduğunuzda veya alan adınızı kaydettirdiğinizde promosyon indirimlerinden yararlanabileceğinizi unutmayın. Maliyetleriniz muhtemelen ilk yıldan biraz sonra artacak, ancak bundan uzun süre sabit kalacaklar.

Web Sitesi Alan Adı Nasıl Satın Alırsınız?

Bir web sitesi alan adında hak talebinizi belirtmek korkutucu veya karmaşık gelebilir, ancak neyse ki en iyi alan adı barındırma sağlayıcıları işlemi süper kolay hale getirir.

Bir dizüstü bilgisayar yakınındaki bir kredi kartı tutan kadın görüntüsü

Neyse ki, yeni bir alan adı “satın almak” çoğu çevrimiçi alışveriş işlemi kadar basittir

Bir alan adı satın almak istediğiniz adresin yanı sıra iletişim bilgileriniz ile web sitesi adreslerini takip etmekle yükümlü uluslararası kuruluşun kaydedilmesini de gerektirir. Neyse ki, bir alan adı kayıt kuruluşuna (genellikle barındırma sağlayıcınızdır) sizin adınıza Internet Atanmış Adlar ve Numaralar Şirketi (ICANN) ile iletişim kurabilirsiniz..

Barındırma için kaydolurken, sağlayıcı muhtemelen bir alan adı kaydetmek isteyip istemediğinizi soracaktır. İstediğiniz adresi girin, kayıt şirketi uygun olup olmadığını size bildirecektir. Oradan, çevrimiçi alışveriş kadar basittir: Hangi alan adını (veya birden çok alan adını!) İstediğinize karar verin, bunları sepetinize ekleyin ve ödemeye hazır olduğunuzda ödeme bilgilerinizi gönderin.

Sonsuza dek bir alan adı satın alabilir miyim?

Teknik olarak, gerçekten bir alan adı satın almazsınız; aslında onu kiralıyorsunuz. Belirli bir üst düzey etki alanını (.COM, .ORG, .NET, .EDU.EDU vb.) Denetleyen kayıt defteri veya kuruluş ve kayıt şirketi (büyük olasılıkla web barındırma şirketiniz) belirli bir TLD, kime ve ne kadar süreyle kayıt yaptırabileceğini.

ICANN’e göre, tescil ettirenlerin toplam süresi dolmamış süre asla 10 yılı geçmediği sürece alan adı kayıtları ve yenilemelerini bir ila 10 yıl arası artışlarla sunmalarına izin verilmektedir. En yaygın olarak, beş yıldan daha kısa bir süre için seçenekler görürsünüz.

Siz (ve halefleriniz) alan adınızı her seferinde yeniden kurduğunuz sürece, alan adınıza sonsuza kadar sahip olabilirsiniz. Birçok ana makine, sizden herhangi bir işlem yapmadan alan adı kaydınızı otomatik olarak yenilemenin bir yolunu sunar, bu da web sitenizin kontrolünü yanlışlıkla kaybetmediğinizden emin olmanın harika bir yoludur..

Site sahipleri genellikle alan adı sahipliğinin uzunluğunun, bir sitenin arama sonuçlarında ne kadar iyi olduğu üzerinde bir etkisi olduğunu varsayar, ancak Google yetkilileri, SEO’yu etkilemediğini söyleyerek kayıtlıdır. Genel olarak konuşursak, daha köklü siteler otorite ve diğer SEO avantajları kazanmak için daha fazla zaman harcadı.

Alan adı girmeyi gösteren örnek resim

Bir alanı kalıcı olarak kaydedemeseniz de, yenilemelere devam ederek kaydınızı süresiz olarak uzatabilirsiniz.

Süresi dolan bir alan adı, bir işletme veya web sitesi sahibi için kesinlikle yıkıcı olabilir. Ödeme bilgilerinizi ve fatura adresinizi güncel tuttuğunuzdan ve mümkünse otomatik yenilemeleri etkinleştirdiğinizden emin olun. Her ihtimale karşı, kayıt memurunuzun kayıt sürenizin bekleyen sonu konusunda sizi uyarması gerekir. Hala sona eriyorsa umut tamamen kaybolmaz.

Alan adı kaydınız bittiğinde, ek ücret ödemeden kaydolabileceğiniz 30 günlük yenileme yetkisiz kullanım süresine girer. Siteniz, alan adının süresinin dolduğunu belirten geçici bir sayfa ile değiştirilecektir. Yetkisiz kullanım süresinden sonra, kayıt kuruluşunun etki alanında tuttuğu 30 günlük bir süre daha vardır. Bu süre zarfında, kayıt şirketi alan adını açık artırmaya çıkarmayı seçebilir. Alan adınızı yine de geri alabilirsiniz, ancak yenileme maliyetine ek olarak büyük miktarlarda ücret ödemeniz gerekebilir. Son olarak, alan adı hala yenilenmediyse, itfa süresi altında pazara tekrar girer, yani otuz gün boyunca değiştirilemez veya silinemez. Tabii ki, bu durumdan bir alan adı almayla ilişkili ek ücretler vardır.

Uzun lafın kısası: alan adı kaydınızın süresinin dolmasına izin vermeyin.

Alan Adı için Ortalama Maliyet Nedir??

Makalenin tamamında ele aldığımız gibi, alan adları genellikle yılda 10 ila 15 ABD dolarıdır, ancak genellikle ilk yılınızı ücretsiz olarak alabilirsiniz. Bir kayıt şirketi size ücretsiz isim vermese bile, bunun yerine büyük bir indirim görebilirsiniz. Bu nedenle, bir alan adının ortalama maliyeti çoğu site sahibi için son derece makul.

Bununla birlikte, kısa ve ilgili alan adları çok yüksek bir fiyat talep edebilir. Şirketler, rekabetçi bir sektörde başarılı olmak için gereken marka ve otoriteyi yansıtan doğru ismi güvence altına almak için düzenli olarak binlerce kişi harcayacak; teorik olarak, daha yüksek getiri elde etme ümidiyle daha fazla yatırım yaparlar. Ekim 2019 itibariyle en pahalı alanlardan bazıları:

Alan adı
Fiyat
Satış
Voice.com30 milyon dolar2019
360.com17 milyon dolar2015
Insure.com16 milyon dolar2009
Sex.com13 milyon dolar2010
Fund.com12 milyon dolar2008

.COM alan adları en yaygın alanlardır – ve genellikle daha pahalı seçenekler arasındadır. Bununla birlikte, ICANN, .SITE ile .NINJA ve ötesi arasında seçim yapabileceğiniz yüzlerce yeni gTLD’yi onayladı. Bu yeni seçeneklerin birçoğu standart gTLD’lerden daha ucuz ve yeni üst düzey alanlara yönelik pazar son zamanlarda bazı büyüme kaydetti, ancak ilginç alanların başarısı ve uzun vadeli kalma gücü henüz test edilmedi veya henüz garanti edilmedi.

Sonraki Adım: E-posta Barındırma Özel Alan Adınızla Eşleştirin

Potansiyel müşterilere ve müşterilere işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmenin unutulmaz bir yolunu vermenin yanı sıra, bir alan adına sahip olmanın en büyük avantajlarından biri, profesyonel görünümlü bir e-posta adresi oluşturma yeteneğidir..

Genel olarak konuşursak, dünyanın en büyük ana bilgisayar ve alan adı kayıt şirketi GoDaddy’den yapılan bir araştırmaya göre, tüketiciler özel bir alan adından gelen iş e-postalarını daha güvenilir olarak görüyorlar. Çevrimiçi alışveriş yapanların% 75 kadarı şirketin web sitesiyle eşleşen bir e-posta adresine sahip olmanın çok önemli bir faktör olduğunu düşünüyor. Aslında, tüketiciler, profesyonel bir e-posta adresine sahip olmanın, aktif ve yetkili bir sosyal medya varlığına sahip olmaktan üç kat daha önemli olduğunu söyledi..

Biri zaten tamamlamış olacağınız üç kolay adımda işletme e-postası oluşturma kılavuzumuza göz atın! E-posta barındırma neredeyse her zaman, alan adı kaydınız gibi çoğu web barındırma planında ücretsiz olarak bulunur. Yapmanız gereken tek şey kurmak.

Buradan, alan adı tabanlı e-posta hesaplarınız işletmenizin büyümesine yardımcı olmak için hazırlanır. Araştırmalar, e-posta pazarlamasının harcanan her 1 ABD doları için 43 ABD doları döndürdüğünü ve bu da onu daha geniş bir kitleye çekmek ve onlarla bağlantı kurmak için oldukça başarılı bir yol haline getirdiğini gösteriyor. Kısa bir süre önce, ücretsiz planlardan büyük kurumsal organizasyonlara güç veren toplu posta devrelerine kadar en iyi e-posta pazarlama hizmetlerini test ettik.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector