WordPress Teması Nasıl Yüklenir (Tema Dizini, Yükleme veya FTP ile)

Bir WordPress temasının nasıl kurulacağını öğrenmek, potansiyel bir dünyayı açan basit becerilerden biridir. Hayalinizin tasarımını nereden bulduğunuzda, web siteniz her zaman taze ve profesyonel görünecek.


Web sitesi şablonları veya temalar, hem ilk kez site sahiplerine hem de deneyimli geliştiricilere fayda sağlayan bu nadir fenomenlerdir – her birine web sitesi tasarımında zaman, para ve baş ağrısından tasarruf etme fırsatı verir. Bu doğru! Annem renk şemalarını ve kaydırıcı fotoğrafları denemek için işaret edip tıklayabilme fikrini seviyor olsa da, serbest çalışan arkadaşlarım, bir müşteri her yeni site tasarımı istediğinde sıfırdan başlamak zorunda olmamaya bayılıyor.

Kaliteli WordPress temaları, insanların hayatlarını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır, ancak bazıları için en zor kısım onları kurup çalışır hale getirmektir. Burada, en yeni web projeniz için bir tema yüklemek için farklı yolları ele alacağız.

İlk olarak, bir Temaya ihtiyacınız olacak & evsahibi

Her şeyden önce bir web barındırıcısına ihtiyacınız olacak ve özellikle WordPress barındırma ile ilgileniyorsanız, WordPress dostu paketlere sahip en iyi ana bilgisayarlardan birini seçmenizi öneririz. WordPress’i manuel olarak yüklemek için resmi kurulum belgelerini kullanabilirsiniz, ancak en iyi WP ana bilgisayarları, yazılımın tek tıklamayla veya ön kurulumlarıyla işleri basitleştirir:

Diğer WordPress sunucularına bakın »

Ana makineniz ve WordPress kurulumunuzu ayarladıktan sonra, eğlence kısmına hazır olursunuz. Resmi WordPress tema sitesine gidin veya WordPress arka ucunda “Görünüm” ve ardından “Temalar” a gidin ve aramaya başlayın. Binlerce tasarımı popülerliğe, tarihe, düzen yapısına ve ticari veya öne çıkan özelliklere göre filtreleyebilirsiniz.

Temanızı ararken bazı ipuçları:

 • Minimum, portföy, mağaza, iş, sanatçı, ızgara vb. Kelimeleri kullanın.
 • Temanın duyarlı olduğundan emin olun, böylece her türlü ekran boyutunda güzel çalışır.
 • Çok dilli bir siteye ihtiyacınız varsa, temanın en başından itibaren bunu desteklediğinden emin olun.
 • İyi korunan ve hedefiniz için özelleştirilemeyecek kadar karmaşık olmayan bir tema seçin.

Birden fazla tema yükleyebilir ve her birini daha sonra daha ayrıntılı olarak etkinleştirebilir ve değerlendirebilirsiniz. Fantezi olan herhangi bir ücretsiz tema bulamazsanız, ticari bir tema (25 – 75 $ için harika seçenekler) deneyebilir veya bir üçüncü taraf tema sitesini ziyaret edebilirsiniz. En iyi üçüncü taraf tema sağlayıcılarından bazıları (ücretsiz ve ticari):

 • ThemeForest
 • FabThemes
 • ThemeCircle
 • ElegantThemes
 • AtThemes
 • GitHub WP tema araması

Hayallerinizin temasını bulduğunuzda, yükleme için üç seçenekten birini seçebilirsiniz: WordPress dizini, ZIP dosyası veya (S) FTP. Sonraki her seçeneği inceleyeceğiz.

Seçenek 1: İndir & Resmi Dizinden Kur

Bu, bir WordPress temasını kurmanın en kolay yoludur. Tasarım şablonunuzu seçtikten sonra, sitenizdeki görünümü ve düzeni önizleyebileceğinizi unutmayın.

Dikkat: Bir temayı önizlerken KAYDET düğmesine basarsanız sitenizi otomatik olarak güncellersiniz!

WordPress tema önizleme ve yükleme işlevinin ekran görüntüsü

Bir WordPress temasını doğrudan WordPress arka ucundan önizleyebilir ve yükleyebilirsiniz.

Bir temayı doğrudan arka uçtaki Tema Dizini’nden yüklemek için tema döşemesindeki Yükle düğmesini tıklayın. Başarılı bir kurulumdan sonra, siteniz için temayı etkinleştirebilirsiniz!

Seçenek 2: Bir Tema .ZIP Dosyasını El İle Yükleme

Alternatif olarak, bir temayı (.ZIP dosyaları) uygulamak için gereken tüm dosyaları içeren sıkıştırılmış arşivleri manuel olarak indirip yükleyebilirsiniz. Temanızı üçüncü taraf bir sitede bulduysanız, bu yükleme seçeneği gerekebilir; ancak WordPress sitesindeki temalar manuel olarak da indirilebilir.

Herhangi bir WordPress teması .ZIP dosyasını yüklemeden önce her zaman aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

 • Tema sağlayıcısına gerçekten güvenip güvenmediğinizi değerlendirin (resmi WordPress sitesi değilse).
 • Temanın ve belirli tema sağlayıcısının incelemelerine göz atın.
 • İndirildikten sonra dosyanın gerçekten bir .ZIP dosyası olduğundan emin olun: Çift tıklamak yerine (dosyayı bilinmeyen bir yürütülebilir dosya yürütebilir!).

Şimdi, tema .ZIP dosyasını yüklemek için Görünüm kenar çubuğu menüsüne gidin ve arka uçta “Temalar” ı tıklayın. Yeni yüklenen sayfada Yeni Ekle düğmesi bulunmalıdır. Tıklayın! Ardından, bir Tema Yükle düğmesi göreceksiniz. Tıklayın! Ardından, Şimdi Yükle düğmesini tıklamadan önce indirdiğiniz .ZIP dosyanızı seçmenize olanak tanıyan bir Dosya Seç düğmesi görürsünüz. Voila!

Tema ZIP yüklemesinin ekran görüntüsü

WordPress arka uç kenar çubuğundaki Görünüm menüsünden yeni bir tema eklemek için gezinebilirsiniz.

Kurulum tamamlandığında, “Etkinleştir” i tıklayabilirsiniz ve tema sitenizde yayınlanacaktır.

Seçenek 3: FTP ile Tema Yükleme

(S) FTP erişimi, temanızı manuel olarak yüklemenin alternatif bir yoludur. Düz FTP veya daha güvenli bir SFTP kullanmanız gerekip gerekmediği, web barındırma hizmetinize bağlıdır. Ancak yükleme işleminin kendisi aynı.

Not: (S) FTP yükleme yöntemi, yalnızca web sunucunuza web sunucusu dosya sistemine doğrudan erişim olmadan (S) FTP üzerinden erişiminiz varsa gerekebilir..

FTP kimlik bilgilerinin ekran görüntüsü

WordPress temanızı yüklemek için FTP veya SFTP kullanabilirsiniz – kurulum işlemi her ikisi için de aynıdır.

(S) FTP üzerinden bir tema yüklemek için:

 • Bir tema sitesinden tema .ZIP dosyasını indirin.
 • .ZIP dosyasını yerel olarak ayıklayın.
 • Web sunucunuza FTP yoluyla erişmek için bir FTP istemcisi (ör. FileZilla) kullanın.
  • Sol bölmede çıkarılan dosya dizinini seçin.
  • Sağ bölmede web sunucunuzda hedef dizini (wp-content / themes) seçin.
  • Dosyaları sağ tıklayıp soldaki “Yükle” yi seçerek web sunucunuza yükleyin.

Şimdi WordPress kurulumunuz bu yeni temayı alacak. Şimdi Görünüm sekmesine gittiğinizde, onu görebilir ve etkinleştirebilirsiniz..

Artık Değiştirmeye Hazırsınız & Başlatmak!

Özelleştirme başlasın! Kendiniz, bir müşteri veya bir arkadaşınız için tasarlıyor olun, WordPress temalarının paha biçilmez bir zaman tasarrufu sağlayabileceğini göreceksiniz. Ayrıca, diğer web uzmanlarının inanılmaz yaratıcı çalışmalarını deneyebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için, bir WordPress sitesini özelleştirmek için temel püf noktalarını öğrenmek istersiniz ve belirli temanızın belgeleri de bir göz atmaya değer. Dokümanlar, şablonun en sürdürülebilir şekilde nasıl özelleştirileceğini açıklayacaktır.

Son olarak, siteniz için en kapsamlı işlevsellik için 50.000 tuhaf WordPress eklentisine bakın ve en kötüsü olması durumunda düzenli yedeklemeler yapın. Mutlu tasarım!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector