Web Hosting Bant Genişliği Nedir? (Ne Kadar İhtiyacınız Var & 5 En İyi Sunucu)

Web hosting bant genişliği nedir, soruyorsunuz? Bu terim, genellikle barındırma planlarını karşılaştırırken açıklayıcı depolama alanından sonra listelenir, ancak bant genişliği çok daha karmaşık ve anlaşılması zor görünüyor.


Şeyleri basitleştirmek için buradayız: yoğun trafiğe ne kadar aşinasınız? Bant genişliğini bir otoyolun şeritleri gibi düşünebilirsiniz; her araba sitenize gelen web trafiğini temsil eder. Aşırı kalabalık yollar uzun gecikmelere ve sinirli sürücülere yol açarken, çok fazla şerit aşırı derecede pahalı ve bakımı zordur. Her iki seçeneğin de ziyaretçilerinizin mutluluğu ve sitenizin genel başarısı üzerinde dramatik bir rota olabilir.

Bu nedenle, ne kadar bant genişliğine ihtiyacınız olduğunu ve nerede bulabileceğinizi anlamak önemlidir – bant genişliği ve ziyaretçilerinize hızlı ve güvenli bir yolculuk sunmanıza yardımcı olabilecek en iyi barındırma sağlayıcıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Web Hosting Bant Genişliği Nedir??

Bir siyasetçinin bir zamanlar (biraz rezil olarak) dediği gibi, “İnternet bir dizi tüptür.” Net tarafsızlığa atıfta bulunuyordu, ancak aynı benzetme web barındırma bant genişliğini açıklamak için çalışabilir. Basitçe söylemek gerekirse:

Web barındırma bant genişliği, bir web sitesinin belirli bir süre ziyaretçilerine sunabileceği veri miktarıdır.

Bant genişliğini internetteki tüplerin kapasitesi veya çapı olarak düşünün; daha güçlü, daha büyük bağlantılar (yüksek bant genişliği) daha fazla trafik ve veri sunabilirken, daha kısıtlı bağlantılar veya ağlar (düşük bant genişliği) biriken işler ve daha düşük yükleme hızlarına neden olabilir.

Toplantı sahipleri genellikle planlarıyla ilişkili bant genişliğini belirli bir sürede ne kadar verinin verilebileceğine göre tanımlar – genellikle ayda gigabayt veya terabayt olarak. Doğal olarak, ekstra bant genişliği için bir miktar prim ödersiniz, ancak planların büyük çoğunluğunun iyi atanmış ve içeriğinizi büyüyen kitlelere sunmaya hazır olduğunu tespit ettik..

Sınırsız Bant Genişliği ile En İyi Ucuz Hosting

Trafik sabit bir oranda arttığında, site yöneticileri sayfa yükleme sürelerinin tutarlı kalmasını ve web sitesinin kullanılabilir kalmasını sağlayabilir. Ancak, beklenmedik veya büyük bir dalgalanma olduğunda – örneğin perakendenin Kara Cuma’yı ele alın – devam etmek zor olabilir.

Bu yüzden mümkün olduğunca fazla bant genişliğine sahip makul fiyatlı planlar bulmak istersiniz. Web hosting gerçekten sınırsız bir şey gibi bir şey olmasa da, paylaşılan hosting sağlayıcıları ton müşterileri üzerinde herhangi bir bant genişliği kısıtlamaları kaldırmak. Hizmeti en iyi uygulamalara ve ana bilgisayarın şartlarına uygun olarak kullandığınız sürece, web siteniz gereken tüm bant genişliğine sahip olacaktır. (Daha sonra sınırsız bant genişliği hakkında daha fazla bilgi.)

Bu, bir sürü özgeçmiş ve iş başvurusu gönderen profesyoneller veya çevrimiçi bir promosyon başlatmayı düşünen küçük bir işletme için mükemmeldir. Sitenizin ölçeklenmesine ve başarılı olmasına yardımcı olmak için bant genişliğini sağlayan favori ana makinelerimize göz atın:

En uygun fiyatlı diğer ev sahiplerini görün »

Ne Kadar Bant Genişliğine İhtiyacım Var?

Yönetilmesi nispeten kolay olan depolama alanının aksine, bant genişliği web hostingin daha az ayarlanabilir bir bileşenidir. Bu nedenle, doğru miktarda bir plan bulmak önemlidir – çok fazla olsun ve muhtemelen çok fazla ödeme yapıyorsunuz. Yeterli olmayın ve web siteniz acı çekecek.

Çoğu kişisel veya küçük web sitesi gerçekten endişelenmeniz için yeterli bant genişliği tüketmez. Ancak, çevrimiçi varlığınız daha yerleşikse veya havalanmaya başlıyorsa, ne kadar bilgi işlem gücüne ihtiyacınız olduğunu anlamanız gerekir. Neyse ki, sitenizin ne kadar bant genişliği tüketdiğini belirlemek için oldukça basit bir formül var; bant genişliği, bu faktörlerin birlikte çarpılmasıyla hesaplanır:

 • Her gün ortalama ziyaretçi sayısı
 • Web sitenizdeki bir sayfanın kilobayt cinsinden ortalama boyutu
 • Her ziyaretçi tarafından görüntülenen ortalama sayfa sayısı
 • Bir ayda 31 gün

Ürün, ay için tüketilen beklenen bant genişliği, kilobayt olarak (kaç gigabayt kullanacağınızı görmek için 1.000.000’a bölün) olacaktır. Kullanıcıların sitenizden dosya indirmesine izin vermek istiyorsanız, ortalama günlük indirme sayısını ve ortalama dosya boyutunu da çarpıp bu sayıyı toplamınıza eklemek istersiniz.. Ayrıca, kendinize kıpır kıpır bir oda vermek için bant genişliği tahmininizi yaklaşık 1,5 ile çarpmanızı öneririz..

Sınırsız Bant Genişliği Nedir?

Yavaş veya düşmüş bağlantılar, kaçırılan satış fırsatları veya hayal kırıklığına uğramış tüketiciler anlamına geldiğinden, yeterli bant genişliğine sahip olmamak bir markanın kârlılığını önemli ölçüde etkileyebilir. Bant genişliği talebini inceleyen bir Scientific American makalesi, yüz bin ABD’li taraftarın merakla beklenen “Game of Thrones” bölümünü izlemek için nasıl ayarlandığına işaret etti, akış hizmetini kısmi bir başarısızlığa gönderdi.

Makaleye göre, küresel internet trafiği her yıl yaklaşık% 22 oranında artmaktadır – telekomünikasyon ve internet servis sağlayıcılarının daha fazla bant genişliği sağlama yeteneğinin çok ötesine geçmektedir. Kısa tedarik bant genişliği ile, bu kadar çok paylaşılan barındırma planları ile ilişkili sözde “sınırsız bant genişliği” özelliği yüzyılın anlaşma gibi görünüyor. Bant genişliğinin VPS ve özel sunucu düzeylerindeki firma numaralarıyla ölçüldüğünü fark edeceksiniz.

Ne yazık ki, sınırsız (ve kuzenidir, ölçülmemiş) bant genişliği, büyük ölçüde nasıl göründükleri anlamına gelmeyen pazarlama terimleridir. Ölçülmemiş olanlar biraz daha doğru olabilir, ancak birçok ana bilgisayar, paylaşılan bir barındırma sunucusuna koydukları hesapların sayısını biliyorsa, herkes davranırsa makinenin tüm bant genişliğini kullanmayacaktır. Bunun yerine sınırsız bant genişliğini basitçe “tanımlanmamış” bant genişliği olarak düşünün.

Sınırsız bant genişliği sunan popüler paylaşılan barındırma sağlayıcıları genellikle şirketin tam olarak sınırsız veya ölçülmemiş bant genişliğini nasıl tanımladığını açıklayan bir not veya bağlantı ekler. (Bluehost harika bir örnektir.) Ana bilgisayarlar genellikle bant genişliği sınırlamalarını tanımlamaz ve yalnızca büyük multimedya dosyalarını depolama veya dosya paylaşımına katılma gibi normal web sitesi işlemlerini takip etmeyen hesapların% 0,05’ini cezalandırır veya kısıtlar.

Bir Web Sitesi için Bant Genişliği Neden Önemli??

Bant genişliğini bir çift ayakkabı olarak düşünün. Birinci sınıf bir koşucu, sivri uçları çok küçükse pisti etkili bir şekilde vidalayamaz; ayaklarına bağlanmış büyük boy palyaço ayakkabısı gibi kötü bir şey yapardı. Şimdi, koşucunun web siteniz olduğunu hayal edin – anlayın?

Kabloların çizimi ve veri aktarımı

Disk alanı daha fazla ilgi görmesine rağmen, bant genişliği bir sitenin hızı ve başarısı üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir..

Bant genişliği, web sitenizi hızlı bir şekilde ziyaretçilerinize sunmakla ilgilidir ve sayfa yükleme hızı, satış ve trafiğinizi artırmak için en önemli faktörlerden biridir. Google, arama sıralamalarına site hızını dahil eder ve mobil ziyaretçilerin yarısından fazlası, yüklemesi üç saniyeden uzun sürerse bir siteden ayrılacaktır.

Dahası, daha yüksek miktarda bant genişliği, işletmelerin daha fazla (ve daha fazla ve daha fazla) ziyaretçiye hitap edecek dinamik içerik sunan daha karmaşık web siteleri geliştirmelerini sağlar. VPS, bulut ve özel sunucu planları genellikle site yöneticilerinin trafik dalgalanmalarına yanıt olarak bant genişliğini yukarı ve aşağı ölçeklendirmesine olanak tanıdığından, bileşen aynı zamanda site sahiplerinin web barındırma maliyetlerini yönetmesine yardımcı olabilir.

Bant Genişliğini Nasıl Artırırım?

Herhangi bir site sahibinin veya girişimcinin görmek istediği son şey, ziyaretçilerin web sitesine erişmesini engelleyen bir hata mesajıdır. Kasvetli ekranlar, bir markanın performansını hafife aldığı ve başarıya hazır olmadığı utanç verici bir kırmızı bayraktır. Ancak, web siteniz bulut barındırma gibi esnek bir platformda değilse, bant genişliği genellikle alakart ekleyebileceğiniz bir özellik değildir.

Sunucu ortamınızdan bağımsız olarak, az ya da çok ek bant genişliği oluşturmanın en iyi yolu, aslında sitenizin bant genişliği kullanımını azaltmaktır. Bant genişliği su gibidir – etrafta dolaşacak çok şey vardır, bu yüzden koruma önemlidir. Bunu gerçekleştirmenin bazı yolları şunlardır:

 • Resimler ve videolar için harici kaynakları veya depolamayı arayın (veya web için resim dosyalarını optimize edin)
 • HTTP, CSS ve JavaScript için sıkıştırmayı etkinleştir
 • Statik içeriği kitlenize en yakın sunucularda depolamak için önbellekleme ve bir içerik dağıtım ağı uygulayın
 • RSS beslemelerini üçüncü taraf uygulamalara veya eklentilere dış kaynak sağlama

Bant genişliğiniz düzenli olarak azalıyorsa, barındırma sağlayıcınız muhtemelen kapınızı çalıyor ve sizden daha büyük bir plana geçmenizi isteyecektir. Ayrılan kaynaklarını aşan paylaşılan barındırma müşterileri için, en iyi VPS barındırma paketleri ne kadar bant genişliğinin bulunduğunu açıkça belirtir ve tüketimini yönetmek ve ölçmek için daha fazla araç sunar.

Ölçeklendirme Planı Yaparak Başarıya Devam Edin

Jeff Atwood’un yazdığı gibi, web’de ve daha büyük çevrimiçi dünyalarda “popülerlik bir vergidir”. Viral olmak ve trafikteki büyük artışları görmek bir şirketin yörüngesini tamamen değiştirebilir, aynı zamanda bütçesini ve aşırı yüklenmiş bant genişliğinin siteyi veya ağı çökmesini engellemeye çalışan geliştiricilerin ve yöneticilerin akıl sağlığını da bozabilir.

StackOverflow ve Discourse’nin Kurucu Ortağı Jeff, başarılı bir web sitesinin içsel çalışmaları hakkında clueless değildir. Ancak bir yayın viral hale geldiğinde, belirli bir günde giden bant genişliği, site trafiğinin ortalamasını neredeyse üç katına çıkardı. Kaynak tüketimini yeniden ele geçirmeye neyin şeffaf olduğuna bir bakış attı ve işaretçilerin çoğu yukarıdaki listede yer alıyor..

Ani şöhret ve servet tahmin etmek zor olsa da, kuruluşunuzun büyümesini izlemek ve tahmin etmek için her ay ne kadar bant genişliği kullandığınızı hesaplamak için zaman harcayın. Gerçekten gerekmeden önce hosting planınızı yükseltin. Tabii, masraflar açısından biraz daha fazla olabilir, ancak aylık hosting için birkaç ekstra dolar, site düşerse kaybedeceğiniz yüzlerce veya binlerce kişiden çok daha iyidir..

Gelecekteki web sitesi büyümesini tahmin etmek, işletmenin veya web sitesinin kitlesine ulaşma açısından olgunluğuna bağlı olarak anlaşılır bir şekilde değişebilir. Bununla birlikte, her ay% 10 ila% 20 daha fazla trafik elde etmek için mütevazı kazançları bütçelendirmeyi deneyin. Kişisel portföyleri, blogları veya küçük işletmeleri işleten çoğu paylaşılan barındırma müşterisi için, bir süre daha beklemeniz mümkündür – seyir kontrolünü çevirin ve geniş, açık otoyolun tadını çıkarın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector