Rishikimi iWeb

iWeb është një nga ofruesit më me përvojë në serverin e ngrohtë, duke ofruar pritjen e serverëve që nga viti 1996. Por nuk po përpiqet të pengohet në ditët e mira të vjetra. Në fakt, që nga viti 2013, marka iWeb është blerë nga Internap dhe kompania tani ofron një server të specializuar të serverëve të përshtatur në shërbim të nevojave të bizneseve të mëdha dhe mbështetjes së aplikacioneve të ndërmarrjeve.


Por a mund të vazhdojë me kohën moderne?

Kjo është ajo që do ta zbulojmë në këtë përmbledhje të iWeb.

Përshtypjet e para të iWeb

Së pari, unë u impresionova mjaft me gamën e shërbimeve në dispozicion nga iWeb. Ajo ofron produkte shumë teknike siç janë grupimi i serverëve dhe pritja e makinave virtuale.

shërbime të rishikimit tëwewe

Ka edhe mjaft mënyra për të rregulluar paketën tuaj iWeb, siç është opsioni i mbështetjes së përparuar ‘Reagimi i Reagimit’ të cilin mund ta shtoni në çdo plan për një shtesë prej 49 $ / muaj. Edhe pse çdo paketë iWeb vjen me mbështetje telefonike 24/7 dhe monitorim të vazhdueshëm të ping, azhurnimi do të garantojë që dështimet kritike të shërbimit iu përgjigjen brenda 15 minutave.

Sasia e ofertave të paketave të furnizimit të fuqisë së serverëve iWeb gjithashtu menjëherë u dallua për mua.

Për shembull, ju mund të merrni deri në 256 GB RDR DDR4 RAM dhe 24 bërthama CPU përmes paketave të dedikuara të iWeb. Kjo është mjaft e mashtrimit të përpunimit, madje edhe për bizneset më të mëdha.

Karakteristikat e shqyrtimit iweb

Kam gjetur blerje dhe rregullim të planit tim të serverit iWeb pak më të ndërlikuar sesa me hostet e tjerë, por mbani mend, nuk është i përshtatur për fillestarët, në mënyrë që të mos mund të llogaritet vërtet kundër tij. Sapo serverët janë në funksionim, është e qartë se platforma e pritjes ishte jashtëzakonisht e qëndrueshme. Unë nuk kisha asnjë problem absolutisht me ndonjë joproduktive.

Po ashtu është duke e siguruar këtë blerja juaj mbrohet nga një garanci e kthimit të parave 30-ditore. Sidoqoftë, duhet të theksohet se në të vërtetë pretendimi i kësaj përfshin një proces disi legalist dhe të ndërlikuar.

Wmimet iWeb

iWeb nuk ofron vetëm një pritje të thjeshtë të vjetër në internet. Paketat e saj janë krijuar për t’u kujdesur për përdoruesit e ndërmarrjeve të përparuara, dhe ofron një gamë jashtëzakonisht të gjerë shërbimesh. Për t’i bërë gjërat më të thjeshta për ju, në këtë përmbledhje kam vendosur të përqendrohem në tre nga llojet më të njohura të ofertave të pritjes të iWeb.

Bazë Linux Cloud HostingHosting i përkushtuar i vetëm me një procesorHosting i Dedikuar i Procesorëve të DyfishtëRuajtja e Dedikuar e Bllokut
Pricemimi në muaj0,06 $ / orë ose 43,80 $ / muaj$ 110 / month$ 310 / month$ 401 / month
Shpejtësia e procesoritN / A2.4GHz në 3.5GHz2.13GHz në 2.4GHz3.5GHz
cores1 vCPU6244
kujtimN / A64GB512GB32GB
ruajtje50 GB SSD4TB4TB48TB
trafik30TB30TB30TB30TB
Ndihma për klientët24/7 Bisedë live, biletë, telefon dhe email24/7 Bisedë live, biletë, telefon dhe email24/7 Bisedë live, biletë, telefon dhe email24/7 Bisedë live, biletë, telefon dhe email

Produktet që ofrohen nga iWeb synojnë të jenë zgjidhje serioze të ndërmarrjeve. Si të tilla, ato janë pak më të shtrenjta se disa alternativa. Planet e saj variojnë nga 43,80 dollarë deri në 401 dollarë në muaj, dhe kjo është vetëm për paketën e nivelit bazë të disponueshëm në secilën kategori pritëse. Ju mund t’i bëni gjërat shumë më të shtrenjta duke zgjedhur energji shtesë të serverit ose shtesat e hostimit.

Ju duhet të vini re se secila prej këtyre planeve është hartuar për një rast përdorimi të ndryshëm. Për shembull, planet e dedikuara të pritjes do t’ju japin fuqi të mjaftueshme për të pritur me siguri aplikacione kritike për misionin. Ju mund t’i mbani të dhënat tuaja të sigurta me një shtesë rezervë të izoluar për një shtesë 130 $ / muaj.

Në të kundërt, shërbimi i mbajtjes së cloud është projektuar për zhvilluesit. Unë isha i kënaqur që pashë këtë koha e përpunimit mund të blihet çdo orë. Kjo do të thotë që ju mund të kurseni para duke paguar për hyrje në një procesor të fuqishëm për lojëra elektronike të vogla të kohës.

Një tjetër shërbim unik që ofron iWeb është paketa e tij e dedikuar për ruajtjen e bllokut. Shtë një sistem i ruajtjes së disponueshmërisë së lartë që zgjeron në mënyrë efektive kapacitetin e serverit tuaj pritës ekzistues të programeve.

Edhe pse vjen me një kosto të kushtueshme 401 $ / muaj, për disa përdorues të ndërmarrjeve, në të vërtetë, ai mund të jetë një mjet për të kursyer para. Kjo sepse kostot e ruajtjes do të jenë fikse. Kjo bie ndesh me një sistem cloud, ku, zakonisht, sa më shumë të ngarkoni, aq më shumë paguani.

Në përgjithësi, edhe pse mund të duket e shtrenjtë për përdoruesit privatë, iWeb në të vërtetë ofron mjete të fuqishme në pikat e çmimeve që në të vërtetë mund të zvogëlojnë shpenzimet kryesore për përdoruesit e ndërmarrjeve.

Performance

Gjatë rishikimit tim të iWeb, unë testova performancën e faqes time duke përdorur Bitcatcha. Ju mund t’i shihni rezultatet më poshtë:

Rishikimi IWeb Bitcatcha

Epo – performanca është pothuajse e përshtatshme. Por sigurisht, serverat e dedikuar kanë të bëjnë me shumë kërkesa menjëherë dhe t’i menaxhojnë ato ashtu siç dëshironi. Pra, me të vërtetë, performanca do të varet nga mënyra se si do t’i menaxhoni serverët. Shtë thjesht mirë të dini se hosti nuk do t’ju mbajë shumë.

Rishikimi iWeb – Mendime Përfundimtare

rishikimet e iWeb kanë vërejtur se nuk është domosdoshmërisht shërbimi ideal për fillestarët, dhe unë patjetër që do t’i bëja jehonë kësaj deklarate.

Ky nuk është një shërbim i përshtatshëm për fillestarët. Sidoqoftë, përdoruesit e ndërmarrjeve që zgjedhin për iWeb duhet t’i gjejnë shërbimet mjaft të dobishme – ka shumë për të zgjedhur dhe çmimi është në të vërtetë mjaft i mirë.

Nëse vendosni të regjistroheni në iWeb, merrni kohën për të rregulluar planin tuaj siç duhet, ka shumë mundësi shtesë shtesë në dispozicion! Duke pasur parasysh normat e tij, unë sigurisht që do t’ju rekomandoja të përfitoni nga prova 30-ditore falas iWeb për të konfirmuar se është shërbimi i duhur për ju.

Keni shqyrtimet tuaja të iWeb? Mos ngurroni t’i ndani ato në komentet më poshtë!

rekuizitë

  • Serverë të fuqishëm dhe të qëndrueshëm
  • Opsione të mira personalizimi
  • Opsion i mirë ndërmarrje

Cons

  • Vështirë për tu vendosur
  • Disi i shtrenjtë
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector