Node.js’yi En Son Sürüme Güncelleştirme (Linux, Ubuntu, OSX, Diğerleri)

Birçok açık kaynaklı teknolojide olduğu gibi, Node.js de hızlı ilerleyen bir projedir. Tüm sürüm dalları arasında istikrarı ve güvenliği artırmak için birkaç haftada bir küçük güncellemeler çıkıyor.


Düğümü herhangi bir işletim sisteminde güncellemek için gerekli yöntemler olduğundan geride kalmak için bir bahaneniz yok. Düğümün en yeni sürümünü Linux tabanlı, Windows ve macOS makinelerine kurmanın en basit ve etkili yollarından bazılarını derledik. Başlamadan önce, komut satırı terminalinde node -v komutunu kullanarak şu anda hangi Node.js sürümünü kullandığınızı kontrol edin.

Talimatlar:

Linux Tabanlı Makinelerde Düğüm Sürümlerini Güncellemenin 3 Yolu

Linux tabanlı işletim sistemlerinde Düğümün güncellenmesi ile tüm üslerinizi ele alıyoruz, ancak Seçenek 1 basitlik ve etkinlik için en çok önerilen yöntemimizdir. Sönümleyici koşullar Düğüm Sürümü Yöneticisi yoluna gitmenizi engelliyorsa, Düğümün paket yöneticileri veya ikili paketler aracılığıyla güncellenmesi hakkındaki talimatları okuyun..

1. Düğüm Sürümü Yöneticisi’ni Kullanarak Düğümü Güncelleme

Düğüm Sürümü Yöneticisi veya nvm, Düğümü güncellemek için en iyi yöntemdir. Bir C ++ derleyicisine, ayrıca derlemeli ve libssl-dev paketlerine ihtiyacınız olacak. Önce bir güncelleme çalıştırın, ardından paketleri alın:

1
2

sudo uygun-güncelleme

sudo apt-get install yap-temelli checkinstall libssl-dev

Nvm’yi yüklemek veya güncellemek için cURL kullanarak kurulum komut dosyasını alabilirsiniz:

1 kıvrılma -o- https://raw.githubusercontent.com/creationix/nvm/v0.32.1/install.sh | darbe

Önce terminali kapatıp yeniden açmanız gerekir, ancak -v nvm komutunu kullanarak başarılı bir yüklemeyi doğrulayabilirsiniz. Her şey işe yararsa komut nvm çıktısı verir.

Kurulduktan sonra, Düğümün güncellenmiş sürümlerini yüklemek çok kolaydır. Nvm ls ile şu anda hangi sürümlerin yüklü olduğunu kontrol edebilir ve nvm ls-remote kullanarak nelerin yüklenebileceğini görebilirsiniz.

Node ‘nun nvm install #. #. # İle yeni sürümlerini indirin, derleyin ve yükleyin. Nvm’ye nvm ile her yeni kabukta hangi sürümü kullanacağını söyleyebilirsiniz #. #. # Ve takma ad ile varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz: nvm takma adı varsayılan düğümü.

2. Paket Yöneticisini Kullanarak Düğümü Güncelleme

NVM sizin için uygun değilse, bir sonraki en iyi bahsiniz bir paket yöneticisidir. Düğüm paketi yöneticisi veya npm, bağımlılıkları yönetmenin yanı sıra kodu keşfetmenize, paylaşmanıza ve kullanmanıza yardımcı olur.

Düğüm npm önceden yüklenmiş olarak gelir, ancak yönetici Düğümden daha sık güncellenir. Hangi sürüme sahip olduğunuzu görmek için npm -v’yi çalıştırın, ardından en yeni npm güncellemesini yüklemek için npm @ latest -g’yi yükleyin. Npm’nin doğru şekilde güncellendiğinden emin olmak için npm -v’yi tekrar çalıştırın.

Düğümü güncellemek için npm’in kullanışlı n modülüne ihtiyacınız olacaktır. Düğümün önbelleğini temizlemek, n’yi yüklemek ve Düğümün en son kararlı sürümünü yüklemek için bu kodu çalıştırın:

1
2
3

sudo npm önbellek temiz -f

sudo npm yükleme -g n

sudo n kararlı

En son sürümü yüklemek için n latest kullanın. Alternatif olarak, belirli bir Düğüm sürümünü almak için n #. #. # Çalıştırabilirsiniz..

3. İkili Paketleri Kullanarak Düğüm (Ubuntu / Linux / Debian / CentOS) Güncellemesi

Dürüst olalım – muhtemelen bu rotaya gitmek istemezsiniz. Bununla birlikte, umutsuzsanız, 32 bit veya 64 bit Linux ikili dosyasını almak için resmi Node.js indirme sayfasına gidin. Dosyayı bir tarayıcıdan indirebilirsiniz, ancak konsolu kullanmayı tercih ediyoruz. Güncellemeler yayınlandıkça belirli Düğüm sürümünün değişebileceğini unutmayın..

1 wget https://nodejs.org/dist/v6.9.2/node-v6.9.2-linux-x64.tar.xz

Dosyayı açmak için xz-utils gerekir; yüklemek için, sudo apt-get install xz-utils komutunu çalıştırın. Ardından, ikili paketi usr / local dizinine kurmak için bu kodu kullanın:

1 tar -C / usr / local – şerit bileşenleri 1 -xJf düğümü-v6.9.2-linux.x64.tar.xz

Düğüm ve npm’ye sahip olduğunuza göre, Seçenek 2’yi bir sonraki güncelleme için denemeyi düşünün.

Nodejs.org Üzerinde Yükleyicileri Kullanarak Düğümü (Windows / macOS) Güncelleştirme

Node.js indirme sayfası, Windows ve macOS için ikili paketler içerir – ancak neden hayatınızı daha da zorlaştırıyorsunuz? Önceden yapılmış yükleyiciler – Windows için .msi ve macOS için .pkg – yükleme işlemini inanılmaz derecede verimli ve anlaşılır hale getirir. Dosyayı indirin ve çalıştırın ve kurulum sihirbazının geri kalanıyla ilgilenmesine izin verin. İndirilen her güncellemede, Düğüm ve npm’nin daha yeni sürümleri eski sürümün yerini alacak.

Alternatif olarak, macOS kullanıcıları yukarıdaki npm ve n talimatlarını kullanabilir.

Düğüm Güncellemeniz Tamamlandı! Modüllerinizi ve Paketlerinizi Nasıl Bağlarsınız?

Düğüm ve npm’in güncellenmesi sadece bir başlangıçtır. Uyumluluğu ve güvenliği en üst düzeye çıkarmak için diğer paketlerinizi ve bağımlılıklarınızı güncel tutmak istersiniz. Şanslısınız, şimdi npm’in en yeni sürümüne sahipsiniz – ve paket güncelleme sürecinde size yol gösteren harika bir nasıl yapılır kılavuzu yazdık.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector