Bir Web Sitesini Yeni Bir Alan Adına Taşıma için 5 Adım (2020 Rehberi)

Bir web sitesini yeni bir alan adına taşımak, yerleşmeden önce 20’li yıllarınızdaki tüm bu ağırlaştırıcı hareketlere benzer. Ne kadar eşyaya sahip olursanız olun, bu her zaman bir acıdır. Her şeyin mükemmel bir şekilde korunmasını ve güvenli olmasını umarak kutulara her şeyi almanız gerekir. Her şeyi yeni evinize götürmek mücadelenin sadece bir parçasıdır – bir sonraki adım yeni evinizi açmak ve kurmaktır. İşler kaçınılmaz olarak kaybolur, kırılır veya bir dolaba itilir ve bir sonraki harekete kadar unutulur.


Bir web sitesini yeni bir alan adına taşımak istediğinizde, ne yazık ki, dijital taşıma genellikle aynı baş ağrılarının çoğunu içerebilir. Ancak en azından manuel emeği, kullanıcılara ve sonuçlarınıza ilişkin kesintileri en aza indirecek birkaç dikkatli adım lehine atlayabilirsiniz..

Veritabanı yedeklemelerinden DNS kayıtlarına kadar, sitenizi SEO’nuza zarar vermeden taşımak için kullanışlı bir kısayolla birlikte beş basit adım belirledik. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya süreç hakkında daha fazla bilgi edinmek için atlayın.

1. Taşınmanıza Yardımcı Olacak Bir Ev Sahibi Bulun

Sizin için yapacak uzmanlarla dolu güvenilir bir organizasyon bulabilirseniz, neden bir web sitesini yeni bir alan adına taşıma konusunda tüm çabalarınızla mücadele ediyorsunuz? Elbette, mevcut barındırma sağlayıcınızı beğenebilirsiniz ve gerçekten yalnızca alan adlarını değiştirmek istiyorsunuz – ancak ana bilgisayarların fiyatlarını, özelliklerini ve performansını en son ne zaman karşılaştırdınız??

Yeni alan adınızı kaydetmeden önce, barındırma pazarına bir göz atın. Bir web sitesini taşımak sık sık gelmeyen sıkıcı bir süreç olabilir, bu yüzden şimdi çevrimiçi varlığınızı değerlendirmek ve yapabileceğiniz her yerde iyileştirmeler yapmak için mükemmel bir fırsat.

Bu harekete biraz bahar temizliği yapma şansı olarak bakın. Eski WordPress kurulumunu güncellemeye veya nihayet ücretsiz SSL sertifikanızı yapılandırmaya ek olarak, sitenizi ilk başlattığınızdan bu yana mevcut olabilecek diğer performans ve güvenlik yükseltmelerine de bakmalısınız. Örneğin, yüksek performanslı katı hal sürücü depolama alanına sahip ana bilgisayarları veya ücretsiz Cloudflare içerik dağıtım ağı entegrasyonunu arayın.

Yeni bir plana kaydolduğunuzda şaşırtıcı sayıda barındırıcı sitenizi ücretsiz olarak aktarır. Daha da iyisi, ücretsiz alan adı kaydı. Yeni bir ev sahibine kaydolmanın ve şirketin web sitenizi yeni bir alana taşımasını sağlamanın bu kısayolu, olağanüstü maliyet etkin, sorunsuz bir taşla iki kuşu öldürmenize yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olan barındırma türü ne olursa olsun, alan adları ve web sitesi geçişleri için basit çözümler sunan en iyi ana bilgisayarlara bir göz atın.

Ücretsiz Transfer ile En Ucuz Host

Yeni başlayanlar ve ilk kez site sahipleri bir web sitesini aktarırken karşılaşılan komplikasyonlara karşı özellikle savunmasızdır. Deneyimsizliği küçük bir bütçeyle birleştirmek, birkaç dolar tasarruf etmek ve kendi başlarına yeni bir ana bilgisayara veya alan adına geçmek isteyen kendiniz için tehlikeli olabilir..

Her ne kadar bazı ucuz web barındırma hizmetleri çok önemli müşteri destek özellikleri üzerinde scrimp, her zaman böyle değildir. Dikkatli bir alışveriş yaparak, hareketli süreç boyunca elinizi tutacak ve süreçte bütçenizi kırmayacak güvenilir barındırma sağlayıcıları bulabilirsiniz. Aşağıda listelenen değer için en sevdiğimiz ana bilgisayar, bu konuda mükemmel:

En uygun fiyatlı diğer ev sahiplerini görün »

Ücretsiz Transferli En İyi WordPress Sunucusu

Genel olarak, bir WordPress web sitesini taşımak, popüler içerik yönetim sistemini kullanmayan bir siteyi taşımakla aynı temel adımları izler: web sitenizin yedeklerini indirin, dosyalarınızı aktarın, URL’leri her yerde güncelleyin ve voila. Ancak, platformun dosya yapısı ve veritabanlarına güvenilmesi, hareketi biraz daha karmaşık hale getirebilir.

WordPress Codex’a göre, veritabanınızdaki etki alanı adını güncelleştirmek için kapsamlı bir arama ve değiştirme işlemi, veri serileştirme, bağlantılar ve tema görüntüleme ile ilgili sorunlara neden olabilir. WordPress, sorunu önlemek için çeşitli yöntemler sunar, ancak bazıları veritabanı yönetimi veya komut satırı arabirimine aşinalık gibi karmaşık teknik gereksinimleri içerir. En sevdiğimiz WordPress sunucumuz baş ağrısı olmadan sizin için her şeyi halledecek:

Diğer üst WordPress ana bilgisayarlarına bakın »

Ücretsiz Transferli En İyi VPS Sunucusu

Biz web hosting daha yüksek seviyelere taşımak gibi birçok sağlayıcı müşterilerin sunucu bakım ve yönetimi hakkında çok daha fazla bilgi bekleriz. Bununla birlikte, sanal özel sunucuları, kök erişimi veya diğer yönetim rolleri olanlar, kişisel paylaşılan barındırma hesapları veya blogları olanlardan daha yüksek risklerle karşı karşıyadır. Performans ve güvenlik çevrimiçi bir işletme için kritik önem taşıdığından, VPS müşterileri sitelerini taşımak için uzmanlara güvenmeyi tercih edebilir. Bu tür yönetilen hizmetler, hareketin stresini ortadan kaldırır ve herhangi bir kesinti süresinin minimum olacağını garanti eder.

Yönetilmeyen planlar bazen Vahşi Batı’ya benzemeye meyilli olduğu için, muhtemelen sitenizi taşımak için bir tür yönetilen hizmet sağlayan bir VPS ana bilgisayarına ihtiyacınız olacaktır. Yönetilen hizmetler ve müşteri desteği, bize göre VPS veya bulut barındırma ile başarılı deneyimlerin anahtarıdır ve bu ana bilgisayar, modern altyapıları yardımcı hizmetle harmanlamanın en iyilerinden biridir:

Diğer VPS ana bilgisayarlarına bakın »

Ücretsiz Transferli En İyi Kiralık Sunucu

Açıkçası, özel bir sunucuyu haklı çıkarmak için sitenizi trafik ve dönüşüm düzeylerine ölçeklendirmek için doğru bir şey yapıyorsunuz. Sunucu yapılandırması, bakımı ve güvenlik yamalarının uygulanmasıyla bile esinebilirsiniz – ancak arama motoru optimizasyonu veya alan adı sistemi kayıtlarının ustası değilseniz ne olacak? Yarı veya tamamen yönetilen VPS planlarında olduğu gibi, özel sunucu barındırma konusunda da müşteri desteği önemlidir.

Makineden daha fazlasını işleyen uzmanlar bulun ve emin olmadığınız ayrıntıları doldurmalarına güvenin. Aşağıda gözden geçirdiğimiz ev sahibi, son derece yardımcı insanlar ve üst düzey donanımlarla barındırma deneyimini optimize etmenin tüm zamanlarının en iyilerinden biri:

Diğer en iyi özel sunucu ana bilgisayarlarına bakın »

2. Web Sitesi Dosyalarınızı (ve WordPress Siteleri Veritabanını) Yedekleyin

Barındırma sağlayıcınızın web sitenizi sizin yerinize hareket ettirmemesi durumunda, asla korkmayın. İşlem boyunca size yol göstermek için buradayız ve bunu çok zorlanmadan başarabilmelisiniz. Bununla birlikte, ilk adımın çok önemli olması durumunda, iki kez yapmanızı öneririz.

Web sitenizin önemli bölümlerini her karıştırdığınızda, bir şeyler ters gittiğinde sitenizi geri yüklemek için yakın zamanda yedeklemenizi istersiniz. Elinizde iki yedek bulundurmanızı öneririz: biri gerçek aktarım için ve diğeri “her ihtimale karşı” olarak. WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi kullananlar için, hem veritabanının hem de statik dosyaların yedeklerini aldığınızdan emin olun (endişelenmeyin, her ikisinde de size yardımcı olacağız).

CPanel yedekleme sihirbazının ekran görüntüsü

Çoğu barındırma planının standart bir parçası olan cPanel’in Yedekleme Sihirbazı, kullanıcıları sitelerinin bir kopyasını kaydetme sürecinde yönlendirir.

Bir kontrol ucunun ne kadarına veya ne kadar katılmak istediğinize bağlı olarak, sitenizin bir kopyasını nasıl oluşturacağınız konusunda birkaç seçenek vardır. En kolaydan en zoruna:

  • Bir eklenti kullanın: WordPress geliştiricileri, yedekleme gibi yaygın görevleri basitleştirmek için her şeyi yapar ve birçok program, geçişteki diğer adımlara yardımcı olur. Updraft Plus, Teksir veya All-in-One WP Geçişini öneriyoruz.
  • CPanel’de yedek oluşturun: Çoğu ana makine, sitenizi yedeklemek için basit araçlar sunan cPanel kontrol paneline erişim içerir. Arayüzde, Yedekleme veya Yedekleme Sihirbazı programını bulup tıklayın. Kulağa mantıksız gelebilir, ancak tam bir arşiv yerine kısmi bir yedekleme yapmak istersiniz. Ana dizininizin ve MySQL veritabanınızın kopyalarını indirmek istersiniz.
  • Her şeyi manuel olarak yapın: Çok karmaşık değil, sadece biraz daha sıkıcı. CPanel (veya başka bir kontrol panelinde), veritabanınızı seçmek ve vermek için phpMyAdmin kullanın. Statik dosyalarınızı yedekleme, cPanel’in Dosya Yöneticisi ile veya seçtiğiniz FTP istemcisi kullanılarak yapılabilir (FileZilla, Cyberduck ve WinSCP’yi seviyoruz). Sitenizi manuel olarak nasıl yedekleyeceğinizle ilgili daha ayrıntılı talimatları burada bulabilirsiniz.

Web sitenizin dosyaları toplandıktan ve paketlendikten sonra, yeni kamyonun, alan adının, hareketli kamyonun kutularla dolu olması için yeterince hazır olduğundan emin olalım.

3. Dosyalarınızı Yeni Alan Adına Aktarın

Paketlenmiş bir web siteniz ve yeni bir alan adınız var – ikisini nasıl bir araya getiriyorsunuz? Öncelikle, yeni alan adınızın ayarlandığından ve web sitenizi barındırmaya hazır olduğundan emin olun. Bu, alan adı sistemi veya DNS ayarlarının kayıt kuruluşunuzla kontrol edilmesini gerektirir. Alan adı kayıt siteniz web barındırıcınızdan farklı olabilir veya olmayabilir; DNS sunucuları kayıt kuruluşunuza alan adının web sitesi dosyalarının nerede olduğunu bildirir. DNS adresleriniz web barındırma sağlayıcınızdan gelirken, bu bilgileri kayıt şirketinize eklemeniz gerekir (yine aynı şirket olabilir). DNS’nizdeki değişikliklerin yürürlüğe girmesi 24 saat kadar sürebilir, bu yüzden sabırlı olun.

Yeni alan kurulduktan sonra, dosyalarınızın bulunduğu alanı ayarlama zamanı gelmiştir. Yeni bir veritabanı oluşturmak için kontrol panelinizin MySQL Veritabanlarını veya MySQL Veritabanı Sihirbazı bileşenlerini kullanın. WordPress kullanıcıları veritabanı adlarını, kullanıcı kimliklerini ve şifrelerini yazmaya dikkat etmelidir – bir sonraki adım, yedeklemelerden birinde wp-config.php dosyasını bu yeni bilgilerle güncelleyecektir..

CPanel veritabanı yöneticisinin ekran görüntüsü

Veritabanınıza bilgi yüklemeden önce, cPanel’de yeni, boş bir veritabanı oluşturmanız gerekir.

Buradan, önceki adımda karşılaştığınız şeye benzeyen üç seçeneğiniz olacaktır. Sonuçta, her şey paketlendikten sonra ambalajından çıkarılmalıdır, değil mi? (En azından, kaçınılmaz olan bu kutudan ya da gerçekten ihtiyaç duymadığınız, ancak dışarı atmaktan dolayı kötü hissettiğiniz iki şeyden başka … ama konudan ayrılıyoruz.) Her neyse, veritabanınızı ve statik dosya yedeklemelerini yeni evlerine yükleme seçenekleriniz:

  • Bir eklenti kullanın: Yeni alanınıza WordPress’in yeni bir sürümünü yüklemeniz gerekir (asla korkmayın, favori ana makinelerimiz tek tıklamayla kurulumlar sunar) ve seçtiğiniz eklentiyi yedeklemenizi geri yükleyecek. Eklentiler wp-config.php dosyasını da güncelleyebilir.
  • CPanel ile geri yükle: Giriş dizininizi ve veritabanı yedeklemelerinizi yüklemek ve geri yüklemek için cPanel’deki Yedekleme veya Yedekleme Sihirbazı uygulamalarınıza dönün.
  • Her şeyi manuel olarak yükleyin: Önceki ile aynı anlaşma: statik dosyalarınızı alanınızın public_html klasörüne yüklemek için bir FTP istemcisi kullanın (dikkat edin, muhtemelen yeni alan adı için farklı giriş bilgilerine sahip olacaksınız) ve ardından veritabanı tablolarınızı siteye aktarmak için phpMyAdmin’e gidin yeni site.

Hem statik dosyalarınıza hem de veritabanınıza dikkat etmek, huzurlu ve verimli bir hamle için kritik öneme sahiptir. Sadece ana dizininizi taşımak, herhangi bir sayfa veya gönderi olmadan boş bir WordPress yüklemesi verirken, yalnızca veritabanı içeriğinizi herhangi bir yayınlama aracı olmadan bir koleksiyondur..

4. Bozuk Bağlantıları Düzeltme ve 301 Yönlendirmeleri Oluşturma

Evden eve taşınanlar ayrıldı, kutularınız ambalajdan çıkarıldı … şimdi geri dönüp yeni evinizin tadını çıkarma zamanı, değil mi? Hayır! Web siteniz her şeyin yolunda gitmesi gerektiği gibi görünmeli, ancak yeni alan adınız dünyayla paylaşılmaya hazır olmadan önce yapmanız gereken birkaç ayar daha var.

Yeni başlayanlar için, web sitenizin etrafında dolaşmak için biraz zaman harcamak isteyeceksiniz ve muhtemelen WordPress arka ucu, işlerin normalden daha fazla veya daha az çalıştığından emin olmak için. Düzenleriniz ve ayarlarınız aynı olmalı, ancak aptalca şeyler olabilir.

Ayrıca, sitenizde bir avuç eski, kırık bağlantı olabilir, bu nedenle Dr. Link Check gibi ücretsiz bir kırık bağlantı denetleyicisine gidin, yeni alan adınızı girin ve ortaya çıkan sorunları düzeltin. Dahili olarak, tüm bağlantılarınız eski alan adınızı gösterir. Bunları manuel olarak düzeltmek sonsuza kadar sürebilir, ancak WordPress kullanıcıları Velvet Blues Güncelleme URL’leri gibi bir eklenti kullanabilir – sadece alan adlarınızı yazarken son derece dikkatli olun. Http veya https, www veya değil, sondaki eğik çizgiler ve benzerine dikkat edin.

Dr Link Check'in ekran görüntüsü

Eklentiler veya ücretsiz çevrimiçi araçlar sitenizi hızlı bir şekilde tarayabilir ve bozuk bağlantıları tespit edebilir.

Son olarak, yeni siteniz tamamen işlevsel olmalıdır. Ancak, kullanıcı deneyiminizin ve SEO’nuzun acı çekmediğinden emin olmak için, ziyaretçileri otomatik olarak eski alan adınıza, ardından yeni evinize otomatik olarak gönderen 301 yönlendirmeleri ayarlamak isteriz – bunu posta yönlendirme olarak düşünün. Diğer yönlendirme türlerinden farklı olarak, 301’ler kullanıcıların ve arama motorlarının belirli bir web sitesinin veya sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını ve eski alan adınızda oluşturduğunuz tüm SEO sokak kredisini geçmeye devam ettiğini bilmesini sağlar.

İdeal olarak, sitenin tamamını yeniden yönlendirebilirsiniz, yani URL’ler tamamen aynı kalacaktır (elbette yeni alan adı dışında). Eski alan adınızın barındırma hesabına FTP yoluyla bağlanın ve .htaccess dosyanızı bulun. Gizli olabilir, bu nedenle tüm dosyaları gördüğünüzden emin olun. WordPress kullanıcıları dosyayı wp-include veya wp-admin klasöründe bulur. Bir metin düzenleyicisinde açın ve en üste aşağıdaki kodu ekleyin:

1
2
3

# Seçenekler + FollowSymLinks

Motor yeniden yazma

RewriteRule ^ (. *) $ Http://www.newdomain.com/$1 [R = 301, L]

Site yapınızı değiştirdiyseniz veya bazı URL’leri değiştirdiyseniz, her sayfayı tek tek yönlendirmeniz gerekir:

1 301 /olddomain.com/page http://www.newdomain.com/page yönlendirme

Doğal olarak, eskietkialanı.com ve newdomain.com adresini gerçek bilgilerinizle değiştirmek istersiniz. Güncellemenizi .htaccess dosyasına kaydettikten ve yükledikten sonra eski alan adınızı ziyaret edin; sizi otomatik olarak yeni siteye yönlendirmelidir.

5. Google’a Yeni Adresiniz Hakkında Bilgi Verin

TAMAM. Tüm öğelerinizi taşıdınız ve paketlerinden çıkardınız, posta yönlendirmeyi ayarladınız, yeni sitede tam zamanlı olarak yaşıyorsunuz ve anahtarları eski yerlere teslim etmeye hazırsınız. Muhtemelen dünyaya yeni kazılarınız hakkında bilgi vermek için bir eve taşınma partisi düzenlemek istiyorsunuz.

Zaten Google Analytics ve Google Arama Konsolu’nu kullandığınızı varsayarsanız (burada değilseniz iyi bir kılavuzdur), şirketi değişiklikten haberdar etmek için arama motorunun yararlı adres değişikliği aracını kullanabilirsiniz. Eski alan adınızın hesabını açın ve 301 yönlendirmelerinin onaylanması ve doğrulama yöntemleri dahil olmak üzere adımları izleyin.

Yeni adres ve site haritaları için Google Web Yöneticisi Araçları'nın ekran görüntüleri

Google Web Yöneticisi Araçları, arama motoruna yeni alan adınızı ve site haritanızı bildirmek için araçlar sunar.

Ayrıca, Google’ın Web Yöneticisi Araçları’na yeni bir XML site haritası oluşturmak ve yüklemek istersiniz. Evet, bu karmaşık, teknik ve zaman alıcı geliyor – ancak bunun çok da kötü olmadığına söz veriyoruz. Temel olarak bir içindekiler tablosu olan site haritaları, tarayıcıların web sitenizde neler olduğunu ve en son ne zaman güncellendiğini görmelerini ve arama sonuçları için dizine eklemelerini kolaylaştırır. WordPress kullanıcıları şaşırtıcı bir şekilde bir site haritası oluşturmak için bir eklenti kullanabilir veya sizin için bir tane oluşturacak birkaç ücretsiz araç vardır.

Vay be… neredeyse bitti, söz veriyoruz. SEO ve site organizasyonu bulmacasının son parçası, yeni alan adınızın Google Analytics üzerinden izlendiğinden emin olmaktır. Yeni bir mülk oluşturacak ve izleme kodunu sitenize eskisi gibi ekleyeceksiniz; SEO’nuzu doğrudan etkilemez, ancak kullanıcılarınızın yeni alan adını nasıl algıladıkları, buldukları ve bu alanlarda nasıl gezintikleri hakkında inanılmaz bilgiler sağlayacaktır.

Alan Adınızı Başka Bir Ana Bilgisayara Aktarabilir misiniz??

Daha önce belirttiğimiz gibi, alan adınız web barındırma ve site dosyalarınızdan farklı bir yerde bulunabilir. 1. Adım’daki tavsiyemizi aldığınızı, yeni bir barındırma planına kaydolmayı seçtiğinizi ve şirketin destek uzmanlarının bu işlemi gerçekleştirmesini sağladığınızı varsayalım. Yeni alan adınızı sunucuya kaydettiniz, ancak tüm çevrimiçi mülklerinizi tek bir hesapta birleştirmek istiyorsunuz. Eski alan adınıza ne olur??

Tıpkı web siteniz gibi, alanları bir ana bilgisayardan diğerine taşıyabilirsiniz. Uzmanlar, alan adlarını hesap barındırma hizmetlerinden ayrı tutmayı tercih ediyor, ancak her şeyin tek bir çatı altında olmasının basitliğini ve rahatlığını destekliyoruz.

Bununla birlikte, yüksek düzeyde düzenlenmiş alan adı endüstrisi, alan adınızı bir kayıt kuruluşundan diğerine taşıma nedeninizin daha az olduğu anlamına gelir. Web barındırma sağlayıcıları müşterileri yeni politikalar, fiyatlandırma ve kalitesiz destekle altüst edebilir ve bu da çok daha uçucu bir deneyim haline getirir. Alanlarınızı web barındırma işleminizden ayrı tutmak, veri ihlali veya beklenmedik bir süre sonu olması durumunda sahipliğinizi koruyabilir.

Ayrıca web siteniz gibi, bir alanı yeni bir sağlayıcıya taşımak can sıkıcı, kafa karıştırıcı ve karmaşık olabilir. Alan adını e-postanızı barındırmak için de kullanırsanız işlem daha da kötüleşebilir, ancak yine de oldukça yapılabilir. Bu kılavuz size temel adımları gösterecektir veya 1. Adımdaki önerileri izlemeyi, aşağıda listelenen en iyi alan adı barındırıcılarından birine kaydolmayı ve alan adlarını sizin yerinize aktarmasını sağlayabilirsiniz:

Ana Makinemi Değiştirip Alan Adımı Saklayabilir miyim?

Hem web barındırma sağlayıcınız hem de alan adı kayıt şirketiniz birbirinin yerine kullanılabilir. Aynı şirket veya farklı olabilirler ve ya istediğiniz zaman değişebilirler. Web barındırıcınızı değiştirmek genellikle alan adınızı taşımaktan çok daha kolaydır.

Alan adı kayıtları genellikle en az bir yıl boyunca iyidir; bu noktada WHOIS bilgilerinizin yenilenmesi ve doğru olması gerekir. Alan adı kaydınızın başında ve sonunda, alan adınızı başka bir kayıt kuruluşuna aktaramayabileceğiniz bir pencere vardır, ancak aksi takdirde alan adı size aittir. Bir alan adı web barındırma hizmetinden ayrı olarak satın alındığından, kayıt ücretlerini ödemeye devam ettiğiniz sürece bu sizin.

Çeşitli alan adı uzantılarının gösterimi

Hangi web barındırma sağlayıcısına giderseniz gidin, her zaman alan adınızı saklayabilirsiniz.

Web barındırıcılarının nasıl değiştirileceğiyle ilgili kılavuzumuza göz atabilir ve ardından alan adınızı koruma hakkında daha fazla bilgi için bir sonraki SSS bölümümüzü inceleyebilirsiniz. Alan adınızı, kullanıcıları web sitenize göndermeye devam edecek şekilde güncellemek sadece birkaç tıklama alır.

Alanımı Başka Yerlerde Barındırılan Bir Web Sitesine Nasıl Yönlendiririm?

Duygu ile bir kez daha! Web barındırma ve alan adınız bağımsız olarak hareket eden iki ayrı varlıktır. Ancak, sürecin birini veya diğerini farklı bir sağlayıcıya taşımak ne kadar karmaşık olsa da, sitenizin iki bileşeninin birlikte çalıştığından emin olmak son derece kolaydır.

Bunun için web barındırıcınızın ad sunucularını bilmeniz gerekir. Kısaca, ad sunucuları ziyaretçilerinizin web tarayıcılarına web sitenizin dosyalarını nerede bulacağını söyler. Daha önce bahsettiğimiz DNS’in bir parçası olan ad sunucuları, hostingadvice.com gibi insan dostu alan adını sitenizin bulunduğu sunucunun IP adresine çevirir.

Web barındırıcınız, hizmetlere ilk kaydolduğunuzda büyük olasılıkla size ad sunucularındaki bilgileri göndermiştir, ancak aksi halde bulmak oldukça kolaydır. Ad sunucuları genellikle ns1.hostname.com ve ns2.hostname.com biçimlerini izler. Her ikisini de kullanışlı hale getirmeniz gerekecek.

Alan adı kayıt hesabınızda oturum açın ve DNS yönetim araçlarını arayın. Ad sunucularınız için ayarların bir şekilde belirgin olması gerekir, bu yüzden devam edin ve size sağlanan tüm ad sunucularını girin; her biri başarısız olması durumunda yedek olarak işlev görür. Bu yapıldıktan sonra, tek yapmanız gereken beklemek – dünyadaki diğer bilgisayarların değişikliği fark etmesi birkaç gün sürebilir.

Alan Adı Transferi Web Sitemi Etkiler mi??

Her şey yolunda giderse bile, bir alan adının aktarılması (veya bir sitenin yeni bir alan adına taşınması) yine de bazı geçici sonuçlara yol açabilir. Neyse ki, her şey kolayca yönetilebilir ve hafifletilebilir.

Kısaca, yeni bir alan adının sıralamalarınız üzerindeki etkisine değindik. Bu normaldir ve aynı sürece giren tüm web sitelerinde olur. 301 yönlendirmesi, SEO nüfuzunuzun büyük çoğunluğunu yeni adrese geçirir, ancak önceki sahipler sayesinde yeni alan adınızın bir ceza altında olmadığından emin olmak istersiniz..

SEO terim kelime bulutu

Bir ana bilgisayar veya etki alanı değişikliği gibi ciddi bir şey olabileceği gibi, aktarım doğru şekilde yapılırsa SEO etkileri minimumdur.

Alan adlarını e-posta adreslerinin bir parçası olarak kullananlar için, hizmette de hafif bir kesinti yaşayabilirsiniz. Gmail gibi üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla e-posta çalıştıran kullanıcılar etkilenmemelidir, ancak DNS güncellemeleri yayılırken web postanızda ve site performansınızda bazı hıçkırık görebilirsiniz..

Sitenizi Taşırken Baş Ağrılarından Nasıl Korunulur?

Vay be… yani, henüz bunalmadınız mı? Gördüğünüz gibi, bir web sitesini yeni bir alan adına veya web barındırıcısına taşımak çok fazla iş ve sabır gerektirebilir. Ancak, hareketi başlatabilmek için derin teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. Tabii, birçok adım var, ancak hiçbiri yeni başlayanlar için gerçekten karmaşık değil.

Başarılı bir geçiş sağlamak için acele etmeyin ve kesin olun. Bir şeyleri acele etmek bir felaket için bir reçetedir ve bu, basit bir yazım hatalarının sitenizi bir an önce işe yaramaz hale getirebileceği bir prosedürdür.

Bir sonraki adımı bilmiyorsanız, sadece bir şeyi tahmin etmeyin. Yukarıdaki kılavuzumuzdaki kaynaklara göz atın, çevrimiçi yanıt arayın veya web barındırıcınızdaki veya kayıt kuruluşunuzdaki müşteri destek ekiplerine ulaşın.

Prosedür göz korkutucu görünebilir, ancak karşılaşabileceğiniz zorlu sorunların totem kutbunda oldukça düşüktür. Her adımı dikkatli kullanın, her şey yolunda gider. Acıyı hafifletmek için güvenilir eklentiler kullanmaktan korkmayın!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector