SEO, Bloglama veya e-Ticaret için “Wix vs. WordPress” (6 Faktör, 1 Karar)

Wix ile WordPress karşılaştırması, web sitesi oluşturmanın iki titi birbirine karşı çıkarır. İki platform, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli geliştiriciler için harika olan en popüler çevrimiçi tasarım ve yayın araçları arasındadır. Ama hangisi senin için doğru? Wix’in sürükle ve bırak konforunu veya WordPress aracılığıyla sunulan güçlü açık kaynaklı araç yelpazesini seçmenize yardımcı olduğumuz için okumaya devam edin.

Hiç kimse bir çerez kesici düzeni istemez, ancak herkes sıfırdan nasıl bir site tasarlayacağını ve inşa edileceğini bilmez. Arama motoru optimizasyonu, blog oluşturma, e-ticaret ve web sitesi oluşturma gereksinimlerinin diğer yönleri söz konusu olduğunda Wix ve WordPress’i değerlendirelim.

Wix vs. WordPress Değerlendirmeleri ve Derecelendirmeleri

Her iki platformda da yanlış gitmek zor. İle başlayabilirsiniz Ücretsiz Wix ve WordPress, çok fazla zaman ve para harcamadan her biri için bir fikir edinmeyi son derece kolay hale getirir. Wix, alt alanları (siteniz.wix.com) bir tane kullanan ücretsiz bir seçenek veya premium planlar için 14 günlük ücretsiz deneme sürümüyle birlikte gelir.

Açık kaynaklı WordPress yazılımı sadece bir veya iki tıklama ile indirilebilir, ancak ayrı bir web barındırma planı gerektirir. Neyse ki, test etmeye başladık ve başlamanıza yardımcı olacak en ucuz web barındırma hizmetlerini sıraladık. Aşağıdaki her platformun incelemelerine göz atın ve daha fazla bilgi için üzerlerine tıklamaktan çekinmeyin..

Diğer en iyi web sitesi oluşturucularına bakın »

1. SEO: WordPress Kazandı

Gerçekten şanslı değilseniz, bir web sitesi oluşturmak, SEO’yu anlamadan neredeyse anlamsızdır. Arama motoru optimizasyonu, Google veya Bing gibi popüler arama motorlarının dikkatini nasıl çektiğinizdir ve onların lehine kazanmak, sitenizi potansiyel ziyaretçilerin veya müşterilerin radarına koyar. SEO önemlidir – site oluşturucuları karşılaştırırken önemli bir konu haline gelir.

WordPress.org’un lehine önde gelen bir argüman, yazılımın kutudan çıktığı haliyle “temiz” kod ile gelmesidir. Bu, sitelerin botların gezinmesini, okunmasını ve yetkili olduğunu yargılamasını kolaylaştırır.

Arama motorları için web sitenizi optimize etme konusunda bildiklerimizi bilerek, sitenizin içeriği ve yapısı üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanız daha iyi olur. WordPress (kendi kendine barındırılan platform, tam olarak barındırılan çevrimiçi sürüm olmak zorunda değildir; farkı bilin) ​​kullanıcılara HTML, CSS, resim özellikleri, tasarım ve URL yapısı üzerinde en üst düzeyde denetim sağlar.

Bununla birlikte, bizi gerçekten kazandıran şey, SEO avantajını ilerletmek için mevcut eklenti seçenekleri:

 • WordPress SEO by Yoast
 • Hepsi Bir Arada SEO Paketi
 • WordPress.com tarafından Jetpack

Bunun gibi araçlar, WordPress kullanıcılarına Wix web sitesi sahiplerine üstünlük katan şeylerdir. WordPress için SEO kaynakları bol miktarda değil, aynı zamanda eklentiler ve uygulamalar da WYSIWYG yaklaşımını biraz korkutucu bir konuya getiriyor.

Diğer en iyi web barındırma seçeneklerine bakın »

Bununla birlikte, WordPress kullanmak arama sonuçlarında # 1 sıralamasına eşit değildir ve Wix gibi bir sürükle ve bırak oluşturucuyu kullanmayı seçmek SEO kıyameti anlamına gelmez.

Sıralamanızı yükseltmenin en iyi yolu, sitenizdeki her sayfanın yalnızca bir H1 başlığına sahip olmasını sağlamak, bağlantı bağlantısı metnini ve resim alt metnini iyi kullanmak ve en derinlemesine oluşturmak için anahtar kelime araştırması yapmak gibi sayfa optimizasyonu teknikleridir. , belirli bir konuda yardımcı rehber mümkün. Bu yöntemlerin hiçbiri yalnızca WordPress teknikleri değildir.

Unutmayın, Google, hangi sayfaların internet arayanlara ve hangi sırayla sunulacağını belirleyen 200’den fazla sıralama faktörüne sahiptir. Ve sürekli değişiyorlar. Google için bir web sitesi bir web sitesidir. Bir WordPress sitesi kötü bir şekilde optimize edilebilir ve bir Wix web sitesi rekabetçi terimler için en iyi sonuç olabilir. Wix kullanıcılarına sitenizi başarı için nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek için SEO Sihirbazı’ndan yararlanmalarını öneriyoruz.

2. Bloglama: WordPress Kazandı

Burada sürpriz yok – web sitelerinin ve blogların% 25’inden fazlasını destekleyen yazılım liderliğini koruyor.

Bu oldukça açıklayıcı: WordPress, bir milyon yıl süren 1 numaralı blog platformu. Platform genellikle Drupal veya Joomla gibi popüler CMS seçenekleriyle karşılaştırılırken, WordPress her şeyden önce bir blog aracıdır. Sadece arka uca bakın:

WordPress backend ekran görüntüsü

WordPress arayüzü blog yazarları için optimize edilmiştir – kolay gönderme için QuickPress özelliğinden başlayarak.

Ana gezinme, her blog gönderisi için gerekli olan parmaklarınızın ucunda olacak şekilde ayarlanır: bir yayın ekleyin, medya öğeleri yükleyin veya blogunuzun görünümünü ayarlayın. Binlerce WordPress temasından, yüzlerce blogcuya pazar, böylece site oluşturma yolculuğunuzun içerik oluşturma bölümüne hızlı bir şekilde geçebilirsiniz.

Blog için diğer en iyi web sunucularına bakın »

Bunu Wix’e teslim edeceğiz, ancak ekip bir blog başlatmayı hızlı ve acısız bir süreç haline getirmek için her mola verdi. Güzel, gördüğünüz gibi bir blog oluşturma deneyimi sunmak için bir site oluşturmanın teknik nüanslarını ortadan kaldırırlar. Tüm bunlar, bloglara özgü tonlarca tasarımın olduğu bir tema ile başlar..

Wix ekibi blog şablonu seçeneklerini konulara göre etiketledi, böylece yemek, seyahat, moda veya kalbinizin istediği her şey hakkında hızlı bir şekilde bir blog oluşturabilirsiniz. Kolay kurulum ve kullanıma hazır tasarım için Wix’e iki başparmak veriyoruz, ancak uygulamalı HTML / CSS özelleştirmesinin olmaması, özellikle en azından küçük bir kodlamayı öğrenmeye korkmayan kişiler için daha aşağılayıcı bir durum. Sınırları sevmiyoruz, ancak başlangıç ​​blog platformu için Wix sağlam bir seçim.

3. e-Ticaret: Wix Kazandı

Çevrimiçi mağaza binası söz konusu olduğunda, Wix teknik olarak deneyimsiz mağaza sahipleri için en üstündür. Kurulum hızlıdır ve Wix platformunda yerleşik olan WordPress’e kıyasla daha fazla e-ticaret işlevi vardır.

Wix platformu, e-ticaret gereksinimlerini en başından itibaren karşılayacak şekilde yapılandırılmıştır. Bir blog başlatmaya olduğu gibi, nişe özgü temaların başlamasıyla başlar ve tasarımı oradan özelleştirirsiniz. Hazır web sitesi tasarımları restoranlara, otellere, müzisyenlere veya sanatçılara, giyim perakendecilerine ve akla gelebilecek tüm satıcılara hitap eder. Tema deposu, Wix’in en sevdiğimiz varlıklarından biridir, ancak bunun ötesinde Wix e-Ticaret müşterileri aşağıdakilerden faydalanır:

 • Güvenli alışveriş sepetleri
 • Modern ürün galerileri
 • Kolay stok takibi
 • Özel gönderim ve vergi kurallarını belirleme
 • Birden fazla ödeme işleme seçeneği
 • İndirim ve kupon kodları sunun

En iyisi, Wix, çevrimiçi mağazanızın yaptığı her işlemde% 0 komisyon alır. Bu, WordPress’in bir kesintiye uğradığı anlamına gelmiyor, ancak Wix ile barındırılmaya hala dikkat çekiyor.

Çevrimiçi mağazalar için diğer en iyi web sunucularına bakın »

Sektör uzmanları, e-Ticaret için WordPress’teki duruşlar arasında gidip geliyorlar. Buna karşı argümanlar şunları içerir: İşlem tabanlı siteler için kurulmamıştır (ürün ekranları, ödeme işleme, envanter izleme vb. İçin eklentilere ihtiyacınız vardır), gerekli üçüncü taraf uygulamaları ve öğrenme eğrisi sayesinde güvenlik açıklarına maruz kalır. ortalama mağaza sahibi için çok dik.

WordPress’i e-Ticaret için öven insanlarla aynı doğrultuda olma eğilimindeyiz. İşte nedeni:

 • Barındırma seçenekleri daha ekonomik ve bir işletmeyi ölçeklendirmeye elverişlidir
 • Tartışmasız e-Ticaret lideri WP ekibi tarafından sürdürülen WooCommerce’dir
 • Shopify, ecwid ve Easy Digital Downloads gibi harika (ve ücretsiz!) Araçlar da var
 • Çoğu WordPress sunucusu PayPal’ı entegre etmeyi çok kolaylaştırır
 • Barındırıcınız muhtemelen markanızın lansmanı için bazı ücretsiz pazarlama kredileri alacak
 • Sıklıkla mystore.wix.com’dan daha profesyonel görünen ücretsiz bir alan adı alırsınız

Dürüst olmak gerekirse, sadece e-Ticaret’te uğraşmak istiyorsanız – belki de resimlerinizin bir kısmını web’e dökün ve ikincil bir gelir akışının sularını test edin – Wix veya WP ile iyi olacaksınız.

Farklılaşma noktası, işletmeniz Wix gibi tamamen barındırılan bir ortamın üzerine çıktığında gelir. WordPress, bir işletmeyi başlangıç ​​aşamalarının ötesinde büyütmek için daha uygundur – daha fazla ürün sayfasına ihtiyacınız olduğunda, daha fazla müşteriye sahip olduğunuzda / daha fazla bant genişliğine ihtiyacınız olduğunda ve daha fazla gelir beklediğinizde (herhangi bir işletmenin hedefi, değil mi?).

4. Site Binası: Beraberlik

Yarışma şantiye binasına kaynadığında, iki rakip hareketsiz kalır. Biri başlangıçta daha fazla uyum sağlarken, diğeri uzun mesafe için daha gelişmiş işlevsellik sunar. Kısacası, web sitesi bakımı ve siteniz ve servis sağlayıcısı için beklentiler ile konfor seviyenize bağlıdır.

WordPress yazılımından daha güçlü bir web sitesi oluşturma platformu bulamazsınız. Bloglama, ticaret veya kişisel veya profesyonel bir marka varlığı için dinamik, çok sayfalı bir site oluşturmak söz konusu olduğunda, WordPress kraldır. Bazı algılanan dezavantajlar vardır, ancak bunlardan kaçınılabilir.

İlk uyarı, daha önce bahsettiğimiz bir şeydir: öğrenme eğrisi. Roma bir günde inşa edilmedi millet. Ayrıca sihirli peri tozu ile inşa edilmedi. Bu sizin işletmeniz, geçim kaynağınız veya kişisel markanızsa, göz korkutucu bir kullanıcı arayüzüne alışmak için zaman ayırmaya değer olmalıdır. Arkadaş edindikten sonra, yaşam tomurcukları olacaksın. söz veriyorum.

WordPress Ekran Görüntüsü

WordPress, web sitesi oluşturma söz konusu olduğunda üstündür – bloglar, çevrimiçi mağazalar veya portföyler için.

WordPress’teki ikinci çarpışma onun güvenliği. Yazılım açık kaynak kodlu olduğu ve çekirdek kodun ve uygulamayı seçtiğiniz tüm eklentilerin bakımı gerektiğinden, hata için yeterli alan vardır. Neyse ki, mücadele etmek çoğunlukla insan hatasıdır, bu yüzden biraz kontrolünüz var.

WordPress güncellemeleri kullanıma sunulduğunda bunları uygulayın; İncelemeleri okuyarak eklenti seçiminizi inceleyin ve bu güncellemelerin de üstünde kalın. Bu birkaç kurala göre yaşayın ve WordPress güvenliğiniz birinci sınıf olmalıdır. Dahası, web’in önde gelen WordPress ana bilgisayarlarının çoğu, güvenlik ve hız için WP merkezli optimizasyonlarla ortaya çıktı. WordPress ile bir web oluşturma meraklıları ordusu elde edersiniz. Katılmak iyi bir aile.

Diğer en iyi web sitesi oluşturucularına bakın »

WordPress’in aksine, Wix, kodlayıcı olmayanlar ve ilk kez site sahipleri için hoş geldiniz vagonunu piyasaya sürdüğü için müjdelendi. Bloglama ve çevrimiçi mağazalar için dokunduğumuz tüm özellikler – sektöre özgü temalar, sürükle ve bırak editörü, tarayıcı tabanlı bir platformda gizlenmiş tam teşekküllü ana bilgisayar – Wix’i başlangıç ​​dostu olarak işaret edin Site oluşturucu.

Öte yandan, orta düzeyde özel CSS ve HTML hilelerine geçiş yapmayı bekleyenler, Wix’in sınırlamaları ve dolayısıyla haklı olarak hayal kırıklığına uğrarlar. Wix kullanıcıları için mevcut en pratik site oluşturma yolu, tel çerçeveler kütüphanesi veya tasarıma sıfırdan başlamanıza izin veren boş şablonlar (önceden tanımlanmış görüntü veya renk paleti yok).

Diğer en iyi web sitesi oluşturucularına bakın »

5. Hosting Özellikleri: WP Host’a göre değişir

İşte çizgiyi çizmemiz gereken yer burası. Eller aşağı, Wix, WordPress alanında üç ünlü ana makine olan InMotion Hosting, Bluehost ve SiteGround gibi özelliklerle rekabet edemez.

Unutmayın, WordPress yazılımı kendi başına “kendi kendine barındırılan” bir çözüm olarak adlandırılır. WordPress barındırma kalitesi, ortak çalışmayı seçtiğiniz servis sağlayıcısına bağlıdır.

Paylaşımlı barındırma, VPS veya WordPress için özel bir sunucu arıyorsanız, WordPress ile ilgili her şey için aşağıdaki ana bilgisayarı kefil ederiz. Geniş disk alanı, hızlı performans ve WordPress kurulum ve yapılandırmasının kolaylığı, beyinsiz bir öneri sağlar:

Diğer WordPress sunucularına bakın »

Wix ile bariz bir beraberlik barındırma dahildir. Temel bir web sitesi için bol miktarda depolama alanına sahip olursunuz ve başlamak tamamen ücretsizdir. Bununla birlikte, ücretsiz olmayan planlardan birine kaydolmayı seçerseniz, Wix sitenizi daha fazla Google dostu hale getirmek için tamamlayıcı bir alan adı kaydı ve SEO araçlarının ek avantajlarından faydalanırsınız. Piyasadaki en sağlam barındırma planı değil, yeni başlayanlar için mükemmel:

Daha fazla web sitesi oluşturucu ana bilgisayarına bakın »

6. Destek / Güvenilirlik: Beraberlik

Düz bir notla veya herhangi bir şeyle bitmemeliyiz, ancak bu son savaş turu biraz iklim karşıtı.

WordPress’in gün boyunca çağrıda bulunan bir fabrika çalışması destek ekibi yoktur. Kod, katkıda bulunanlar tarafından yazılır ve korunur ve bunları bir hizmet için ödemediğiniz için, programlarının insafına kalırsınız. Neyse ki, çok sayıda aktif topluluk üyesi hızlı bir Google araması veya WordPress destek forumlarındaki bir gönderi, ihtiyaçlarınızın oldukça hızlı bir şekilde karşılanacağı anlamına gelir. WordPress Codex’u, kodumla ilgili sorun yaşadığımda veya görünüşe göre yazılıma özgü bir hata olduğunda özellikle yararlı bir kaynak olarak görüyorum.

Genel olarak konuşursak, bu, tarayıcı tabanlı bir web oluşturucu yerine gerçek bir web barındırıcısına sahip olduğu başka bir alandır. Çoğu WP,% 99,9 kesintisiz çalışma oranına veya daha iyisine, günün 24 saati ağ izlemeye ve size yardımcı olacak personel konusunda saygın bir uzman ekibine ev sahipliği yapar. Bazıları WordPress Core ve / veya eklentilerin güncellemelerini bile halleder.

Wix temelleri sunar: Telefon ve e-posta yoluyla 24 saat teknik destek ve bilgi bankası makaleleri ve SSS kütüphanesi. Geleneksel web sunucuları tarafından vaat edilen elit çalışma süresi oranlarını ve özenli ağ izlemesini bulamayacaksınız, ancak sorduğunuz herhangi bir Wix sorgusu daha önce sorulmuş ve yanıtlanmıştır. Üzülme.

Karar: Wix Yeni Başlayanlar İçin En İyisi, WordPress Büyüme İçin Uygun

Sonuçlar geldi – drumroll, lütfen – ve kazanan… WordPress! Sadece web sitesi binasının sularını test etmek için ücretsiz bir sanal oyun alanı ile ilgilenmiyorsanız, WordPress’e gidin. Wix, beş sayfadan daha az sayfa içeren çok temel web siteleri oluşturmak için iyidir, ancak WordPress uzun süre devam edecektir.

Popüler site oluşturma seçeneklerindeki benzer makalelerle karşılaştırmaya devam edin:

 • WordPress ve Weebly Karşılaştırması
 • WordPress ve Blogger Karşılaştırması
 • WordPress ve Diğerleri
 • WordPress ve Kareler
 • WordPress ve Shopify Karşılaştırması
 • WordPress ve Joomla ve Drupal Karşılaştırması

WordPress, Wix veya genel olarak web sitesi oluşturma konusunda çelişkili düşünceleriniz varsa, sizden haber almak isteriz. Twitter’da veya aşağıdaki Disqus yorum formunu kullanarak bize bir not verin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me