SSD ve HDD – 5 Fark ve Veri Aktarımı

SSD ve HDD karşılaştırmaları söz konusu olduğunda, çoğu makale depolama cihazlarının veri okuma veya yazma hızına odaklanır. Ancak güç tüketimi, kullanım ömrü ve diğer yönlerde farklılıklar olduğunu biliyor muydunuz??


Araba sürerken olduğu gibi, daha yavaş olmalarına ve zaman zaman kırılma eğiliminde olmalarına rağmen, sabit disk sürücüleri (HDD’ler) daha yerleşik aygıtlardır. Hava yolculuğu veya katı hal sürücüleri (SSD) tercih eden gezginler veya site sahipleri önceden daha fazla para harcayabilir, ancak kazanılan hız ve güvenilirlik yolculuğu oldukça değerli kılar.

HostingAdvice ekibi sürekli SSD’lerin yeteneklerini ortaya koyuyor, ancak okuma / yazma hızı, kapasite, güç tüketimi ve dayanıklılık açısından iki depolama cihazı arasındaki farklara dalmaya karar verdik. SSD’lerle en iyi barındırma planları için HDD’lerden SSD’lere sorunsuz bir şekilde geçiş yapmanıza yardımcı olacak bir kılavuz için okumaya devam edin.

En İyi SSD Barındırma Seçenekleri

SSD fiyatları düştükçe ve kapasiteler arttıkça, giderek daha fazla sayıda ana bilgisayar, depolama sürücülerini altyapılarına dahil ediyor. Web hosting mantralar alliteratively şaşırtıcı ve doğru: Hız satıyor, performans önemli ve milisaniye önemlidir. Google, arama sıralarındaki yavaş siteleri cezalandırmaya başladı ve her dört ziyaretçiden biri, yüklemesi dört saniyeden fazla sürerse bir siteden vazgeçecek.

Yüksek performanslı SSD’ler tüm barındırma düzeylerinde kullanılabilir, ancak SSD planları, HDD’ler tarafından desteklenen barındırma paketlerinden biraz daha pahalı olma ve daha katı depolama sınırlarına sahip olma eğilimindedir. Bununla birlikte, kişisel bilgi işlemde olduğu gibi, faydalar çoğu kullanıcı ve site sahibine yatırım yapmaya değer.

Paylaşılan SSD Web Hosting

SSD’ler, daha lüks VPS ve özel sunucu bölgelerinde ilk barındırma popülaritesi kazandı, ancak paylaşılan barındırma üzerinde daha da fazla etki yarattıklarını iddia ediyoruz. Ünlü üç servisin en ağır, paylaşılan barındırma en çok müşteri çekiyor.

SSD’ler, anlayamayan veya daha hızlı performansa ihtiyaç duyan ilk kez site sahiplerinin yanı sıra, anne ve pop küçük işletmeler ve kalabalığın arasından sıyrılmak isteyen bireysel geliştiriciler için kritik bir destek sağlayacaktır. Aşağıda, SSD destekli paylaşılan barındırma için favori seçimimizi vurguladık:

Diğer SSD paylaşılan barındırma seçeneklerine bakın »

SSD VPS Barındırma

Bir kez SSD barındırma tadına baktığınızda, muhtemelen asla geri dönmeyeceksiniz. Performans odaklı siteniz paylaşılan barındırma kaynaklarının ötesine geçtikçe, sanal özel bir sunucu veya VPS ile daha da fazla hızlanma bulacaksınız.

Yönetilen hizmetler, bulut altyapısı ve en iyi SSD VPS planlarında yaygın olarak bulunan tam kök erişimi sayesinde, barındırma sağlayıcıları müşterilerin pedala gerçekten metal koymasını sağlar. Aşağıdaki tabloda görüntülenen SSD VPS hosting için favori sunucumuz, yüksek hızlı barındırma işleminin tüm aşamalarında mükemmeldir.

Diğer SSD VPS barındırma seçeneklerine bakın »

SSD Dedicated Sunucu Barındırma

Adanmış sunucular zaten yüksek miktarda trafiği idare etmek ve optimum yükleme süresi performansı sunmak için mahsulün kremi olarak bilinir. Ayrıca, en pahalı barındırma sunucusu yapılandırması olarak durumu muhtemelen bir SSD’nin ek maliyetinin bir sorun olmayacağını gösterir.

En iyi ayrılmış sunucu alanı sunan barındırma sağlayıcıları, hızlı provizyon ve desteğin yanı sıra yapılandırmalarınızı ve altyapınızı özelleştirme yeteneğini de içerecektir. Kuşkusuz, herhangi bir özel sunucu ve SSD ile yanlış gitmek zordur, ancak aşağıdaki ana bilgisayar, fiyat ve gücü dengelemek ve diğerlerinin proaktif izleme, otomatik yedeklemeler ve çok katmanlı güvenlik çözümleri gibi hizmetleri dahil etmek için geri kalanının üzerinde duruyor.

SSD’ye özel sunucu seçeneklerine bakın »

HDD ve SSD Arasındaki Fark Nedir??

İster yeni bir dizüstü bilgisayar satın alın, isterse bir web sunucusu için alışveriş yapın, dosyalarınızın nasıl saklanacağını ve erişileceğini bilmek istersiniz. Sabit disk sürücüleri büyük miktarda veriyi çok ucuza depolar, ancak dönen bir diskin ve okuma / yazma kafasının mekanik yapısı performansı engeller ve üniteleri arızaya karşı daha hassas hale getirir.

Katı hal sürücüler daha pahalıdır, ancak performansta gözle görülür bir artış sağlar. Birbirine bağlı flash bellek yongalarında bilgi depolayarak SSD’lerin hareketli parçaları yoktur. Daha yeni teknoloji, SSD’lerin depolama kapasitesinin daha düşük olma eğiliminde olduğu anlamına gelir, ancak barındırma sağlayıcıları, yükseltilen donanımın sayfa yüklerini 20 kata kadar daha hızlı hale nasıl getirebileceğini sıklıkla söyler.

5 SSD ve HDD Performansını Ölçme Karşılaştırmaları

SSD’ler ve HDD’ler arasındaki gigabayt başına fiyat farkı azalmaya devam ettikçe (uzmanlar boşluğun 2018 ile 2020 arasında kapanmasını bekliyor), giderek daha fazla insan çeşitli kullanımlarda SSD’lere akın ediyor. 2014 yılında SSD’ler tüm dizüstü bilgisayarların% 21’ine güç sağladı; araştırmacılar bu sayının 2017 yılına kadar iki katına çıkacağını tahmin ediyorlar. Buna karşılık HDD uygulamasının 2014’te% 79’dan 2017’de% 59’a düşmesi bekleniyordu..

Bir sabit disk sürücüsü ve yarıiletken sürücü tutan kişi

Sabit disk sürücüleri (solda) genellikle standart boyutlarda gelirken, yarıiletken sürücülerin görünümü biraz değişebilir.

SSD fiyatlandırması hızlı bir şekilde sorun olmayacakken, HDD’leri ve SSD’leri karşılaştırmanın hangi seçeneğin sizin için en iyi olabileceğini görmek için beş yol daha.

1. SSD ve HDD: Hız

İki depolama sürücüsünü karşılaştırırken, verilerin yazma ve okuma hızı HDD’ler ve SSD’ler arasındaki ayırt edici faktördür. Birincisi verileri dönen bir tepside depolamak için manyetizma kullanır; tabağın ne kadar hızlı döndüğü bilginin ne kadar hızlı saklanabileceğini belirler. Ancak SSD’ler veri depolamak için flash bellek ve gömülü işlemci kullanır.

SSD’ler, hem tüketici sınıfı bilgisayarlar hem de web barındırma sunucuları için dikkate değer performans yükseltmeleri sağlar. InMotion, A2 Hosting ve DreamHost dahil olmak üzere tüm SSD altyapısını kullanan favori ana bilgisayarlarımızın çoğu, yapılandırmanın 20 kata kadar daha hızlı sayfa yüklerine yol açtığını söylüyor.

2. SSD ve HDD: Güvenilirlik

Hareketli parça olmadığından, SSD’ler daha dayanıklı olma eğilimindedir ve bilgisayarınızın deneyimlediği çeşitli darbelere veya sarsıntılara daha iyi dayanabilir. Okuma / yazma işlemi bozulmaz ve SSD’ler veri bütünlüğünü 200 yıldan fazla korur.

Dakikada 7,200 dönüş (veya daha fazla) hızla dönen tablalarda, HDD’lerin içindeki mekanizmalar sadece daha fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kalmaz, aynı zamanda düşürülür veya çarpılırsa hasara daha duyarlıdır.

3. SSD ve HDD: Ömrü

“Hız öldürür” demesini biliyorsunuz. Depolama aygıtları söz konusu olduğunda bu biraz abartılmış olsa da, bir gerçek gerçeği tutar. SSD hücreleri zamanla yıpranabilir, ölmeden önce yavaş yavaş performans kaybedebilir. Birçoğuna göre, SSD kullanıcılarının eskiden kalma süreleri nedeniyle depolama sürücülerini değiştirme olasılıkları daha kısa ömürlü olmaktan çok daha fazla.

HDD’lere gelince, argüman dayanıklılık ile aynıdır: Hareketli parçalar, arızalara daha fazla alan bırakır. Tabağı ve okuma / yazma kafasını ayıran yalnızca birkaç nanometre ile, herhangi bir kazayla temas veri kaybına veya tam bir arızaya neden olabilir.

4. SSD ve HDD: Güç Tüketimi

Bu karşılaştırma oldukça basit bir şekilde gösterilebilir. Hangisi daha fazla enerji alır: kanepede yatarken maraton koşmak veya uzaktan kumandadaki düğmelere dokunmak? Sabit disk sürücülerinin sabit bir plakayı döndürmek ve okuma / yazma kafasını hareket ettirmek için ekstra elektrik harcaması gerekirken, elektrik SSD’leri yalnızca veri depolamaya ayrılmıştır – hareket, sürtünme veya yabancı gürültü yok.

Masaüstü bilgisayarlar ve sunucular için SSD’ler daha düşük enerji faturalarına eşittir. Dizüstü bilgisayarlarda veya tabletlerde kullanıcılar SSD’lerle tipik olarak birkaç dakika veya saat pil ömrünü azaltabilir.

5. SSD ve HDD: Oyun

Kaynak yoğun bilgisayar oyunları, her iki depolama cihazını da sınırlara itmek için mükemmel bir test sağlar. Ancak, SSD’ler oyun performansında çok az fark yaratıyor. Kare hızı sorunları bir depolama cihazı tarafından çözülmeyecek; bunlar yükseltilmiş bir grafik işlem birimi veya GPU gerektirir. Bazı oyuncular SSD’lerin aksaklığı azaltabileceğini veya oyunların oynatıcıya ayak uyduracak kadar hızlı bir şekilde varlıkları sabit diskten çekemediğinde kısa bir süre durakladığını bildirdi.

Genel olarak, savaş alanındaki eylem söz konusu olduğunda SSD’ler ve HDD’ler etkili bir şekilde aynıdır. Bununla birlikte, oyuncuların SSD avantajları diğer PC kullanıcıları tarafından yaşananlarla aynıdır: daha hızlı önyükleme süreleri ve daha hızlı oyun yükleme.

Nasıl Aktarılır: HDD’yi SSD’ye Geçirme veya Klonlama

Web barındırma müşterileri Birçok barındırma sağlayıcısı web sitelerinizi ve alan adlarınızı ücretsiz olarak taşıyacağından, bir SSD’ye geçmek isteyen şeylerin çok daha kolay bir zamanı olacaktır. Cesur hissediyorsanız ve geçişle kendiniz uğraşmak istiyorsanız, dosyalarınızı ve veritabanlarınızı yeni bir ana bilgisayara aktarmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler derledik.

EaseUS Todo Backup'in ekran görüntüleri

EaseUS Todo Backup gibi ücretsiz yazılım, kullanıcıların kişisel donanımlarını SSD’lere yükseltmelerine yardımcı olabilir.

ancak, Windows ve PC kullanıcıları masaüstü veya dizüstü bilgisayar depolama alanlarını yükseltirken genellikle işletim sistemini ve kişisel dosyaları daha küçük kapasiteli bir sürücüye yerleştirmekle uğraşır. Genellikle, varolan bir Windows kurulumunu işletim sistemini yeniden yüklemeden taşımanın en kolay yolu sürücüyü klonlamaktır. Bununla birlikte, depolama kısıtlamaları ile her şey uymayabilir. Bunu düzeltmek için adımlar şunlardır:

  1. Bir SSD’ye geçerken, muhtemelen mevcut HDD’nizi temizleme: İhtiyacınız olmayan dosyaları silin, kullanmadığınız programları kaldırın ve kalan dağınıklığı kaldırmak için disk temizleme yardımcı programını çalıştırın. Kişisel dosyaları harici bir sabit sürücüye, ikinci bir dahili depolama aygıtına veya bulut depolama alanına yüklemeniz gerekebilir.
  2. Sisteminiz taşınmaya hazır olduğunda, aşağıdakileri yapmak için bir yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma programı kullanabilirsiniz bilgilerinizi SSD’ye kopyalayın. Disk görüntülerini özel olarak SSD’ler için optimize edebilen ücretsiz bir program olan EaseUS Todo Backup’ın bir parçasıyız. EaseUS hem Windows 8 kullanıcıları hem de Windows 7 kullanıcıları için talimatlar sağlar.
  3. Artık klonlama tamamlandı ve tüm dosyalarınızın SSD’nize taşındığını doğruladığınıza göre, bilgisayarınızı yeni sürücüden önyükleyin ve HDD’yi yeniden biçimlendirerek dosyalarınızı kaldırın. 1. Adım’da belgelerinizi, resimlerinizi ve videolarınızı kaldırmak zorunda kaldıysanız, HDD’deki kişisel dosyaları geri yükleyebilirsiniz. Bu şekilde, sisteminize önyükleme yapmak ve uygulamaları yüklemek için SSD hızını uygulayarak verilerinize kolay erişimin tadını çıkarabilirsiniz.

İki sabit sürücüyü dengelemek ilk başta zor olsa da, PC kullanıcıları kesinlikle belirgin şekilde yükseltilmiş SSD performansı ve kararlılığından faydalanacaklar. Çalışmayı paylaşarak ve uygun şekilde bakım yaparak, her iki sürücü de daha uzun süre dayanır.

Her iki dünyanın en iyisi? SSD ve HDD Birleşik Hibritleri

Hem HDD hem de SSD depolama alanına sahip bir web barındırma planı bulmak için ince baskıyı okumak için çok zaman harcamanız gerekecek, ancak bunlar var – özellikle VPS ve özel sunucu düzeylerinde, barındırma mimarisi. Örneğin, SSD’ler web sitelerini ve uygulamaları hızlı bir şekilde sunarken harikadır, HDD’lerin daha büyük kapasiteleri arşiv ve yedekleri depolamak için iyi çalışır.

Ancak kişisel bilgi işlem için depolama kapasitesi veya hız arasında seçim yapmanız gerekmez. İşletim sisteminizi bir SSD’ye yükseltirken kendi hibrit masaüstünüzü veya dizüstü bilgisayarınızı nasıl oluşturabileceğinizi zaten paylaştık, ancak donanım satıcıları, katı hal hibrit sürücüleri için bazen SSHD olarak adlandırılan kombinasyon bileşenleri üretmeye ve satmaya başladı. tam bilgisayardaki bir özellik. Bilgisayar depolama ile, sabit disk sürücüleri ve yarıiletken sürücüler bir kazan-kazan durumudur – birbirinden daha güçlü birlikte.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector