WordPress.com ve WordPress.org – Bilmeniz Gereken 4 Şey ve Nasıl Geçilir?

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki fark nedir? Yeni siteler oluştururken sıklıkla göz ardı edilen temel bir sorudur ve bol miktarda baş ağrısına neden olabilir:


 • WordPress.com kendi web sitenizi ücretsiz olarak oluşturmanıza ve özelleştirmenize izin veren tamamen barındırılan bir web sitesidir. Her şey tarayıcı tabanlıdır, dolayısıyla indirme işlemi yapılmaz. Bir hesaba kaydolmanız, bir tema seçmeniz ve ardından çevrimiçi oluşturmaya başlamak için üzerine gelin ve tıklayın veya sürükleyip bırakın.
 • WordPress.org indirmek için ücretsiz olan WordPress yazılımını bulacağınız sitedir. Bu durumda, WordPress, WP dostu bir sağlayıcıyla barındırırken indirip yükleyebileceğiniz popüler blog uygulaması anlamına gelir. Buna genellikle kendi kendine barındırılan WordPress denir.

Şimdi maliyet, tasarım, destek ve depolama söz konusu olduğunda ikisinin nasıl biriktiğini karşılaştıralım. Ardından, sitenizi WordPress.com’dan WordPress.org platformuna nasıl taşıyacağınızı ele alacağız.

WordPress.com ve WordPress.org: En İyi WordPress Hosting Seçenekleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla WordPress aromasıyla, seçeneklerinizden bunalmış hissedebilirsiniz. Platformun nasıl optimize edileceğini ve güvenli hale getirileceğini herkesten daha iyi bilmesi gerektiğinden, doğrudan barındırma yardımı için platformun içerik oluşturucusuna gitmeyi tartışmak zor:

WordPress.org’a Kaydolun »

Çoğu site sahibinin tercih ettiği WordPress.org ile kendi kendine barındırılan rotaya gitmek isteyenler için, aşağıdaki sağlayıcılar kurulum ve yapılandırma işlemini çok basit hale getirir. Tek yapmanız gereken otomatik bir yükleyiciyi tıklamak, sitenizi adlandırmak ve gitmekte fayda var! Bu şirketleri yükseltilmiş performans ve gelişmiş müşteri desteği için tercih ediyoruz:

Diğer üst WordPress ana bilgisayarlarına bakın »

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Fark Nedir??

Temel fark, bir kişinin (WordPress.com) bir web sitesi oluşturmanıza, başlatmanıza ve barındırmanıza izin veren bir çevrimiçi web sitesi oluşturucusuna karşılık gelirken, diğeri (WordPress.org) ile birlikte kullanılacak kendi kendine barındırılan yazılımlara atıfta bulunur. bir web barındırıcısı. İkisi de ücretsiz ve her ikisi de kullanımı kolay. Hadi yıkalım.

1. Maliyet

İlk ve en önemlisi, ne tamamen barındırılan, tarayıcı tabanlı site oluşturucu ne de kendi kendine barındırılan yazılım bir kuruşa mal olur. İkisi de tamamen ücretsiz. Yakalama, uzun vadeli web sitesi hedeflerinin sadece bir tasarım platformundan daha fazlasını gerektirmesidir. Öngörülemeyen bazı harcamalar şunları içerir:

 • Alan adları: WordPress.com ücretsiz bir alt alan adı sunar, yani siteniz myelephantblog.wordpress.com olabilir, ancak bu çevrimiçi mağazalar veya profesyonel web siteleri için uygun değildir. Kendi kişisel alan adınıza kaydolmak için ödeme yapabilirsiniz, bu da yılda ortalama 8 ila 15 ABD dolarına mal olur. Alternatif olarak, kendi kendine barındırılan seçenekle, ücretsiz bir alan adı kaydı içeren bir WordPress barındırma planına kaydolabilirsiniz..
 • e-Ticaret: Bir çevrimiçi mağaza kuruyorsanız, ürünleri görüntülemek, ödemeleri toplamak, gönderimi işlemek ve hatta indirimler veya müşteriye iade girişleri sunmak için ek işlevlere ihtiyacınız vardır. Tüm bunlar WordPress seçeneklerinden biriyle yapılabilir, ancak WordPress.org kullanıcıları için ücretsiz e-Ticaret uygulamalarını kullanmak yerine WordPress.com ile üçüncü taraf e-Ticaret araçları için ödeme yapmanız gerekecektir..
 • Depolama: Ortalama bir web sayfası 2,260 KB veya 2,26 GB ağırlığındadır. WordPress.com, ayrılan ücretsiz depolama alanınızı 3 GB ile sınırlar. Elbette, daha fazla ödeme yapabilirsiniz – sırasıyla 6GB, 13GB veya sınırsız depolama için yılda 36 $, 99 $ veya 300 $. FYI: Çoğu paylaşılan barındırma planı, WordPress.com’un 6GB planı civarında sınırsız barındırma sözü veriyor.
 • Reklamlar: İşte vurucu. WordPress.com, tüm ücretsiz hesaplarda reklam görüntüleme hakkını saklı tutar. Bundan kaçınmak için ücretli bir hesaba kaydolun (veya her zaman reklamsız, kendi kendine barındırılan WordPress.org seçeneğini kullanın).

Başlangıçta her zaman 0 dolarlık fiyat etiketi olan bir şeyden kaçınırım. Yakaladım nerede? WordPress.org’a karşı WordPress.com’a karşı, web sitenizin olgunlaşmasında ne kadar yatırım yapmak istediğinize bağlıdır. WordPress.com harika bir başlangıç ​​noktasıdır, ancak WordPress.org ciddi site sahipleri içindir.

2. Web Sitesi Tasarımı ve Özelleştirme Seçenekleri

Burada, iki WordPress mekanının birbirinin yerine kullanılabileceğini varsayarsınız. Özünde aynı tasarım yazılımı, değil mi??

Hile WordPress.com sınırlı tema desteği sunar, yani WordPress.com’daki temalarla sınırlısınız. Hepsi ücretsiz değildir ve hiçbiri özel CSS’ye izin vermez.

alternatif olarak, WordPress.org milyonlarca tema geliştiricisinin tasarımlarına sahiptir, ve emrinizde tonlarca eklenti ve eklenti var. Oh, ve kendi kendine barındırılan WordPress, HTML ve CSS’yi kalbinizin içeriğine göre düzenlemenize olanak tanır. Sanırım bu gerçek farklılaştırıcı.

WordPress.com üçüncü taraf eklentilerini de desteklemez. Bu iyi ya da kötü olarak görülebilir. Vicdanlı kullanıldığında eklentiler inanılmaz! Sitenizin işlevselliğini önemli ölçüde artırabilirler (veya sonuç olarak sizi mahvedebilirler – bilinçli olarak oradaki anahtar kelime). İnsanlar tarafından yaratılır, insanlar tarafından yaratılır ve insanlar ve herkes tarafından korunurlar. Yine de, bu WordPress.com kullanıcıları için bir serseri..

3. Hosting Özellikleri (Depolama, Bant Genişliği, Etki Alanları)

Barındırma özellikleri söz konusu olduğunda, farklılıklar barındırma işlemini kimin yaptığı ve bunun için kimin ödeme yaptığı konusundadır. WordPress.com durumunda, WordPress hostingle ilgileniyor ve reklamlar bunun için ödeme yapıyor. Kişisel, Premium veya İşletme planlarına geçerseniz, artık reklamlarla karşı karşıya kalmazsınız, ancak aslında o noktada web barındırma için ödeme yapıyorsunuzdur..

WordPress.com planlarının ekran görüntüsü

WordPress.com planları, yıllık olarak faturalandırılan, 6 GB ile sınırsız depolama alanı ödenekleri arasında aylık 3 $ ile 24 $ arasında değişiyor.

Adından da anlaşılacağı gibi, kendi kendine barındırılan WordPress’i seçerseniz, üçüncü taraf bir satıcıdan web barındırma için ödeme yapıyorsunuz. Paylaşılan barındırma genellikle 3 ila 5 ABD dolarıdır ve bununla sınırsız depolama alanı, site trafiği ve veritabanları gelir; ücretsiz alan adı ve e-posta barındırma; ve binlerce olmasa da yüzlerce profesyonelce tasarlanmış şablon içeren ücretsiz bir web sitesi oluşturucu.

WordPress.com kendisini barındıran mükemmel, ancak bir siteyi ayakta tutmak için ihtiyacınız olan ek kaynaklar, tamamen barındırılan site oluşturucuyu maliyet açısından etkisiz hale getiriyor.

4. Destek ve Güvenlik

Güvenlik söz konusu olduğunda, WordPress.com ve WordPress.org kendi başlarına oldukça zemindedir. WordPress.com’un güvenlik yardımı aslında şifre gücü tavsiyesi ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirme seçeneğidir. Benzer şekilde, WordPress yazılımı ile ilişkili ana güvenlik endişeleri zayıf şifreler, kararsız eklentiler ve çekirdekte kaçırılan güncellemelerden kaynaklanmaktadır.

Destek sorusu ortaya çıktığında, WordPress.org tekrar öne geçer. Son olarak, WordPress topluluğunun dünyadaki buluşmalara katılan yaklaşık 250.000 aktif üyesi var. Destek forumlarında 2 milyondan fazla konu ele alınmaktadır. Oranlar, karşılaştığınız WP ile ilgili herhangi bir konuyla karşılaşmıştır ve sizden önce gelen düzinelerce veya yüzlerce veya binlerce kişi tarafından karşı karşıya getirilmiştir. Ayrıca, Codex’ı ziyaret ederek “WordPress için çevrimiçi el kitabı ve WordPress için bilgi deposu ve belgeleri” ni inceleyebilirsiniz..

Temel olarak, WordPress desteği çoktur ve WordPress barındırma sağlayıcınızın desteğinden bile bahsetmeden önce. Bazı ekipler CMS’ye özel destek sağlama konusunda diğerlerinden daha iyidir, ancak SiteGround, Bluehost ve DreamHost WordPress tarafından resmi olarak onaylanmıştır..

WordPress.com’dan WordPress.org’a Geçme

Yukarıdaki tartışmamıza dayanarak, muhtemelen kendi kendine barındırılan WordPress’in daha iyi bir bahis olduğunu düşünüyorsunuz. Bununla birlikte, WordPress.com’da bir site oluşturmak için zaten çaba sarf ettiyseniz (veya para harcadıysanız), endişelenmeyin. WordPress platformunu kullanarak başka bir barındırma sağlayıcısına geçiş yapmak çok kolay – hatta kolay.

1. WordPress.com Sitenizden İçerik Dışa Aktarın

İlk olarak, WordPress.com sitenizde depoladığınız içeriği dışa aktarmak istersiniz. Gösterge tablonuzun Ayarlar kenar çubuğu menüsünde, seçili yayınları, sayfaları veya geri bildirimleri dışa aktarmayı veya büyük olasılıkla “Tümünü Dışa Aktar” seçeneğini belirleyebilirsiniz.

WP.com'dan içerik dışa aktarmayı gösteren ekran görüntüsü

İçeriğinizi WordPress.com’dan dışa aktarmak için Ayarlar’a, ardından Dışa Aktar sekmesine gidin ve “Tümünü Dışa Aktar” ı tıklayın.

Ücretsiz seçeneği belirleyin: “Kaydetmek veya başka bir WordPress bloguna içe aktarmak için yayınlarınızı ve yorumlarınızı içeren bir XML dosyası oluşturun.” Her şeyi dışa aktarmak için “tüm içerik” i seçtiğinizde XML dosyası bilgisayarınıza indirilir. Bununla birlikte, daha büyük ve daha iyi WordPress şeylerine geçmeye hazırsınız!

2. Bir Etki Alanı ve WordPress Dostu Ana Bilgisayar Seçin

Siteniz.wordpress.com dışında bir alan adınız yoksa, bir alan adı için kaydolmanız gerekir. Neyse ki, çoğu paylaşılan ana makine paketlerinde bir alan adı içerir. Bu alan adı, belirli sağlayıcılarla bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca size aittir ve genellikle yenilenmesi yaklaşık 10 ABD dolarıdır.

Bir ana bilgisayar seçmek söz konusu olduğunda, aradığımız birkaç WordPress’e özgü özellik vardır, en önemlisi WordPress yazılımı için tek tıklamayla kurulumlardır. Bazı ana bilgisayarlar kasada WordPress’i önceden yükler. Bulabileceğiniz diğer avantajlar arasında, ek performans için WordPress için optimize edilmiş sayfa önbellekleme özellikleri, WP çekirdeğinde otomatik güncellemeler ve tek bir hesapta birden çok site barındırma seçeneği yer alıyor.

Hem yeni başlayanlar hem de deneyimli geliştiriciler için WordPress’in popülaritesi göz önüne alındığında, birkaç ana bilgisayar, içerik yönetim sisteminin performansını ve kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarmak için uyarlanmış paylaşılan barındırma planları sunar. Bluehost bile WordPress Core ekibi tarafından tavsiye edilirken, InMotion ve A2 Hosting, yüksek güçlü katı hal sürücülerinin dahil edilmesiyle barındırma donanımlarını güçlendiriyor. Bu arada Doteasy, kullanıcılara otomatik olarak yüklenen WordPress güncellemeleri ve etki alanı gizliliği ile birinci sınıf güvenlik sağlarken seçebilecekleri geniş yapılandırma seçenekleri sunar.

3. WordPress’i İndirin ve Yükleyin

InMotion gibi bazı ana bilgisayarlardan sizin için WordPress’i önceden yükleyeceğinden bahsetmiştim. Ancak, çoğu basitçe, barındırma kontrol panelinizden (genellikle cPanel, Plesk veya markalı bir sürümü) tek tıklamayla yazılım yüklemeleri sunar. Bunu yapmak için:

 1. Web barındırma kontrol panelinize giriş yapın (örn. CPanel veya Plesk).
 2. İki şeyden birini arayın:
  • Bir otomatik yükleyici uygulaması (ör. Softaculous, Fantastico, Installatron veya QuickInstall)
  • İçinde WordPress logosu bulunan “Yazılım”, “Uygulamalar” veya “Komut Dosyaları” etiketli bir bölüm
 3. WordPress logosunu bulun ve tıklayın. İndirmek ve yüklemek için talimatları izleyin.

Kendiniz yapın, Codex, WordPress’i manuel olarak nasıl kuracağınız konusunda size yol gösterecektir.

4. İçeriğinizi İçeri Aktarın

Şimdi WordPress.com sitenizden dışa aktardığımız ve şu anda bilgisayarınızdaki bir XML dosyasında bulunan tüm içeriği içe aktarma zamanı. Muhtemelen alaniniz.com/wp-admin/ veya alaniniz.com/wp-login/ adresinde bulunan yeni yüklenen WordPress arka ucuna gidin ve başlamak için giriş yapın.

WP.com içeriğinin nasıl içe aktarılacağını gösteren ekran görüntüsü

İçeriği içe aktarmak için “Araçlar” a gidin, “İçe Aktar” ı tıklayın ve WordPress Şimdi Yükle seçeneğini seçin.

Sol taraftaki kenar çubuğunda “Araçlar” ı bulun ve “İçe Aktar” ı tıklayın. WordPress’in, popüler platformlardan ve yayınlardan içerik aktarmanın kolay olacağı şekilde kurulduğunu göreceksiniz. En alttaki WordPress seçeneğini belirleyin ve “Şimdi Yükle” yi tıklayın.

5. Ziyaretçileri Yeni Sitenize Yönlendirin ve Eski Sitenizi Özel Yapın

Bu son adım tamamen isteğe bağlıdır. WordPress.com siteniz takip eden bir kullanıcı geliştirmediyse, bunu özel moda ayarlayabilir ve işinizi tamamlayabilirsiniz. Ayarlar’da Genel sekmesinin altında Gizlilik bölümüne gidin. Sitenizi yalnızca size ve onaylanmış ziyaretçilere görünür tutmak için “Özel” i seçin ve ayarları kaydedin.

Alternatif olarak, siteniz aniden haritadan düşerse sizi özleyecek okuyucularınız veya site ziyaretçileriniz varsa, bunları yeni WordPress sitenize yönlendirmelisiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, ziyaretçilere ve arama motorlarına ziyaret etmeye çalıştıkları URL’nin kalıcı olarak taşındığını söyleyen 301 yönlendirmesi kullanmaktır..

Bu, Site Yönlendirmesi yükseltmesini satın almadan WordPress.com’da yapamayacağınız bir şeydir, bu da yıllık 13 ABD dolarıdır. Bu yükseltmeyi bir veya iki yıl boyunca etkin tutmak, düzenli ziyaretçilerinizin yeni alana uyum sağlaması için bolca zaman olmalıdır. Yönlendirmeyi iptal etmeye hazır olduğunuzda, WordPress.com gösterge tablonuzdaki satın alma işlemlerinizden yükseltmeyi silin ve ardından WP.com sitenizi özelleştirmek için talimatları izleyin.

WordPress.org ve .COM’u Seçmek Web Sitesi Hedeflerinize Bağlıdır

WordPress benim evim ve senin de olabilir! Soru: Web varlığı için uzun vadeli hedefleriniz nelerdir? Sadece web içeriğinde çalışmak istiyorsanız, belki de birkaç gizli blog yayını yayınlayın ve havalı bir arayüzle oynayın, WordPress.com yoluna gidin. Site oluşturma ile ayaklarınızı ıslatmanın harika bir yoludur ve başlamak ücretsiz ve kolaydır.

İşletmeniz veya kişisel markanız için dinamik, umarım trafik işlemleri yapılan bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, bir WordPress ana bilgisayarıyla da başlayabilirsiniz. Bu, artık çağrıyı yapamayacağınız anlamına gelmez, çünkü artık hepimiz .com’dan .com’un .org sürümlerine nasıl taşınacağımızı biliyoruz, doğru?!

Vay be, bu çok fazla WordPress kelimesi kusmuydu. Bir şey mi kaçırdım? Bilmeme izin ver!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector