En İyi 10 CRM Barındırma (2020) – Ücretsiz, Kendi Kendine Barındırılan ve Açık Kaynak

Müşteri destek kuyrukları şüphesiz sinir bozucu olabilir, ancak en iyi CRM barındırma teknolojilerinden faydalanmak müşterileriniz ve işletmeniz arasındaki ilişkileri büyük ölçüde geliştirebilir. Sonuçta, hoş bir destek deneyimi markanızın başarısında fark yaratabilir. American Express tarafından yapılan bir anket, mutsuz müşterilerin% 91’inin o şirketten tekrar satın almayacağını gösteriyor – ancak sorunları çözülen memnun olmayan tüketicilerin% 70’i geri döneceklerini söyledi.


CRM yazılımı, markalara müşteri verilerini toplama ve gözden geçirme – satış potansiyelini izleme, müşteri etkileşimlerini denetleme ve pazarlama kampanyaları için kişileri yönetme gibi merkezi bir sistem sunar. Esnek programlar, her büyüklükteki işletmenin daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir ve daha iyi hizmet sunabilir. Uygun maliyetli bir çevrimiçi çözüm arayan küçük veya orta ölçekli işletmeler için, işletme faaliyetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için gereken yüksek güçlü altyapıyı sağlayacak en iyi ana bilgisayarları sıraladık.

En İyi Genel CRM Barındırma Hizmetleri

Müşteri gelişimi ve elde tutulması iş başarısı için hayati öneme sahiptir ve CRM programları tarafından toplanan bilgiler altın madeni olabilir. Potansiyel yeni müşterileri belirlemeye ek olarak, işletme sahipleri yeni ürün ve özellikleri satma veya çapraz satış yapma fırsatlarını keşfedebilir. Pazar Araştırması Geleceğine göre, girişimciler için çok fazla risk altında olan küresel CRM yazılım pazarının 2023 yılına kadar 35 milyar dolara ulaşması bekleniyor..

Satış verilerini veya müşteri sadakatini göstermek için hantal e-tablolara veya uzun e-posta konularına güvenmek yerine, en iyi CRM yazılımı bilgileri parmaklarınızın ucunda ve oldukça organize, kapsamlı bir şekilde tutar. Programlar, belirli e-postaları otomatikleştirerek, takip eylemi gerektiğinde çalışanları uyararak ve hesap etkinliklerini izleyerek satış, destek ve pazarlama süreçlerini optimize eder.

Microsoft Dynamics veya Salesforce gibi kurumsal düzeyde platformlar, ağır bir yatırım ve karmaşık barındırılan altyapılar gerektirse de, web hosting hesapları aracılığıyla küçük kuruluşlar için bir dizi ücretsiz, düşük maliyetli veya açık kaynaklı platform mevcuttur. Örneğin, CRM barındırma için en iyi seçimimiz olan SiteGround, CRM yazılımı yüklemesini tek tıklamayla komut dosyalarıyla otomatik hale getirir ve belki de en iyi performans odaklı altyapı ve samimi müşteri desteğine sahip en iyi iki yumruk.

SiteGround CRM Hosting’e kaydolun »

SiteGround, web hosting sektöründe müşterilerin problemlerini çözmek için uygulamalı bir yaklaşımla bilinir. Güvenli hesap yalıtımı ve Linux kapsayıcılarına öncülük eden ilk ana makineler arasında şirket, önbellekleme, sunucu izleme, yedeklemeler, kaba kuvvet saldırı koruması, sorun izleme ve yük dengeleme için şirket içi çözümler de geliştirdi. Aşağıdaki incelememizi okuyarak şirketin paylaşılan barındırma planları hakkında daha fazla bilgi edinin:

Diğer popüler sunuculara bakın »

“Kendinden Barındırmalı CRM” Barındırma için en iyisi

CRM yazılımı çok çeşitli paketlerde gelir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, premium hizmetler genellikle yazılım sağlayıcısından veya Amazon Web Services veya Microsoft Azure gibi daha büyük bir ağdan bir bulut ağında barındırılır. Barındırılan seçenekler, CRM programlarını kurmak, yapılandırmak ve sürdürmek istemeyen girişimciler için pahalı da olsa çok uygun olabilir.

Kendi kendine barındırılan programlar veya kendi barındırma ortamınızda bulunan yazılımlar, verileriniz üzerinde daha fazla satın alınabilirlik, esneklik ve kontrol sunar. Aylık abonelik ücreti ödemek yerine ya açık kaynaklı bir program indirir ya da tek seferlik lisans ücreti ödersiniz. Gösterge tablolarınızı, özelliklerinizi ve uzantılarınızı hassas bir şekilde ayarlamak ve işletmeniz için en verimli ve kullanışlı platformu oluşturmak için daha fazla kaldıraçınız var. Markanızın web sitesi için zaten web barındırma hizmetiniz var – neden CRM yazılımını aynı alana eklemiyorsunuz??

Üstün müşteri hizmeti sağlayıcıları olarak, SiteGround tüm vardiyalarını abartarak destek ajanlarının sohbet mesajlarına ve telefon görüşmelerine anında yanıt verebilmesini sağlar. Müşteriler ayrıca e-posta biletlerine 10 dakika içinde yanıt alırlar ve sorunuzun mevcut aracıyı doğru uzmanlıkla bulmasını sağlamak için destek talepleri şirketin tescilli yük dengeleme sistemi üzerinden yönlendirilir..

SiteGround CRM Hosting’e kaydolun »

SiteGround’a ek olarak, bir dizi diğer barındırma sağlayıcısı, kullanıcılara CRM yazılım uygulamalarını barındırmak için geniş bilgi işlem alanı ve güç sağlar. A2 Hosting, geleneksel depolama donanımından 20 kata kadar daha yüksek hızlar sağlayan katı hal sürücüleri ile çalışan gülünç derecede hızlı sunucularla tanınır. SSD’lere ve web barındırma özelliklerinin olağan arduvazına ek olarak, GreenGeeks, tükettiği gücü üç kez yenilenebilir enerji şeklinde şebekeye geri vererek enerji tüketimini dengeliyor. Aşağıdaki bu ana makineler hakkında daha fazla bilgi edinin:

“VTiger” CRM Hosting için en iyisi

Kendi kendine barındırılan CRM yazılım programları söz konusu olduğunda, vTiger bugün piyasadaki en popüler seçeneklerden biridir. Platform, satış, pazarlama ve müşteri desteği için açık kaynak, bulut tabanlı ve mobil CRM ürünleriyle birlikte tüm Fortune 500 şirketlerine ve anne ve pop mağazalarına hizmet veriyor.

2004 yılında başlatılan vTiger ekibi, açık kaynak alanında başladı ve yüz binlerce işletme, kullanıcı, geliştirici ve diğer ortaklardan oluşan aktif bir topluluğu desteklemeye devam ediyor. Şirketin programı SourceForge’a 4,5 milyondan fazla kez indirildi ve sitedeki en popüler ücretsiz, açık kaynaklı CRM platformu oldu.

VTiger CRM yazılımının ekran görüntüsü ve logosu

En popüler CRM programları arasında vTiger, hem açık kaynaklı hem de bulut tabanlı sürümlere sahiptir.

İşbirliğini teşvik ederek ve müşteri yolculuğunun tamamını ele alan vTiger, kuruluşların otomasyon, rol tabanlı erişim kontrolleri, proje yönetim araçları, mobil uygulamalar ve çeşitli eklentiler ve uzantıları desteklemesini sağlar.

% 37’de vTiger, SiteGround sunucularında kurulu en popüler CRM programıdır. Yazılım özellikle şirketin optimize edilmiş sunucularında, entegre Cloudflare içerik dağıtım ağında ve PHP ve MySQL’in en yeni güvenli sürümlerinde gelişir.

SiteGround CRM Hosting’e kaydolun »

SiteGround’un ötesinde, vTiger, müşterilerine Softaculous yazılım yükleme komut dosyaları kütüphanesine erişim sunan diğer web barındırma sağlayıcıları aracılığıyla kullanılabilir. A2 Hosting, üstün altyapısı için en iyi vTiger ana bilgisayarlarından biri oldu; InterServer, satın alınabilirliğe verdiği önem nedeniyle ilk üçe giriyor. VTiger’ın her bir ana bilgisayarın paylaşılan barındırma platformuyla nasıl eşleşeceğini görmek için bu üç sağlayıcı hakkındaki incelemelerimizi okuyun:

“Ücretsiz ve Açık Kaynaklı” CRM Hosting için En İyisi

Kullanıcı başına aylık 50 $ ‘a kadar kolayca mal olan üstün Hizmet Olarak Yazılım programları ile CRM platformları gerçekten bir iş bütçesine dönüşebilir. Ve bu, yazılımı test etmek ve seçmek, verileri içe aktarmak ve temizlemek ve çalışanları eğitmek için harcanan zamanı bile hesaba katmaz. Bununla birlikte, Nucleus Research kuruluşlarının yaptığı bir araştırma, 2011’den bu yana% 55 artışla harcadıkları her dolar için 8,71 dolarlık yatırımlarından oldukça önemli bir getiri görüyor..

Ancak, kârlılığınız üzerinde güçlü bir olumlu etkisi olan bir CRM platformuyla sonuçlanmak için para harcamanıza gerek yoktur. Çok sayıda ücretsiz ve açık kaynak seçeneği vardır, ancak bu terimlerin birbirinin yerine kullanılamayacağını unutmayın. Açık kaynaklı platformlar da ücretsizdir ve kutudan çıkar çıkmaz kullanıcılara sınırsız, tamamen işlevsel bir araç sağlar. Yine de açık kaynaklı bir program kullanmak için CRM yazılımını kendi başınıza kurmanız, yapılandırmanız ve desteklemeniz gerekir.

Telefondaki bir dizüstü bilgisayar yanındaki kadın görüntüsü

CRM çözümleri, müşteri hizmetleri ekiplerinin etkili ve verimli çalışmasını sağlar.

Aksi takdirde, ücretsiz CRM yazılımı genellikle freemium hizmetleri olarak bilinen daha yerleşik ve pahalı ticari programların aydınlatılmış versiyonlarıdır. Ücretsiz CRM araçları genellikle kullanıcı sayısı, depolama alanı sınırı belirler veya ücretli bir plana geçeceğinizi umarak belirli özellikleri kaldırır. Kendi kendine barındırılan programlarla uğraşmak istemeyenler, freemium yazılımının şirketin altyapısında çalıştığını takdir edeceklerdir.

2018, ultra popüler SugarCRM’in bulut tabanlı hizmetlerine odaklanmak için açık kaynaklı sürümünü durdurduğunu duyurmasıyla, çok sayıda ücretsiz ve açık kaynaklı CRM programı boşluğu doldurmak istiyor.

VTiger’e ek olarak, SuiteCRM ve YetiForce açık kaynaklı SugarCRM’nin daha modern çatallarıdır. Geliştirici toplulukları temel işlevleri almış ve farklı yönlere gitmişlerdir; vTiger giderek ticarileştirilmeye devam ediyor, ancak SuiteCRM ve YetiForce açık kaynak grupları tarafından gururla sürüyor gibi görünüyor.

Softaculous uygulama kütüphanesinde bir düzineden fazla CRM programı, muhasebe, insan kaynakları yönetimi, kurumsal kaynak planlaması ve hatta izin yönetimi araçları bulunur. Bu yararlı kurulum komut dosyalarını sağlayan çoğu ana bilgisayar CRM yazılımını destekleyecektir, ancak yine de güvenilir bir barındırma iş ortağı seçmek isteyeceksiniz.

SiteGround CRM Hosting’e kaydolun »

Burada topladığımız üç ana makine, müşterilerin barındırma deneyimlerini çeşitli amaçlarla optimize etmek için uygulamalı teknik deneyime sahip oldukları için sektördeki birinci sınıf itibarlardan yararlanıyor. Hangi açık kaynaklı CRM yazılımını seçerseniz seçin, bu sağlayıcıların göreve hazır olduğuna inanıyoruz.

CRM Yazılımı, İş Büyümenizi Hızlandırırken Ölçeklemeye Hazırlanın

CRM pazarı büyümeye ve genişlemeye devam ettikçe, yazılım programları işletmelere giderek daha rekabetçi bir ortamda avantaj sağlamak için daha karmaşık hale geldi..

Birden fazla kaynaktan veri toplamak ve eyleme geçirilebilir içgörü oluşturmak, hassasiyet, doğruluk ve dayanıklılık gerektiren zorlu bir iştir – neden insan hatası olasılığını ortadan kaldırmak ve işletmenizin işgücünü başka bir yere yatırmasını sağlamak için saygın, ölçeklenebilir bir CRM sistem sağlayıcısı bulmuyorsunuz??

Müşterilerinizi tanımlama, anlama ve onlara yardımcı olma konusunda gelişmiş bir yetenekle başlayarak, müşteri memnuniyetinin ve kullanıcı deneyiminin önemini bilen işletmeler, CRM yazılımının sağladığı avantajlardan faydalanacaktır:

  • Kapsamlı veri organizasyonu: Müşterileriniz, hesapları ve etkileşimleri hakkında ilgili tüm bilgilere sahip olduğunuzda, hiçbir gelir fırsatını kaçırmazsınız.
  • Geliştirilmiş iletişim: Her müşteri hizmetleri temsilcisi veya satış temsilcisi bir müşterinin bilgilerine erişebildiğinden, aynı ve sürekli olarak yüksek düzeyde destek sağlayabilir.
  • Artan verimlilik ve otomasyon: Sıkıcı görevleri otomatikleştirerek ve hiçbir adım atlanmadığından emin olarak hem müşteriler hem de çalışanlarınız için acı noktalarını çözün.
  • Daha iyi satış performansı ve karlılık: Dönüşüm hunisindeki verimsizlikleri veya zayıf noktaları belirleyerek potansiyel müşterilerin uygulanabilirliğini hızla ölçün ve dönüşüm oranlarını iyileştirin. Ayrıca, yeni fırsatları belirlemek için mevcut müşterilerin hesap geçmişini inceleyebilirsiniz.

CRM çözümünü iş iş akışlarınıza dahil etmeye karar verdikten sonra, her platformun kullanılabilirliğini, desteğini ve işlevselliğini ve bileşenlerin hedeflerinizi nasıl desteklediğini ölçmek için zaman harcadığınızdan emin olun. Kendi kendine barındırılan, açık kaynaklı bir programın veya bulut tabanlı bir Hizmet Olarak Yazılım sisteminin kolay karşılanıp uygulanmayacağını, uygulanacağını, yapılandırılmasını ve bakımının kolay olup olmayacağını görmek için teknik kaynaklarınızı ölçün. Her şey kurulduktan sonra, geliştirilmiş müşteri etkileşimlerinin en büyük ödüllerini almaya hazır olun!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector