Linux’ta Dosya İzinleri Nasıl Değiştirilir

Linux, diğer işletim sistemleri gibi, potansiyel olarak erişilebilen, değiştirilebilen veya çalıştırılabilen dizinleri ve dosyaları kullanarak organize olur. Dahili anarşiyi önlemek için, Linux bu dosyalar ve dizinlerle etkileşim için farklı düzeylerde izin verir. Bu izinleri değiştirmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan chmod (mod değiştir) komutu.


Chmod Komutunun Tanıtımı

Chmod neyi değiştirmenize izin verebilir? Farklı kullanıcılara bir dosyayı okumak (r), dosyaya (w) yazmak ve dosyayı yürütmek (x) için programa izin verilebilir veya reddedilebilir. Dizinler için izin sistemi çok benzer: dizin içeriğini okumak için “r”, dosya veya alt dizinler oluşturarak dizine yazmak için “w” ve bu dizine girmek için “x”.

Bu izin düzeyleri, dosyanın veya dizinin sahibi (u), sahibinin ait olduğu grup (g), diğer (o) kullanıcılar veya aynı anda tüm (a) kullanıcılar için tanımlanabilir.

Uzun Biçimli Listeleme için ls Komutunu Kullanma

Örneğin, my_app gibi belirli bir dosyada -l seçeneğiyle (uzun formatlı bir liste için) ls komutunu kullanırsanız, buna benzer bir çıktı görürsünüz:

1 $ ls -l my_app

VEYA

1 -rwxr-x – x 1 hadley teknoloji 729 Mar 15 08:01 my_app

İlk karakter (“”Bu durumda)“ my_app ”varlığının gerçekten bir dosya olduğunu gösterir. Eğer bir dizin olsaydı, d’yi ilk karakter olarak görürdük. Sonra, üç karakterden oluşan üç lot görüyoruz (rwxr-x – x). İlk üçü (rwx) dosyanın sahibinin (birazdan “Hadley” olarak adlandırılır) my_app uygulamasını okuma, yazma ve yürütme iznine sahip olduğu anlamına gelir. Sonraki üç (r-x), Hadley (“teknoloji” grubu) ile aynı grubun üyelerinin my_app uygulamasını okuyabildiğini, yürütebildiğini ancak yazamadığını veya değiştiremediğini gösterir. Son üç karakter (–x). diğer kullanıcıların basitçe my_app uygulamasını yürütebileceği, ancak ne okuyacağı hem de yazabileceği anlamına gelir.

Chmod Komutu İş Başında

Peki bu izinleri değiştirmek için chmod’u nasıl kullanabiliriz? Şöyle bir komut kullanacağız:

1 $ chmod 771 my_app

VEYA

1 $ chmod g + w my_app

Yukarıdaki bağlamda, bu iki komut aslında aynı anlama gelir. Nedenini görmek için, chmod’un bir tuhaflığı olduğunu anlamalıyız. Farklı kullanıcılar için dosya izinlerini değiştirme talimatlarını kabul eder ya bu harflerin kombinasyonlarını kullanarak (metin veya sembolik format), veya bir sayı sistemi kullanarak (sayısal veya sekizli biçim). İki sistem şöyle karşılık gelir:

  • Okuma izni, r, sayısal değeri 4 olarak verilmiştir.
  • Yazma iznine w, 2 değeri verilir.
  • X yürütme iznine 1 değeri verilir.

Dolayısıyla, yukarıdaki örneğimizdeki orijinal durumda, dosyanın sahibi olan Hadley, her şeyi (rwx) veya sayısal olarak izin veriyor 4 + 2 + 1 = 7. Benzer şekilde Hadley’in diğer üyeleri de grubu, “tech”, dosyayı okuma ve yürütme iznine sahiptir, ancak dosyaya yazmaz. Yani r-x iznine sahipler ya da sayısal olarak 4 + 1’e sahipler. Bu da 5 yapan herkesin sadece -x ya da 1’i var..

Yukarıdaki chmod 771 my_app komutumuz 751 izin düzeyini 771 olarak değiştiriyor. Diğer bir deyişle, sadece Hadley grubunun “tech” üyelerine yazma iznini (w veya 2) ekliyoruz. Şimdi aynı komutun diğer versiyonunun anlamı da netleşiyor: g + w daha önce olduğu gibi “Hadley grubunun üyelerine yazma izni eklemek” anlamına geliyor.

Herkese okuma, yazma ve çalıştırma için tam izinler verilmiş olsaydı, chmod komutunun iki biçimi şöyle görünürdi:

1 $ chmod 777 my_app

VEYA

1 $ chmod ugo + rwx my_app

Ve ikisi de aynı etkiye sahip olacaktı.

Chmod Komutunun Ek Seçenekleri

Chmod komutu ayrıca, bilinmesi yararlı olabilecek seçeneklere sahiptir. İçerirler:

  • -Aynı izinleri bir dizine ve dizindeki tüm alt dizinleri ve dosyaları ve farklı alt dizinlerini yinelemeli olarak uygulamak için R
  • -c bir değişiklik yapıldığında rapor vermek, hata mesajlarını bastırmak için -f ve işlenen her dosya veya dizin için bir tanılama çıktısı vermek üzere –v (ayrıntılı)

Örneğin,

1 $ chmod -R a + rwx / mydir

Bu, herkesin (a) mydir ve içindeki tüm alt dizinler ve dosyalar için tam okuma, yazma ve yürütme izinlerine sahip olmasını sağlayacaktır..

Fotoğraf Kaynakları: newsyaps.com

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector