Rishikimi i Zenfolio

Ndërtuesi i faqes Zenfolio përqendrohet në pajisjen e fotografëve me të gjitha mjetet për të shfaqur dhe shitur fotografitë e tyre. Krijuesi i faqes në internet synon të ofrojë një platformë që është e lehtë për t’u përdorur dhe ka çdo mjet për një biznes të suksesshëm fotografie.

Zenfolio premton se do të keni mundësi të lansoni faqen tuaj në internet brenda pak minutash.

Pra, a është Zenfolio gjithë biznesi juaj i fotografisë mund të ketë nevojë? Në këtë përmbledhje të Zenfolio, ne kemi vendosur ndërtuesin e faqes në provë.

Le të shohim si shkoi!

Farë është Zenfolio?

Zenfolio është a ndërtues i faqes së internetit të dizajnuar për bizneset e fotografisë dhe u lansua përsëri në 2004. Ndërtuesi i faqes në internet përmban shumë shabllone të përgjegjshëm, mjete elektronike eCommerce dhe SEO, si dhe një redaktues miqësor.

faqe e uljes së zenfolio

Filluar si një uebfaqe e thjeshtë nga 4 miq me një pasion për fotografinë, Zenfolio ka evoluar dhe zhvilluar jashtëzakonisht shumë në një korporatë të madhe. Zenfolio pretendon se këto zhvillime dhe evolucioni kanë fuqizuar klientët e saj që janë kryesisht fotografë, të rritin bizneset e tyre përtej pritjeve.

Si e arrin Zenfolio atë?

Kompania pretendon se ka çdo mjet të gatshëm për të bërë çdo vend fotografie në një sukses. Do të gjeni gjithçka në Zenfolio – nga galeritë e figurave për të shfaqur fotografitë dhe mjetet e e-tregtisë, deri në fushat e prenotimit të seancave të fotografive dhe fushatat e marketingut.

Fotografët që përdorin Zenfolio përfshijnë edhe emra të tillë të famshëm si David Liam Kyle, Andrew Peacock dhe Laura Grier.

Dhe Zenfolio duket premtues, kështu që do të përputhet me nevojat dhe buxhetin tuaj?

Enmimi i Zenfolio

Zenfolio ka 3 plane – Starter, Pro dhe Advanced, me çmimet që fillojnë nga $ 5 / muaj për planin e Fillestarit. Plani më i popullarizuar, Pro, do t’ju kushtojë 20 dollarë në muaj, dhe plani i Avancuar shitet për 30 dollarë në muaj.

Enmimet e Zenfolio-rishikimit-Zenfolio

Farë përfshihet në plane?

  • Plani fillestar për 5 dollarë / muaj përfshin një faqe në internet që mund të ndërtoni me një redaktor tërheqës, fotografi dhe video të pakufizuara, integrimin në median sociale dhe zbritje për të renditur veprat tuaja në Photographer Central.
  • Plani Pro për 20 dollarë në muaj do t’ju ofrojë një karrocë të integruar dhe përpunim pagese, fushata marketingu, filigrane me porosi, dhe madje edhe më shumë mundësi të personalizimit të faqes.
  • Plani i Avancuar me 30 dollarë në muaj mbulon të gjitha tiparet e tregtisë elektronike, ekranin e gjelbër pas xhirimit, metodat e shumëfishta të transportit, llogaritë me shumë përdorues dhe mini-site për ngjarje.

Planet shfaqen të shkëlqyera me shumë karakteristika që mund t’u japin fotografëve përvojë fantastike.

Sidoqoftë, çmimi i secilit nga plani ndryshon në bazë të ciklit të faturimit që dëshironi të regjistroheni. Ju mund të vendosni të faturoheni çdo muaj ose çdo vit. Kur zgjidhni një cikël vjetor të faturimit, mund të kurseni deri në 28% të çmimit.

Në tabelën e mëposhtme, mund të shihni se sa do të paguani nëse keni zgjedhur opsione pagese mujore ose vjetore:

Periudha / Plani i PagesësPlani fillestarPlani ProPlani i Avancuar
1 muaj$ 7$ 28$ 42
12 muaj$ 84$ 336$ 504
1 muaj (faturuar çdo vit)$ 5$ 20$ 30
12 muaj (pagesa përpara) $ 60$ 240$ 360

Siç mund ta shihni, çmimi i ulët prej 5 $ / muaj është vetëm për një abonim vjetor në front, ndërsa do t’ju duhet të paguani 7 dollarë çdo muaj nëse dëshironi të faturoni çdo muaj.

Sidoqoftë, jo vetëm tiparet themelore të krijuesit të faqeve të internetit janë të rëndësishme. Që faqja juaj të jetë e arritshme në internet, veçoritë e pritjes janë gjithashtu të rëndësishme.

Pra, çfarë saktësisht merrni me secilin nga planet?

Në tabelë, ne kemi vendosur çdo veçori të veçantë që do të merrni me planet e ndryshme të ndërtuesve të faqes në internet Zenfolio:

Plani fillestarPlani ProPlani i Avancuar
Hapsirë ruajtjejei pakufizuari pakufizuari pakufizuar
Madhësia maksimale e skedarit për fotot JPEG, TIFF, GIF, PNG36 MB64 MB64 MB
Madhësia dhe kohëzgjatja maksimale për video2 GB ose 20 min.2 GB ose 20 min.2 GB ose 20 min.
Madhësia maksimale për skedarët e papërpunuar ose burim2 GB2 GB2 GB
Trafiku mujor i breziti pakufizuari pakufizuari pakufizuar
Ngarko logot e personalizuaraNuk përfshihenpërfshirapërfshira
Mjete Webmasteri nga Google, Bing dhe Yahoopërfshirapërfshirapërfshira
Përshtatni kokën e faqesNuk përfshihenpërfshirapërfshira
Hiqni markën Zenfolio nga faqet e vizitorëveNuk përfshihenpërfshirapërfshira
Auto-installerpërfshirapërfshirapërfshira
Garanci për kthimin e parave30-ditë ose 14-ditë pa provë pa kredi30-ditë ose 14-ditë pa provë pa kredi30-ditë ose 14-ditë pa provë pa kredi
Mbështetja e klientit24/7/365 Mbështetje me email24/7 Bisedë Live, Telefon & Mbështetje me email24/7 Bisedë Live, Telefon & Mbështetje me email
Modelet dhe fushatat e postës elektronikeNuk përfshihenpërfshirapërfshira

Fatkeqësisht, Zenfolio nuk përfshin emrat e domain, kështu që ju do të duhet t’i blini ato veç e veç. Nga ana tjetër, nuk ka përpjekje të shitjes, kështu që ju të merrni atë që paguani.

Pro Zenfolio

Zenfolio tingëllon si një krijues i mirë i faqeve në internet për një biznes fotografie. Ajo ka një mori modelesh të përgjegjshme, ruajtje të pakufizuar për të ngarkuar punimet tuaja, si dhe një bandë të pakufizuar, kështu që rritja e trafikut nuk do të dëmtojë shpejtësinë e faqes suaj të internetit, çmime fleksibël dhe të qartë dhe një gjykim falas 14-ditor.

Le të hedhim një vështrim në detaje.

Shumëllojshmëri Templatesh

Zenfolio ka 13 shabllone të bukura për të zgjedhur dhe vazhdon të shtojë më shumë. Modelet ekzistuese janë të lehta për tu përshtatur edhe pa ndonjë njohuri të HTML, dhe ekziston gjithashtu një mundësi shablloni me porosi për më shumë dizajn personal në internet.

Pjesa më e mirë është, modelet duken ndryshe. Pra, edhe me një zgjedhje jo aq të madhe, mund të gjeni diçka që të përputhet me nevojat e projektit tuaj.

Foto e pakufizuar & Ngarkimet e videos

Tani, nuk është e nevojshme të zgjidhni cilën nga 3 fotografitë përfaqëson më së miri projektin tuaj. Mund t’i ngarkoni të gjitha.

Zenfolio ju siguron ruajtje e pakufizuar për të ngarkuar sa më shumë foto ose video si te duash.

Mbani në mend, ka kufij për madhësinë e vetë skedarëve. Por edhe me këtë, ju mund të ngarkoni imazhe me cilësi të lartë që do të ndërtojnë praninë tuaj në internet dhe angazhimin e përdoruesit.

Bandwidth i pakufizuar

Zenfolio ofron një bandë të pakufizuar mujore për klientët edhe me planin fillestar.

Dhe kjo, natyrisht, vjen me avantazhet e veta. Para së gjithash, edhe me majat e trafikut, faqja e internetit do të funksionojë pa probleme.

Së dyti, nuk do të duhet të përmirësoheni në plane më të shtrenjta edhe kur faqja juaj e internetit fillon të rritet.

Gjykim Falas 14-ditor

Ti mundesh provoni të gjitha tiparet e Zenfolio për 14 ditë pa dashur edhe të vendosni detajet e kartës suaj të kreditit.

Në këtë mënyrë, ju mund të filloni të ndërtoni faqen e internetit dhe të shihni nëse mjetet e ofruara janë të mjaftueshme. Gjithashtu, ju merrni mundësinë për të provuar, cili plan i përshtatet më së miri nevojave tuaja.

Flexiblemimi fleksibël dhe i qartë

Ekzistojnë 2 mundësi të faturimit në dispozicion me Zenfolio – mujore ose vjetore. Megjithëse çmimi mujor është pak më i lartë, ju nuk jeni i detyruar të merrni angazhime afatgjata.

Por pjesa më e mirë është:

Atje jane asnjë përpjekje për shitje – thjesht merrni gjithçka që përmendet në listën e veçorive të planit.

Zenfolio Cons

Zenfolio ka disa pengesa gjithashtu. Pra, në këtë pjesë të rishikimit të Zenfolio, ne do të hedhim një vështrim në punën e tij, mbështetjen jo-aq të mirë të klientit, dhe kufizimet që vijnë me planet.

Këtu janë detajet.

Asnjë Garanci e Specifikuar Uptime

Zenfolio flet për karakteristikat e tij të hostimit shumë pak. Kështu që ju nuk do të gjeni ndonjë garanci në kohë, e cila është pak shqetësuese – dëshironi që faqja juaj e internetit të ngrihet gjithnjë.

Ne kemi gjetur gjithashtu disa komente për përdoruesit Zenfolio duke thënë, se joproduktive mikro janë konstante – të paktën disa në muaj.

Kjo do të thotë disa çështje me shëndetin e serverit Zenfolio ose menaxhimin e dobët. Edhe pse nuk janë regjistruar ndonjë ndërhyrje të madhe, prandaj duhet të jeni mirë.

Shpejtësia e ngadaltë e serverit

Serveri performon shkëlqyeshëm në SH.B.A., Evropë, Singapor dhe Sidnej. Sidoqoftë, nëse audienca juaj është e vendosur në vende si Banglore ose Tokio – mund të ndjeheni të zhgënjyer – serverët nuk janë optimizuar mirë për t’i shërbyer atyre lokacioneve.

shpejtësia e rishikimit të zenfolios

Zenfolio premton të jetë i disponueshëm në të gjithë botën, megjithatë, shpejtësia e serverit duhet të përmirësohet për të përmbushur në të vërtetë nevojat e atyre përdoruesve në të gjithë botën.

Ndihma e dobët e klientit

Nëse paguani për planin Fillestar, vetëm 2 opsionet për të marrë ndihmë janë biletat e postës elektronike ose baza e njohurive. Për fat të mirë, biblioteka e njohurive është e gjerë.

Por nëse keni nevojë për ndihmë teknike shpejt – biletat e postës elektronike janë pak zhgënjyese.

Me plane të tjera, ju do të keni mundësi të arrini bisedë live ose mbështetje telefonike. Vetëm ki durim – ndonjëherë koha e pritjes është pak më e gjatë nga sa do të dëshironim.

Shërbimi i kufizuar

Zenfolio është i kufizuar në një industri – fotografi. Dhe me një platformë kaq të gjerë do të mund të akomodonte lehtësisht edhe bizneset e tjera.

Dhe madje edhe për fotografinë, ju jeni të kufizuar në mjetet që Zenfolio ofron. Nuk ka aplikacione me burim të hapur që mund t’i instaloni lehtë.

Rishikimi i Zenfolio – Përfundim

Zenfolio është një krijues i faqeve të internetit miqësore për përdoruesit mund t’ju ndihmojë të filloni një faqe interneti fotografike në asnjë kohë. Por siç kemi zbuluar nga ky përmbledhje e Zenfolio, është një platformë e kufizuar.

Performanca e Zenfolio nuk është e shkëlqyeshme. E njëjta gjë është me mbështetjen. Ju gjithashtu mund të ndjeheni, se Zenfolio i mungon pak fleksibilitet.

Për fat të mirë, ka një gjykim 14-ditor falas. Në këtë mënyrë, ju mund të kontrolloni nëse Zenfolio ka gjithçka që ju nevojitet. Në fund të fundit, çmimi duket i përballueshëm.

E keni provuar Zenfolio? Ndani mendimet tuaja me ne në pjesën e komenteve më poshtë!

rekuizitë

  • Bandwidth i pakufizuar
  • Gjykim Falas 14-ditor
  • Ciklet fleksibël të faturimit

Cons

  • Asnjë garanci pa pagesë
  • Mungesa e fleksibilitetit
  • Mungesa e Ndihmës së Konsumatorëve
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me