Web Hosting Nasıl Kurulur – Sunucunuz ve Alan Adı Kurulum Kılavuzu (2020)

Nasıl web hosting kurmak öğrenmek düşündüğünüzden daha kolay – hatta ilk kez site sahipleri için. Başlangıçta, tüm stres, siteniz için doğru boyutlu hizmetleri bulmaya odaklanır, genellikle denenmiş ve gerçek emlak benzetmesine dayanır: Paylaşılan barındırma bir daire kiralamak gibidir, VPS bir kınamak sahibi olmaya benzer ve özel sunucular kendi evinize sahip olmakla eşdeğerdir. Bu yaygın bir karşılaştırma ve yönetilen hizmetleri açıklamak için daha önce kullandığım bir karşılaştırma.


Pizza, giyim değişiklikleri ve gerçek aşk arayışı ile ilgili tercihime rağmen, web sitenizin ikamet etmek için bir yere ihtiyacı var. Mutlu bir barındırma evi bulmanıza yardımcı olmak için buradayız.

Sadece doğru barındırma sağlayıcısını bulmaya çok önem verdikten sonra, yeni bir plana kaydolduktan sonra biraz rahatlamak doğaldır. Bununla birlikte, bir ana bilgisayar seçmek, web sitenizi çevrimiçi hale getirmenin ilk adımıdır. İster sıfırdan başlıyor, ister önceki bir barındırma sağlayıcısından siteleri taşımak istiyor olun, aşağıda mutluluğa ev sahipliği yapma adımlarını özetledik.

1. Bir Web Host seçin

Basitçe söylemek gerekirse, henüz sahip olmadığınız bir şeyi ayarlayamazsınız. En iyi web hosting seçeneğini belirlemek zor, çeşitli hizmetler, satış ve piyasadaki şirketler göz önüne alındığında olabilir. Nasıl borç sıkıntısı çeken bir üniversite kolejinin muhtemelen doğrudan bir köşkün içine girmemesi gerektiği gibi, sekiz kişilik iyi bir aile sıkışık bir stüdyo dairede mutlu olmaz.

Bizi emlakçı olarak düşünün ve barındırma sağlayıcınızı bütçenizi konum, düzen ve yükseltilmiş özelliklerle dengeleyen özellikler olarak görüntüleyin. Bu aşamada, yalnızca hedeflemek istediğiniz mahalleyi veya alt bölümü tanımlıyoruz. Çoğu yeni müşteri paylaşılan barındırmadan oldukça memnun olurken, diğerleri paylaşılan hizmetlerinden daha fazla olabilir ve VPS, bulut veya özel planlara atlamaya hazır olabilir. Zaten bir web sitesi işletiyorsanız, ücretsiz transfer veya taşıma hizmeti sunan bir ana makineye dikkat edin. Bu adımların çoğunu atlayabilirsiniz.

Paylaşılan Evsahipliği

Aramanızı başlatmak için harika bir yer, paylaşılan barındırma, küçük ve orta ölçekli siteleri hızlı bir şekilde çevrimiçi almanın uygun fiyatlı, kullanıcı dostu bir yoludur. Paylaşılan ana bilgisayarlar, sunucu kaynaklarını yüzlerce, bazen de binlerce müşteriye bölerek, bunları kurmak ve yönetmek için en kolay planları yapar. Müşteriler, sunucu yönetiminin teknik ayrıntıları hakkında endişelenmeden hesaplarına odaklanabilir.

Sizin veya çevrimiçi projenizin hedefleri için özellikle önemli olan birkaç özelliği hedefleyerek potansiyel sağlayıcı havuzunu daraltın. Bu, e-posta hesaplarınız için yüksek performanslı katı hal sürücüleri, sınırsız bant genişliği veya spam filtreleri anlamına gelebilir. Diğer farklılaştırıcılar arasında, e-ticaret teklifleri ve ücretsiz alan adı seçeneklerinin yanı sıra reklam kredileri, bir web sitesi oluşturucu ve yükseltilmiş donanım gibi avantajlar bulunmaktadır. Tavsiye ettiğimiz en iyi paylaşılan ana bilgisayarlardan bazıları şunlardır:

En iyi paylaşılan ev sahiplerinin tümünü görün »

VPS Barındırma

Sanal özel sunucu veya VPS, yüksek trafikli siteler ve karmaşık görevleri yerine getiren uygulamalar için en uygunudur. Fiziksel sunucular sanallaştırılır ve daha az müşteri arasında bölünür ve her web sitesi için daha fazla güç ve performans kalır. Müşteriler VPS’lerine doğrudan erişebilir ve genellikle yazılım ve güvenlik çözümlerini kurmaktan ve korumaktan sorumludur.

VPS planları yeni başlayanlar için daha karmaşık olabilir, ancak birçok ana bilgisayar, kullanıcıların güvenlik, yedeklemeler ve işletim sistemi güncellemelerinden haberdar olmalarına yardımcı olacak çeşitli genişletilmiş destek katmanları (yönetilen hizmetler de denir) sunar. Favori VPS sunucularımızın listesi için ilerlemeye devam edin.

Tüm en iyi VPS sunucularını görün »

Özel Sunucu Barındırma

Özel bir sunucu seçen müşteriler genellikle çok yüksek düzeyde trafik görür, büyük miktarda veri depolar ve performans, güvenlik ve güvenilirlik için kritik bir ihtiyaç duyar. En pahalı barındırma seçeneği, özel sunucular da en hızlı ve en güçlü barındırma yapılandırmasıdır. Kullanıcılar, özel hostinglerini nasıl kuracakları konusunda nihai kontrole sahiptirler, ancak büyük bir güçle büyük sorumluluk gelir.

Müşteriler bir sunucunun tamamı üzerinde tam ve tam denetime sahip olduklarından, özel barındırma planları gerçekten çerezler için uygun değildir. Yine, daha az deneyimli site sahipleri yönetilen hizmetlere büyük ölçüde güvenebilir (ve yapmalıdır), ancak fiyat etiketi premium beyaz eldiven tedavisi için astronomik hale gelebilir. Bununla birlikte, en iyi sunucu barındırma sağlayıcılarımız, hepsi teknik destek ekipleriyle isim-marka, performans donanımını koruma konusunda mükemmeldir.

En iyi özel sunucuları görün »

2. Bir Alan Adı Kaydedin

Mükemmel yeri veya mülkü bulduktan sonra, insanların sizi bulması için bir yol bulmanız gerekir. Evinizin adresini seçemediğiniz için, bu aşamayı favori olarak seçtiğiniz kompleks, mahalle veya alt bölümdeki belirli daire, apartman dairesi, ev veya kat planını bulmakla karşılaştırırız. Pastoral ev numarası ve sokak adı başka biri tarafından işgal edilmiş olabilir, ancak genellikle telaffuz edilmesi veya hatırlanması zor sokaklara eğilmeden yakınlarda bir şeyler bulabilirsiniz..

Çoğu barındırma şirketi – hepsi değil – bir alan adı rezerve etmenizi ve kaydetmenizi sağlar, hatta çoğu hizmet de dahil olmak üzere ücretsizdir. Kayıt şirketi olarak görev yapan ana makineler, sitenizin adını korumak için alan adı kayıtlarının genel yöneticileriyle birlikte çalışır. Bununla birlikte, birkaç ana bilgisayar bu adımı atlar ve dosyalarınızı depolamaya ve bunları site ziyaretçileri tarafından kolayca kullanılabilir hale getirmeye odaklanmayı tercih eder. Bir alan adını herhangi bir kayıt kuruluşuna kaydedebilir ve bilgilerinizi ayrı olarak saklayabilirsiniz. Basitlik için her şeyi aynı çatı altında tutmanızı öneririz, ancak bir alan adı kaydedebilir ve dosyalarınızı ayrı ayrı barındırabilirsiniz.

DNS sunucularının nasıl çalıştığını gösteren grafik

Etki alanı adları, DNS’nin bir web sunucusundaki dosyalara bağlandığı IP adresleri için kolayca anlaşılan yer tutucular olarak işlev görür.

Alan adı, boylam ve enlem koordinatları yerine yeni evinizin posta adresini kullanmak gibidir. Bilgisayarlar etki alanı adlarını kullanarak iletişim kuramaz ve IP adreslerini kullanarak birbirlerini bulamazlar. Etki Alanı Adı Sistemi veya DNS, IP adreslerini etki alanı adlarına bağlayan çeviri hizmeti olarak işlev görür. Toplantı sahipleri web sitenizi dünya çapında sisteme bağlamak için DNS sunucularını veya ad sunucularını kullanır.

Markanızın veya web sitenizin adresi olarak, seçtiğiniz alan adı son derece önemlidir. Moz’daki SEO uzmanları, güçlü bir alan adı için sekiz kuralı özetliyor. En büyük etkiye sahip olmak için, alan adları yüklenebilir, belirgin, kısa, ticari markalardan uzak ve sezgisel olmalıdır. Bir alan adı gerektiğinde geniş anahtar kelimeler kullanmalı veya reklam öğesi değişikliklerine güvenmelidir.

En iyi alan adı barındırıcılarının tümünü görün »

3. Bir Web Sitesi Tasarım Rotası Seçin

Şimdi, nihayet yaşamak için yeni bir yere sahip olma aşamasındayız – ancak tüm eşyalarınız hala kutularda. Bir evi ev yapmak için bir iç mimar veya bir peyzaj ekibi kiralamak isteyebilirsiniz. Doğal olarak, alanınızın markanız veya kişiliğiniz gibi görünmesini ve hissetmesini ve sahip olduğunuz dosya, resim ve biblolardan faydalanmasını istiyorsunuz.

Web sitesi oluşturucuları ve içerik yönetim sistemleri, başkalarının uzmanlıklarını harmanlarken, yine de kendi kişisel yeteneklerinizi atmanıza izin verir. Bununla birlikte, bir web sitesini sıfırdan tasarlamak ve kodlamak, muhtemelen geliştiricilere ve kendiniz yapın. Zaten memnun olduğunuz bir site tasarımınız varsa, yeni barındırma planınıza sorunsuz bir şekilde nasıl geçeceğinizi öğrenmek için ileri atlayın.

A. Web Sitesi Oluşturucu Tarafından Tasarım

Site oluşturma platformları için kırmızı-sıcak pazar, bir kod ve klavye üzerinde uzun günler sürmeden özel bir görünüm isteyen site sahipleri için bir seçenek sunar..

Web sitesi oluşturucuları, blog yazarlarına, girişimcilere, geliştiricilere ve hobilere dakikalar içinde çarpıcı ve profesyonel bir web sitesi oluşturma şansı sunuyor ve servisler genellikle kullanılabilirlik ve mobil uyumlu tasarımlara odaklanıyor. Alıcı dikkat: Birkaç ana makine yeni planlarla ücretsiz bir bina platformu içerir, ancak diğerleri yalnızca site oluşturucunun barındırma hizmetleri kullanılarak elde edilebilir.

Diğer site oluşturucu planlarına bakın »

B. İçerik Yönetim Sistemine Göre Tasarım

Tek tıklamayla WordPress yüklemesi sunmayan bir web barındırıcısı bulmakta zorlanırsınız. Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi yeni başlayanların öğrenmesi için zor olabilir, ancak WordPress görünüşte sınırsız görünen ücretsiz, açık kaynaklı bir çözümdür.

Gergin yeni başlayanlar için, her iki dünyanın en iyilerini BoldGrid adlı benzersiz, türünün tek örneği WordPress web sitesi oluşturucusuyla harmanlayan en iyi WordPress barındırma sağlayıcımız InMotion Hosting’e kaydolmayı deneyin..

WordPress’i diğer CMS’lerle karşılaştırın »

C. Sıfırdan Tasarım

Doğru araçlar ve sabırla, bir web sitesini ince havadan yapabilirsiniz. Bir web sitesini sıfırdan kodlamak, sitelerini çevrimiçi hale getirmek için bir zaman sıkışıklığı altında olmayanlar için değerli bir çaba olabilir. Web tasarımı ve programlama dillerini öğrenmek, site sahiplerine tam olarak istedikleri görünümü ve kullanıcı deneyimini oluşturmalarını sağlar – ve daha fazla beceri kazandıkça web sitenizi daha da düzenleyin ve genişletin.

Hangi rotayı alacağınızdan hala emin değilim? Tasarım seçeneklerinizi nasıl kodlayacağınızı öğrenmek ya da hala kontrol etmek istiyorsanız, site oluşturucularına, CMS’lerine ve kodlamasına ilişkin faydalı kılavuzumuz, her seçimin avantajları ve düşüşleri hakkında daha fazla ayrıntı düzeyi sağlar.

Başka Bir Ana Bilgisayardan Taşıma Yapıyorsanız Ek Adımlar

Eğer bu eviniz ilk ev sahipliği yapmıyorsa, eşyalarınızı eski yerinizden taşımak ve taşımak için evden işe alım seçeneği vardır. Favori ev sahiplerimizin çoğu ücretsiz web sitesi ve alan adı taşıma hizmetleri sunmaktadır. Tabii ki, göreceli olarak az deneyimle işleri kendiniz taşımayı seçebilirsiniz, ama neden rahatsız oluyorsunuz? Eller serbest aktarımlar genellikle çok az veya hiç kesintiye neden olmaz – ve sizin için tam olarak sıfır baş ağrısı.

FTP ve phpMyAdmin Kullanarak Dosyaları ve Veritabanlarını Aktarma

Tüm web sitesi dosyalarınızı FTP veya dosya aktarım protokolü aracılığıyla indirerek hareketli kamyonu yükleyin. CPanel kurulumlarında bulunan eski ana makinenizin dosya aktarım aracını kullanabilir veya istediğiniz ücretsiz bir FTP programını yapılandırabilirsiniz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, FTP aracılığıyla yeni ana makinenizin sunucusuna bağlanacak ve tüm dosyaları yeni depolama alanınıza yükleyeceksiniz..

Site transferlerinin gösterimi

Web sitesi dosyalarını ve veritabanlarını manuel olarak aktarabilmenize rağmen, birçok ana makine sorunsuz taşıma işlemleri içerir.

Basit, statik siteler için bu adım yeterlidir. Bloglar gibi dinamik içeriğe sahip sitelerin çoğunun da taşınması gereken veritabanları vardır. Veritabanı yönetimi, ana makinenizin cPanel platformunda bulunan phpMyAdmin kullanılarak yapılabilir. İlgili veritabanlarını eski ana makinenizden dışa aktarın ve yeni ana makinenizdeki phpMyAdmin’de oturum açın. Bilgileri içe aktarmadan önce yeni veritabanları ve kullanıcı adları oluşturmanız gerekir.

Alternatif olarak, web tabanlı kontrol paneli her iki barındırma sağlayıcısı tarafından kullanıldığı sürece, cPanel kullanarak yedekleri indirip geri yükleyerek aksama süresini en aza indirebilirsiniz. Web siteniz, alt alan adlarınız ve veritabanlarınız için sıkıştırılmış yedek dosyaları toplamak istersiniz. Dosyalar yeni sunucunuza yüklendikten sonra, cPanel aracındaki her MySQL veritabanıyla ilişkili kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmeniz gerekir.

Alan Adınızı Yeni Sunucunuzun Ad Sunucularına Yönlendirin

Dosyalarınız ve veritabanlarınız taşındıktan sonra, geriye kalan tek şey İnternet’e alan adınızın artık içerik yüklemek ve görüntülemek için farklı bir sunucu araması gerektiğini söylemek. Bu, Postaneye yeni adresinizi uyarmaya ve posta iletmeye kaydolmaya benzer. Bir alan adını yeni barındırma planınıza taşımak tamamen isteğe bağlıdır. Toplantı sahipleri size bu işlemi nasıl başlatacağınızla ilgili talimatlar verir veya alan adlarını web sitesi dosyalarınızdan ayrı olarak barındırmak mükemmel olur.

Alan adınızın nerede olduğuna bakılmaksızın, o hesap yönetimi arayüzüne giriş yapın ve alan adı sunucularını yeni ana makinenizdeki güncellenmiş bilgilerle değiştirin. DNS kayıtlarındaki değişikliklerin yürürlüğe girmesi 24 saat kadar sürebilir, ancak hem yeni hem de eski web siteleri geçici olarak düzgün çalışacaktır.

Web siteniz kurulduktan sonra içeriğe odaklanabilirsiniz & Müşteriler

Rağmen biz tıbbi yardım arayan iki barındırma seçenekleri karşılaştırmak zevk, denenmiş ve gerçek emlak karşılaştırma web barındırma hizmetleri kurmak açıklamak için en iyi yoldur. Yeni barındırma planı veya sunucu yapılandırması ne olursa olsun, nihayetinde seçtiğiniz, fiyat, destek, depolama ve performans bir barındırma planı için alışveriş yaparken dikkate alınması gereken önemli özelliklerdir. İster bir blog barındıracak bir yer, ister büyüyen çevrimiçi mağazanız olsun, bu bileşenler asla modası geçmez.

Doğal olarak, hayallerinizin başlangıç ​​evine taşınmayı bitirdikten sonra, geriye kalan tek şey eve taşınma partisini fırlatmaktır. Pek çok sunucunun kitlenizi büyütmek ve yeni kazılarınızı göstermek için sunduğu SEO araçlarından ve reklam kredilerinden yararlanın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector